Skocz do zawartości

Własny router wraz z Horizonem z UPC - problem z DHCP


Recommended Posts

Cześć :),

Posiadam od niedawna MediaBoxa 3w1 od UPC - Horizon. Jednym przewodem odbiera on wszystkie media, więc nie jestem w stanie pominąć tego wytworu wyobraźni UPC przy odbiorze internetu.

 

Posiadam router TP-Link TL-WR1043ND v3 z wgranym Gargoylem. Chciałbym, aby to Horizon przydzielał adresy DHCP i był źródłem DNS. Próbowałem wyłączyć przydzielanie DHCP w ustawieniach. Adres bramy ustawiłem ustawiłem na adres Horizona - 192.168.1.1, DNS ustaliłem na bramę, zaś maskę 255.255.255.0. Tudzież jest również adres routera(do wpisania), który ustawiłem na 192.168.1.2(gargoyle).

 

Problem tkwi w tym, że nie jestem w stanie ustawić Horizona jako urządzenie przydzielające DHCP. Chciałbym, aby router Gargoyle był przezroczysty dla sieci i rozdawał internet dla podłączonych do niego urządzeń(wi-fi w horizonie to klapa). Przy czym nie chcę ustawiać TP-Linka jako Wireless Bridge/Repeater, gdyż nie jestem w stanie ustawić Wi-Fi o innym SSID jak ten z Horizona.

Za każdym razem to samo:

http://cloud.screenpresso.com/5eiBf/2017-09-06_16h29_40.png

Ma ktoś jakiś pomysł na to? :)

Link to post
Share on other sites

 


Windows IP Configuration

   Host Name . . . . . . . . . . . . : DESKTOP-463DPFO
   Primary Dns Suffix  . . . . . . . :
   Node Type . . . . . . . . . . . . : Hybrid
   IP Routing Enabled. . . . . . . . : No
   WINS Proxy Enabled. . . . . . . . : No
   DNS Suffix Search List. . . . . . : chello.pl

Ethernet adapter Ethernet:

   Connection-specific DNS Suffix  . : chello.pl
   Description . . . . . . . . . . . : Intel® Ethernet Connection (2) I219-V
   Physical Address. . . . . . . . . : 1C-1B-0D-96-AC-39
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
   Link-local IPv6 Address . . . . . : fe80::7493:dfa0:690f:f1a5%5(Preferred)
   IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.1.63(Preferred)
   Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
   Lease Obtained. . . . . . . . . . : roda, 6 wrzenia 2017 14:56:59
   Lease Expires . . . . . . . . . . : roda, 6 wrzenia 2017 18:27:04
   Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.1.1
   DHCP Server . . . . . . . . . . . : 192.168.1.1
   DHCPv6 IAID . . . . . . . . . . . : 52173581
   DHCPv6 Client DUID. . . . . . . . : 00-01-00-01-20-B0-05-54-1C-1B-0D-96-AC-39
   DNS Servers . . . . . . . . . . . : 62.179.1.63
                                       62.179.1.62
   NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Enabled

Ethernet adapter PoĄczenie sieciowe Bluetooth 2:

   Media State . . . . . . . . . . . : Media disconnected
   Connection-specific DNS Suffix  . :
   Description . . . . . . . . . . . : Bluetooth Device (Personal Area Network) #2
   Physical Address. . . . . . . . . : 01-36-05-23-A7-E1
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes

Tunnel adapter PoĄczenie lokalne* 1:

   Connection-specific DNS Suffix  . :
   Description . . . . . . . . . . . : Teredo Tunneling Pseudo-Interface
   Physical Address. . . . . . . . . : 00-00-00-00-00-00-00-E0
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : No
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
   IPv6 Address. . . . . . . . . . . : 2001:0:9d38:90d7:2404:2f5f:3f57:fec0(Preferred)
   Link-local IPv6 Address . . . . . : fe80::2404:2f5f:3f57:fec0%10(Preferred)
   Default Gateway . . . . . . . . . : ::
   DHCPv6 IAID . . . . . . . . . . . : 117440512
   DHCPv6 Client DUID. . . . . . . . : 00-01-00-01-20-B0-05-54-1C-1B-0D-96-AC-39
   NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Disabled

 

Link to post
Share on other sites

Po ustawieniu TP-Linka na adres 192.168.2.1, straciłem z nim łączność. Panel nie pojawia się po wpisaniu tego adresu, zaś sam internet działa. W panelu Horizona pojawiły się cztery adresy DHCP. Wywnioskowałem, że jest to router, PC podłączony do routera, tablet i telefon przez Wi-Fi(też wysyłane z routera). Gdzie routerem nazywam TP-Linka.

