Skocz do zawartości

Asrock h87 performance fatality i I7 4770k OC


Recommended Posts

Cześć,

Mam obecnie mobo jak w temacie. Podobno umożliwia OC prockow z k.

Pytanie jak to jest z tym w praktyce? Obecnie mam I5 non k, i jest za słaba :( w bf1 proc chodzi na 100%, GPU - gtx 1060 2100/9000 ledwo na 65-70% swojej mocy. Stąd pomysł zakupu I7 z k.

 

Jak to jest z tym OC na h87? Jest kilka prockow na allegro. Pytanie czy nie będzie problemu? Mobo moje jest z standardowym biosem, kupiłem ją w styczniu 2014 roku.

 

Planuję zrobić 4,5ghz na 1,3V o ile jest to możliwe xdd co do chłodzenia i reszty się nie martwię. Pure Rock z Nf-f12 siedzi w pc, reszta wentyli też noctuy, chodzą na wolnych obrotach. CPU w stresie ma 50c ledwo, i 800 rpm. Więc zapas jest jeszcze spory.

 

Co o tym sądzicie? Moje główne pytanie to: czy da radę zrobić OC procka z k na mobo h87. No i inne to czy będzie to po prostu włożenie cpu i będzie działać, czy będzie konieczny reinstal Windowsa 10.. I modlenie się o to by raida nie rozwalić.

Link to post
Share on other sites

da radę, sam posiadam taką płytę i mam zrobione 4,4ghz na 1.28vcore, tyle że na i5,słaba sztuka mi się trafiła, pamiętaj nie aktualizuj biosu bo wtedy stracisz możliwość podkręcania, choć w sumie płyta posiada dualbios, Chłodzenie sobie kup jakieś porządne bo haswelle się grzeją dosyć mocno.

Link to post
Share on other sites

Już do mnie jedzie, (mam nadzieję) sprawny i7 4770k. Prawdopodobnie we wtorek już będzie, to potestuje czy wszystko działa. W razie czego jeśli temperatury będą zbyt wysokie, to wyśle się go na delid-a. 

Co do biosu - na Pclab / PurePC widziałem że na P1.50 kiedyś robili OC, więc nie powinno być u mnie z tym problemu. Co sądzisz o zmianie termopadów na radiatorze sekcji zasilania ? Jak go się zdejmuje ? ;d 

Link to post
Share on other sites

Radiator pewnie przykręcony od spodu śrubami jest. Wymiana raczej bez sensu bo wiele Ci nie da.

 

Jak dla mnie to płyta ma jedną wielką wadę, po oc proc cały czas dostaję stałe napięcie. Miałem tą płytę i ogólnie to szału nie robi

Link to post
Share on other sites

Czyli nie ma szans na zrobienie offsetu przy OC ? Tak by spadały zegary i napięcie procka w idlu ? 

Myślę że wymiana da mi dosyć sporo, i5 4570 ma max 3,4 no,ewentualnie 3,6 Ghz na rdzeniu, i7 po OC będzie conajmniej 4,2-4,3 Ghz miał. Są już gry w których czuć ograniczenie GPU przez procka .. 

Edytowane przez ramzesx
Link to post
Share on other sites

Cóż, uroki posiadania płyty b85/h87 xdd ogółem na płytę nie narzekam, może zacznę jak cep w końcu przyjdzie. Wbrew pozorom jest lepiej wyposażona w porty niż nowe płyty pod kaby i ryzena...

Brak możliwości edycji posta :( 

i7 już przyszła. Wstępne testy i ..

