Skocz do zawartości

WD Red 60EFRX 6TB czy warto to kupować?


Recommended Posts

5 talerzy po 1.2T/p, bardzo fajny dysk w porównaniu do tego co jest na rynku, jak patrzymy na dyski na powietrzu. Na rynku są dyski z Tajlandii i Malezji o tym samym oznaczeniu ( szczerze wolałbym te z Tajlandii, ale zbytnio nie ma różnicy, ani nawet wyboru ).

 

 

Domyślam się, że to dość nowa konstrukcja.
 
Jest to stara konstrukcja WD wyższego segmentu ( premiera była w połowie 2014 roku ), według mnie lesze od tego co obecnie jest w segmencie 1-4TB sprzedawane. ( przy 4TB jest wyjątek, czyli wyższe serie, jak red pro, gold itp czyli konstrukcje HGST )

zawsze możesz dopłacić do WD red 8TB, czyli 7-talerzówki od HGST, też fajna konstrukcja. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

No właśnie z tą dopłatą do HGST nie wyda. Miałem kupić jakiś dysk tej firmy ale trafił mi sie nowy na gwarancji RED za 700zł. To dużo taniej niż w sklepie. Brać?

 

Jednak kupiłem. 725 zł z wysyłką. Gwarancja na stronie WD do 06/28/2020. Mam nadzieje, że dobrze zrobiłem. Dysk jest wyprodukowany w Tajlandii:)

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

Jeśli jest to nówka i ma gwarancję ( oficjalny reseller WD ), to bardzo opłacalny zakup.
Jak przyjdzie sprawdź SMART, czy na 100% nówka i przeskanuj powierzchnię ( warto to robić natychmiast, przed zapełnianiem danymi ) 
No i rada, przez pierwsze 3 miesiące staraj się trzymać na nim pliki posiadające gdzieś indziej kopię ( bo nawet w wyższych seriach dysków, pierwsze 3 miesiące jest okresem w którym najwięcej dysków pada, bo wychodzą wady fabryczne ) 
Jak przeżyje pierwsze 3 miesiące, to zwykle dopiero degeneracja talerzy go zabije po dobrych kilku/kilkunastu latach. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dzięki za cenne rady. Na dole wklejam link. Wygląda na nowy. Z długości gwarancji wynika, że ma miesiąc od zakupu. Ja jej nie sprawdzałem ale tak jest w opisie.

 

https://www.olx.pl/oferta/dysk-3-5-6-tb-wd-red-60efrx-CID99-IDmYNhg.html#

 

Piszesz, że te dyski to dobre modele ale czytając zagraniczne fora trafiam czasem na negatywne opinie. Nie wiem jak często się one trafiają ale często padają stwierdzenia typu " 50% failure rate". Sporo osób trafia na egzemplarze uwalone od nowości. To ma coś wspólnego z tym co pisałeś o pierwszych 3 msc. Jak ktoś trafi dobrze to jest zadowolony a jak jest padlina to jest od razu.

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites
Sporo osób trafia na egzemplarze uwalone od nowości. To ma coś wspólnego z tym co pisałeś o pierwszych 3 msc. Jak ktoś trafi dobrze to jest zadowolony a jak jest padlina to jest od razu.

Mniej więcej coś w tym stylu, w każdym produkcie mogą się zdarzyć wady produkcyjne, lub wady powstałe w transporcie. Wychodzą one zwykle w pierwszych 3 miesiącach, jeśli dysk przeżyje pierwsze 3 miesiące to jest duże prawdopodobieństwo, że wszytko jest jak należy i dysk będzie działać długo ( tak mówi statystyka, a statystyki nie kłamią ). 

 

Tu dochodzi jeszcze dbanie o dysk w długoterminowym użytkowaniu, czyli chłodzenie, brak ekspozycji na wibracje i sprawny zasilacz z dobrym tłumieniem ( bo to skraca żywotność sprzętu )  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co do zasilacza posiadam Corsair cx600 ale planuje jego zmianę na Corsair RM650X lub przy braku kasy na Seasonic G-Series G-550. Jeszcze co do dbania o dysk. Jak go używać? Włączyć w opcjach automatyczne wyłączanie dysku po jakimś czasie czy to bardziej szkodzi i lepiej żeby działał non stop? Spotkałem się już z różnymi opiniami. Wydaje mi się, że dyski nie lubią cykli start/stop. Dysk będzie służył jak się domyślasz jako magazyn. Może być tak, ze kilka dni nie będę w ogóle na niego zaglądał a czasami po kilka razy dziennie.

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

Te serie są przeznaczone do NASów. Ludzie często kupują po kilka sztuk. Sprzedawcy bez żadnego zabezpieczenia wrzucają wszystkie do kartonu, potem dyski się obijają w transporcie jeden o drugi i ludzie na forach wypisują, że są felerne. Kupuje się dyski po kilka tysięcy zł a ktoś żałuje 2 zł na folię bombelkową, żeby je porządnie zabezpieczyć. Trzeba to też mieć na uwadze. Rok temu kupowałem do Qnapa 2 sztuke i tego właśnie doświadczyłem, bo dyski były owinięte dwoma warstwami folii bombelkowej.

