Skocz do zawartości

Wymiana i5 3350P na coś mocniejszego pod 1155 do GTX 1080.


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez topiq,

Recommended Posts

Witam szanownych forumowiczów.

 

Swego czasu w obliczu obniżek na GTX 1080 zakupiłem sztukę od Gainwarda w bardzo dobrej uważam cenie 2350 zł. Z perspektywy czasu to był chyba dobry zakup, bo ceny poszły znów w górę.

Stosuję metodę upgrade:

platforma -> GPU -> platforma -> GPU...

 

W obliczu ostatnich ruchów Intela i zwiększania co nową generację wydajności o 5% a  ceny o 10-20% musiałem zrezygnować z powyższej metody. Na wymianę całej platformy nie mam teraz przeznaczonych środków. Może w przyszłości przejdę na AMD, czas pokaże.

 

Obecnie posiadam:

Proc: i5 3350P bez OC

Mobo: MSI Z77A-G43

RAM: 2 x 4GB Crucial Ballistix Tactical DDR3 1600 CL8

GPU: Gainward GTX 1080 Phoenix GS

SSD: Goodram Iridium Pro 240 GB

Zasilacz: Seasonic M12II 620W 80+ Bronze Modularny 

 

Wyjścia mam takie, że mogę podkręcić trochę obecny, na ile się da procesor bez K ale muszę dokupić jakieś porządne chłodzenie.

Zmienić obecny na coś pod 1155, np. i7 2600K i7 3770K a może wystarczy i5 3570K?

Czytałem, że najbardziej polecany jest i7 2600K z OC, ale martwi mnie dostępność i wiek takich procesorów, oraz czy obecnie sprzedawane sztuki nie są przeciążone.

I7 3770K ponoć kręcą się gorzej, kosztują też drożej niż i7 2600k i są cieplejsze. Chyba, że dadzą radę bez OC, sam nie wiem.

i5 3570k w grach wychodzą podobnie jak i7, kosztują mniej, jakieś delikatne OC można zrobić.

Jako, że czasem renderuję różne filmy to pewnie większy potencjał dla mnie miałby i7 podobnie jak przy nagrywaniu gier itp.

A może macie jakieś inne propozycje pod 1155, np. jakiś inny proc bez K ale o wysokim taktowaniu, który też można na Z77 nieco podkręcić?

 

Nie chciałbym w tę platformę inwestować za dużej kasy. Prawdopodobnie dlatego i7 3770k wykluczę, ze względu na koszt i nawet gorsze parametry od i7 SB.

Na obecnym i5 też jakoś specjalnie nie obciąża mi zgrywanie gier np. shadowplay od nvidii, czy wbudowanym narzędziem w najnowszy Windows 10. W większości gier mam 60fps na wysokich czy najlepszych przy rozdziałce 1680x1050. Ale takie WD2, Wiedźmin 3 czy ETS2 spadki do 40 i niżej miewa. Niestety i5 3350P demonem prędkości nie jest.

Zastanawiam się też jak płyta główna zniesie OC. Czy ta platforma w ogóle nadaje się do OC.

 

Nie jest to palący temat, mało grywam a żona w 3 gry na krzyż ze stajni Blizzarda i nie narzeka na brak płynności. Jednak przy obróbce filmu, renderowaniu czeka się wieki, ale jak mam znów wywalić 2 razy więcej kasy na i7 tylko po to by przy filmie 20 - 30 minutowym zyskać 5 minut czasu to się to za bardzo też nie opłaca. Czasy kiedy kręciłem AMD Athlona XP +1700 czy Q8200 od intela mam dawno za sobą i mam wieloletnie zaległości w temacie OC i jego opłacalności. Oczytałem się setki tematów ale chyba się starzeję albo już nie potrafię czytać slangu młodszych forumowiczów i często nie wszystko rozumiem. Póki co dobierzmy proca a potem się będzie drążyło dalej.

