Skocz do zawartości

Modernizacja komputera - i7 920 pod PS i Wiedźmina 3 [3000 PLN]


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez avirex,

Recommended Posts

Witam, 

 

Przymierzam się do modernizacji mojego komputera z 2009 roku. Obecna maszyna posiada i7920 (pierwszej generacji), płytę Asus P6T WS PRO, 6GB RAM, kartę Radeon HD4890 i kilka mechanicznych dysków twardych.

 

Maszyna służyła mi bardzo dobrze, ale w obecnych czasach dostaje już czkawki, więc pora zmodernizować sprzęt (na wymianę całości mnie nie stać, poza tym wydaje mi się ze do moich zastosowań można jeszcze sporo wyciągnąć z leciwego i7)

 

Komputer głównie służy do ogólnych domowych zastosowań, do pracy w PS (obróbka plików RAW z D800 - potrzeba sporo RAM-u, pliki po 50MB i więcej) no i przy okazji chciałem w końcu pograć w Wiedźmina 3 ;) Intensywnego grania nie będzie, po modernizacji oczekuje płynnej pracy przede wszystkim w PS.

 

Do rzeczy:

  • Zastosowanie komputera : Photoshop, ogólne użytkowanie, gry, a dokładnie Wiedźmin 3
  • Maksymalna kwota : 3000PLN
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : w przeciągu miesiąca
  • Których części potrzebuję : SSD, RAM, karta graficzna
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : nie
  • Rozdzielczość mojego monitora i model : Obecnie NEC SpectraView 2090 (1920 x 1200), planowana wymiana na 27" 1440p
  • Specjalne wymagania : Wiedźmin 3 ;) Ma działać płynnie w 1440p w detalach zbliżonych do max
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : plyta Asus P6T WS PRO, Intel i7920, zasilacz Corsair 850W, dobra buda, reszta bez znaczenia.
  • Własna propozycja zestawu : 24GB RAM (6x Kingston HyperX FURY 4GB 1600 CL10), SSD Crucial MX300 525 GB, Grafika: ASUS ROG STRIX-GTX1050TI-4G-GAMING albo PNY XLR8 GeForce GTX 1060 6GB albo... ?
  • Inne : 24GB RAM bo więcej na płytę nie wejdzie. SSD ok 500GB na system i programy, dane na dotychczasowych dyskach, które planuje przenieść do domowego serwera (wszystko pomału). Największą zagwozdkę mam z ta grafika, bo nie chce wywalać niepotrzebnie kasy, ale chce, żeby ten nieszczęsny wiedźmin poszedł płynnie w 1440p :)

 

Czy np GTX1060 3GB ma więcej sensu niż 1050 4GB? Czy jest odczuwalna różnica pomiędzy 3 a 6GB na 1060? A może jakiś fajny Radeon?

 

Dziękuję z gory za Wasze podpowiedzi!

 

Pozdrawiam,

Link to post
Share on other sites

różnica miedzy 1060 3GB a 1060 6GB jest sporta bo obcięli nie tylko ram ale też (o 10%) procesor karty. Nie wiem jak tam Photoshop się dokładnie skaluje z ilością rdzeni ale może warto by zmienić procesor. Teraz można bardzo niskim kosztem znaleźć serwerowe Xeony np:

http://www.ebay.de/itm/Intel-Xeon-X5650-2-66-GHz-Six-Core-L3-12M-Prozessor-SLBV3-Sockel-1366-95W-CPU-/263013044986?hash=item3d3ccc92fa:g:E2kAAOSw3gJZLtb2

Ten wejdzie ci na płytę

https://www.asus.com/de/Motherboards/P6T_WS_Professional/HelpDesk_CPU/

https://ark.intel.com/pl/products/47922/Intel-Xeon-Processor-X5650-12M-Cache-2_66-GHz-6_40-GTs-Intel-QPI

Link to post
Share on other sites

Dziękuje wszystkim za cenne rady.

 

O wymianie procka tez myślałem, nie sądziłem, ze cenowo aż tak spadły. Czy Xeon do normalnego Win 10 bedzie sie nadawał bez problemu? W końcu to serwerowy proc, wole sie upewnić.

 

Czyli zostaje GTX 1060 6GB, pewnie mi starczy na kolejne 10 lat :D Jakiś konkretny model polecacie? Zależy mi na cichym chłodzeniu.

