Skocz do zawartości

Podkręcanie C2D E4600 a uruchamianie PC


Recommended Posts

Witam serdecznie

 

Posiadam komputer dość wiekowy i chciałbym jeszcze co nieco z niego wycisnąć.

Na początku zwiększyłem wg instrukcji na forum fsb procesora i tu zaczęły się schody. Jak włączam komputer, na chwilkę włącza się wentylator od procesora i karty graficznej później cisza przez 2-3 sekundy i komputer włącza się normalnie. Jaka jest tego przyczyna ?

Specyfikacja:

Procesor     C2D 2.4Ghz - Podkręcony do 2.8Ghz (Chłodzenie Intel)
Zasilacz     Tagan U15 430W
Płyta Gł.     Asus P5K P35
Karta Graficzna Asus Radeon R7 250 1GB DDR5 (zmieniona 3 lata temu,dzięki waszym radą :) )
Pamięć RAM     Kingston HyperX   2x1 GB 777Mhz (timingi 4-4-4-12 przy 2V a było 5-5-5-15 przy 1.8V)
Dysk Twardy    Samsung 250GB
 

Poratujcie forumowicze :)

Link to post
Share on other sites

Co do chłodzenia to jak ma dobrą pastę to wystarczy do lekkiego podkręcenia, na swoim E2180 @2.7 miałem ~58stopni pod obciążeniem na box-ie. Może trafiłeś na kiepską sztukę i wyżej się nie podkręci (Rozumiem że masz 2.8 i chcesz więcej?).

Edytowane przez kladiator
Link to post
Share on other sites

Na takim chłodzeniu i w takie upały oszczędź mu, to już powoli antyk, no chyba że chcesz się nim po prostu pobawić.

Wtedy polecam jakieś dobre forum bo ktoś już na pewno ma to za sobą i streści co i jak 

 

Właśnie z powodu chłodzenia nie podkręcałem go więcej, chcę żeby mi jeszcze posłużył :) Po wypłacie zamówię odpowiednie chłodzenie.

Co do chłodzenia to jak ma dobrą pastę to wystarczy do lekkiego podkręcenia, na swoim E2180 @2.7 miałem ~58stopni pod obciążeniem na box-ie. Może trafiłeś na kiepską sztukę i wyżej się nie podkręci (Rozumiem że masz 2.8 i chcesz więcej?).

 

A pastę wymieniałem jakieś 4 miesiące temu, wybór padł na Cooler Master Essential E1. Póki co, zostaję na 2.8 Ghz z powodu boxowego chłodzenia. Tylko irytuje mnie że komp nie chce się włączyć za pierwszym razem.

Link to post
Share on other sites

Do q6600 będzie potrzebował minimum box-a z miedzianym rdzeniem, bo ten z C2D nie da rady. Także i tak by musiał kupić i tak :P

 

Także wniosek jest jeden, wymiana CPU i chłodzenia

Tylko, czy faktycznie potrzebuje wzrostu wydajności (zmiana CPU i  chłodzenia) czy dla „sportu" pokręcić to co ma.

 

Ze zmianą CPU i chłodzenia nie było by problemów, problemem jest wstający za drugim razem komputer po OC. Zdecydowałem przywrócić bios do ustawień fabrycznych, taktowanie procesora pozostawiłem bez zmian, tylko teraz przy rozruchu ( ekran bootowania) komputer widząc pamięci ram zamiast deklarowanych 800Mhz widzi 667Mhz więc wg producenta pamięci żeby osiągnąć 800Mhz zmieniłem timingi na 4-4-4-12 przy napięciu 2V i dalej jest to samo, czyli PC wstaje za drugim razem a kiedy pamięci pracują na ustawieniach domyślnych timingach automatycznych i napięciu auto, to wszystko jest ok, więc może całym problemem są złe pamięci ?

Panowie, a co sadzicie o Q9400 ? Dałby radę z moim zestawem ?

