Skocz do zawartości

Monitor do gier i pracy z tekstem i CAD`a do +/-3000 PLN


Recommended Posts

Witam,

To już chyba moje 3 podejście do zakupu monitora ale za każdym razem coś krzyżowało mi plany. W międzyczasie preferencje trochę się zmieniły. Chciałbym kupić monitor do swojego pieca jak w podpisie, z tym tylko, że w najbliższym czasie GPU zmienię najprawdopodobniej na gtx 1080 (Ti).

 

Przeznaczenie monitora to w głównej mierze:

- gry (głównie RPG, wyścigi, strzelanki - bez zawodowstwa ;)) - 50% bym rzekł

- praca z tekstem w wordzie, internet - 30%

- obsługa programów CAD - 20%

 

Zastanawiam się, nad typowym rozwiązaniem gamingowym czyli AOC AG271QG.

Podoba mi się fakt, że ma matrycę IPS, G-sync, WQHD. Zastanawiam się, czy ewentualna praca z tekstem i grafiką CAD (która moim skromnym zdaniem nie wymaga referencyjnego odwzorowania barw) może być utrudniona na takim typowo gamingowym wyświetlatorze? Może są jeszcze jakieś ciekawsze propozycje w podobnym budżecie? Jakieś klasyki jak NEC czy Dell?

 

Link to post
Share on other sites
24cale
BENQ BL2420z na VA - lepszy kontrast czerń ogólnie wyrazistość.

BenQ BL2420PT na IPS - lepsze kolory, QHD

 

27cale

BenQ PD2700Q  2k IPS

BenQ BL2711U 4k IPS

 

Wszystkie wyżej monitory mają tryb CAD/CAM

Edytowane przez 1985r7
Link to post
Share on other sites

Te dwa 27-mio calowce wydają się być bardzo rozsądne. Fajnie, że mają tryb CAD/CAM. Po przeczytaniu specyfikacji AOC AG271QG wyglądają trochę goło ze względu na tylko 60Hz i brak G-sync. Czy mogę uznać, że z funkcji tych korzysta się tylko grając zawodowo w CS:GO itp.? Nie dają one pozytywnego wrażenia (wartego pieniędzy jakie trzeba dołożyć) w zwykłej casualowej rozgrywce? Z czasów kiedy pamiętam (jakieś 10 lat temu) BenQ było raczej marką low-end, czy coś się zmieniło w tej kwestii?

Link to post
Share on other sites

W poniedziałek ma do mnie przyjść BENQ BL2420z to ci napisze wtedy coś więcej jak wypada benq.

Są tylko trzy firmy które robią monitory przeznaczone dla grafików benq, nec i eizo.  Więc raczej benq to nie jest taki cienias jak kiedyś.

Tylko ja osobiście sparzyłem się na IPS dlatego teraz szukam czegoś na VA.

Na IPS jakich miałem (  NEC E241 i Samsung S24E650PL) obraz był mniej wyraźny niż na starej TN ledowej. Do tego kolory trochę nienaturalnie świeciły. No i kolor czarny nie do końca był czarny, czcionka potrafiła być szara.

 

G-sync osobiście nie miałem z tym do czynienia więc się nie wypowiem.

144hz to jest dobre w szybkich grach, Wiem natomiast że czcionka lepiej się prezentuje w 60hz niż 30hz więc jakiś to ma wpływ na wyświetlanie.

 

ASUS PB27UQ 4k IPS

https://www.asus.com/pl/Monitors/PB27UQ/

 

ASUS PB278QR 2k IPS

https://www.asus.com/pl/Monitors/PB278QR/

 

Ogólnie Asusy IPS mają zwykle lepszy kontrast od benq.

 

AOC I2790PQU IPS 2k ma dopiero wejść do sprzedaży w tym roku

http://eu.aoc.com/pl/products/i2790pqu-bt

 

EIZO EV2736

http://www.eizo.pl/monitor/flexscan-ev2736w/

 

tylko eizo jak i nec nie mają regulacji ostrości.

 

Wszystko to co podałem są monitory profesjonalne na których też idzie pograć.

 

A typowe do gier

ASUS ROG Swift PG279Q

ASUS MG279Q

 

 

Ten AOC co podałeś do gier też zły nie jest.

Edytowane przez 1985r7
Link to post
Share on other sites

Będę wdzięczny za relację dotyczącą BENQ BL2420z. Z jakiej odległości patrzysz na monitor, że zdecydowałes się na 24"? Ja mam obecnie 24" 1920x1200 i patrzę na niego z odległości około 95-100 cm, dlatego wydaje mi się, że przy 2560x1440 przydałaby się matryca trochę większa. Z pewnością bardziej zależy mi na lepszym odwzorowaniu kolorów niż na 144+Hz.

