Skocz do zawartości

Te same procesory - różne temperatury na dwóch tych samych mobo!


Recommended Posts

Cześć!

 

Zgłosił się do mnie znajomy w celu poprawy wydajności swojego PC do użytku profesjonalnego.

Zaleciłem mu więc wymianę dysku HDD na SSD, oraz procesora i5 3570 na i7 3770 (miało być tanio). Zrobiłem to bez obcowania z jego sprzętem, posłużyłem się czysto teoretycznym myśleniem. Chłodzenie zostawiliśmy standardowe - intelowski BOX, ale zaleciłem wymianę w niedalekiej przyszłości.

 

3770 kupiliśmy na allegro, zamontowałem go i... nie przeszedł nawet minuty stress testu w OCCT - szybko osiągnął temperatury bliskie 90 stopni. Zdjąłem chłodzenie, poprawiłem pastę i nadal to samo. Wszystko działo się przy otwartej obudowie (zdjęte obydwie ścianki boczne).

 

Wrzuciłem tego i7 do mojego kompa (mam dokładnie taką samą płytę główną - Gigabyte GA-Z77X-D3H i również chłodzenie intela), więc w celu sprawdzenia domniemanej wady odpaliłem test u siebie. Po 15 minutach testu temperatury nie przekraczały 72 stopni.

 

Sprawdziłem po tym kątem poprzedni procesor, czyli wspomniany i5 3570 i rezultaty takie same: u kumpla OCCT siadł po minucie, u mnie 40 minut z temperaturą max 75 stopni.

 

Założyłem więc, że coś jest nie tak z jego płytą. Jako, że na 1155 płyty są już droższe wpadłem na pomysł przejścia do intela 4-tej generacji. Kupiliśmy więc nowe mobo ASUSa razem z i7 4770. Będąc pewnym na 100%, że problem sam się rozwiąże niechętnie odpaliłem OCCT i tu znów... 1,5 minuty i po teście! Zamienialiśmy już nawet zasilacz i RAMy na moje - bez rezultatu.

 

Pozostaje wymiana chłodzenia na jakieś lepsze, oraz dokupienie 120mm na przód, ale obawiam się, że nie przyniesie to pożądanego rezultatu i na razie powstrzymaliśmy się z zakupem.

 

Czy ktoś się spotkał z podobnym problemem? Zna ktoś rozwiązanie? Sprawa dość dziwna. Ten sam procesor, w dwóch kompach o tych samych płytach głównych osiąga różne temperatury...

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi.

 

Tak, zamienialiśmy również chłodzenie, mimo, że są takie same, założyłem, że być może jest coś nie tak z tym od kumpla. Na moim chłodzeniu nadal za wysokie temperatury. Jeśli chodzi o napięcia, to wydają się w porządku, w linku zdjęcia z biosu:

https://goo.gl/photos/UKrRNn4AxACzGNk4A

Link to post
Share on other sites

No więc...

 

1. jarrino - felerny procesor odpada - na mojej płycie 3770, jak i 3570k uzyskiwały odpowiednie temperatury.

2. blaven - tak, zamienialismy zasilacz na mój i RAMy na moje - bez rezultatu.

3. olo163 - obydwie płyty były zresetowane do ustawień fabrycznych.

4. paprykarz - również założyłem, że to wina płyty, więc zaleciłem zakup nowej, na nowym już sockecie z nowym procesorem (4770), a problem występuje nadal, również na tych podzespołach swap zasilacza i RAMów nie pomogły...

 

Zaznaczam, że na mojej płycie 3570, jak i 3770 mają bardzo dobre temperatury. Na płycie kumpla szybko się przegrzewały. Wymieniliśmy płytę i procek, a temperatury są nadal wysokie. To jest dla mnie niezrozumiałe, założę się, że gdzieś popełniam drobny błąd, do którego nie mogę dojść...

Link to post
Share on other sites

blaven, tak, komputery stały obok siebie u mnie w domu, ja żonglowałem procesorami i chłodzeniami. Pasta jedna, bo mam taką konkretną tubę ;)

Na drugi dzień kumpel zrobił test u siebie w domu i to samo - minuta/półtorej i po teście.

 

edit: ramzesx, tak, można wręcz powiedzieć, że jestem teraz specjalistą w montowaniu intelowskiego chłodzenia ;) każda nóżka musiała "cyknąć", a po drugiej stronie musiałem widzieć ten czarny jej element wystający tych białych.

Edytowane przez Makkk
Link to post
Share on other sites

ja bym jeszcze raz chłodzenie jednak sprawdził, zamontował coś innego niż box intela, może coś te boxy intela są uwalone czy coś, może nierówną powierzchnię mają, i nie przylegają do końca .. a może program w którym odczytujecie coś nawala :D 

Link to post
Share on other sites

Choleryk, nie, nie wyciągałem sprzętu spoza obudowy. W końcu sprzęt będzie pracować w zamkniętej budzie, tutaj i tak testy przeprowadzałem w otwartej z obu stron.

 

olo 163 - brałem to pod uwagę, ale jako, że zakupiłem mu też dysk SSD zrobiłem format systemu i zainstalowałem na świeżo. Podłaczony był TYLKO TEN DYSK, nie podłączałem posiadanego przez niego jeszcze HDD. Jedyna różnica między moim, a jego kompem to taka, że ja mam win10, a on win7. Z drugiej jednak strony już w BIOSie, kiedy procek był w spoczynku temperatura była jakieś 7 - 10 stopni wyższa niż u mnie.

 

ramzesx - no i tu jest problem - nie posiadam pod ręką innego chłodzenia niż box. Miało być tanio i teraz jakbym miał znowu kazać kumplowi wydawać te dodatkowe 100 zł, to trochę miniemy się z celem. Biorę to oczywiście pod uwagę, ale obawiam się, że rezultat będzie nikły... Jeśli chodzi o OCCT, to temperatury między nim, a tymi w BIOSie się nie różnią, założyłem więc, że odczyt jest prawidłowy.

Link to post
Share on other sites

Choleryk, nie, nie wyciągałem sprzętu spoza obudowy. W końcu sprzęt będzie pracować w zamkniętej budzie, tutaj i tak testy przeprowadzałem w otwartej z obu stron.

 

 

Nie chodzi mi o wentylacje obudowy, tylko o samą obudowę, czy gdzieś niej nie stykają się ścieżki. Też tylko strzelam, bo nie mam zielonego pojęcia co to może być. Pamiętam jak kiedyś w pracy mieliśmy kłopot z jedną maszyną. Wszystko żeśmy wymienili, w a na samym końcu obudowę. Jak ręką odjął, komputer stabilny. 

Link to post
Share on other sites

hmmm, choleryk, co masz na myśli przez stykanie ścieżek? Niby mam drugą obudoe i mógłbym odstąpić za grosze temu kumplowi.

 

blaven, miałem dwa chłodzenia boxowe, na obydwóch przetestowaliśmy wszystkie 3 procesory - nic...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...