Skocz do zawartości

Asus Xonar Essence STX/ST vs Creative Titanium HD Porównanie


Recommended Posts

Chciałem podzielić się spostrzeżeniami odnośnie różnic w charakterystyce brzmienia obu kart,

ostatnio nabyłem Creative Titanium HD i po zestawieniu jej z moim starym poczciwym STX-em sprawa wygląda następująco.

Postanowiłem zestawić je ze sprzętem tańszym jak i trochę droższym dla pozyskania uniwersalności dla mojej opini.

 

Użyte Komponenty:

 

Creative Aurvana Live!,Sennheiser HD598,HD600

CANOR SH-1, Carrat Topaz, NAD C320, Yamaha RXV440

 

Wyjście Słuchawkowe:

 

Niestety wyjście słuchawkowe w THD jest żenujące, w trzech zestawach słuchawek dźwięk na wyjściu jest mało dynamiczny, zlany i płaski, nabiera charakterystyki analogowej i da się odczuć jego cieplejsze brzmienie od STX/SX ale niestety separacja i dynamika leży...! Moc jakby sztucznie podciągnięta do obsługi słuchawek cięższego kalibru.

Co za tym idzie jeśli nie macie alternatywy w postaci zew wzmacniacza słuchawkowego zapomnijcie o pozytywnych wrażeniach z odsłuchu co stawia STX/ST sporo wyżej w zestawieniu ze względu na niższe koszty zestawu gotowego nadającego się do odsłuchu.

 

 

Wynik:

STX/ST >> THD

 

Wyjście Liniowe:

 

No i tutaj sprawa przedstawia się zupełnie inaczej, po podłączeniu do obu kart w zestawieniu z CANOR SH-1, NAD C320, THD rozwija skrzydła i klepie STX/ST po ryju jak się patrzy.

Gra ciepło,dynamicznie, bass schodzi bardzo nisko i jest miękki, szeroka scena bez zniekształceń, wokale pięknie wysunięte do przodu ale nie dominujące,góra nie przejaskrawiona ale nadal detaliczna.

 

 

STX/ST w tym zestawieniu nie popisał się za bardzo, bass co prawda schodził bardzo nisko ale w porównaniu do THD był płaski brzmieniowo, nie miał tyle głębi i miękkości, wokale bardzo klarowne aczkolwiek lekko za ostre, jeśli chodzi o górę to niestety zbyt ostra i męcząca.

 

Wynik:

STX/ST << THD

 

 

 

Wyjście Cyfrowe:

 

Ta kwestia jest dobrze znana - Brzmienie identyczne na obu kartach przy udziale Carrat Topaz !

 

Wynik:

STX/ST = THD

 

 

 

Podsumowanie:

 

THD jest idealną kartą dla posiadaczy Systemóww Multi-Głośnkowych ,Dobrych Wzmacniaczy Stereo, Słuchawek z zew. wzmacniaczem słuchawkowym przy którym rozwija skrzydła, ponadto bez zew. wzmacniacza zakup THD dla odsłuchu ze słuchawek mija się z celem, mnogość funkcji typu CMSS-3D, EAX, THX itp. Zadowoli użytkowników poszukujących urządzenia uniwersalnego z większym nastawieniem na Multimedia w postaci Gier (EAX, CMSS-3D) i Filmów (enkodery DDL i DTSC).

 

STX/ST jest świetną chodź nie idealną alternatywą dla zew. wzmacniacza słuchawkowego, wbudowany jest bardzo przyzwoity i zakup nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wyjście liniowe w porównaniu do THD leży i nie oferuje tak ciekawego brzmienia.

Jeśli szukasz karty do słuchawek a nie chcesz wydawać pieniędzy na wzmacniacz słuchawkowy , pozycja obowiązkowa i pod tym względem deklasuje THD.

 

 

 

Dziękuję.

Link to post
Share on other sites

Autor może trafiać na grunt "audio".

Można proponować user-om rozwiązania DAC i odpowiednie słuchawki czy systemy PA.

Egzystują dwa problemy.

Świadomość natury dźwięku i jego rzeczywisty odbiór.