Link to post
Share on other sites

Na monitor patrzę z jakiś 80-90cm. Miałem kiedyś 27 cali na pre dni i nie mogłem się przyzwyczaić do tak wielkiego ekranu. Maksymalnie mógłbym strawić 25 cali z tak bliskiej odległości.

Jeśli odwzorowanie kolorów ma być lepsze to musisz postawić na monitor profesjonalny a gejmingowe odstawić.

Co do rozdzielczości to 2k powinno spokojnie wystarczyć przy 27 calach.

Jeśli chodzi o IPS to lepsze od benq powinien być asus ze względu na lepszy kontrast który jest bardzo potrzebny w IPS.

Edytowane przez 1985r7
Link to post
Share on other sites

Miałem NEC E241N bardzo ładne kolorki, równe podświetlenie, brak regulacji ostrości jak wszystkie necki i eizo, szara czcionka, słaby kontrast, słaba wyrazistość. Chyba lepszy byłby ten eizo co podałem lub flexscan ev2750 jak cie już tego typu marki interesują.

 

Na tym kanale masz test wielu monitorów sprawdź może znajdziesz coś jeszcze lepszego niż ci podałem https://www.youtube.com/user/PradTestmagazin/videos

Edytowane przez 1985r7
Link to post
Share on other sites

Nie znam się tak bardzo ale może porównywanie EA275WMi do modelu prawie 3x tańszego nie jest do końca miarodajne? Kiedyś znalazłem na innym forum taką listę polecanych monitorów z podziałem na 4 kategorie ("1. Klasa domowo-biurowo-uniwersalna, 2. Klasa ambitna amatorska fotograficzna, 3. Klasa profesjonalna fotograficzna. 4. Klasa profesjonalna graficzna.":

https://mva.pl/viewtopic.php?t=152

Ten EA275WMi plasuje się w klasie powiedzmy pół-profesjonalnej. Ja oczywiście obrabianiem zdjęć zajmować się nie będę. Chciałbym kupić solidny produkt o bardzo dobrej matrycy i wykonaniu ogólnym, który posłuży mi długo. Obecnie mam iiyama ProLite 2403WS i świeci to kiepsko, i jest ze skrzypiącego plastiku, jednak posiadam go od 2008 roku bez żadnej awarii. Miło, gdyby jego następca wytrzymał przynajmniej tyle samo :)

Link to post
Share on other sites

Ale ta różnica w cenie jest związana z wyższą rozdzielczością i większym ekranem. EA245WMi kosztuje 1650zł.

Kolory będziesz miał świetne na necu ale w cad nie tylko kolory są najważniejsze a też ostrość. A NEC jak i EIZO to są spece dla fotografów i grafików gdzie liczą się tylko kolorki.

Edytowane przez 1985r7
Link to post
Share on other sites

No raczej tak bo ma tryb CAD ale mimo wszystko ja bym brał na twoim miejscu asusa bo jednak ma wyższy kontrast.

Benq to jest dobry ale ten na matrycy VA. Ponieważ ma 3 razy większy kontrast niż IPS.

 

Edit:

Ok mam tego BENQ BL2420z i szczerze nie powala w porównaniu do TNki  samsunga t24a550.  Gorsze ma kąty,  Ostrość trochę lepsza niż na IPS i PLS ale dużo gorsza od tej TNki samsunga. Jedynie kolory wydają się bardziej naturalne na zdjęciach i filmach. Brakuje takiej opcji jak regulacji podświetlenia która jest  w samsungu, ponieważ bardzo jasno świeci matryca.

Skala szarości w programie nec naviset lepiej się przedstawia na samsungu.  Smużenie jest lekko widoczne ale jest to akceptowalne.

Matryca mimo że matowa więcej odbija światła niż ta w samsungu. Po DIsplay Port nie obsługuje YCBCR.

Choćbym nie wiem jak bawił się ustawieniami monitora takiej ostrości jak na TNce nie uzyskam.

 

Na plus dobrej jakości wykonanie podstawy i obudowy. Bardzo dobre oprogramowanie display pilot które umożliwia zarządzanie monitorem z poziomu aplikacji, oraz dobre OSD.

Edytowane przez 1985r7
Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki za relację. Czyli BenQ nie do końca spełnia oczekiwania. Teoretycznie nie gram i nie korzystam z monitora pod kątem ale jeśli kąty są słabe to jest to bardzo denerwujące i już raczej nie przystoi, żeby obraz tracił wyraźnie na jakości przy patrzeniu na niego pod kątem czy to w poziomie, czy w pionie. Może ten eizo będzie ciekawszy? Tylko pytanie, czy w przypadku eizo nie trzeba 50% ceny dopłacić za markę..

