Skocz do zawartości

Nowy komputer - resety podczas grania


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez lonialomax,

Recommended Posts

Witam,

Dość długo szukałem na forum rozwiązania mojego problemu, jednak z uwagi na to, że nie jestem zbyt zaawansowanym użytkownikiem, wykresy z OCCT nie mówią mi zbyt wiele, mimo iż starałem się je jakoś rozgryźć - nie umiem sobie sam poradzić.

 

Problem wygląda następująco. Około miesiąca temu sprawiłem sobie komputer, konfiguracja następującą:

Intel Core i7-7700K

NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti (GP102-350) [Micro-Star International]

Ram Corsair     1600.0 MHz (DDR4-3200 / PC4-25600)    CMU16GX4M2C3200C16 2x 8 gb

MSI Z270 GAMING M3 (MS-7A62)
OCZ600SXS2

SSD 240 GB Goodram Iridium Pro 2.5 SATA III

do tego twardy dysk 1 TB Seagate

Windows 10 home box, klucz wprowadziłem na starego windowsa 10 który był na SSDku ale nie był to box, więc na nowej płycie już nie działał.

 

Początkowo z systemem nic się nie działo, może dwa razy jak grałem w Heroes of the Storm w momencie zakończenia rozgrywki i po wczytaniu się lobby komputer się wyłączał - jakby ktoś odciął zasilanie, po czym ponownie się uruchamiał. Ponieważ jak grałem w inne wymagające gry (nowy Quake Arena, Wiedźmin III na max detalach) i nic się nie działo, zwaliłem to na karb błędu w HOTSch, tym bardziej, że reset zawsze występował w tym samym momencie (raz na kilkadziesiat gier po wyjściu do lobby). Odkąd jednak zaczęły się upały, problem zaczął występować w innych grach (Playerunknown's Battlegrounds), tym razem jednak w losowych momentach gry. Komputer się wyłączał i włączał ponownie.

 

Włączyłem sobie OCCT, po 5 minutach testu procka max temperatura na jednym z rdzeniów wynosiła 83 stopnie. Puściłem też po 5 minut testu GPU oraz zasilacza, jednak komputer się nie wywalił.

Karta grafiki przy Haeven Benchmarku osiągała maksymalnie 65 % prędkości wiatraka i 84 stopnie

 

Proszę, poradźcie mi, jaki test powinienem przeprowadzić, żeby zbliżyć się do rozwiązania mojego problemu? Początkowo rozważałem za słaby zasilacz, jednak okazuje się, że ten jest na wyrost. Zasilacz używany jest niecały rok.

 

Nie jestem biegły w programach do diagnostyki, więc proszę o wskazanie które programy powinienem odpalić i na co zwrócić uwagę. Z góry dziękuję.


 

Link to post
Share on other sites

Rozłóż go bardzo dokładnie i powoli ,spokojnie ,złóż jeszcze raz. Zaglądnij do podglądu zdarzeń,znajdź błędy krytyczne i poczytaj ich opis i kody błędów  (jeśli są). No i używasz nielegalnego systemu. Jeśli chcesz aktywować system możesz do nich zadzwonić i grzecznie poprosić,tłumacząc,że spaliła ci się poprzednia płyta. http://9494.pl/firma/microsoft-polska

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie no, system jest legalny. Wcześniej miałem OEM który dostałem do poprzedniego komputera, teraz kupiłem boxa w sklepie komputerowym i podałem klucz zgodnie z instrukcjami jakie mi się na ekranie wyświetlały, po prostu nie instalowałem go od nowa. Zrobię tak jak mówisz. Dzięki. Co do błędów to z krytycznych to powtarza się tylko błąd 41.

Edytowane przez Jedrush
Link to post
Share on other sites

 

Przyczyny błędu Code 41 (Błąd 41)

  • Nieprawidłowo skonfigurowane, stare lub uszkodzone sterowniki sprzętowe (bardzo często).

Uszkodzenie w rejestrze systemu Windows spowodowane niedawną zmianą oprogramowania związanego z plikiem Windows (zainstalowanie lub odinstalowanie).

