Skocz do zawartości

Tp-Link Archer C2600, TP-Link Archer T9UH i Tp-Link RE650 AC2600


Recommended Posts

Witam,

mam internet od INEI - łącze 150Mb/s i przymierzam się do modernizacji sieci domowej, bo jej działanie mi nie odpowiada (za mały zasięg i w związku z tym za małe transfery, dodatkowo wg mnie stary router już trochę nie daje rady z wieloma urządzeniami - Tp-Link TL-WDR3600).

 

W sieci pracują na stałe 3 komputery, czasami dodatkowo laptop, TV, konsola XBOX, tablet i 3 smartfony + sieciowy kombajn biurowy (drukarka, skaner) - sproa część tych sprzętów ma na pokładzie Wi-Fi 5GHz z AC.

 

Kable sieciowe nie wchodzą w grę, bo za drogo - nie chodzi oczywiście o cenę samego kabla, tylko koszt jego ukrycia w ścianach (nie ma opcji by został nie schowany na zewnątrz, pod listwami przypodłogowymi też nie da rady umieścić).

 

Transmitery sieciowe też nie wchodzą w grę, bo przy obecnych prędkościach sieci (150Mb/s i więcej), nie sprawdzają się, a są drogie - testowałem urządzenia TP-Linka klasy 1200 i 2000 Mb/s - o ile w niektórych miejscach było nawet 150-160 Mb/s realnego transferu to w tych dalej oddalonych już tylko 20-40 Mb/s.

 

Zostaje więc Wi-Fi i chcę zakupić sprzęt wymieniony powyżej: router AC2600, kartę sieciową T9UH i jak zajdzie potrzeba to wzmacniacz RE650.

 

Pytanie, czy w podobnych cenach to najlepszy wybór - chodzi mi o tą samą kategorię sprzętu z obsługą MU-MIMO i technologia formowania wiązki - te dwie technologie zadecydowały o wyborze, bo zdaje sobie sprawę, że sam standard  AC2600 nic mi nie daje. Liczę, że dzięki nim zwiększę zasięg i realne transfery. Gdyby karta T9UH się sprawdziła dokupię kolejne do 2 komputerów (na nich najbardziej mi zależy, by szybko działały w sieci).

 

U TP-Linka to chyba najtańsze urządzenia z tymi technologiami - router za ok. 500 zł., karta T9UH ok. 200 zł., wzmacniacz RE650 ok. 580 (drogo, bo to nowość - może niedługo stanieje).

Edytowane przez Franz
Link to post
Share on other sites

Nie - jak napisałem powyżej nie o cenę samego okablowania chodzi, ale o fakt, że kable muszą być schowane, a nie ułożone na wierzchu - kombinowałem jak by je rozłożyć, by były jak najmniej widoczne, ale w wielu miejscach nie dało się uniknąć tego, że będą na widoku - jakieś tunele z tworzywa do chowania kabli mocowane na ścianie też odpada.

A kucie ścian oznacza remont całości - nie da się, żeby dobrze wyglądało zaszpachlowanie i pomalowanie tylko bruzd na kable, bo będzie to widać.

Pod listwami też nie da rady, bo to dębowe solidne listwy mocowane starą metoda na  porządne gwoździe - próba oderwania skończy się zniszczeniem sporej części z nich.

Mam 100-mertowe mieszkanie, a każdy z 3 komputerów w innym pomieszczeniu.

 

Wolałbym zachować kasę w kieszeni, ale żona kategorycznie nie zgadza się na kable na ścianach - ja ją rozumiem, bo też mi się to nie podoba.

 

Ja też myślę o samej wydajności routera - czy przy wielu urządzeniach ten Tp-Link 3600 nie jest wąskim gardłem?

Edytowane przez Franz
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...