 

Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny :)

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

 

Link to post
Share on other sites

Dlatego to ma być przejściowa sytuacja. Jeszcze myślałem, czy by gdzieś Haswella  i5 4670K z płytą Z97 do ~1000 zł nie dostać pod DDR3. Ale taką sytuację trzymam na wypadek gdyby mi się płyta główna spaliła. Ostatnio coś, może przez te upały, włączałem kompa, mignął mi BIOS i czarno. Po restarcie dopiero ruszał normalnie. Chociaż ostatnio się unormowało i odpala normalnie. OC proca i7 może tę płytę dobić.

Ceny i7 3770k od 700 zł wzwyż.

Link to post
Share on other sites

Ja bym zakręcił tego i5 3350 . Nie wiem ale pewnie 3.8 4.0 ghz dostępne na tym procesorze . Chłodzenie i tak musisz kupić do i7 jak byś chciał podkręcać . Jak efekt się nie spodoba zawsze zdążysz kupić i7 czy co tam się zamazy

Link to post
Share on other sites

Podepnę sie czy jest sens wymiany I5 3470 na i7 3770 nie interesuje mnie wersja K bo płyta to chipset B75 . czy może lepiej poczekać na te nowe zapowiedziane intelowskie I3 które mają mieć ponoć 4 rdzenie i 8 wątków lub pójść w Ryzena 3 lub 5 ?

Link to post
Share on other sites

Z chłodzeniem wstrzymywałem się z zakupem póki nie wyjdzie Fera albo Fortis z mocowaniem na AM4. Tak czy siak na 100% zakupię do jakiegoś proca. Na stocku BOX daje radę dlatego nie zmieniałem. Ale czy wykręcę na 3350p 3,8-4,0 na tej płycie nie sądzę. Spróbować nie zawadzi. A potem poczeka się na jakieś dalsze spadki cen tych i7.

 

@MariuszB35PL jak Ci się bardzo nie śpieszy, to poczekaj. Pójdą pierwsze testy, dowiemy się cen i wtedy zadecydujesz.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

W tzw. między czasie zakupiłem chłodzenie Fera 3 HE1224 v2 już z zapinkami do AM4 przyszłościowo i założyłem na obecny proc. Dokręciłem go do 3,7 GHz, bo tyle na mnożniku max można. Póki co stabilnie to działa, nie grzeje się za bardzo. W obciążeniu na 100% temp. dochodziły do 50'C. W oczekiwaniu na dobrą cenę i7 3770 z K lub bez wystarczy. Moja płyta niestety jak się okazuje, jest dość okrojona z OC. Nie wiem na ile to wina procesora czy opcji dostępnych w UEFI, ale w tę platformę jak pisałem, nie chcę za dużo inwestować. 

Link to post
Share on other sites

Dlatego to ma być przejściowa sytuacja. Jeszcze myślałem, czy by gdzieś Haswella  i5 4670K z płytą Z97 do ~1000 zł nie dostać pod DDR3. Ale taką sytuację trzymam na wypadek gdyby mi się płyta główna spaliła. Ostatnio coś, może przez te upały, włączałem kompa, mignął mi BIOS i czarno. Po restarcie dopiero ruszał normalnie. Chociaż ostatnio się unormowało i odpala normalnie. OC proca i7 może tę płytę dobić.

Ceny i7 3770k od 700 zł wzwyż.

Ogólnie jeżeli sprzedasz swój proc i nie będziesz dokładał więcej jak 200-300pln do interesu, to celuj w jakiegoś 2600k, wymiana do 1k na 1150 jak dla mnie pomimo, że to cena za zestaw jest już złym pomysłem (ofc jeżeli nie wyjdzie to niewiele więcej niż owe 200-300pln po sprzedaży obecnych bebechów). Już lepiej odłożyć sobie hajs i iść w ryżena 5, głównie ze względu na możliwość rozbudowy i żywotność tej platformy (gdzie obecnie u intela tylko lga2066 ma jakąś, bo reszta jest martwa).