4,3 Ghz - 1,25 - ok - temp 88C max

4,3 Ghz - 1,23 - ok - temp 85C max 

4,3 Ghz - 1,20 -> było ok, ale nie jest ok - bsod, po którejś próbie occt - temp 82 max

4,5 Ghz - 1,20 - nie ok, windows wstaje OCCT, BS

4,5 Ghz - 1,25 - nie ok - podobny przypadek, ale 10 sekund później BS

 

Teraz sprawdzam 4,3 Ghz i 1,21V 

 

Jakie ustawienia polecacie zmienić ? Obecnie wszystko na auto, tylko mnożnik na 43, i napięcie 1,21V w trybie Override

Link to post
Share on other sites

Powiem Ci że nie mogę tego w biosie znaleźć ;p ogółem wszystko na auto oprócz mnożnika cpu, napięcia i vccin. Procek poszedł 4,4Ghz @ 1,26v @ 1,91v, po 15 minutach OCCT było ok. Ale póki co i tak zostaje 4,3 @ 1,21v i 1,9v 

 

Temp po 1h OCCT - obudowa otwarta - 77/77/77/72 , package - 79C 

Edytowane przez ramzesx
Link to post
Share on other sites

Czyli jest dokładnie tak jak u mnie, 1,900 = 1,920-1,936, a 1,910 to nawet do 1,968 skacze .. a myślałem że to u mnie coś nie tak :) Dzięki za screena :) 

Musiałbym spróbować jeszcze przy jakim napięciu 4,5Ghz będzie stabilne .. Do 4,5Ghz zmienić coś więcej oprócz napięcia CPU i VCCIN ? Pewnie okolice 1,31/32 powinny już być stabilne .. Pytanie czy jest sens walczyć o te 100 czy 200 mhz ? 

Link to post
Share on other sites

u mnie już 4,4 i 1,26v / 1,91 vccin i temp 88C po 1,5 minucie occt :D chyba jednak skończy się na skalpie, i max 4,3. Przy okazji temp powinny być w fajnym przedziale no i nie będzie za głośno. 

0,05V dokładam do 100mhz .. słabo trochę no ale .. 4,5Ghz by było zrobione tylko dla samej liczby już .. 

 

jutro kupię świeżą tubkę Grizzly i zobaczymy czy będzie różnica w stosunku do gelida, który przeleżał w szafce 1,5 roku

Edytowane przez ramzesx
Link to post
Share on other sites

0,50v ? 4,7 czy 4,8 przy 1,8v ? :D Muszę w końcu spróbować, i wrzucić 4,5 na 1,31/32v. Ale to chyba kompa przy oknie postawię, z otwartą budą :D I pytanie czy pierw będzie 100C na CPU czy ram się spali :D  Ciekawe na jak długo i7 jeszcze starczy .. Swoją drogą i tak jest wydajniejszy w grach od Ryzen-a.. Patryk - 3000 postów będziesz miał :)

Link to post
Share on other sites

@up, to o niczym nie świadczy. Niech zrobi 4,8 poniżej 1,3v wtedy będzie to dobra sztuka ;)

robi 4.8 na 1.315 ale łapie na mugenie 5 pod 90c także nie widzę sensu .

4.9 też wiem że robi ale nie sprawdzałem na jakim napięciu bo jest za ciepło .

4.4ghz - 1.16v

4.5ghz - 1.18v

4.6ghz - 1.275v

4.7ghz - 1.285v

4.8ghz - 1.315v

zapewne 4.9 jest poniżej 1.4V ale ta grzałka to jakaś masakra .

W porównaniu do innych sztuk jakie widziałem wydaje mi się to bardzo dobrymi wynikami , niestety za niskim napięciem nie idą temperatury . 1 skalpa już przeszedł i na przyszły rok szykuję następny bo ja coś czuję że zdążył już wytopić przewodnik ...

I jeszcze żeby było śmieszniej już parę razy na przeglądarce udało mi się go nagrzać bardziej niż w syntetykach xD

Edytowane przez pieterman09
Link to post
Share on other sites

I co ja mam zrobić ? Wstaje nawet na 4,6 @ 1,33v i przechodzi cinenbencha, blender i occt już sypią ;p 

Pieterman - fajna sztukę musisz mieć :)

 

EDIT1:

4,4@1,26v i vccin 1,910 w pełni stabilne po 1h OCCT. Temp 86/88/82/78 - temp w pokoju 16-17C ;p i otwarta obudowa ...

