Skocz do zawartości

PC od podstaw na lata [3xxx zł]


Recommended Posts

Bry,

 

jest to w zasadzie mój pierwszy post na forum, które przeglądam już od jakiegoś czasu, nie wspominając o masie zagramanicznych źródeł dotyczących PC, żeby nadrobić siedmioletnie braki w wiedzy.

 

Niemniej cel przyświeca mi całkiem zbożny, bo planuję zbudować PC, który w założeniach ma wytrzymać kolejnych kilka lat bez zmiany głównych komponentów oraz większej inwestycji w podzespoły. Graczem jestem raczej niedzielnym, ale grać uwielbiam i tak naprawdę pod tym kątem głównie buduję nowy sprzęt. Mimo wszystko nadal chciałbym mieć możliwość w swoim ograniczonym wolnym świecie pocieszyć się choćby Wieśkiem 3 na wyższych detalach, czy nowymi grami choćby na średnich ustawieniach, które wyjdą za 3-4 lata.

 

Budżet podałem orientacyjny, gdyż tak naprawdę sprawa składania samego kompa jest dość złożona. Na chwilę obecną odpadają mi komponenty w postaci obudowy, zasilacza i dysku, bo te rzeczy dostanę w ramach prezentów urodzinowych.

Puszka - SPC Aquarius X70W / SPC Gladius M35T Pure Black / NZXT Phantom 240 / NZXT S340 Elite

Zasiłka - EVGA 650W Supernova lub SeaSonic G-Series 550W

Twardziel - WD Black 1TB

 

Od razu plan zakłada też:

SSD - po nowym roku, coś dobrego 250GB, ale bez cenowych szaleństw. Da się za ~400zł?

GPU - Najpewniej w maju będę miał na ten cel ~1200-1400 zł, więc planuję kupić używkę GTX 1070. Do tego czasu, niestety, R9 270X musi wystarczyć.

 

Pozostaje zatem CPU, MoBo, RAM i chłodzenie z rzeczy, na które muszę wyłożyć szekle. Na pewno będę chciał dobrze pokręcić w przyszłości, bo na chwilę obecną pomijając dławiące GPU, nie będzie to miało dla mnie sensu. RAM to na pewno 2x8GB w rozsądnej kwocie, bo nie widzi mi się wykładać 900-1000zł na coś w rodzaju TridentZ 3200mhz, ani kupować teraz 2x4GB. Myślałem nad Corsair Vengeance LPX 3200mhz.

 

Zostaje zatem CPU + Mobo + Chłodzenie i na chwilę obecną, mimo Kawy na horyzoncie, zastanawiam się nad skalpowanym kebabem i7 7700k. Do tego Aorus5 / Asus Strix Z270F i jakieś dobre chłodzenie do 300zł?

 

Jeżeli coś niejasne, będę wyjaśniał. Póki co pragnę waszej opinii, bo kompa najpewniej będę kupował wrzesień/piździernik :)

Link to post
Share on other sites

Jak ma być na lata i z możliwością OC to:

 

https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-5-1600-3-2ghz-16mb-yd1600bbaebox-976702/ 915zł

 

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-scythe-mugen-5-scmg-5pcgh-1211485/ 214,90zł

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-prime-x370-pro-x37-hdmi-usb-3-1-ddr4-sata3-eatx-976447/ 679zł

 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-2x8gb-3000mhz-cl15-f4-3000c15d-16gvrb-788194/ 599zł

 

Cena:2407,90zł

 

Procesor 6 rdzeni/12 wątków z lutowanym IHSem który ci wystarczy na lata chłodzony chłodzeniem od Scythe który ma zapinki pod AM4 w komplecie obsadzony na płycie głównej od ASUSA na chipsecie X370 wraz z 16GB w Dualu.

 

Do 400zł jako SSD polecałbym GOODRAMA Iridium PRO 240GB

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź :)

 

Myślałem nad Ryżem, nawet nad 7 1700, bo spokojnie mieści się w budżecie, a kto wie co przyniesie przyszłość wraz z optymalizacją pod Zen :)

 

Mugen to już chyba był pewnik, bo wszyscy polecają.