Link to post
Share on other sites

Q9400 będzie pasować, a dzięki niemu komputer "odżyje na nowo",(sprawdź czy masz bios 1103 lub nowszy, inaczej mogą być problemy) ,lecz pomyśl nad przesiadką na lga1155. Dorwałem ostatnio wujkowi dobrą płytę główną, procek i3 2100 i chłodzenie za 260zl z wysyłką.

Link to post
Share on other sites

Q9400 będzie pasować, a dzięki niemu komputer "odżyje na nowo",(sprawdź czy masz bios 1103 lub nowszy, inaczej mogą być problemy) ,lecz pomyśl nad przesiadką na lga1155. Dorwałem ostatnio wujkowi dobrą płytę główną, procek i3 2100 i chłodzenie za 260zl z wysyłką.

 

Wersja biosa to 1201 .

Hmm...260zł z wysyłką, dobra cena za i3, chłodzenie i płytę główną :)

Link to post
Share on other sites

To gratuluje zakupu :P Tak z ciekawości- jaki model jest tego chłodzenia?

 

PS.

płyta 1155 też poniżej 100zł bez problemu

 

Napisałem dobra płyta główna, a nie tandetne fujitsu,  czy inne badziewia jak ta oto "płyta gówna":d4f957564407dc4d.jpg

:D

Edytowane przez kladiator
Link to post
Share on other sites

Kladiator , a co oznacza dla ciebie "dobra płyta" musi mieć "gaming" w nazwie :) ? A tak na serio wolę tanią płytę (nie koniecznie tą co pokazałeś,ale też jej nic dla mnie nie brakuje ) i i5 2400 niż i3 z super extra płytą .

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Z ciekawości dla sportu zmieniłem dzisiaj taki procesorek :

 

https://ark.intel.com/pl/products/42805/Intel-Pentium-Processor-E6500-2M-Cache-2_93-GHz-1066-FSB

 

na taki

 

https://ark.intel.com/pl/products/35365/Intel-Core2-Quad-Processor-Q9400-6M-Cache-2_66-GHz-1333-MHz-FSB

 

Reszta podobna P45 od DFI + 4 Hyper-X 1066, zobaczę co da się wycisnąć na badziewnym chłodzeniu od Scythe. Podwójny rozruch to norma w P35 i P45, oznacza jakiś zonk z pamięciami lub OC. U mnie występował non stop jak E6500 dostał 3.5 GHz. Przy 4 GHz chłodzenie się nie wyrabiało.

Link to post
Share on other sites

Przy DFI to akurat normalne, wykonuje tak zwany post kontrolny, po czym dopiero uruchamia się należycie, przy 1366 miałem chyba opcję wyłączenia tego, w przypadku 775 nie pamiętam czy takowa opcja była dostępna. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Kladiator , a co oznacza dla ciebie "dobra płyta" musi mieć "gaming" w nazwie :) ?

 

Mnie nie obchodzi czy jest "ultra gaming" czy "led power" , ma mieć po prostu:

- Lepszą sekcje zasilania, i miło by było gdyby miała tam radiator ,

- Sata III ,

- 4 sloty na pamięć ram (znam przypadki jak w taniej płytce się po prostu zepsuł 1 slot, a że była na ddr2 to tylko komp działał na 2GB..),

- Obsługa "szybszych" pamięci ram a nie tych standardowych 1333mhz jak w tamtej "płycie gówna",

- Dobrej jakości układ dźwiękowy,

- Wysokiej jakości kondensatory itd. itd..  Po prostu zbudowana z lepszej jakości komponentów,

 

 

Według mnie nie ma co na niej oszczędzać, jak się kupuje płytę główną, to chyba na lata, co nie? ;)

Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

O czym ty piszesz i co porównujesz? Jakieś g%$$#@o za 70 PLN do normalnej płyty głownej?

 

@133699 - nie mam możliwości wyłączenia tego shitu ale jestem w stanie ominąć to ustawiając na ramach 800, wtedy bootuje normalnie. U mnie zonk spowodowany jest ewidentnie ramem. Tak pozatym łyka wszystko. Podkręca wszystko i ma optyczne do daca wiec mi styka.

 

Cinebench stawia q9400 na równo z i3 2100 w tym momencie, zobaczymy co będzie zapięciu OC na ten syf, puki co stare 775 daje rade.