Wirus lub złośliwe oprogramowanie, które uszkodziło pliki systemu Windows lub sterowniki.

Konflikt sterownika po zainstalowaniu nowego urządzenia.

Wadliwe urządzenie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Słuchaj,tam pod każdym błędem jest jego opis.Możesz go podać i sprawdzić czy cały czas jest taki sam ?

Czy masz zaktualizowane sterowniki do płyty głównej i bios(uefi) ?

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

W tej chwili zainstalowałem najnowszy bios i stery do płyty głównej i zrobiłem czystą instalację Windowsa. Zobaczymy, jeśli problem będzie się powtarzał, dam znać. Dziękuję za pomoc jaką dostałem do tej pory.

 

EDIT:

Problem dalej występuje, nie mam pojęcia co jest przyczyną. Tak jakby w momencie gdy kończy się rozgrywka (tak jak pisałem, komputer wywala gdy rozgrywka się kończy i przechodzi do podsumowania lub lobby) zadanie przerastało mój komputer, który wtedy się resetuje.

W rejestrze zdarzeń wywaliło tym razem następujący błąd:

41

- System
    - Provider
      [ Name] Microsoft-Windows-Kernel-Power       [ Guid] {331C3B3A-2005-44C2-AC5E-77220C37D6B4}
      EventID 41       Version 4       Level 1       Task 63       Opcode 0       Keywords 0x8000400000000002     - TimeCreated
      [ SystemTime] 2017-08-03T23:20:22.488523400Z
      EventRecordID 644       Correlation     - Execution
      [ ProcessID] 4       [ ThreadID] 8
      Channel System       Computer DESKTOP-EO7SR97     - Security
      [ UserID] S-1-5-18
- EventData
    BugcheckCode 0     BugcheckParameter1 0x0     BugcheckParameter2 0x0     BugcheckParameter3 0x0     BugcheckParameter4 0x0     SleepInProgress 0     PowerButtonTimestamp 0     BootAppStatus 0     Checkpoint 0     ConnectedStandbyInProgress false     SystemSleepTransitionsToOn 0     CsEntryScenarioInstanceId 0
Edytowane przez Jedrush
Link to post
Share on other sites

Po pierwsze pokaż screena z HWiNFO zakładka Sensors, a po drugie to: uruchom HWiNFO z zakładki Sensors następnie klik na ikonkę notatnika w dolnym, prawym rogu i wskazujesz miejsce gzie ma być zapisany log. Zminimalizuj okno i graj. Po ponownym uruchomieniu lokalizujesz log zapisany do pliku Excel i wrzuć np na uploadfile lub inny hosting.

Link to post
Share on other sites

Witam,

Oto plik z HWiNFO

http://uploadfile.pl/pokaz/1174255---ccnb.html

 

Na tyle na ile byłem w stanie to przeanalizować, to temperatury wyglądały dobrze. Nie mam pojęcia jak ma się sprawa z napięciami, bo się na tym po prostu nie znam. Może to być kwestia na przykład złego napięcia procesora albo złych timingów ramu? Zaznaczam, że jedyne OC jakie w moim komputerze miało miejsce, to fabryczne OC grafiki, ja nic w kierunku podkręcania sam nie robiłem, bo się na tym nie znam.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Jedrush
Link to post
Share on other sites

 

 

Początkowo rozważałem za słaby zasilacz, jednak okazuje się, że ten jest na wyrost.
Taka moc zasilacza jest rekomendowana przez producenta karty graficznej. W jaki sposób jest podłączona karta graficzna do zasilacza tzn. czy każdy wtyk 8 pin pod osobną linie 12V czy na jednej linii? Jeżeli na jednej obydwa złącza 8 pin, to zasilacz może mieć problemy z obsługą tej karty. Każda z linii 12V dysponuje natężeniem18A. W logu oprócz 80*C na karcie grafiki w końcówce nie zanotowane jest żadne odstępstwo od normy. 