Silenie się na przestrzenność i brak sceptyki rzetelności przekazu.

"2 głośniki potrafią więcej, niż systemy 7.1".

Tylko kto bywa na tagach HiFi?

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Pisze z perspektywy własnych preferencji brzmieniowych co za tym idzie nie musza się one podobać dla ogółu. Do muzyki jestem zwolennikiem stereo, przestrzenność systemów multi-głośnikowych upośledza detal i nadaje sztuczną przestrzeń oferowaną przez 2 kolumny ze wzmacniaczem Stereo. Do filmów oczywiście jestem zwolennikiem systemów multi-głośnikowych. Przeprowadzając porównanie obu kart starałem się być jak najbardziej obiektywny, nie stronie za ani przeciw porównywanym urządzeniom natomiast są ewidentne różnice brzmieniowe pomiędzy tymi kartami dlatego chciałem się nimi podzielić!

 

Fakt nie bywam na targach HiFi , natomiast nie przeszkadza mi to w określeniu co gra lepiej a co nie! :cry:

Link to post
Share on other sites

Lepiej jest uzależnione od własnych preferencji i jest subiektywną forma oceny. Co gra prawdziwie...? Myślę , że nie dowiemy się do czasu aż Pan od obróbki odsłuchiwanej płyty nie udostępni nam zestawu na którym przeprowadzany był mastering i odsłuch finalny...! :cry:

Link to post
Share on other sites

Miałem zamiar mocno się zastanawiać nad THD a tu jednak... nie jest tak fajno. Ale też z drugiej strony Kreatiw poprzednio nigdy nie wydał porządnej karty dźwiękowej, która miała w miarę normalną cenę swój dorobek monopolu zew. układów muzycznych uzyskał dzięki niewiedzy i ściemnianiu ludzi z pudełeczkami X-FI . Dobrze, że na rynku jest Audiotrak, Asus. Przynajmniej te firmy coś wnoszą.

Link to post
Share on other sites

Wyjście Cyfrowe:

Ta kwestia jest dobrze znana - Brzmienie identyczne na obu kartach przy udziale Carrat Topaz !

Wynik:

STX/ST = THD

 

Ja bym to bardziej nazwał DAC (carrat topaz) >>>>>> STX/ST/THD

 

 

ed. Adi jak chcesz do słuchawek to zastanów się nad Audiotrak HD2 / E-Mu 0202

Link to post
Share on other sites

Miałem zamiar mocno się zastanawiać nad THD a tu jednak... nie jest tak fajno. Ale też z drugiej strony Kreatiw poprzednio nigdy nie wydał porządnej karty dźwiękowej, która miała w miarę normalną cenę swój dorobek monopolu zew. układów muzycznych uzyskał dzięki niewiedzy i ściemnianiu ludzi z pudełeczkami X-FI . Dobrze, że na rynku jest Audiotrak, Asus. Przynajmniej te firmy coś wnoszą.

 

Nie! ta karta nie jest zła..! Wręcz przeciwnie. Natomiast jej domyślnym przeznaczeniem nie są słuchawki a zewnętrzne urządzenia w postaci amplitunera,wzmacniacza stereo/słuchawkowego. Wyjście słuchawkowe gra co prawda sporo lepiej od tych z wszystkich poprzednich modeli X-Fi czy Xonarów od Asusa poza właśnie ST/STX/Xensee a tym bardziej od zintegrowanych układów w płytach głównych. Natomiast do mocniejszych słuchawek jest gorszym rozwiązaniem niż STX/ST.

Wyjście liniowe prezentuje się sporo lepiej niż te w STX/ST i gra rewelacyjnie jak na sprzęt w tej kategorii cenowej.

 

STX/ST jest tańszy jako urządzenie gotowe do pracy.

 

Do Gier Creative nie znajdzie sobie równego, CMSS-3D w grach rozkłada na łopatki Dolby Headphone, do filmów i muzyki nadaje się idealnie po podłączeniu zew. wzmocnienia dla słuchawek czy amplitunera dla głośników. Jest wtedy dużo bardziej uniwersalny od STX/ST-a.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...