Skocz do zawartości

Przesiadka z GTX 780Ti na 1080/1080Ti


Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich.

Zamierzam zrobić upgrade pieca i zmienić GPU.

Moja aktualna konfiguracja sprzętu:

 

Obudowa: Fractal Design Define R4
Płyta główna: Asrock Z87 EXTREME4
Procesor: Intel Core i5-4670K 3.4GHz

Karta Graficzna: EVGA GTX 780Ti SC
Zasilacz: Corsair RM 850W 80PLUS Gold

Pamięci RAM: Jakieś noname 4x2GB
 

Obecnie gram w FHD na telewizorze i w 1920x1200 na leciwym już monitorze (Iiyama 24"), który kiepsko świeci. Rozgrywka w FHD na telewizorze z pewnością będzie trwała nadal ale pewnie w przeciągu pół roku pokuszę się o zmianę monitora na taki z ciekawą matrycą WQHD. Raczej 4K nie przewiduję w swojej konfiguracji, wydaje mi się, że te hasła 4K ready to też marketing, i że ta generacja GPU dopiero otrze się o płynną rozgrywkę w 4K. Tak czy inaczej zastanawiam się, czy celować raczej w GTX 1080 czy w 1080Ti. Różnica w cenie w sumie około 1k PLN a w wydajności.. do 30%? Co byście poradzili? Jaki niereferent jest godny uwagi? Raczej nie zamierzam bawić się w OC tylko zależy mi na dobrej wydajności out-of-box, kulturze pracy i niezawodności.

 

Myślałem nad:

- Zotac AMP! (ew. wersja Extreme)

- MSI GAMING X

- EVGA Ti SC2 Gaming

 

Ale przede wszystkim nie wiem czy Ti czy nie Ti :)

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez SeVV88
Link to post
Share on other sites

Dla 1080Ti dobrze by było wymienić proca na mocniejszy Core i7, inaczej będzie czkawka z Core i5 (szczególnie w 1920x1080), proponuje:

 

 

sprzedajesz i5-4670K (~650 zł), GTX780Ti (~850 zł)

 

kupujesz i7-4790K (~1100 zł), EVGA GTX1080Ti FTW3 (~3900 zł)

 

 

oczywiście przed tym wszystkim bios zaktualizuj na tym Z87, co do  EVGA 1080Ti jest droga ale to kwestia czasu i wróci do normy tak jak reszta kart graficznych, w testach oczywiście dobrze wypadła TEST_1, TEST_2

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

Core i5-4670K @ 3.4GHz (stock) będzie ograniczał GTX1080, 

 

ale jeśli go podkręcisz do @ 4,5 GHz wtedy powinno być na styk (będzie potrzebne wydajne chłodzenie na proca)

 

napisz też z jaką szybkością pracują twoje pamięci ram...

Link to post
Share on other sites

Z tego co pamiętam, to OC procka do 4,0 Ghz poszło bez problemu, natomiast powyżej chyba już miałem pewne problemy ze stabilnością. Być może za mało bawiłem się napięciami.

Chłodzenie mam zmienione na: Thermalright macho BW.

Pamięci 1333 Mhz.

Zastanawia mnie kwestia tego, czy 1080 poradzi sobie z rozdzielczością 2560x1440 i czy jest sens dokładać sporo pieniędzy do 1080Ti, jeśli nie planuję grać w 4k?

Edytowane przez SeVV88
Link to post
Share on other sites

[4C/4T] Core i5-4670K @4,0GHz to nadal za mało będzie aby w całości wykarmić GTX1080 w wymagających tytułach.

 

1333 pamięci również będą Ci zjadać trochę wydajności, przydało by się je też wymienić na jakieś 2133 lub 2400 z easy profilami XMP

 

jak nie chcesz się bawić w OC to może jednak zmień na Core i7-4790K oprócz HT, ma wysoki zegar bazowy @ 4,0 GHz i boostuje max do 4,4 GHz

 

ewentualnie zmiana platformy na LGA1151, która ma otrzymać za jakiś czas nowe 6 rdzeniowe procesory 8-generacji Coffee Lake, (podejrzewam że minimum będzie wymagany chipset z serii 200, czyli. B250, Z270, ale to się okaże)

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

Najpierw to weź się zajmij tymi RAMami... kto to widział na Z87 korzystać z jakichś "noname" 1333 MHz?
Wkładaj tam jakieś dobre 2400 MHz CL10 2x8 GiB, Dual Channel koniecznie.

planetcoaster_720p_ram_battle_1333_by_re



2560x1440 - GTX 1080 Ti wtedy lepiej sobie poradzi niż GTX 1080 (szersza szyna, większa przepustowość pamięci, więcej pamięci, wyższa wydajność - to razem bardzo pomaga przy wysokich rozdzielczościach), Jeśli ceny GTX 1080 Ti spadną do poziomu ok. 3K to wtedy można się zastanowić nad Ti.

