Skocz do zawartości

Dziwnie wysokie temperatury 2500k.


Recommended Posts

Witam
Zauważyłem ostatnio dosyć duży wzrost temperatury procesora - rozumiem, że zrobiło się ciepłe lato, a w pokoju mam nawet 30*C, ale wydaje mnie się, że wzrost jest dosyć duży.

Myślałem już, że może być to wina odkręconego chłodzenia cpu bo ostatnio dosyć dużo przenosiłem kompa, a chłodzenie do najlżejszych się nie zalicza.

Procesor to I5 2500k kręcony na 4,5GHz (przy około 1,288/1,3v max) z chłodzeniem SPC Grandis XE1236 v2 w obudowie NZXT SOURCE 530.

Zdjęcie obudowy i jej wnętrzności w spoilerze:


http://i.imgur.com/WBwyjvG.jpg
http://i.imgur.com/r2Xiad4.jpg
http://i.imgur.com/4YtbwSO.jpg

To dziwnie wyglądające cuś złożone z 2 białych wentylatorów dodałem ostatnio, aby obniżyć lekko temperatury karty w te ciepłe dni - jak wiadomo R9 290 to grzałka :P) - ale dziwnym sposobem pod obciążeniem temperatura procka zbliżyła się do temperatury karty - co jest bardzo dziwne i wielce niezrozumiałe dla mnie np: w Syberii 3 temperatura GPU podchodzi pod 80 a cpu pod 70...



Temperatura Procesora na normalnych ustawieniach (stock) w occt dochodzi do 65*C po 5min ~ wcześniej przy oc do 4,5GHz w occt temperatura dochodziła do 75*C max - teraz do 85*C i rośnie - podczas gry na oc jak dochodziło do 60-65 to było dużo a teraz podczas oglądania YT nawet do 70 bywały momenty (przy filmie 2/4k) ale np w Forzie Horizon 3 są wachania od 55 do 65*c ...

Komputer jest dosyć często odkurzany - ostatnio specjalnie zmieniłem pastę (mx-2) i ponownie dokręciłem cooler - nic to nie zmieniło.

Bez obciążenia temperatura procka to jakieś 35*C (27*C w pokoju) - ale bardzo skacze pod 50 i znów spada i znów rośnie - w occt temperatura rdzenia 0 jest cały czas stała i dużo wyższa niż innych (ale tylko po odpaleniu testu) - ale patrząc na inne programy MSI czy HWINFO - temperatura tego rdzenia jest najniższa xD ...

Nie rozumiem jak to działa... może wywalenie jakiś wentylatorów z obudowy by coś poprawiło ? (patrząc teraz to mam 3 stłaczające i 4 wyciągające + 2 na coolerze i 2 wiejące na gpu ....) - kompa mam w biurku więc nad nim jest jakoś 3cm luzu i za nim jakieś 6cm do ściany ale z kablami...

Jakieś porady ?

Nie chciałbym go przegrzać, a czasami bym sobie zagrał :P...

Pozdrawiam i z góry dziękuje za sugestie

SkylinerPL :3
 

Edytowane przez SkylinerPL
Link to post
Share on other sites

Ja swojego Phenoma II X4 960T podkręcałem do 4GHz przy bodajże 1.467V i temperatury były akceptowalne przy leciwym SilentiumPC Spartanie pierwszej generacji, więc nie sądzę że to wina chłodzenia. Może to ten słynny glut pod ihsem się skończył? Dziwi mnie że jak piszesz temperatura skacze nagle do 50, nie powinno tak być nawet przy słabszym chłodzeniu. Możliwe że odczyt temperatury mija się z prawdą, tym bardziej że jak sam piszesz dwa programy pokazują różne temperatury. Możliwe że jest jakiś problem z czujnikiem temperatur w procesorze. Można gdybać, ja bym jeszcze raz dla pewności wszystko przeczyścił, łącznie z wymianą pasty pod chłodzeniem, może dałeś jej za dużo/za mało?

Link to post
Share on other sites

Może to ten słynny glut pod ihsem się skończył?

 

Gluta masz w nosie.

 

 

SkylinerPL

Jak wrzucasz zdjecia to sprawdz w edytorze pełnym co wrzuciłeś.

 

 

rozumiem, że zrobiło się ciepłe lato, a w pokoju mam nawet 30*C, ale wydaje mnie się, że wzrost jest dosyć duży.

 

 

 

Sam sobie odp. Jest prawidłowo zobacz sobie na testy swojego chłodzenia a po drugie twoje chłodzenie do najwydajniejszych nie należy.

Z cyrkulacją powietrza w budzie masz chyba namieszane ale nie ma fotek jak to wygląda u ciebie.Nie wiadomo czy masz wpust powietrza pod ciśnieniem dodatnim czy ujemnym.

                                     

Wentylatory zamontuj :  ← ↑↑ ←

                                            

i zostaw jeden wentylator w środku wieży (chlodzenia)  więcej nie znaczy lepiej.

Link to post
Share on other sites

Może to ten słynny glut pod ihsem się skończył?

 

Z tego co wiem to 2500k ma luta :P

 

Jak wrzucasz zdjecia to sprawdz w edytorze pełnym co wrzuciłeś.