 

Ktoś może wie jak są fabrycznie pakowane WD RED 4TB? Kiedyś kupiłem 2 dysk hgst. Były w solidnych tekturowych opakowaniach. Teraz zamówiłem wspomniane wyżej WD do qnapa i się boję, że sprzedawca znowu wszystkie razem wrzuci do jednego kartonu.

Edytowane przez tomasz-1
Link to post
Share on other sites

Też o tym myślałem. Zapewne wiele dysków pada w transporcie. No cóż zobaczymy jak będzie z moim egzemplarzem. Do tej pory miałem szczęście w temacie dysków, zobaczymy jak wyjdzie tym razem. Orientujecie jak wygląda kwestia gwarancji WD? Czy nadal są afery z dyskami recertified, krótszą gwarancją itp?

Link to post
Share on other sites

@@mesiah1989, obecnie w jego cenie kupisz evge g2 550W 349zł i w porównaniu seasonic serii g a evge g2, wolałbym evge ( no rmx też świetny zasilacz, do tego cichy )
 

 

Te serie są przeznaczone do NASów.

to też jest warte zwrócenia uwagi, tzn zasilacze do nasów to badziewie, do tego chłodzenie często niewystarczające. Ale głównie przez te badziewne zasilacze cierpią dyski. 

Do tej pory jak kupowałem dyski wyższych serii z odbiorem osobistym w morele to niestety tylko w folii przyszły, nic więcej ( mówimy tu o dyskach po 1-1.5 tys. zł sztuka, ale zawsze możliwe że je dla mnie odpakowali, choć szczerze wątpię  )
 

 

Jak go używać? Włączyć w opcjach automatyczne wyłączanie dysku po jakimś czasie czy to bardziej szkodzi i lepiej żeby działał non stop? Spotkałem się już z różnymi opiniami. Wydaje mi się, że dyski nie lubią cykli start/stop. Dysk będzie służył jak się domyślasz jako magazyn. Może być tak, ze kilka dni nie będę w ogóle na niego zaglądał a czasami po kilka razy dziennie.

 to bym go trzymał odpalonego ciągle ( bo jest to cichy dysk, przynajmniej powinien być, bo też mam dysk tej konstrukcji, tylko 7200 rpm ), jeśli miałby się i tak przy starcie włączać i później po kilka razy na dzień, to nie widzę sensu usypiania. 
 
 


 

 

Orientujecie jak wygląda kwestia gwarancji WD? Czy nadal są afery z dyskami recertified, krótszą gwarancją itp?
Gwarancję sprawdź od razu sam ( zanim odpakujesz dysk ), co do warunków gwarancji, to ja polecam lekturę na stronie WD, lub kontakt ( bo tu nie warto ufać innym osobom ). 
Mi żaden dysk WD nie padł, więc nie jestem obeznany z procesem RMA. 
Link to post
Share on other sites

Ok to może w ogóle władować go w obudowę zewnętrzną i podłączać wtedy kiedy będę go potrzebował? Tylko jak tam wygląda kwestia zasilania? Kumpel miał tanią obudowę z zasilaczem który wyglądał tragicznie słabo jakościowo i wiem, ze zajeździł w tej obudowie 3 wd green 2 lub 3TB nie pamiętam. Nie rzucał tymi dyskami a padały. Mówiłem mu, że może to być wina kiepskiej jakości obudowy to się ze mnie śmiał. Istnieją obudowy dobrej jakości z porządnym zasilaniem które obsługują dyski 6TB? Sprawdzałem na allegro obudowy powyżej 100zł ale wszystko wygląda dość tandetnie i obsługuje maks do 3-4TB.

Link to post
Share on other sites

Jeśli tylko możesz, to lepiej trzymać w PC, pod normalnym zasilaczem.

jeszcze co do pakowania dysków, to raz przyszedł mi hitachi ( HGST ) w pudle kartonowym tak zapakowany 20170509_133747.jpg

niestety okazało się że jest to refub i musiałem oddać, fakturę korygującą wystawili mi po ponad 2 miesiącach od dostarczenia im zwrotu ( czyli dosłownie 5 dni temu, nie sprawdzałem czy kasa już wpłynęła ) 

Link to post
Share on other sites

ogólnie polecany jest MHDD ( ale ja osobiście napotkałem problem, bo nie mogę skanować całej powierzchni, tylko jakoś z 2TB max )
Później victoria spod bootowalnego win XP ( trochę mniej wiarygodny, ale zawsze coś ). 

NA końcu test hd tune, skan powierzchni z odznaczoną opcją quick scan, ale on pokazuje tylko bady, więc raczej jako ostateczność. 

Czas skanu dla 5400 rpm dysku 6TB to jakoś 12-18 godzin pod MHDD, pod victorią i hd tune powinno być szybciej.