GTX 1080 też sobie poradzi z 2560x1440, ale już nie tak dobrze jak Ti, wiadomo. Jak GTX 1080 miał premierę, to była wtedy karta idealna do grania w 1440p - ale to było ponad rok temu.

Edytowane przez ReznoR
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Nie spodziewałem się, że takie różnice we framerate można uzyskać na lepszych kościach RAM.. Dzięki za "oświecenie" :) No to sprawa się komplikuje. Mam około 10 dni na zakup jakiegoś sprzętu, żeby zrobić koszty na fakturę lipcową. Na liście zakupów do PC jest GPU, monitor, dysk zewnętrzny i jak się okazuje pamięci (mogą być takie? https://www.x-kom.pl/p/215659-pamiec-ram-ddr3-gskill-16gb-2400mhz-tridentx-cl10-2x8192.html).Na pewno wszystkiego nie kupię od razu ale limit na ten miesiąc to około 3200. Wariantów jest kilka:

 

1) Mogę czekać aż ceny GPU spadną a w tym czasie kupić: monitor, dysk i pamięci. Jeśli pamięci to moja płyta obsługuje DDR3 a widze, że są już DDR4. Pytanie, czy zakup poprzedniej generacji w tej chwili i inwestowania w nią ma sens.

 

2) Mogę czekać aż ceny GPU spadną a w tym czasie kupić: monitor, dysk i CPU. Jeśli CPU to mogę kupić tylko i7 4 generacji, chyba, że zmienię płytę główną. Ponownie pytanie, czy zakup poprzedniej generacji w tej chwili i inwestowania w nią ma sens.

 

2) Mogę kupić GPU (w chwili, gdy ceny trochę spadły ale pewnie jeszcze trochę zlecą w dół), używać go ze "zwiniętymi skrzydłami" i sukcesywnie poprawiać konfigurację.

 

Trochę tego sprzętu do zmiany się nazbierało i koszt ciągle rośnie.. :)

Link to post
Share on other sites

W sumie jak proca z ramem wymieniasz, płytę też mógłbyś wymienić,
 
zawsze to nowsze, wydajniejsze i co ważniejsze z gwarancją producenta 36 mc-y,

np. taki zestaw:
 
 
[535 zł] Gigabyte GA-Z270-Gaming K3, dobrze wyposażona płyta z audio ALC1220, twój ASRock ma ALC1150, więc jest to odpowiednik lub lepszy, w przypadku tańszych płyt Z270 spodziewaj się budżetowych integr o gorszym brzemieniu typu: ALC887, ALC892


975996_1_f.jpg



[619 zł] G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL16, pamięci znajdują się na liście kompatybilności z płytą wyżej, więc jednym kliknięciem XMP [ON] robisz stabilne OC 3200.


788195_0_f.jpeg


 
[1495 zł] Intel Core i7-7700K, 4.2GHz, 8MB, BOX, obecnie topowy procesor do gier, wydajny od razu po wyjęciu z pudełka zegar bazowy 4,2GHz + turbo do 4,5 GHz, w OC nawet do 4,9 - 5,0 GHz przy piekielnych temperaturach :P


975832_1_f.png

 

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za konkretne propozycje. Akcja całej modernizacji jest najbardziej sensowna. Jednak wiem już, że nie odzyskam pieniędzy za płytę główną (kolega uszkodził mi jedną ścieżkę od pamięci ram a potem zlutował robiąc bypass - każdy woli w stanie idealnym), za cooler na CPU pewnie też grosza nie odzyskam. To wszystko trochę komplikuje sprawę.

Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy, w jakie będziesz chciał grać gry.

 

Mam GTX 1080 Ti i ta karta jest gdzieś tak na granicy płynnego grania w 4K. Np. w Far Cry 4 na Ultra w 4K robi bez problemu stabilne 60 klatek (na vsync - więcej i tak nie ma sensu, bo Display Port nie wyrobi więcej niż 4K@60Hz).

 

Ale w Wiedźminie 3 na Uber to już tylko 50-54 klatki i potrafi czasem nieźle przyciąć, więc lepiej jest celować w QHD, gdzie jest płynnie (ok 70 klatek i więcej).

 

W mniej wymagających grach, np. World of Tanks, karta robi np. 95 klatek w 4K.

