Skocz do zawartości

Co z tym komputerem?


Recommended Posts

Witam z powrotem! Ostatnio na strychu znalazłem mój pierwszy komputer. Może pokrótce opowiem jego specyfikację:

CPU: Intel Celeron 1 Ghz (z serii Coppermine czyli takiej samej jak Pentium 3)

GPU: MSI MS-8833 Geforce 2 MX 400 AGP

RAM: 2x256 MB SD-RAM

MOBO: HP-D9820

HDD: Western Digital 80 GB ATA

Zasilacz: 300W ATX

Obudowa: ATX, no-name

I tak, co powinienem z tym kompem zrobić w ramach konserwacji? Wiem, że muszę wyczyścić to wszystko z brudu, tylko co jeszcze powinienem zrobić? I ile ten komp mógłby być wart? (zamierzam go sprzedać)

Link to post
Share on other sites

Wyczyścić, sprawdzić czy wszystko sprawne i to by było na tyle. Zajrzyj do zasilacza czy nie straszą w nim uszkodzone kondensatory albo nadpalone cewki.

Może być problem żeby go sprzedać za >100zł. Zainteresowanie retro pc jest niewielkie a jak już coś schodzi w dobrej cenie dla sprzedającego to raczej nie z budżetowym CPU i GPU jak Celeron i Geforce MX.

Link to post
Share on other sites

No nic...najwyżej zostawię to jako maszynkę retro...

W każdym razie, dziękuję bardzo  :D


A jednak to nie koniec...znalazłem drugi komp...i ten z kolei ma takie parametry:
CPU: Pentium-S 150 MHz
GPU: S3 Trio 64V+
RAM: 24 MB SIMM na 4 kościach
MOBO: Szczerze mówiąc, nieznany
Zasilacz: Noname 200W
Karta dźwiękowa: Soundblaster 16 od Creative
Napęd dysietek 3.5 cała
Napęd CD Teac CD540E
Dwa dyski twarde...jeden to WDC Ac2540f 500 MB, a drugi to ST31720A
I jest karta sieciowa na modem telefoniczny i chyba obsługuje wtyczkę RJ45
Czy ten komp to też nic nie warty śmieć? Zwłaszcza, że nie ma chociaż Voodoo 1.
Link to post
Share on other sites

Klon SB jakich wiele. Gdyby to był oryginalny SB 16 w jednej z pełnych wersji to wartość sprzętu byłaby znacznie wyższa.

Według mnie nie ma sensu takiego kompa sprzedawać za bezcen. Masz świetny sprzęt do zabawy dla siebie więc jeśli tylko interesuje Cię temat retro pc to platforma pod DOS'a jest idealna.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Z tym zdjęciem to się za bardzo nie postarałeś :) Nie mniej kojarzę te płyty, były dość popularne. Niestety nie pamiętam kto je produkował. Po kolorze PCB powiedziałbym, że to Atrend, ale nie potrafię przyporządkować modelu, poza tym miałbyś na płycie oznaczenie zaczynające się od ATC-. Podobny kolor miały też BCM, ale tez żaden model nie pasuje. Możliwe, że to któryś z modeli QDI, ale ciężko znaleźć solidne archiwum modeli tego producenta.

 

W każdym razie - gdybyś uruchamiał tego kompa to spisz string przy zgłoszeniu z biosu, może to rzuci trochę światła na temat.

Link to post
Share on other sites

To znaczy...uruchamia się jak należy, tylko problem jest z klawiaturą...otóż to jeden z tych komputerów, gdzie nie ma nawet portów Ps/2, a tylko Din...ale odpala i wyświetla obraz, więc mógłbym zrobić zdjęcie :D

I płyta z tego co widzę to Shuttle HOT-555A w wersji 3.2.

I jeszcze gdzieś był monitor kineskopowy od IBM, ale czy wyświetla w kolorze, to nie wiadomo...

Edytowane przez wiki3007
Link to post
Share on other sites

Faktycznie, to ten Shuttle! W wersji 3.2 obsłuży nawet K6-233. Detale: https://www.shuttle.eu/_archive/older/de/555.htm

 

Pamiętam te pudełka:

 

s-l300.jpg

 

W jednym takim miałem magazyn śrubek, kołków i czego tam jeszcze :D

 

Co do portów - w płytach AT nie było innych portów klawiatury jak DIN a porty PS/2 do myszy występowały sporadycznie. PS/2 na początku było domeną IBM. Zresztą od serii komputerów IBM pochodzi ta nazwa.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ładnie. Nawet bios był tworzony do 97r. Na allegro są spotykane przejściówki z din na PS2.

 

Ciekawy ten staruszki. Ja mam też taką starą płytę ale brakuje mi budy i karty graficznej a chętnie bym pograł w Universe albo w TeenAgent.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...