Zdjęcia się normalnie u mnie wyświetlają - może jakiś problem z serverem mają hmm...

 

(edit. Photobucket już nie pozwala zobaczyć innym osobą zdjęć jeżeli mu nie zapłaci się ... - ja jako zalogowany na swoje konto je widzę ale po wylogowaniu pokazuje się tylko żeby upgradowac konto.. no nic zmieniłem hosting)

Czyli co - zostawić tak jak jest i się zbytnio nie przejmować ? Czy może coś zmieniać ?

 

Dzięki za jakąkolwiek odpowiedź :P

Edytowane przez SkylinerPL
Link to post
Share on other sites

@UP

 

1. zdjęcia nie działają

 

2. intel od generacji trzeciej (np. i5-3570K), stosuję gluta pod ihsem

 

3. generacja druga (tzw. i5-2500K) ma rdzeń lutowany z ihsem

 

4. chłodzenie źle założone dlatego temperatury

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

Edytowałem 1 post - zdjęcia wrzucone na inny hosting....

 

chłodzenie źle założone dlatego temperatury

Wydaje mnie się że wszystko dobrze siedzi - specjalnie 2 dni temu odkręciłem - przeczyściłem i dałem nową pastę - nic to nie zmieniło 

No nic może to jednak tylko wina tych upałów a ja się za bardzo obawiam ...
Link to post
Share on other sites

No to coś za dużo, kiedyś miałem i5-2500K na stocku nie robił więcej jak 60'C na gorszym chłodzeniu Scythe Mugen Rev. B

 

http://cdn.benchmark.pl/uploads/zestaw_komp/19656/FIX%20%20%20%20%20%20%20Xxxxxx%20PC%20z%20GTX660.jpg

Link to post
Share on other sites

 

Edytowałem 1 post - zdjęcia wrzucone na inny hosting....

 

 

Wydaje mnie się że wszystko dobrze siedzi - specjalnie 2 dni temu odkręciłem - przeczyściłem i dałem nową pastę - nic to nie zmieniło 

 

No nic może to jednak tylko wina tych upałów a ja się za bardzo obawiam ...

 

 

Daruj sobie programy i zobacz w grach,według mnie jest dobrze.Swoją drogą masz niezły bajzel z tymi wentylatorami które pracują z różną prędkością.

Link to post
Share on other sites
ale dziwnym sposobem pod obciążeniem temperatura procka zbliżyła się do temperatury karty

Bo zaburzyłeś  tymi dwoma wentylatorami we wnętrzu obudowy cyrkulację schładzania komponentów PC. Te wentylatory zasysają powietrze nagrzane przez kartę, dyski, RAM i CPU i trochę chłodnego z wentylatorów na dole obudowy. Z każdą chwilą używania PC temperatura we wnętrzu obudowy będzie wzrastać. Wspomaganie karty graficznej powinno być przez nawiew z zewnątrz obudowy.

Aaa... zapomniałem jeszcze, że temperatura zasilacza też tu się kumuluje.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Kolega ma rację, takie wklejki z wentylatorów często robią więcej złego niż dobrego. Te tutaj nic nie chłodzą. Tutaj chodzi o zmaksymalizowanie przepływu powietrza w naturalnie przez podgrzewane powietrze obieranym kierunku czyli w górę. Teoretycznie najlepsza sytuacja dla temperatury jest gdy więcej powietrza jest wyciągane niż wtłaczane do obudowy. Niestety zwiększa to ilość kurzu ponieważ ilość powietrza kompensowana jest szczelinami. Odwrotnie, ciśnienie wręcz wydmuchuje kurza z obudowy ale słabiej chłodzi pc. Wszystko polega na szukaniu złotego środka. Może masz filtry przeciwkurzowe, może wyciszałeś obudowę, może wentylatory maja za małe obroty. Latem cicho jest tylko z chłodzeniem wodnym :D

Edytowane przez ernorator
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Prawdę mówiąc - trochę siedziałem i szukałem jakiegoś rozwiązania tego ale nie znalazłem nic co by to polepszyło, ba nawet pogorszyło się - wywaliłem ten nawiew na kartę - zamienilem miejscami wentylatory - nic się nie polepszyło - teraz mając 2x120 na dole na 3lvl (z 4lvl) - przód 2x120 na 6lvl - góra 2x140 + tył 1x140mm na 4lvl, a na procku 2x120mm na fullon (choć niższa prędkość mają no to enfiro) na procku dochodzi nawet do 70 w grach - na karcie też 70 .... Już sam nie wiem jak to ustawić aby było lepiej -.- ~ coś jest ewidentnie nie tak .

Link to post
Share on other sites

Jeszcze i tak masz za dużo tych wentylatorów. Zostaw sobie 2x140mm na froncie, tył 140 i jeden 140 na topie zaraz nad chłodzeniem procesora, czyli drugi patrząc od przodu. Jaką mają wydajność te wentylatory? Na topie masz coś z Enermaxa ale nie wiem co to za wentylatory. Ten w tyle to Coolermaster? Obudowa wydaje się dosyć przewiewna więc nie trzeba w każdą dziurę zakładać wentylatora.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...