 

 

Taki "sweet spot" w tej chwili to monitor QHD (2560x1440) oraz GTX 1080 Ti. Ta kombinacja pożre wszystko na maksymalnych ustawieniach.

 

Do w pełni bezproblemowej gry w 4K będzie się pewnie nadawać dopiero kolejna generacja kart. Nawet, jeśli teraz się da, to przecież nie o to chodzi, żeby karta męczyła się na 100% swoich możliwości, wyła wiatrakami itd.

Link to post
Share on other sites

No właśnie mi się też zdaje, po analizie materiałów dostępnych w sieci, że 1080Ti plasuje się na pograniczu płynnego grania w 4K.W tej sytuacji ciężko coś zrobić.

Obecnie za 3399 Można już dostać 1080Ti od Gigabyte http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=298462

Nie wiem, czy w chwili obecnej nie kupić po prostu monitora (pytanie czy WQHD) i dać chwilę tym kartom na spadek cen. Może do 3k udałoby się za jakiś czas kupić dobrego niereferenta. 1070 traktowałbym jednak jako półśrodek i wolałbym uniknąć zmiany GPU za rok, zwłaszcza, jeśli podbiję rozdzielczość z FHD na WQHD. Może jeśli nie zmieniłbym procesora to przy WQHD nie odczułbym bardzo tego, że jest on wąskim gardłem dla GPU?

Link to post
Share on other sites

 cooler na CPU pewnie też grosza nie odzyskam.

 

ten Thermalight macho BW da radę schłodzić każdy procesor i nie ma sensu go zmieniać szczególnie w przypadku procesorów Intela z glutem,

 

lepiej dokup do niego lepszą pastę termo-przewodzącą,

Link to post
Share on other sites

 

 

Może jeśli nie zmieniłbym procesora to przy WQHD nie odczułbym bardzo tego, że jest on wąskim gardłem dla GPU?

 

Rozdzielczosc nie ma nic do tego .

Jak ci starcza klatek z powodu cpu w 320x 200 to i starczy w 8K

 

Co do tego 1080ti 2 slotowego od giagabyte to bym nie brał .Ma niska kultrure pracy .Z 2500 rpm+

Link to post
Share on other sites

Sam znalazł mi się kupiec na 780Ti i wydaje mi się, że skorzystam z tego faktu i wymienię najpierw GPU. Następnie wymienię to, na co znajdę kupca :).

Do Poniedziałku muszę mieć już wystawioną fakturę, dlatego najlepiej, gdybym do piątku dokonał zakupu. Zastanawiam się nad:

 

- EVGA GeForce GTX 1080 Ti FTW3 3799 PLN (komputronik)

- Gigabyte GeForce GTX1080Ti Aorus 3599 PLN (ESC)

 

Drożyzna.. Jednak te niereferenty bliżej 3k mają zawsze jakieś ale.. Wziąłbym 1080 bez Ti, jednak tłumaczę sobie, że niebawem będę chciał kupić monitor WQHD i wtedy może mi taka nadwyżka mocy się przydać..

Którą z tych dwóch lepiej nabyć?

Link to post
Share on other sites

Na 1080 ti chcesz 2 slotowe chłodzenia ?

Juz  2.5 nie mozna nazwac cichymi ..........

I z Aurosem moze sie co najwyzej rówanc msi gaming bo na pewno nie EVGA a tym bardziej 2 slotowe gigabyte .Wez zobacz tylko jak to jest zaprojektowane .Po srodku dziura i po lewej dziura wiec masz 2 wentylatory a nie trzy .Pomijam gestosc radiatora.......


Gigabyte auros i Asus strixx to obecnie najlepsze chłodzenia na  1080ti i nie zapowiada sie ze cos sie lepszego pojwai .Powyzej jest AIO albo woda albo przeróbki np morfeusz

Edytowane przez HAKELBERY
Link to post
Share on other sites

Rozumiem, że te pality tylko dla GTX 1080, natomiast dla GTX 1080Ti albo ASUS Strix albo Gigabyte Aorus? Natomiast Czy gigabyte czy asus sprawuje się lepiej? Cenowo bardzo podobnie wyglądają:

 

- GeForce GTX1080Ti Aorus 11GB DDR5 352bit (1708/11010) - 3599 PLN

- GeForce GTX1080Ti Aorus Xtreme 11GB DDR5 352bit (1746/ 11448) - 3699 PLN

- ASUS GeForce GTX 1080 Ti STRIX - 3649 PLN

- ASUS GeForce GTX 1080 Ti STRIX OC - 3699 PLN
 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...