Edytowane przez paprykarz
Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Wszystko jasne, autor wątku ma starego dinozaura i pyta się grzecznie czy inwestycja w q9400 ma sens. Wniosek jaki, bo do tej pory pogubiłem się lekko. Kupować i3 z ramem ddr3 na syfie z alledrogo za 260 PLN, czy kupować q9400 które na p35 podniesie do 3.2 GHz bez większych problemów. Ostatecznie niech składa na i5 2giej genery i wszystko w tym temacie. Pomijam że ma chłodzoną płytę w każdym miejscu a nie jak szrot dla biur z allegro.

 

Z tym Cinebenchem nie ściema q9400 na stocku = i3 2100 na stocku, jak dorwał tanio procka zysk niezły, minus że musiał kupić chłodzenie które pozwoli mu pobawić się w OC.

Link to post
Share on other sites

To gratuluje zakupu :P Tak z ciekawości- jaki model jest tego chłodzenia?

 

PS.

 

Napisałem dobra płyta główna, a nie tandetne fujitsu,  czy inne badziewia jak ta oto "płyta gówna":d4f957564407dc4d.jpg

:D

 

Model Pure Rock.

Wszystko jasne, autor wątku ma starego dinozaura i pyta się grzecznie czy inwestycja w q9400 ma sens. Wniosek jaki, bo do tej pory pogubiłem się lekko. Kupować i3 z ramem ddr3 na syfie z alledrogo za 260 PLN, czy kupować q9400 które na p35 podniesie do 3.2 GHz bez większych problemów. Ostatecznie niech składa na i5 2giej genery i wszystko w tym temacie. Pomijam że ma chłodzoną płytę w każdym miejscu a nie jak szrot dla biur z allegro.

 

Z tym Cinebenchem nie ściema q9400 na stocku = i3 2100 na stocku, jak dorwał tanio procka zysk niezły, minus że musiał kupić chłodzenie które pozwoli mu pobawić się w OC.

 

Robiłem rozeznanie i mały konfigurator dotyczący budowy PC na i5 6600, jednak te rozwiązanie zostawię na późniejszy czas z racji finansów. Póki co, muszę nacieszyć się Q9400 :) A jeśli za jakiś czas wpadnie mi platforma na i5, to "quada" i tak sobie zostawię :)

Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Wiadomo że i5 6600 to inna półka, dozbierać trzeba w porównaniu ze starymi złomkami. Myślę że sama zabawa ze starym 775 w twoim wypadku da wymierne korzyści. Pamiętać trzeba o nie przekraczaniu zalecanej wartości vin dla procesorka, oraz zadbaniu o układ chłodzący płyty głównej. Samo OC w zależności jaka sztuka się trafi. Powodzenia z eksperymentami.

Link to post
Share on other sites

Mając i3 2100 lub i5 2400 itp , mam gdzieś czy sekcja zasilania ma chłodzenie czy nie , na dobrą sprawę przez ponad 20 kilka lat w życiu nie miałem płyty z chłodzoną sekcją zasilania i  nie było nigdy problemu nawet z mocnym OC . Jedni dmuchają na zimne , a ja mam to gdzieś bo po to to jest zrobione aby działało . Ale to jest moje zdanie i nie każdy musi się ze mną zgadzać . A tym bardziej przy koszcie procesora około 70 80 zł który zużywa minimalne ilości energii  nie będę kupował płyty za 200zł , Kartę muzyczną i tak mam zawsze oddzielną , bo żeby coś z płyty głównej zagrało to pewnie by trzeba było wydać wiele więcej pieniędzy niż 200zł  .

Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Pewnie masz rację, widząc masz też nie małe doświadczenie. Na co komu mocna sekcja zasilania, oraz chłodzenie na wrażliwych elementach płyty głównej. Taka za 70 pln ma wszystko co jest potrzebne, idąc dalej serwer można by było ustawić na takim g...ie. Nowa taka kosztuje dzisiaj 200 pln. Po co przepłacać, sprzedam swojego prolianta i kupie sobie tani shrot.

Edytowane przez paprykarz
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...