Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.
Prawdopodobnie od nowości (ok roku) mój dysk chrupie/grucha nie jakoś głośno bardzo ale słychać. Robi to gdy pracuje/odczytuje dane. Dysk to WD Blue 1tb dokładnie ten: https://www.morele.n...d10ezex-479659/
Mój kolega ma ten sam dysk i jemu nie chrupie. Nie przeszkadza mi to az tak bardzo ale jednak coś się z nim dzieje. Skanowałem HD Tune nic nie wykryło. Nie rzucałem komputerem, nic się z nim nie działo, stał na biurku. Nie pamiętam czy od nowości ale raczej tak. W laptopie miałem podobnie. Nie wiem czego to wina. 

Link to post
Share on other sites

kolega może mieć wersję 5400 rpm, ona jest cichsza.
Do tego dochodzi właśnie mocowanie, żeby wibracje, ruch głowić, nie był przenoszony na obudowę. 

Ogólnie jak już wyżej napisano, dysk HDD to jest urządzenie mechaniczno-elektromagnetyczne, więc musi wydawać dźwięki. 

Jeśli masz dysk systemowy z mocno pofragmentowanymi plikami, to wymuszasz większy ruch głowić ( większą ogólną głośność ).

Daj całą tabelkę SMART dysku ( wszystkie parametru z kolumną data/raw ), np z CDI, czy HD tune.
Oraz zrób benchmark odczytu HD tune  
Jeśli nic nie będzie, to defragmentacja, najlepiej przeprowadzona z bootowalnego programu ( jeśli to dysk systemowy ), powinna złagodzić hałas ( znaczy hałas będzie ten sam, ale powinno być mniej ruchu głowic ). 
 
Zawsze możesz tez w opcjach dysku ( niektóre mają ) ustawić mniejszą prędkość ruchu głowic ( to wyciszy dysk, ale też go spowolni ) 

Link to post
Share on other sites

no to jak na 100% ta sama wersja i podobnie zamocowana ( żadnych luzów ? )  i uważasz że jest mocno głośniejszy, to zawsze możesz wysłać na gwarancję, najwyżej odeślą. Co ci mogę powiedzieć więcej, Ja go nie słyszę i nie mam porównania. 


trochę hałasować musi, zwłaszcza jak masz syf na dysku i masę pofragmentowanych plików. 

Jeszcze nam nie powiedziałeś, czy jest to dysk systemowy i czy kolega też ma na nim system postawiony. 

Link to post
Share on other sites

nagraj dźwięk, wrzuć na jakiś serwis i podlinkuj, to się chociaż będziemy mogli zacząć wypowiadać rzeczowo ( tylko najlepiej gdyby to był sam dysk, bez wentylatorów od gpu, cpu, czy obudowy ). 

Obecnie, bez możliwości usłyszenia, to rób jak chcesz. Możesz wysłać na gwarancję ( tylko zgraj sobie dane przed tym, oraz wykonaj zerowanie dysku, no chyba że masz zaszyfrowane dane ), może uznają jak ich przekonasz że masz 2 takie i zupełnie inaczej brzmią. 

I uwierz, jeśli chcesz usłyszeć głośny dysk, to ci mojego WD red pro dam do posłuchania, tam głowice to szaleją, nawet WD gold co ma aż 14 głowica, jest od niego sporo cichszy. 
Dźwięk nagrywaj jak puszczasz benchmark odczytu w HD tune 2.55. 


ps. głównie o obudowę i mocowanie w obudowie się rozchodzi, przy porównywaniu ( cpu i mobo nie ma znaczenia )

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...