 

W razie potrzeby dysponuję Putty :).

Link to post
Share on other sites

Po odłączeniu Horizona powinieneś odzyskać możliwość połączenia z TP-Linkiem (w tym czasie ma być podłączony tylko do PC). Ewentualnie może być konieczny restart - swoje może dokładać Gargoyle.

W razie dalszych problemów możesz przeskoczyć na próbę na podsieć o jeden wyższą - 192.168.3.1.

Link to post
Share on other sites

Trochę pokombinowałem i spróbowałem zainstalować fabryczne oprogramowanie TP-Linka przez Putty.

 

Po zainstalowaniu wyłączyłem serwer DHCP w TP-Linku oraz wstępnie go skonfigurowałem. Mam teraz dostęp do obu routerów oraz internetu(przy Gargoyle było albo jedno, albo drugie). TP-Link działa na adresie 192.168.0.1, zaś Horizon na 192.168.1.1.

Zauważyłem też, że Horizon rozdaje adresy DHCP, w jego ustawieniach widzę dwa podłączone urządzenia z przydzielonymi adresami. W nich brak mojego PC, nieznane przeze mnie urządzenie(zapewne jakiś moduł od UPC do telewizji) oraz router.

 

Mimo to jest problem z Wi-Fi, internet działa tylko przewodowo, zaś bezprzewodowo każde urządzenie nie może uzyskać adresu IP, mój komputer również ciągle uzyskuje adres z TP-Linka, pomimo, że wyłączyłem w nim serwer DHCP: 192.168.0.100(adres PC).

Link to post
Share on other sites

Horizon ma być podłączony do WAN czy LAN TP-Linka? Jestem w stanie przeprowadzić konfigurację tylko wtedy, gdy podłączę Horizon pod WAN routera, wtedy też pojawia się internet. Tudzież tylko po podpięciu Horizon pod ową opcję, mogę się z nim połączyć poprzez 192.168.1.1.

 

Reset 30/30/30 wykonałem :).

 

Obecny log z ipconfig:

 

 

Windows IP Configuration

   Host Name . . . . . . . . . . . . : DESKTOP-463DPFO
   Primary Dns Suffix  . . . . . . . :
   Node Type . . . . . . . . . . . . : Hybrid
   IP Routing Enabled. . . . . . . . : No
   WINS Proxy Enabled. . . . . . . . : No

Ethernet adapter Ethernet:

   Connection-specific DNS Suffix  . :
   Description . . . . . . . . . . . : Intel® Ethernet Connection (2) I219-V
   Physical Address. . . . . . . . . : 1C-1B-0D-96-AC-39
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
   Link-local IPv6 Address . . . . . : fe80::7493:dfa0:690f:f1a5%5(Preferred)
   IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.0.100(Preferred)
   Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
   Lease Obtained. . . . . . . . . . : roda, 6 wrzenia 2017 19:16:28
   Lease Expires . . . . . . . . . . : roda, 6 wrzenia 2017 21:16:27
   Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.0.1
   DHCP Server . . . . . . . . . . . : 192.168.0.1
   DHCPv6 IAID . . . . . . . . . . . : 52173581
   DHCPv6 Client DUID. . . . . . . . : 00-01-00-01-20-B0-05-54-1C-1B-0D-96-AC-39
   DNS Servers . . . . . . . . . . . : 192.168.0.1
   NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Enabled

Ethernet adapter PoĄczenie sieciowe Bluetooth 2:

   Media State . . . . . . . . . . . : Media disconnected
   Connection-specific DNS Suffix  . :
   Description . . . . . . . . . . . : Bluetooth Device (Personal Area Network) #2
   Physical Address. . . . . . . . . : 01-36-05-23-A7-E1
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes

Tunnel adapter PoĄczenie lokalne* 1:

   Connection-specific DNS Suffix  . :
   Description . . . . . . . . . . . : Teredo Tunneling Pseudo-Interface
   Physical Address. . . . . . . . . : 00-00-00-00-00-00-00-E0
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : No
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
   IPv6 Address. . . . . . . . . . . : 2001:0:9d38:90d7:3c25:2dae:a6b7:92dd(Preferred)
   Link-local IPv6 Address . . . . . : fe80::3c25:2dae:a6b7:92dd%10(Preferred)
   Default Gateway . . . . . . . . . : ::
   DHCPv6 IAID . . . . . . . . . . . : 117440512
   DHCPv6 Client DUID. . . . . . . . : 00-01-00-01-20-B0-05-54-1C-1B-0D-96-AC-39
   NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Disabled

 

 

Tutaj screeny z konfiguracji TP-Linka:

 

 

http://cloud.screenpresso.com/quygf/2017-09-06_19h26_14.png

http://cloud.screenpresso.com/PWIgb/2017-09-06_19h26_31.png

 

 

 

edit:

Udało się aby TP-Link był przezroczysty, Horizon pięknie rozdaje DHCP, Wi-Fi działa. Jedyny mankament to brak połączenia z TP-Linkiem. Pod żadnym adresem, ani 192.168.0.1, ani tplinklogin.net. Mam za to dostęp do Horizona, zmienić coś w jego ustawieniach aby połączyć się z TP-Linkiem?