Link to post
Share on other sites

Docelowo właśnie mam zamiar wrócić do AMD, ale to jak mi się płyta główna zapali albo już obecna platforma nie wyrobi nawet w średnich ustawieniach w grach. Z tym że coraz mniej grywam, a na GTX 1080 nawet na tym procku wszystko śmiga jak trzeba. Widzę, że i7 3770 bez k można już od 500 zł z groszami wyhaczyć, jeszcze jakby ktoś chciał ode mnie i5 3350p odkupić i DDR2 OCZ Reapera 2x 2GB 1066 MHz, to pewnie proc wyszedłby mnie za free ;) Tylko wieczny brak czasu żeby cokolwiek wystawić na alledrogo, bo jak nie praca to rodzina i czas dla siebie po 23 kiedy już powieki się podpiera zapałkami :D Co do renderingu, zgrywam czasem bajki dla córki z kablówki na karcie TV DVB-C z .ts i przerabiam na mkv czy mp4, na obecnym i5 trwa to dwa razy dłużej niż plik z filmem trwa nawet przy wspomaganiu CUDA. O HEVC nawet nie chcę mówić :D

2600k miałem zamiar, ale ponoć nie obsługuje PCIE 3.0 no i pewnie bardziej wypalone sztuki są do zdobycia niż IB i7. A że na tej płycie nie zrobię żadnego ekstremalnego OC więc chyba nawet i7 bez K mi wystarczy do lekkiego kręcenia mnożnikiem na stockowych napięciach. Wszystko zależy w jakiej cenie co trafię.

Do Ryzena trzeba dobrą płytkę + DDR4 które idą z ceną w górę, koszt to niestety obecnie za duży i nie potrzebny. Są większe priorytety obecnie :)

Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie to szkoda czasu (szczególnie - o czym sam wspominasz - że już tobie go i tak brakuje :D) na takie kombinowanie tylko po to, by przeskoczyć z 3350P na 3770k, nawet po OC. Lepiej by przecierpieć jeszcze na tym 3350P i uzbierać na nową platformę, na której faktycznie poczujesz zauważalną różnicę. Szczególnie przy tak potężnej karcie graficznej.

Do Ryzena starczy ci płyta z chipsetem B350, a jeśli nie podkręcasz (choć warto), to nawet A320.

Link to post
Share on other sites

wiekiem 2600k się nie przejmuj bo to lutowane procesory w przeciwieństwie do 3770k :]

jak takiego 2600k na 4.8/4.9 wykręcisz to z gtx1080 będzue spuer latać .

to 3770k były 1 procami na glucie i to one będą już mocno wypalone ... 2600k to znacznie mniejsze ryzyko xD

ostatnie lutowane mainstreamowe proce intela , i ostatni duży wzrost wydajności .

Edytowane przez pieterman09
Link to post
Share on other sites

 

 

Zastanawiam się też jak płyta główna zniesie OC. Czy ta platforma w ogóle nadaje się do OC.

Nadaje się, masz MOBO na Z77 i sensowny zasilacz. Obecny procesor możesz trochę podgonić, o cztery oczka w górę http://pclab.pl/tip/Overclocking.Guide.jak.podkr%C4%99ci%C4%87.procesor.LGA1155.Poradnik.krok.po.kroku,51991/7

 

Najtańszym kosztem wrzucasz używanego i7 3770K za 600zł. Jak CI to nie będzie odpowiadać gonisz to co masz i wrzucasz Coffee Lake z 6 jajkami pod OC jak już się pojawi na runku i sytuacja w tym segmencie się wyklaruje.