Link to post
Share on other sites

No wiesz miałem Neca i nie powiem, po za ostrością wszystko było perfect. Z eizo jest podobnie. Ale nie złość się na mnie jeśli na IPS będziesz miał słabą ostrość, ponieważ te matryce po prostu tak mają w porównaniu do starych TN.

W eizo i necu płaci się za markę lepszą elektronikę i ich własne patenty. Eizo z tego co zauważyłem ma bardziej matowy ekran od Neca. I dlatego obraz powinien być wyraźniejszy jak na Necu.

 

koło 3000 tysięcy masz dwa eizo na 27 cali:

EV2750

EV2736

Edytowane przez 1985r7
Link to post
Share on other sites

Najgorsze jest to, że gaming i grafika to przeciwstawne kryteria. Jeśli chcę mieć monitor dobrej jakości z niezłą reprodukcją barw, dobrymi kątami to powinienem brać np Eizo EV2750 lub EA275WMi, jeśli do tego chciałbym jeszcze wyciągać sporo więcej z gier, to musiałbym wziąć coś takiego jak Eizo Foris FS2735 (problem w tym, że ma free-sync a ja z pewnością zostanę przy nvidii). Gdybym np. zrezygnował z większej częstotliwości odświeżania, to czy na monitorze pokroju EA275WMi komfortowo będę mógł grać i jedynym problemem będzie tylko standardowa wartość odświeżania rzędu 60 Hz?

Edytowane przez SeVV88
Link to post
Share on other sites

EA275WMi Czas reakcji [ms] 6

Eizo EV2750 Czas reakcji 5 ms

To są dane od producenta które mogą się różnić od rzeczywistych.

Gdzieś czytałem że 60hz pozwala na wygodne granie w 60fps a to jak dla mnie wystarczające bo i przy 45fps mi się zdarza grać i tragedii niema.

Konsolowcy grają na 30fps i zbytnio nie narzekają.

Jak bierzesz monitor przez internet to zawsze możesz oddać.

Edytowane przez 1985r7
Link to post
Share on other sites

Wygląda, jakby na Eizo kolory były bardziej naturalne i mniej pożółkłe. Nie wiem, czego to wina ale widzę, że w niektórych fragmentach Eizo jest ciemniejszy (czy tak ma być i to zasługa kontrastu?). Jednak Dell to sporo niższa półka cenowa a złej jakości obrazu na tym filmiku nie odnotowałem no ale to nagrywane iphonem - nie wszystko jest w stanie oddać ten filmik.


Otóż, zdecydowałem się na zakup czegoś trochę innego. Jako, że lubuję się w grach, w których 60Hz powinno w zupełności wystarczyć a nie pogardzę dodatkową przestrzenią roboczą (oraz większą szczegółowością w grach), dlatego postanowiłem kupić, z tego co czytam dość szanowany model NEC EA275UHD. GPU i tak będę zmieniał, może poczekam na najnowszego flagowca od zielonych, który już z pewnością umożliwi płynną grę we wszystkie tytuły w 4K w 60 fps.


Niestety ale znalazłem informację, która mówi o rzekomo zauważalnym input lag`u, EA275UHD, co jakby godzi w jego swobodne użytkowanie w grach..

Edytowane przez SeVV88
Link to post
Share on other sites

Nie wiem już sam. Do piątku muszę już coś kupić, żeby faktura była lipcowa. Co wziąłbyś na moim miejscu? Czytałem, że niby NEC`a EA275WMi ludzie lepiej oceniają niż EV2750 ale może bardziej pod kątem kolorów, natomiast input lag będzie mniejszy w EV2750. Byłbym skłonny dopłacić nawet do FS2735 ale nie jestem pewien czy jakość obrazu będzie tak dobra jak w NEC`u i warta ceny 4,3 tyś. Poza tym trochę martwi mnie obecność free-sync a nie g-sync. 

Link to post
Share on other sites

Też sądzę że na necu lepsze kolory a wyrazistość na eizo, mi zależy na ostrości więc brałbym eizo, do gier też lepszy eizo. Brał bym EV2750. A przy 2k to raczej rzadko uzyskasz więcej jak 60fps.

FS2735 to monitor gejmingowy tam najważniejsza jest szybkość a nie kolory. Ale kolory i tak pewnie lepsze niż w asusach AOC itp. Ale gorsze niż w EV2750.

Edytowane przez 1985r7
Link to post
Share on other sites

Mogę domniemać że raczej zbliżony ale trochę gorszy. Gdzieś czytałem też że te monitory z wysokimi HZ potrafią wydawać dźwięki :) ale sądzę że raczej eizo to nie dotyczy.


Wysłałem ci wiadomość z testem monitorów

Edytowane przez 1985r7
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...