Skocz do zawartości

Pamięci nie pracują na nominalnej częstotliwości.


Recommended Posts

Witam !

 

Mam pewien problem, mianowicie po złożeniu PCta, wsadzeniu 2 kości Corsair LPX 3000Mhz DDR4 pracują one na częstotliwości 2133Mhz, a teorytycznie powinny pracować na 3000Mhz. Dlaczemu tak się dzieje ? Płyta to X370 Prime PRO od Asusa. Bios najnowszy, z przed paru tygodni.

 

Dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Ustawiłem profil D.O.C.P, chyba odpowiednik tego o którym mówiłeś, wszystkie parametry ustawiło samo i prędkość na 2933Mhz.

Po restarcie komputer startuje i pracuje bez problemów. Zmieniłem tylko jeszcze teraz w tym profilu częstotliwość na 3066Mhz przy reszcie takich samych ustawień i komputer znów startuje bez problemów. Można to tak zostawić ? Są ew. jakiś stresstesty dla RAMu z poziomu Windows'a ? Chyba z RAMem powinno być wszystko okej, skoro sam producent podaje nominalną wartość pracy jako 3000Mhz ?

Link to post
Share on other sites

3066 Mhz to i tak chyba ładny wynik przy praktycznie zerowej ingerencji (użyłem tylko profilu) :)

Tzn. przy tych samych ustawieniach tego profilu, tylko podnieść taktowanie ? Czy ręczny overclocking ? Od dawna tego nie robiłem ale nie zaszkodzi sobie przypomnieć :) Przy aż takiej różnicy taktowania (2133 vs 3066Mhz) wartość opóźnienia CL 15 a 16 ma aż tak duże znaczenie ? Jak ew. testować stabilność ? Zwykła praca, gry czy np. OCCT ?

 

Dzięki za pomoc

Link to post
Share on other sites

Zmień tylko ręcznie taktowanie z 3066 na 3200 a dram timings zmień jeśli np masz 15-15-15-15-35 to ustaw np 16-18-18-18-40, jeśli nie wstanie to możesz sobie odpuścić 3200 a jeśli wstanie i będzie stabilne to potem sobie możesz zjechać z timingami.

Mam tą płytę i nie wiem czy to jest jej kwestia czy kontrolera pamięci w Ryzenie ale u mnie jeśli chodzi o parametr CL to widzi tylko parzyste więc sprawdź sobie w cpu-z czy faktycznie masz ustawione 15 czy może jest 16.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przy ustawieniu 16-18-18-18-40 na 3200Mhz komputer po restarcie nie wstawał, restartował się i potem włączył ale nie działał stabilnie. Wróciłem do ustawienia D.O.C.P + 3066 Mhz. Aktualnie jest 15-17-17-35 na 1.35v.

 

 

+ co do wartości CL to nie jestem pewien są różne, albo 15 albo 16, ale raczej jest na CL16. 

Więc chyba jest aktualnie na 16-17-17-35 1.35v 3066Mhz. 

 

Wyciskać coś więcej czy odpuścić ? Jak dla mnie wynik 3066Mhz i tak jest satysfakcjonujący :)

 

Jeszcze dopytam przy okazji pomiarów CPU-Z, zmienne napięcia procesora ( od 0.9-1.35v) to wynik raczej zmieniających się taktowań z racji małych / dużych komputera, czy to może jakiś problem.

Też dopytam: Jaką temperaturę powinien mieć Ryzen 7 1700 na BOXie w spoczynku/stresie ?

U mnie pomiary są różne w spoczynku od 32-45 (?) a w stresie maksymalnym (5 minut OCCT) max wycisnął 75 stopni. Jest okej ? Bez OC, chłodzenie i pasta BOX.

Edytowane przez Kacper9812
Link to post
Share on other sites

Mogę z ciekawości dopytać jaki masz CPU + kwestia tych napięć zmieniających się / temperatur

Do ciągłej pracy zostawić takie taktowania czy może zmniejszyć ? Z RAMem nie powinno się nic dziać raczej na dłuższą metę skoro producent podaje dla niego prawie identyczne wartości ?

Edytowane przez Kacper9812
Link to post
Share on other sites

Jedyne co ci grozi to ewentualna niestabilność, nie ma mowy o jakimś uszkodzeniu czy coś w tym guście jeśli o to pytasz.

Ja mam R7 1700 + BOX z wymienioną pastą na Kryonaut.

Tak jak pisałem, płyta nie widzi nieparzystych CL czyli jak ustawisz 15 to i tak sama sobie ustawi 16.

Napięcia są okey i są takie z powodu, który wymieniłeś.

