Skocz do zawartości

Stuttering na i5 7400+GTX 1050 TI


Recommended Posts

Witam. Mam problem ze stutteringiem w kilku grach. Jak gram w wiedźmina (a gram na średnio 45-50 klatkach) wszystko jest ok, nic, co by mi przeszkadzało. Gdy uruchamiam GTA 5 (tryb fabularny) często doświadczam stutteringu, tzn. wsiadam w auto i szybko przejeżdżam przez miasto zapełnione samochodami, a tu taka minizwiecha na powiedzmy 0,5 sekundy, w której jakby zatrzymuje się klatka i dźwięk znika na chwilę lub "rozjeżdzą". No typowy stuttering. Tak samo mam w CS:GO- gra po zminimalizowaniu i ponownym odwinięciu gry lubi mieć stuttering przez kilka minut, po tym czasie się to normuje. Nie testowałem w innych grach, tzn. nie doświadczam tego gdzie indziej. Aha- i w czasie, gdy ten stuttering w GTA 5 występuje, mam około 70 fps. Robiłem wszystko- obniżałem jakość tekstur, kombinowałem ze sposobem wyświetlania gry (okno, pełny ekran), zmieniałem rozdzielczość, włączałem/wyłączałem v-sync. Nic nie zmienia. 

Specyfikacja:

- i5-7400

- GTX 1050 Ti od Asusa- wersja Phoenix

- karta dźwiękowa zintegrowana

ASUS H110M-D

- dysk hdd 1tb 7200 rpm

- 8GB DDR4 2400mhz

- drivery najnowsze z programu GeForce Experience

- Windows 10 Home

- 1920x1080 (natywna)

- zasilacz be quiet system power 8, 500W z certyfikatem 

Edytowane przez raber7231
Link to post
Share on other sites

Ciężko będzie znaleźć przyczynę, ale takie zwiechy zazwyczaj mają do czynienia z dyskiem. Masz klasycznego HDD.

Jaki masz rozmiar pliku stronicowania?

Do tego dochodzi jego fragmentacja i fragmentacja plików gry. Warto przeprowadzić defragmentację, a najlepiej w trakcie rozruchu, aby plik stronicowania też był "ładny".

Link to post
Share on other sites

Jak można to sprawdzić? Z dyskiem miałem ostatnio nieprzyjemny incydent. Tzn. ten komputer jest relatywnie nowy, cały zestaw ma około miesiąca. Kilka dni temu zostawiłem komputer w trybie uśpienia, wyszedłem z domu. Wróciłem po paru godzinach. Patrze- komputer włączony- wtf? Otworzone okienko biosu. Nie mogłem zbootować systemu. Musiałem sformatowac cały dysk. Bardzo dziwne...

Link to post
Share on other sites

Faktycznie dziwna sprawa. Nie mogłeś zbootować systemu = jaki był problem? Nie mógł odnaleźć partycji systemowej?

Może był jakiś problem prądowy. Utrata prądu w nieodpowiednim momencie może napsuć różne rzeczy.

 

OK ale my nie o tym.

 

Jak sprawdzić rozmiar pliku stronicowania, trochę może się różnić na 10, teraz siedzę na 7-ce, ale powinieneś sobie poradzić.

Dla 7-ki robi się to tak:

prawym na mój komputer, właściwości.

Zaawansowane ustawienia systemu, zakładka Zaawansowane, przycisk Ustawienia... w sekcji wydajność.

Zakładka Zaawansowane, sekcja Pamięć wirtualna i tu jest o pliku stronicowania. Pod przyciskiem Zmień... jest więcej informacji. Jaki jest tryb przydzielania i na jakich dyskach.

Zapewne masz "kontrolowany przez system" co ma swoje zalety i wady. Największą wadą jest to że kontrolowany przez system = dynamiczny rozmiar i może zostać pofragmenowany, co negatywnie wpływa na działanie systemu.

Polecam ustawić ręcznie rozmiar początkowy równy rozmiarowi maksymalnemu, co najmniej wielkości ilości RAM, czyli w Twoim przypadku 8192, jeśli masz dużo wolnego miejsca, można dać zapas i np. dwukrotność = 16384MB.

 

Jeśli chodzi o defragmentację. Polecam program Defraggler, jest darmowy. Zacznij od defragmentacji konkretnego folderu z grą.

Link to post
Share on other sites

Tak, była burza i wysiadł prąd w całym domu. M.in. wyłączył mi się komputer w trakcie gry, ale te "objawy" nastąpiły dopiero 4 dni później. Problem był taki, że przy normalnym uruchomieniu komputer nie chciał załączyć systemu, odrazu włączał się BIOS. W opcjach bootowania miałem Windowsa na 1 miejscu, potem HDD, a bootowalnego pendrive na 3 miejscu. Instalowałem z pendrive system na nowo chyba z 5 razy, nic to nie dawało, musiałem cały dysk sformatować i dopiero poszło.

@Topic

Ustawiłem ten plik stronicowania tak, jak napisałeś, czyli po 8GB. Przed tym zaktualizowałem sterowniki, okazało się, że są już nowsze, ale sama aktualizacja sterowników nie przyniosła efektów, wszystko było tak samo jak przed tym. Następnie zdefragmentowałem całą partycję z grami i drugą partycję z systemem. Na sam koniec ustawiłem plik stronicowania. Grałem przez jakieś 15 minut i wszystko wydaje się ok, nie ma już tak irytującego stutteringu, ale napotkałem kolejny problem. Po kilkunastu minutach gry wyskakuje mi error err_gfx_d3d_init, obraz się freezuje i wyskakuje okienko "program GTA V przestał dzialać".

Link to post
Share on other sites

To błąd związany z grafiką, może te stery nowe coś popsuły.

Tutaj jest o tym wątek na forum rockstar:

https://support.rockstargames.com/hc/en-us/community/posts/203643597--FIX-err-gfx-d3d-init

Przechodzicie do folderu z grą i wyrzucacie (na przykład na pulpit w razie backupu) albo kasujecie dwa pliki o nazwach:

-d3dcsx_46.dll

-d3dcompiler_46.dll

Naprawiacie grę instalatorem Odpalacie grę i włączacie w opcjach tryb DirectX 11 wyłączcie w ustawieniach grafiki "ignoruj sugerowane limity" 
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...