 

u8ofONs.jpg

Oby się obrazek ładnie zeskalował. Świeżo nałożony Grizzly i temperatura o kilka C niższa :)

Edytowane przez ramzesx
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Mały update:

1. Nie polecam mobo Asrock H87 Fatal1ty Performance

2. Patrz punkt 1-wszy :)

 

A tak bardziej na serio. Procek wrócił z Delid-a , który został wykonany przez Patryka z forum, któremu jeszcze raz bardzo dziękuję :) Procek wysłany w poniedziałek, wrócił do mnie dzisiaj. ( byłby szybciej gdybym z swojej strony nie zawalił ;p ). Dzisiaj też postanowiłem zmienić termopada na sekcji zasilania CPU na mobo. Ale mniejsza o to.

 

Pierwsze odpalenie na i7 było lekkim szokiem i zarazem problemem. Szokiem - poszło gładko, temp na poziomie 65-70C po paru minutach OCCT (4,4@1,26V). Problemem dlatego że moja płyta postanowiła się zbuntować - zbugował się czujnik temperatury procesora - wskazanie w biosie 33C, w HWinfo - CPU PECI 33C , HWMonitor - TMPIN3 - 33C . Pierwsza myśl? Coś jest zdecydowanie nie tak, pewnie to wina procka ... 2 restarty później - próba ustawień 3,9@1,2V a następnie AUTO / AUTO i nic ... kolejny restart i cud ... po odpaleniu HW Monitor - TMPIN3 - 37C - normalnie cud, odblokowało się .. - winowajca może być tylko jeden - zwie się MOBO

 

Skoro delid to temperatury - niech zdjęcia same za siebie przemówią:

 

(pasta Grizzly Kryonaut w obu przypadkach, tak samo krzywa wentylatorów, OCCT 1h )

 

Przed:

 

K62O8ne.png

qmmf2CZ.pngjZNy14y.png

 

Po Delidzie:

 

ePaO9L7.png

XTn6rzn.png

fQsNw6a.png

 

Jak widać, temp są mniejsze o ok 10-12C, natomiast temperatura w pokoju była dzisiaj o ok 2C wyższa. Pewien wpływ na wyniki mogą mieć również krzywe wentylatorów. 

 

Wrócę jeszcze do tematu mobo... W między czasie, po założeniu i5, zniknęły w BIOSIE ustawienia trybu wyboru napięcia procesora - była możliwość zmiany napięcia, ale tak jakby jedynie w trybie Override. Nie możliwa była zmiana na AUTO. Co ciekawe na początku przyjął napięcie 1,14V - czyli standardowe dla i7... oczywiście konieczna była zmiana tego napięcia, na 1,060v ( i5 robi w turbo 1,12V ale postanowiłem jednak trochę zejść z napięciem. 

 

Koniec końców, po delidzie procesor osiągnął świetne temperatury. Ale też przyszedł 1 drobny minus - wcześniej na 4,4 Ghz i 1,26V bez problemów przechodził OCCT, natomiast dzisiaj tak jest przy napięciu 1,27V. Jestem prawie że pewny że znów jest to sprawka płyty głównej .. 

 

Temperatury w idle również się zmieniły. Wcześniej było to ok 34-36C ze skokami ponad 40C. Teraz jest to 30-31C ze skokami pod 36-37C. Po delidzie zmieniły się także różnice między temperaturami rdzeni - wcześniej ok 9-10C różnicy, miedzy najcieplejszym a najchłodniejszych, teraz jest to już 5-6C. 

 

Po weekendzie prawdopodobnie jeszcze raz pobawię się z OC procka, może coś jeszcze uda się z niego wykrzesać, ale najpewniej skończy się właśnie na 4,4 Ghz oraz 1,26/1,27V. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...