Link to post
Share on other sites

i5 3350P już goni na 3,7 GHz. Mimo, że to Z77 MSI okroiło dość ten model, choćby funkcji, które posiada model G45. Nie mam póki co potrzeby wymieniać obecnej platformy. Owszem jakby zjarało płytę i proca, od ręki wziąłbym coś nowszego, póki co tylko coś mocniejszego do renderingu bajek dla córy by się przydało i tu właśnie lepiej się pewnie sprawdzi i7, czy SB czy IB to już kwestia raczej ceny chyba. Mój i5, mimo że na glucie, nie grzeje się zbytnio nawet po OC. No i nie posiada GPU, co w razie awarii GTX 1080 powoduje, że nawet nie odpalę pulpitu. Stąd pomysł, żeby lekko platformę ulepszyć o najlepszy dostępny procek pod Z77. Taka była koncepcja jak kupowałem 3350P.

Link to post
Share on other sites

i5 3350P już goni na 3,7 GHz. Mimo, że to Z77 MSI okroiło dość ten model, choćby funkcji, które posiada model G45. Nie mam póki co potrzeby wymieniać obecnej platformy. Owszem jakby zjarało płytę i proca, od ręki wziąłbym coś nowszego, póki co tylko coś mocniejszego do renderingu bajek dla córy by się przydało i tu właśnie lepiej się pewnie sprawdzi i7, czy SB czy IB to już kwestia raczej ceny chyba. Mój i5, mimo że na glucie, nie grzeje się zbytnio nawet po OC. No i nie posiada GPU, co w razie awarii GTX 1080 powoduje, że nawet nie odpalę pulpitu. Stąd pomysł, żeby lekko platformę ulepszyć o najlepszy dostępny procek pod Z77. Taka była koncepcja jak kupowałem 3350P.

Nie ma opcji ruszenia fsb ? ze 100 do 104 , może 105 ? to jeszcze troszkę mhz by doszło .

Link to post
Share on other sites

Jest, tylko po co i jakim kosztem. Stabilności na tych RAMach co mam. A 8 wątków to i tak nie zastąpi. Jak pisałem wszystko kwestią ceny czy to będzie i7 2600 czy i7 3770 nawet bez K, bo jeżeli bym kręcił, to tylko delikatnie samym mnożnikiem. Swoją drogą straszna lipa z tym glutem w procach Intela.

Link to post
Share on other sites

Jakubie, z całym szacunkiem dla Ciebie, ale czytałeś temat? Wymiana na coś mocniejszego, a nie na ile dokręcić obecny słabiutki 3,1 GHz procesor z max. mnożnikiem 37 i katować resztę bebechów podkręcaniem BLCK. Ba nawet nie wspominałem, że mam zamiar kręcić nabytek i7, może delikatnie na stockowym napięciu i tylko mnożnikiem.

Mam 40 lat i wyrosłem już z OC proca na maxa. Katowałem Athlona XP 1700+ podkręcając go do ponad 2 GHz, czy Q8200 uzyskując 3,33 GHz i paląc przy tym 2 płyty Asusa, dopiero topowy Gigabyte z drugiej ręki z potężną sekcją zasilania wytrzymał takie OC.

Teraz tylko lekkie OC i mi to wystarcza. Ale nawet jak uzyskam stabilne 3,85 GHz na BLCK 105 na 3350P to będzie to pewnie kosztem podniesionego napięcia a ja aż tak tej płycie nie ufam. Tylko jaki mi to da wzrost wydajności do obecnego 3,7 GHz na wszystkich rdzeniach? Już teraz miewała jakieś fochy przy rozruchu przy większych upałach. Chcę tu wsadzić najlepsze co się da pod LGA1155 a potem w przyszłości może zmienić na AMD Ryzen.

Link to post
Share on other sites

@Topiq  płytę nie masz złą więc takie 4.5-4.6ghz spokojnie będzie dla niej luzem no chyba że trafisz naprawdę padakę sztukę proca co będzie potrzebowała nieziemskich napięć do tego ... ale przy sandy szansa na to dość mała na szczęście .