Link to post
Share on other sites

Ok i już ostatnia sprawa. Czemu po zarejestrowaniu dysku na stronie WD jego gwarancja została skrócona z lipca do kwietnia?

 

Przed rejestracją:

https://zapodaj.net/daf897696b424.png.html

 

Rejestracja:

https://zapodaj.net/6797eca8eb294.png.html

 

Po rejestracji:

https://zapodaj.net/d476e39c46e75.png.html

 

Skróciło mi to gwarancje o prawie 4msc. Co to za wałek?

Link to post
Share on other sites

a jaską masz datę produkcji ?


podejrzewam że wcześniejsza data była orientacyjnie 3 lata od daty sprawdzenia gwarancji dysku, a obecna jest od daty jego produkcji ( bo sprzedawca pewnie nie jest oficjalnym resellerem WD, więc zamiast od daty sprzedaży, liczą od daty produkcji ) 
Oczywiście to tylko moje podejrzenia ( bo HGST chyba miało coś podobnego ), możesz napisać do WD, odpowiadają zwykle w przeciągu tygodnia, czasem 2. 

Link to post
Share on other sites

Dysk jest z 17 lutego także to nie to. Chyba muszę do nich napisać.


Dysku nie skanowałem bo nie miałem na to czasu. Musiałem zrobić kopie swoich danych z umierającego dysku. Dysk chodzi od ok doby non stop obciążony torrentami. Działa dość cicho (zdecydowanie ciszej od wd black 2TB FZEX). Temp pod obciążeniem nie przekraczają 32 stopni. Dysk także zupełnie nic nie wibruje. W smarcie nic się nie dzieje i żadne atrybuty nie rosną choć nie wiem czy to o czymś świadczy. Na tą chwilę jestem bardzo zadowolony z tego zakupu. Szczególnie w tej cenie. Oby okazał się bezawaryjny.


Nie chce zakładać nowego wątku. Zastanawiam się nad parametrem spin up time w smart. Czy wartość 9008 nie jest zbyt wysoka? Rozpędzanie talerzy w granicach 9s to chyba dość sporo.

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

Przyszło do mnie 5 REd-ów do Qnapa. Ogólnie były nieźle zapakowane. Fabrycznie są pakowane w woreczek antystatyczny, ale tym razem je dość porządnie zawinęli w folię bombelkową. Na razie wszystkie chodzą bez problemów.20170728_122430.jpg

Edytowane przez tomasz-1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Szczerze ja torenty ściągam na ssd i później zgrywam na hdd.

Kumputer mam przy łóżku więc głowice mnie denerwują.

Robisz tak tylko ze względu na ciszę czy ma to jakiś wpływ na żywotność dysku? Gdzieś kiedyś czytałem, ze niby torrenty szczególnie męczą dysk jeśli się dużo ściąga. Co do ssd to mam iridium pro 240gb i może z 100gb wolnego miejsca. Trochę za mało i nie chce mi się bawić w kopiowanie.

Link to post
Share on other sites

Robię to ze względu na kilka rzeczy.
1. Cisza ( przypomnij sobie jakie mam dyski, to nie są ciche konstrukcje przy losowym dostępie do danych ) 
2. Szybkość działania torrentów, brak widocznego wpływu na system ( czasem widziałem mikro przycięcia )
3. Ciągłość plików na HDD ( zauważyłem że czasem mam artefakty na filmach, lub przycięcia, zanim skopiuję gdzieś indziej i dopiero stamtąd odtworzę ). 
4. Brak wymogu defragmentowania ( czytaj punkt 3 )

Co do męczenia, obecnie ruch głowicy odbywa się za pomocą elektromagnetyzmu ( elektryczny silnik liniowy ), więc nie ma znaczenia. 
Gorzej jest z silniczkiem elektrycznym obracającym talerze, bo tam jest zwykły silniczek elektryczny i po bardzo bardzo bardzo długim czasie, szczotki się wytrą ( po kilkudziesięciu latach ). Ale nie martw się, pierwsze co zabije dysk to degradacja materiału magnetycznego na talerzach ( już po kilkunastu latach może wystąpić, czasem szybciej przez wady produkcyjne ), choć znowu mam starego WD black 80GB IDE co ma już ponad 13 lat i nic się z nim nie dzieje ( zero bad sektorów ), chodzi jak chodził  :o

Ps. Ja rzadko co ściągam pliki większe niż 1GB, więc mi SSD starcza, jak masz więcej plików, lub seedujesz ( przy moim łączu jest to niemożliwe ) to pewnie SSD nie jest najlepszym wyjściem. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

nie no, po prostu trochę się interesuje szeroko pojętą pamięcią ( DDR, HDD, SSD ), prace dyplomową też obroniłem w tej dziedzinie. 
Ogólnie zanim kupię coś droższego, zaczynam się dokształcać z danej dziedziny, do poziomu w którym potrafię powiedzieć, czym dany produkt różni się od innego i potrafię określić jego opłacalność. 

Można zamknąć ? 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...