Skocz do zawartości

Komputer do gier na Ryzenie +/- 3500zł


Recommended Posts

  • Zastosowanie komputera : gry (PUBG, nadchodzące premiery - Shadow of War, Wolfenstein 2, The Evil Within 2)
  • Maksymalna kwota : 3700zł
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : wrzesień-październik
  • Których części potrzebuję : "buda" + Windows
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : Raczej nie
  • Rozdzielczość mojego monitora i model : 1080p 60Hz
  • Specjalne wymagania : Ryzen
  • ​Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : brak
  • Własna propozycja zestawu: https://www.morele.net/inventory/info/po0jCZ/

Więc tak: tak w ogóle to witam wszystkich serdecznie. :)

 

Postanowiłem jakiś czas temu, że już najwyższy czas odesłać mojego obecnego, wysłużonego peceta na emeryturę. Planowałem zakup nowej jednostki dopiero gdzieś na końcówkę roku w większym budżecie, aczkolwiek wyraźnie padająca karta graficzna (R9 270 coraz częściej radośnie sypie artefaktami lub nawet zawiesza cały komputer pod obciążeniem) głośno sugeruje, iż ta wiekowa już maszyna nie dotrzyma raczej do świąteczno-noworocznego czasu. Tak więc, na miarę obecnych możliwości, złożyłem naprędce zestaw jak w linku powyżej.

PS:

- Trochę uparłem się na Ryzena, bo nie kryję, że darzę procesory AMD sporym sentymentem, a skoro wrócili do formy z Ryzenami, to znów mają we mnie klienta. Widzę w końcu godnego następcę dla Phenoma II.

 

- Co do karty graficznej: mam dylemat czy brać tego wykastrowanego GTX'a 1060, czy też może 1050Ti, a zaoszczędzone w ten sposób ~200zł przeznaczyć chociażby na porządniejsze chłodzenie CPU, jak na przykład Fortis 3. Choć nie wiem czy będzie mi się chciało kiedykolwiek bawić w OC, to ot tak chyba fajnie dla samej kultury pracy maszyny.

Naprawdę szkoda, że nie ma obecnie żadnego ciekawego Radeona w cenie do 1000zł. :(

 

- Dysk SSD wyleciał z proponowanego zestawu przez cięcie kosztów. W niedługim czasie dokupiłbym jednak sobie np. GoodRama Iridium Pro 240GB, podobnie jak i kolejne 8GB RAM-u.

 

Edytowane przez Frantic
Link to post
Share on other sites

Ano, szkoda. Pozostaje mi kombinować z funduszami. ewentualnie modlić się. by obecna maszyna dożyła przyszłego miesiąca, a wtedy problemu z delikatnym zwiększeniem założeń finansowych być nie powinno. Pchanie się teraz z konieczności w tego 1060 3GB to robienie wąskiego gardła już na starcie, tym bardziej patrząc po nadchodzących grach, które chciałbym ogrywać. Jak sięgam pamięcią to, może poza Wolfensteinem: TNO, pierwsza część The Evil Within oraz Shadow of Mordor miały swego czasu potężny apetyt na VRAM - wątpię, by w ich sequelach miało być inaczej, a i PUBG, póki co, nie grzeszy zbyt dobrą optymalizacją.

 

Przyznam, że takim moim "mokrym snem" było włożenie do tego zestawu Radeona RX Vega 56, acz rzeczywistość zweryfikowała te plany, no i w dodatku nie wiadomo, jak i kiedy można się spodziewać normalnej dostępności tej karty w Polsce. Jakieś plotki mówią wprawdzie o październiku, ale możliwe też, że cenowo będzie ona w okolicach bliższych 2000zł, co i tak jest poza moim zasięgiem, a i opłacalność zakupu mogłaby być wtedy dyskusyjna.

Tak czy inaczej bardzo dziękuję za pomoc. Ładuję w nową maszynę 1060 6GB, gdy tylko się uda.  :jupi: 

Pozdrawiam

Edytowane przez Frantic
Link to post
Share on other sites

Opcja do rozważenia. :)

Jeszcze jedno, a w zasadzie dwa, może głupie pytania: właśnie zauważyłem, że płyta główna z zestawu nie ma wymienionych 3000Mhz wśród obsługiwanych taktowań pamięci RAM. Jest za to 3200Mhz. Czy więc dobrane przeze mnie kości zadziałają bez problemu? No i czy nie lepiej wziąć 8GB w jednej kości, skoro i tak w niedługim czasie planuję rozbudowę do 16? Wydaje mi się, że niby nie powinno być problemu z konfiguracją 4x4GB, ale nie mam doświadczenia z pamięciami DDR4, więc też wolę dopytać.

Edytowane przez Frantic
Link to post
Share on other sites

Wybór faktycznie spory, ale zaskakująco ciężko o pojedynczy moduł 8GB DDR4, tym bardziej z taktowaniem 3000+. Większość to zestawy 2x4, 2x8, ewentualnie po 4 kości. Z G.Skill znalazłem jedynie coś takiego:

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-aegis-ddr4-8gb-3000mhz-cl16-f4-3000c16s-8gisb-941201/

Nada się? Trochę martwi mnie brak radiatora malutki radiator, ale jak nie będę bawił się w OC, to w sumie raczej nic się dziać nie powinno, chyba.

Jeśli jest kiepska to trudno - wezmę już tamte Corsairy.

Edytowane przez Frantic
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...