Skocz do zawartości

Problem z instalacją Win10 po linuxie


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Gość paprykarz,

Recommended Posts

Witam. Trapi mnie spory problem, a mianowicie, po kilkutygodniowym użytkowaniu ostatniego ubuntu, postanowiłem powrócić do Windows 10. Ścianą nie do przejścia jest, no właśnie nie mam pojęcia co. Po włożeniu pendriva z systemem (przygotowany wcześniej rufusem, wcześniej używany niejednokrotnie do stawiania systemów) nie da się zainstalować systemu. Przy wyborze z listy, wybierając opcję uruchomienia instalacji z uefi od razu wraca mnie do menu wyboru, z czego ma bootować, po wyborze "bez uefi" czasami instalacja się zaczyna, ale zaraz po wyborze języków (pierwszy ekran) prosi mnie o sterowniki do jeśli dobrze pamiętam urządzenia magazynującego, sugerując przy tym napęd cd/dvd, lub usb. Pytanie co ja mam mu podać na tym pendrivie, żeby mi to poszło? Sterowniki ze strony producenta próbowałem i żaden mu nie pasował. Kombinacje pendrive na usb 2.0/3.0, porty 2.0/3.0 sprawdzone w każdej konfiguracji, też nic nie dały. Windows też sprawdzony na wylot, zarówno stara wersja, ze starego pendriva, jak i nowa, pobrana ze strony microsoftu. Co ciekawe, bez problemu mogę zainstalować innego linuxa, np Debiana.

Ktoś kiedyś miał coś podobnego? Ewentualnie wie jak sobie z tym poradzić?
Płyta główna to msi z-270M MORTAR,

Link to post
Share on other sites

Jak odepniesz dysk twardawy to zaskakuje czy też robi problemy? Jak zaskoczy to wyczyść dysk twardawy ze wszystkich partycji.

 

objawy są zawsze takie same, bez względu na to czy dysk jest czysty, czy nie. Próbowałem też na czas instalacji zapinać tylko jeden dysk, czy to ssd czy hdd też nie robi różnicy.

Link to post
Share on other sites

Gdy tworzyles pendrive w rufusie to wybrałeś GPT dla UEFI ? Domyślnie ustawione jest na MBR dla Legacy Bios i nie odpali się instalator na UEFI

Próbowałem zarówno GPT jak i MBR, żadne z nich nie ruszało na UEFI, za to na Legacy poszedł pendrive z MBR, ale tak jak pisałem zaraz po wyborze języka prosił o jakiś sterownik.

 

 

Najbezpieczniej skorzystać z :

 

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

 

Tak jak wspomniał kolega powyżej Rufus nie zawsze dobrze to robi. Minus taki że trzeba użyć jakiejś innej maszyny do wykonania obrazu.

Pytanie, czy da coś pobranie nowego obrazu systemu, jeśli z tego obecnego już wcześniej instalowałem system bez problemów, nawet na tym samym komputerze?

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
Gość paprykarz

 

 

Pytanie, czy da coś pobranie nowego obrazu systemu

 

Ten tool od Microsoft robi pendrive w jedyny słuszny sposób, może rozwiązać twój problem. Jak nie pomoże to coś musi być skopane w Biosie/Uefi lub gdzie indziej. Jak nie spróbujesz to się nie dowiesz. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Ważne że system działa, resztą głowy sobie nie zawracaj. Dobrze że microshit tool daje bo była by gehenna.

 

Sam Rufus w mojej opinii ma zerowe zastosowanie, zwykły obraz z mbr boot stawiam z diskparta.

Edytowane przez paprykarz
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...