Oc procka jest banalne, wystarczy wpisać w polu cpu core ratio odpowiedni mnożnik(np 37 jeśli chcesz mieć 3700MHz) a w polu vddcr cpu voltage dać na manual i wpisać np 1.3(takie ja mam ustawienie dla R7 1700).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ryzen Balanced tak, tak na starcie to robiłem + najnowszy BIOS oczywiście :)


Bawiłem się dziś jeszcze w podkręcanie RAMu i na napięciu 1.41 V (wcześniej 1.35 V na 3066 Mhz, timingi te same) wstają na 3200Mhz. Jaki jest bezpieczny zakres napięć i czy warto iść wyżej ? 

Edytowane przez Kacper9812
Link to post
Share on other sites

Okej, posłucham rady. Aktualnie na 1.41V pracują z taktowaniem 3200Mhz przy niezmiennych timingach z profilu DOCP. Każda próba wyżej na napięciach np. 1.43V itp. z obniżonymi timingami (CL19) nawet na 3333Mhz nie wstaje i ciągle się restartuje. Chyba nie ma sensu zbijać jeszcze na siłę timingów i podnosić wysoko napięcia.

 

Na 3200Mhz przy 1.41V jest stabilnie, przechodzi stres testy. Jedynie raz przy starcie nagle się PC zrestartował ale potem wstał i wszystko działa jak trzeba, stabilnie. Jednakże zostanę narazie na 3066Mhz na 1.35V i poczekam na kolejne nowe aktualizacje BIOSu (aktualnie jest 0812).

 

 

Jeszcze zapytam Rez, podkręcałeś może swojego R7 1700 na BOXie ? Warto :) ? Obecnie mam temperatury w spoczynku 35-45 C, średnie obciążenie (gry itp.) ok 55C, a w stres testach 65.5 stopni maks. Wraith Spire daje radę z OC?

Edytowane przez Kacper9812
Link to post
Share on other sites

Mała aktualizacja:

Siedziałem trochę jeszcze nad RAMem z nudów i maksymalnie co udaje się z niego wycisnąć to 3200 Mhz CL14  (14-16-16-30). Każda próba o najmniejszy kroczek wyżej kończy się restartami, oczko wyżej na 3333 Mhz przy nawet takich wartościach napięcia jak 1.49V i wartościach CL19 kończy się niepowodzeniem. Chyba natrafiłem na tą "magiczną barierę" :) Teraz czekać tylko na nowe BIOSy.

Edytowane przez Kacper9812
Link to post
Share on other sites

 

 

Teraz czekać tylko na nowe BIOSy.

Na 99% nowy bios już nie pomoże a tylko nowa rewizja procków.

Podobno ma wyjść jeszcze AGESA 1.0.0.7 ale wątpię by pomogła.

tRAS(30) masz nisko ustawiony ale jak ram jest stabilny to oki.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Oki, takie taktowanie to i tak ponad moje oczekiwania ;)

Są jeszcze jakieś inne parametry które mogą pomóc ustabilizować RAM ? Z nudów próbuję osiągnąć 3600Mhz ale nawet na 3333 Mhz nie chce wstać przy 1.5v i CL20 ;/ Czytałem, że na niektórych MOBO jest opcja zmiany napięcia z jakim RAM startuje i podobno to pomaga, ale na X370 Prime nie znalazłem nic takiego.

 

Chyba cofnę na 3066 Mhz na 1.35V. Może na takim ustawieniu pozbijać timingi do możliwie najniższych stabilnych ?

Co do parametru tRAS to chyba masz rację, przed chwilą Windows się zawiesił (Error Memory Management).

32-25 będzie oki ?

Edytowane przez Kacper9812
Link to post
Share on other sites

 

 

Chyba cofnę na 3066 Mhz na 1.35V. Może na takim ustawieniu pozbijać timingi do możliwie najniższych stabilnych ?

Ja bym zostawił 3200 bo ram ,,ciągnie,, ze sobą infinity fabric w górę więc im wyższe taktowanie tym lepiej.

3200 cl14 to jest bardzo dobry wynik, Flare X pod Ryzena z takimi parametrami kosztują ponad 900zł.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Okej, podniosłem parametr tRAS jak mówiłeś, gdyż nie wiem czy to on powodował niestabilność czy poprostu to, że zjechałem z napięcia z 1.41 V na 1.40 V.

Aktualnie Corsair pracuje na 3200 Mhz, 1.40V CL14 (14-16-16-34).

 

W BIOSie na Asusie jest jeszcze milion innych parametrów dotyczących RAMu, że aż głowa boli, warto się jeszcze w je zagłębiać ? Czytałem też coś o parametrach T1, T2 które podobno znacznie wpływają na wydajność.

 

Pytam czy zostawić czy nie z racji, czy na takim napięciu (1.4V) praca 24/7 będzie bezpieczna ? Przy takim taktowaniu zwiększają się jakieś temperatury ? (sekcja, kości RAMu?) Przyrost taktowania jest zadowalający ale kosztem podniesienia napięcia dość znacznie w porównaniu do 3066 (1.35V na 1.40V).

Edytowane przez Kacper9812
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...