Link to post
Share on other sites

Na rozpisywałem się tutaj a dopiero później zauważyłem że masz TP-Link TL-WR1043ND v3 :D.

 

Jeśli robisz to wszystko tylko po to aby mieć szybsze transfery po WiFi to od razu ci powiem że na tym 1043 tego nie uzyskasz a sam ten router to tylko dodatkowy pożeracz prądu.

 

Horizon ma dwa radia 2,4 i 5GHz na 5GHz realny maksymalny transfer to 60Mbs-70Mbs. Nie nie tu niema błędu to nie są MB tylko Mbit to jest realna wydajność tego radia.

 

Zakładając że do tego Horizona masz 250Mbit i chciałbyś mieć całość dostępną po WiFi to musisz mieć radio pracujące w AC a najlepiej w AC1200. Takie parametry zapewnia np modem Connect BOX on ma takie radio i 250Mbit z UPC spokojnie jest dostępne po WiFi. To Taka dygresja.

 

Natomiast wracając do tematu na przyszłość jeśli wymienił byś router i chciał mieć to samo to

 

LAN z Horizona musi być podłączony do WAN Routera co już masz.

 

Jeśli chcesz mieć urządzenia (WiFi i Lan) podpięte do routera i zarówno dostępny Horizon i router to możesz to zrobić tylko w trybie reapeter, w każdym innym czegoś ci będzie brakowało.

 

Ponadto z mojego doświadczenia z np Asusami wynika że tryb reapeter jest mniej wydajny niż tryb router. Powinno teoretycznie być odwrotnie ale jednak coś jest na rzeczy być może słaba wydajność procesora.

 

W sumie jeśli masz całą sieć pod kontrola routera to spokojnie można wyłączyć WiFi w Horizonie i zwyczajnie zrezygnować z dostępu do niego.

 

Napisz jakie masz łącze to będziemy myśleć dalej.

Edytowane przez prohans
Link to post
Share on other sites

 

 

Posiadam router TP-Link TL-WR1043ND v3

 

 

Po pierwsze jeśli mamy pełna kontrole sieci na TP-linku to po co ci dostęp do Horizona?

Mam problem z ustawieniem Remote PC, chce przydzielić port 3389 do mojego PC, jednakże Horizon nie widzi bezpośrednio mojego komputera, a samo ustawienie przekierowania danego portu(w TP Linku) chyba niezbyt tu pomoże. Do tego Horizon ma jakieś swoje wbudowane urządzenia, i po prostu chciałbym aby wszystkie połączenia otrzymywały adres właśnie z niego. Panel Horizona służyłby tylko do podglądania ruchu w sieci, zaś TP-Link do jej rozdzielania na Wi-Fi i LAN. Przez router TP-Linka osiągam prędkości bliskie 100Mbps, około 89Mbps na Xiaomi 4X. Moja prędkość internetu to 120Mbps.


 

 

to możesz to zrobić tylko w trybie reapeter

Było dostępne w Gargoyle, w stockowym firmware nie widzę opcji repeatera, może brać zwykłe OpenWRT?

Link to post
Share on other sites

Dobra już rozumiem wszystko :)

 

W sumie ruch możesz także podglądać na 1043 :D

 

Jeśli 1043 ma działać w trybie router to na nim musisz przekierować port 3389 do PC albo DMZ na ip PC.

 

Jeśli 1043 ma działać w trybie repeater to na Horizonie musisz przekierować port 3389 do PC albo DMZ na ip PC.

 

Więc najpierw musisz znaleźć tryb który działa a wydajność na razie zostawić na drugi plan.


Mam problem z ustawieniem Remote PC, chce przydzielić port 3389 do mojego PC, jednakże Horizon nie widzi bezpośrednio mojego komputera, a samo ustawienie przekierowania danego portu(w TP Linku) chyba niezbyt tu pomoże. Do tego Horizon ma jakieś swoje wbudowane urządzenia, i po prostu chciałbym aby wszystkie połączenia otrzymywały adres właśnie z niego. Panel Horizona służyłby tylko do podglądania ruchu w sieci, zaś TP-Link do jej rozdzielania na Wi-Fi i LAN. Przez router TP-Linka osiągam prędkości bliskie 100Mbps, około 89Mbps na Xiaomi 4X. Moja prędkość internetu to 120Mbps.