 

3ndurek, dzięki za info w sprawie dysku, w temacie SSD jestem zupełnie zielony... A komputer ma służyć głównie do ogólno-domowego użytku, internet itd. Do tego obróbka w PS i od czasu do czasu granie (rzadko). Nie mam czasu na granie (moze jak dzieciaki podrosną to sie zmieni), ale zależy mi na Wiedźminie: jedynkę i dwójkę mój komp uciągnął, ale trójka od premiery leży zafoliowana na półce, nawet sie nie wygłupiałem żeby instalować. Chciałbym przejść grając bez żadnego przycinania, przy dość wysokich ustawieniach grafiki, po prostu cieszyć sie grą. Zakup konsoli nie wchodzi w grę. Przy obecnym tempie starzenia sie sprzętu i przy moich wymaganiach taka karta posłuży mi długo....

 

Zdecydowanie więcej bedzie obróbki zdjęć w PS, nie zawodowo, ale jednak trochę tego jest. A zdjęcia robię w rawach z 32MP matrycy, pliki po 50MB i więcej.

 

To chyba tyle,

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Co do proca, to jak ma to być długo terminowo możesz pokusić się o zakup http://allegro.pl/procesor-intel-xeon-w3670-6x-3-4ghz-12mb-fclga1366-i6902075118.html główna różnica to wyższe takty, nie wiem jak bardzo to się teraz przekłada na wydajność w PS ale zawsze jakaś opcja wyboru.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Zakupy poczynione :)

 

Pamięć: Kingston HyperX FURY, 6x4GB, 1866MHz, CL 10

Dysk: Samsung 850 PRO 512 GB - niestety nie mogłem zdobyć tego Iridium Pro (nie mieszkam w Polsce), a ten Samsung też ma dobre opinie i 10 lat gwarancji 

Grafika: ASUS NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB ROG STRIX GAMING. Mam nadzieję, że będzie ok.

 

Dzięki wszystkim za rady!

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Sprzęt w końcu dojechał (3 tygodnie czekałem na kartę z Amazona!!! - [ps. warto było - za kartę zapłaciłem ok 20€ taniej z powodu opóźnień - w sumie wyszło 330€] ;) ), poskładałem to wszystko do kupy, zainstalowałem itd.

 

Chciałem się podzielić moimi spostrzeżeniami. Być możne to banalne, ale wypadłem z obiegu "komputerowego" na tyle długo, ze ciesze się jak dziecko ;)

 

Po pierwsze jestem w szoku jak duza jest moja nowa karta graficzna - pierwsza myśl: "to dziadostwo mi się do budy nie zmieści!". Komp tyle czasu stal pod biurkiem, ze zapomniałem jak duza jest moja buda ;) Ze dwie takie by się spokojnie zmieściły.

 

 

Po drugie wszystko śmiga bez najmniejszych problemow. Windows działa super płynnie, praca to czysta przyjemność. Klikam i jest.

 

Na moim obecnym monitorze (1600x1200 @60Hz) grafika w wiesku ustawiona na "uber", włącznie z osławionym Nvidia Hair Works i tez jest cudnie. Nie wiem ile fps, ale mało mnie to interesuje, bo jest superplynnie i o to chodzi.

 

Kultura pracy karty na najwyższym poziomie. W Windowsie cisza, w wiedźminie max 40st i dalej cicho (choc wentylatory się pomalutku kręcą).

 

Po trzecie jestem zaskoczony, jak mój stary procesor (2009) daje rade 8 lat później... W czasach kiedy intensywnie bawiłem się graniem i modernizacja komputerów (pozne lata 90) to było nie do pomyślenia.

 

Ogolnie rzecz biorąc jestem super zadowolony i dziękuje jeszcze raz wszystkim za cenne wskazówki!

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

To żadne zaskoczenie w kwestii procesora. W momencie gdy AMD stworzyło koszmarną architekturę buldożer i trzymało się tego syfu latami (potrzebowali czasu żeby opracować nową architekturę od podstaw) Intel miał taki zapas przewagi mocy obliczeniowej że zasadniczo zrobili sobie wolne i sprzedawali to samo pod nowymi nazwami z drobnymi poprawkami wnoszącymi 5% wzrost wydajności na generację. Dopiero teraz gdy znowu mamy jaką taka konkurencje rynek CPU zaczął się żwawiej rozwijać.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...