I rozumiem cię szczerze , sam moją 4670k kręcę "tylko" na 4.4ghz mimo że ta sztuka conajmniej 4.6 robi ...

Edytowane przez pieterman09
Link to post
Share on other sites

Z procami na "glucie" różnie bywa, trafi się sztuka, jak mój obecny, że się nawet na 100% 4x3,5 GHz grzeje góra do 60'C z Fera 3. A czytałem że i7 3770 na stocku przy 100% potrafi nawet do 80'C skoczyć. Ruletka. Najwyżej mu skalpa strzelę. Nie są to czynności, które przekraczają moje umiejętności manualne. W IB i HW PCB jeszcze w miarę grube. Widziałem jak gościu na YT zdejmował czapkę z IB młotkiem  :o

Link to post
Share on other sites

tak , bo twój proc to nie jest do OC więc nie miał tak wygrzanego glutu ... wiem na swoim przykładzie że 3 lata ostrego OC i glut nie nadaje się do niczego - tylko delid . a większość sztuk na allegro napewno OC doświadczyła . Zdecydowanie lepiej wziąć pewnego i lepiej się kręcącego 2600k ... tam nie ma potrzeby skalpowania - jest lutowany i to załatwia temat na wieki wieków amen .

Po co ryzykować jak jest alternatywa która jest znacznie pewniejsza .

Link to post
Share on other sites

Niby tak, ale kręcić bardzo nie zamierzam. Po za tym IB to PCI Ex 3.0 i HD4000 oraz niższe TDP i zastanawiam się, czy nie będzie ta obsługa PCI Ex 2.0 w i7 2600 wpływała na działanie GTX 1080. Ceny i7 2600K = i7 3770 bez K, muszę pogrzebać za testami, bo może faktycznie SB z K ma większy sens. Niestety te procesory wyszły dość dawno jeszcze przed GTX 10x0 i raczej ciężko namierzyć test tych procków z GTX 1080.

 

Druga sprawa, olać i7 i jechać na OC i5 3350P do 3,7 GHz póki nie wymienię tego na całą nową platformę. Jakby nie patrzeć do i7 trzeba od 600 zł wyłożyć na start. Większość z tego w co grywa moja żona ze stajni Blizzarda, śmiga z 60fps na ultra ustawieniach. Z moich jedyna gra Watch Dogs 2 ma spore spadki, ale jest w miarę grywalna. Coraz częściej jednak nowe gry korzystają z wielowątkowości i może to dać sporo do wydajności. I ta nieszczęsna konwersja .ts do mkv czy mp4, tu myślę że i7 oszczędziłby mi sporo czasu.

 

Ok. Udało mi się znaleźć test GTX 1080 na procach od SB po KL i faktycznie różnica między SB a IB jest rzędu błędu statystycznego a zużycie prądu to kilka Wat więcej dla SB, za to można go bardziej kręcić niż IB bez K w tej samej cenie co SB. Pozostaje się tylko rozejrzeć za dobrą ceną i brać i7 2600K.

Edytowane przez topiq
Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...
  • Rozwiązanie

Z racji nadal wysokich cen i7 3770K zdecydowałem się na zakup bez K dokładając tylko 200 zł po sprzedaży swojego i5 3350p.

Na tę chwilę, myślę że to dobry deal. Lekko go podkręcę na ile się da mnożnikiem, z tego co widziałem w BIOSie można ustawić max. 43x. Niestety moja płyta mimo chipsetu Z77 jest bardziej budżetowa i ma ustawienie mnożnika centralne na wszystkie rdzenie a nie każdy osobno. Tak czy siak następna zmiana platformy o ile będzie mi potrzebna to dopiero jakiś nowszy Ryzen 2 lub Intel pozbawiony podatności na zagrożenia ostatnio dość głośne, oraz DDR5. W tej chwili ani ceny nowych procesorów ani pamięci nie zachęcają do zmiany platformy a póki co wszystko mi działa jak trzeba.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...