 

albo złych timingów ramu?
Włącz w biosie opcję XMP zwiększysz taktowanie RAM do 3200MHz.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co do grafiki, to podłączona jest wtykami 6 pin + 8 pin, przy czym obydwie wtyczki są tak jakby rozdwojeniem, wychodzą z jednego wyjścia w zasilaczu. Chciałbym to wyjaśnić jakoś profesjonalnie, ale zwyczajnie nie wiem czy to znaczy że są na jednej linii, dlatego tłumaczę łopatologicznie. Sprawdzę opcję XMP, ale teraz mam nowego podejrzanego i jest nim mój procesor. O ile wcześniejsze testy nie pokazywały nic złego, to testy przy 30 stopniach temperatury otoczenia spowodowały, że po minucie OCCT test wywalił alert, że temperatura przekroczyła 85 stopni. Po zwiększeniu temperatury w której wyskakuje alert do 95 stopni C, alert wyskoczył gdzieś przy drugiej minucie testu. Zdjęcie chłodzenia, przesmarowanie od nowa pastą Arctic MX-4, ponowne zamontowanie chłodzenia  nic nie zmieniły. Przy czym samo chłodzenie (kiepskie, Cooler Master Hyper TX3i) przy teście robi się ledwo ciepłe. Rozważam zrobienie delida, bo niestety pudełko od procesora gdzieś wywaliłem. Co o tym myślicie?

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

 

 

przy czym obydwie wtyczki są tak jakby rozdwojeniem, wychodzą z jednego wyjścia w zasilaczu.
Z tego powodu masz zapewne restarty PC. Na jednym wyjściu z zasilacza, łopatologicznie masz dostępne 216W , a karta przy 100% wykorzystaniu potrzebuje 250W. Tak jakby brakuje 34W mocy i w zasilaczu włącza się zabezpieczenie przeciążeniowe. Podłącz jedną wtyczkę 8 pin do jednego wyjścia z zasilacza, a drugą wtyczkę 8pin do drugiego wyjścia 12V. Nie testuj PC przy tych temp otoczenia ponieważ wyniki temperaturowe w logu dla CPU są całkiem przyzwoite maksymalna to 67*C. 
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź. W takim razie chyba czeka mnie wymiana zasilacza, bo ten nie jest modularny a wszystkie wtyczki mam zajęte. Jeszcze rozłożę wszystko powoli i sprawdzę.

Oznaczenie na zasilaczu http://nixpro.by/published/publicdata/SUPERNIXSHOP/attachments/SC/products_pictures/101/1012/10121/101217/84658.jpg - zdjęcie z Google, nie moje. Do grafiki podpięte jest PCI E1 i PCI E2 , więc o ile dobrze rozumiem, chyba jednak nie sa na jednej linii. Dobrze myślę?

Edytowane przez Jedrush
Link to post
Share on other sites

 

 

Do grafiki podpięte jest PCI E1 i PCI E2
Tak, jest poprawnie. Wartości przeciążeniowe dla tego zasilacza na linii 12V to około 312W więc tu niby niema się czego czepić, ale dla sprawdzenia powinieneś podmienić zasilacz do testu. Najlepiej zasilacz z mocną pojedynczą linią 12V np.  http://www.corsair.com/en-eu/rmx-series-rm650x-650-watt-80-plus-gold-certified-fully-modular-psu-eu
Link to post
Share on other sites

Tak, ustawienia w Biose są domyślne, nic nie zmieniałem. W Heroes of the Storm na początku rozgrywki miewałem komunikat low CPU voltage (o ile dobrze pamiętam), ale po chwili znikał i nigdy przed wywaleniem gry się nie wyświetlał, dlatego nie wiązałem tego z moimi problemami.


Nie chciałbym wyciągać zbyt pochopnych wniosków, ale wymiana zasilacza na Corsair 750 W chyba pomogła. Co prawda zbiegło się to ze spadkiem temperatury na dworze, jednak już drugi dzień nie mam problemów. Do karty grafiki podpiąłem złącza PCI-E zgodnie z tym jak polecił Ionalomax, więc możliwe że to było to. Mam nadzieję, że problem rozwiązany. Ktoś chce kupić zasilacz OCZ 600 W w okazyjnej cenie ? :P Pozdrawiam i bardzo dziękuję za pomoc.

Edytowane przez Jedrush
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...