 

W MoBo chyba jednak uderzę w Strixa albo Maximusa Vi :>

 

Z RAMem totalnie odleciałem z uwagi na cały ten zamęt z rodzajami kości... Niby mają być Szajsungowe B-Die, ale nie wiem, czy jest jakiś zestaw 2x8GB, który można dostać za max 800zł? Przeglądałem niby te tabelki, ale pokonało mnie to i odpadłem.


Będzie post pod postem, ale trudno.

 

Na fali obłędu, pragnąc polecieć po bandzie, doszedłem w swoich rozmyślaniach do opcji: Ryż 7 1700 + Maximus VI Extreme + Noctua NH-D15 :) Zapewne wtedy trzeba będzie rzucić do pary G-Skill FlareX 3200MHz CL14. Pytanie tylko, jaką pod to budę i zasilacz, jeżeli będę chciał dość mocno pokręcić Ryża, a maksymalnie w połowie przyszłego roku dorzucić do tego GTX1070/GTX1080?

 

Co do obudów nie mam absolutnie zielonego pojęcia, co wybrać w cenie do ~400zł, co mieściłoby eATX i to kolosalne chłodzenie.

 

Z zasilaczy to chyba Corsair RM550x?

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem nieco przepłacona iwenstycja. Sam piszesz, że jesteś niedzielnym graczem a chcesz dać Ryzena 7 i mobo grubo za ponad 1000 zł. Wydajność w grach pomiędzy Ryzen 1600 a 1700 jest praktycznie nie do zauważenia. Kupowanie tego CPU na zaś nie ma sensu. Noctua też będzie tutaj przesadą i to nie małą. O ile w ogóle będą jakieś znaczące korzyści z 8 jajek w grach, to w ten czas będą chyba już dostępne nowe CPU na rynku. 

 

Buda z oknem ? 

RM 550X może być, niewiele drożej 650X

Link to post
Share on other sites

Mobo chciałbym, żeby już pod ewentualną zmianę na Ryzen 2 nie wymagała wymiany. I graczem jestem niedzielnym, to fakt, ale na obecnej konfiguracji pobawić się za bardzo nie mam jak, a ostatnio praktycznie w ogóle nie jestem w stanie. Stąd chcę wydać pieniądze raz, a konkretnie, żeby móc w końcu czerpać przyjemność z gry w Wieśka 3, czy inne nowe tytuły.

 

Buda moze być z oknem, ale nie jest to konieczne. I tak nie będę się bawił w robienie z kompa festynu, bo mnie to nie kręci. Niemniej widok na bebechy złym pomysłem nie jest ;)

Link to post
Share on other sites

Dobra, kilka rzeczy się wykrystalizowało i wychodzi na to, że będę składał szrota w przyszłym tygodniu :)

 

Na chwilę obecną mam dwa pewne punkty - Phanteks P400 Tempered Glass i AsRock X370 Taichi.

 

W dalszej kolejności planuję dodać:

CPU - Ryzen 7 1700

RAM - G.Skill FlareX 3200MHz CL14

Chłodzenie - Thermalright Macho Rev B

Pasta - Oczywiście Cryonaut :D

Zasiłka - EVGA G3 650W

Dysk - Toshiba P300 1TB/2TB

 

GPU póki co, niestety, zostaje do maja R9 270X kiedy zmienię je na GTX1070/Vega 56. SSD zapewne po nowym roku Iridium Pro.

 

 

W każdym razie byłbym wdzięczny za porady w kwestii ew. lepszego chłodzenia, zasilacza i dysku. Mam jeszcze odrobinę budżetu do rozdysponowania na bebechy i jeżeli coś da się ulepszyć, to jestem otwarty na propozycje :)

 

Miał być Cryorig R1 Ultimate, ale buda za wąska, a już kupiona przez żonę na prezent urodzinowy, o którym nie wiem :>

Link to post
Share on other sites

Pokombinowałbym z tym chłodzeniem. Macho to taki typowy kloc. Osobiście nie chciałbym go w obudowie z oknem. Może Dark Rock 3

 

 

 

Obecnie 1070tka jest kompletnie nieopłacalna na tle GTX 1080.

 

Wszystko wyjdzie w praniu za nieco ponad pół roku, jak dostanę sponsoring od US :D

 

Co do chłodzenia, to wiem, że kloc, ale jednak wydajność ma super i na pewno się mieści. I mówisz o DR3 czy Dark Rock Pro 3?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...