Skocz do zawartości

Czy Audigy do czegoś się jeszcze nadaje?


Recommended Posts

Ostatnio grzebałem trochę w pracy w kilku starych komputerach z lat 98-2001/2 i znalazłem w nich kilka ciekawych podzespołów z których zamierzam zrobić retro kompa z tamtych czasów w tym wspomnianego Audigy SB0090 (z racji że znalazłem w jednym z tych kompów chyba najlepszą płytę pod slot 1) będzie to coś na bazie głównie celerona 300A jak i innych PII, PIII i celeronów które tam znajdę.

No dobra ale do rzeczy. Czy wspomniany już Audigy SB 0090 (wersja zwykła, nie ma niestety pozłacanych gniazd ale z tego co wiem tylko gniazdami się różniły gold od zwykłego) do czegoś się jeszcze nadaje we współczesnym świecie? Raczej mocno wątpię by był chociaż równie dobry jak zintegrowana karta dźwiękowa w mojej płycie głównej z sygnaturki ale jestem ciekawy czy to się jeszcze do czegoś dziś nadaje innego niż retro kompy. Choć widzę też że są nawet do niego sterowniki do win 7 64.

Jeśli jednak do czegoś się on nadaje to może go sobie zostawię na jakiś inny projekt a do retro kompa wsadzę jakiegoś SB0100 czy coś podobnego z creative'a co znajdę w pracy.
 

Edytowane przez joggy
Link to post
Share on other sites

Audigy 2 to świetna karta. Jakbym miał port pci to dalej miałbym ją w kompie. Audigy 1 SB 090 to wersja poprzednia, trochę uboższa bo nie wspiera pełnego 24 bitowego przetwarzania z tego co pamiętam. 

 

Nie zawiedzie nawet na dobrych głośnikach. A przynajmniej nie odbiegnie od nowych integr. 

Link to post
Share on other sites
Nie zawiedzie nawet na dobrych głośnikach. A przynajmniej nie odbiegnie od nowych integr.

Na pewno nie można jednoznacznie powiedzieć ,że gorsza ale w pewnych aspektach odczuwanie słabsza. Ostatnio porównywałem Xonara DX-a i ALC1150 na mojej płycie głównej.

 

Na słuchawkach duzo więcej można usłyszeć, jak głośnikach mieszące się w normalnym budżecie. 

Link to post
Share on other sites

Dziś wreszcie nie zapomniałem zabrać jej z pracy więc wsadziłem do mojego pc z sygnaturki i zainstalowałem znalezione z oficjalnej strony sterowniki pod win 7 64. Choć wiadomo win 7 a 10 to trochę inaczej ma ze sterownikami i jest sytuacja gdzie Creative Audigy Audio Processor (WDM) nie można uruchomić urządzenia nie można wczytać sterownika, ale urządzenie opisane jako Creative SB audigy już działa. Z tego względu być może nie wykorzystuje w pełni możliwości tej karty.

Najpierw trochę sam, potem z tatą porównywaliśmy tego realteka z tym audigy sb0090 i może jakieś tam cyferki odnośnie szumów czy coś są lepsze na realteku ale audigy mojemu tacie podoba się dużo bardziej. Stwierdził że trochę głośniejszy dźwięk, jest czysty ale jest ta scena której na realteku nie ma, na realteku może i kilka rzeczy więcej słychać ale co po tym jak wszystko jest jakby zlane w jedno i prawie tego nie czuć tych większych zakresów dźwięku.

Na audigy można wyczuć każdy instrument oddzielnie i sprawia wrażenie takiej no jakby bardziej muzykalnej.

Ciekaw jestem może na dniach przetestuje ją na retro kompie pod win 98 a tam powinny pięknie działać oryginalne sterowniki do niego które powinny wykorzystać ją w pełni.

Dodam jeszcze że pododno do realteka jest jakiś ulepszacz zwany nahimic który właśnie ma ulepszać tą scenę i poczucie przestrzennego dźwięku ale niestety mimo reklam wprowadzających w błąd nahimic nie jest kompatybilny z moją Z170A Gaming Pro, więc jest to czysto ze sterownika realtek hd audio.

Aha no i odsłuch był ze starych ale nawet dobrych w tamtych czasach komputerowych głośniczkach samsunga 2.1 model hmmm....(poszedł sprawdzić) SMS-5100

Edit: Jeszcze moim zdaniem mam wrażenie że Realtek no siłą rzeczy jest bardziej uniwersalny (może kwestia sterowników) np. Synthwave / Retrowave czy Synthpop czy jak to zwą w którym gustuję brzmi równie dobrze lub gorzej na Audigy, ale już np. taki Aerosmith -walk this way brzmi bez porównania dużo lepiej na Audigy.

Edytowane przez joggy
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...