 

 

Było dostępne w Gargoyle, w stockowym firmware nie widzę opcji repeatera, może brać zwykłe OpenWRT?

 

Może tak być z tego co pamiętam na moim Asusie RT-N10U DD-WRT miało tryb repeatera a Tomato nie miało. U ciebie może być podobnie.

 

Pamiętaj o skasowaniu nvram przed zmianą oprogramowania bo się może narobić :)

Link to post
Share on other sites

Zainstalowałem jednak z powrotem Gargoyle.

No właśnie jak ustawię jako repeater, to musze połączyć się z istniejącą siecią Wi-FI, kiedy ja takiej nie mam. Zostaje mi tylko ustawienie jako brama sieciowa, w której po ustawieniu adresu TP-Linka jako 192.168.2.1, tracę z nim łączność.

Chyba sobie to odpuszczę :( .

Link to post
Share on other sites

Ostatnio robiłem repeater z routera, wiadomo podłączenie w lan, wyłączenie dhcp i jedziemy, wszystko działało jako tako, po dniu zorientowałem się że oba routery maja 192.168.1.1 ( bo się zrestartowało ) i przez wpisanie późniejszej części adresu mogę się dostać na jeden i drugi na adresie 192.168.1.1 ( po czym końcówka od logowania danego routera ) zobacz czy ten znikający router to nie podobna sytuacja, bo wifi wtedy działało.

Link to post
Share on other sites

/cgi-bin/webcm (jakiś stary router od ery)

/index.mobile.htm (mobilna wersja tplinka)

z ipoda się logowałem 


ogólnie jak się zalogujesz na router, to mogą się takie pojawić na niektórych takie właśnie dłuższe adresy, zamiast samego 192.168.1.1 


tylko ja zwykle używałem czystego 192.168.1.1 aby się dostać na tplinka, a końcówki /cgi-bin/webcm, aby na ten drugi, bo z /index.mobile.htm nie przejdzie, jeśli się wcześniej nie zaloguje na router. 


tak było u mnie, oba były na 192.168.1.1, internet działał, tylko słabo, ale działał... 

Link to post
Share on other sites

@Crout:

 

Uruchomiłeś DHCP z Horizona(kabel eth z LAN horizon zapięty do LAN tp-linka, na tp-linku wyłączone DHCP, adres routera ustawiony jako 192.168.2.1)? Działa? Jeśli tak to żeby mieć dostęp do obu routerów możesz sobie zaadresować kartę sieciową z obu podsieci:

o5UFLzy.png

 

lub ustawić sobie routing między sieciami. Na gargoyle powinno się dać, na defaultowym sofcie tp-linka niekoniecznie. Minusem rozwiązania jest to, że musisz mieć ustawione adresy statycznie w obu podsieciach.

 

Ogólnie to raczej dość proste rozwiązanie a trochę to namieszane. To standardowa konfiguracja gdzie używasz swojego routera jako ap i w zasadzie ustawienie wolnego adresu z podsieci horizona na routerze tp-link też powinno Ci dać dostęp, czyli:

1. horizon LAN <-> tp-link LAN

2. ustawienie adresu statycznie na tp-linku z podsieci horizona

3. wyłączenie DHCP na tp-link

4. konfiguracja WiFi etc.

5. gotowe

 

Powinieneś mieć dostęp np na 192.168.100.1(horizon) i np: 192.168.100.2(tp-link). DHCP(brama, adres, DNS) z horizona, WiFi z tp-linka.

Edytowane przez Krzysztof
Link to post
Share on other sites
2. ustawienie adresu statycznie na tp-linku z podsieci horizona

 chodzi ci o co dokłądnie ? o adres TP-linka ? czemu ma być niby z podsieci, przecież nie musi tam być ? 

Ja bym ustawił nawet to 192.168.1.2. maska standardowa i bramę na horizona ( lub na tą jaką masz na horizonie, powinno działać i tak i tak, ale powinna być na adres horizona ustawiona )

Z DNS-em jak z bramą, może być identyczny jak na horizonie, powinno działać i tak i tak. 

tylko na horizonie zakres DHCP np na te 192.168.1.100-192.168.1.120 z domyślną maską i gotowe (pamiętaj aby zapisać ustawienia, żeby po zrestartowaniu nie było jaj jak u mnie )

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...