Skocz do zawartości

Dysk HDD 2TB 3.5". Cichy,solidny,wydajny. Budżet 500-600 zł.


Recommended Posts

Otóż poszukuję fajny model HDD,który posłuży mi na dłużej. 

 

Dysk będzie wykorzystywany w parze z SSD. Tak więc na SSD będzie system,a na HDD dane - pliki multimedialne.

 

Do oko mi wpadło 2 modele

 

HGST

 

https://cenowarka.pl/hgst-ultrastar-7k2-2tb-hus722t2tala604-1w10002-a1504782.html?hloc=pl

 

WD Red Pro 2TB

 

https://cenowarka.pl/hgst-ultrastar-7k2-2tb-hus722t2tala604-1w10002-a1504782.html?hloc=pl

 

Może jest jakiś inny model? Proszę się śmiało wypowiadać.  :)

 

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi z góry!  :)

Link to post
Share on other sites

nadal chcesz aby były w miarę ciche ? 

ps. spojrzałem jeszcze raz i chyba się pomyliłem, wd gold, jak i wd red pro, i nawet ultrastar 7k2, nie wyglądają na konstrukcje HGST przy 2TB wersjach, dopiero od 4TB jest zmiana obudowy, czyli pewność że wyszły z linii HGST, choć więcej bym powiedział gdybym miał jakiś dokładniejszą recenzję.  

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem nie ma większej różnicy między firmami. Trzeba tylko uważać, żeby kupić model przeznaczony do Desktopa, bo dzisiaj pojawiło się pełno odmian dla NASów, archiwizacji, rejestratorów video itd. Oczywiście też będą działać, ale ich wydajność będzie dużo gorsza.

 

Osobiście od wieków mam Seagate'y, ostatnio 6TB.

 

Ciekawostka - nowsze duże dyski okropnie hałasują.

Link to post
Share on other sites
bo dzisiaj pojawiło się pełno odmian dla NASów, archiwizacji, rejestratorów video itd.

jedynie bym na te przeznaczone do rejestratorów video uważał, bo tam kontroler nie naciska na bezbłędny zapis, a na jego ciągłość i archiwizacji o wysokiej pojemności ( bo te mogą być na SMR ), te do NAS to zwykle po prostu dyski klasy 5x00 rpm, czasem nawet trochę szybsze od swoich Desktopowych odpowiedników klasy 5x00 rpm. 

 

Osobiście od wieków mam Seagate'y, ostatnio 6TB.

 

A ja WD  :menda:

 

no moje nie ma sensu pchać się w "serwerowe" dyski przy pojemności 2TB, one też padają, na moje lepiej kupić sobie 2x zwykłe 2TB i puścić w RAID 1 ( cena podobna, a masz pewność bezpieczeństwa danych )  

 

No i znowu, nie ma cichych i wydajnych dysków, albo jedno albo drugie 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No właśnie z tą ciszą i wydajnością to dziwnie się porobiło. Jeszcze kilka lat temu standardem w dyskach do desktopów było 7200 obrotów i nikt nie brał niczego słabszego. Mam np. Seagate'a 1,5TB 7200 obrotów i jest bardzo cichy.

 

Potem zaczęły się pojawiać te wszystkie modele "Green" itd o prędkości 5400 albo jakiejś pośredniej, np. 5900 obrotów. I mimo tego, że dysk obraca się wolniej, to hałasuje jak głupi.

 

Jak pierwszy raz uruchomiłem tego 6TB to myślałem, że jest popsuty :) Ale kilka minut grzebania po Google i okazało się, że to problem wszystkich nowych dysków o dużej pojemności.

Link to post
Share on other sites

Tu bym szedł nawet w WD Purp ew. Seagate barracuda (jeżeli zależy ci na prędkości -> bardziej pod gry/duże pliki filmowe przydatne przy łączu powyżej 150MBps). Jak dla mnie Purp już chyba 3 lata chodzi po jakoś 12-18h dziennie i nie ma żadnego problemu :) Ale jednak cena swoje robi.

Link to post
Share on other sites
Tu bym szedł nawet w WD Purp

 

 

o dzisiaj pojawiło się pełno odmian dla NASów, archiwizacji, rejestratorów video itd.

 

 

jedynie bym na te przeznaczone do rejestratorów video uważał, bo tam kontroler nie naciska na bezbłędny zapis, a na jego ciągłość

 

Dyski do monitoringu mają inaczej ustawiony seek, oraz gdy wystąpi błąd ( czy to z powodu przypadkowego wstrząsu, czy kabla SATA itp), kontroler zapisze śmieci, zamiast wywalić błąd zapisu ( bardzo pożądane przy rejestratorach, lecz niezbyt podczas normalnej pracy ). Więc WD purple będzie ok, aż do pierwszego błędu. ( aż tyle, i tylko tyle ) 

 

@@droid, Jeśli to nie programy i gry, to ja bym nie naciskał aż tak bardzo na 7200 rpm. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak szybko i bezpiecznie to bym postawił raid 1 na 2x P300 2TB ( dobry dysk cena wydajność, choć nie super duper niezniszczalny ), jak jednak chciałbyś ciszej to bym szedł w raid 1 na 2xE300 2TB, lub WD blue 2TB ( dyski klasy 5xxx rpm )

Ewentualnie drożej na dyskach przeznaczonych do raid ( trochę większa pewność ze się macierz nie będzie wysypywać często ) ale to już ponad budżet.

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Znaczy zanim się zagłębimy w to, najpierw musiałbyś się wypowiedzieć, czy opcja RAID 1 cię zadowala ( jedynie do gier nie potrzebujesz kopii, wszystko inne powinno mieć przynajmniej jedną ). 
Jak wyrazisz zainteresowanie raid-em, to możemy się zagłębić, czy chcesz to rozwiązać "softwarowo" ( mirror z poziomu systemu ), czy "hardwarowo" ( mirror z poziomu kontrolera raid na płycie ). 
Jak to będzie tylko storage, a nie system, to bym radził softwarowo, gdyż taka macierz jest bardziej elastyczna i łatwiejsza do ratowania i odbudowania, a będzie tylko niezauważalny spadek wydajności. 
Import przy zmianie platformy to też błahostka, w porównaniu z hardwarowym rozwiązaniem. 

 

Co do dysków do macierzy, np. WD ma coś takiego jak TLER w wyższych seriach ( w niższych też da się włączyć 8-)  tylko nie wiem jak z gwarancją wtedy ), ale to ma znaczenie tylko jak robisz raid z poziomu kontrolerów, oraz akurat ma dość małe znaczenie przy raid 1 ( TLER się przydaje przy całej reszcie, bo zapobiega dropowi całej macierzy, tylko jak masz RAID 1, to drop macierzy cię nie za bardzo rusza, bo nadal wszystko będzie działać, tylko trzeba będzie ją odbudować )

Link to post
Share on other sites
Pytanie czy taki Ryzen poradzi z tym RAID 1 ?

bez problemu ( jeśli chodzi o rozwiązanie softwarowe. 

 

 

Mi zależy na wydajności i ciszy.

Albo jedno, albo drugie. Dyski HDD to urządzenia mechaniczne, im szybsze tym głośniejsze, a w RAID 1 będziesz mieć aż 2 takie ( dlatego na serio polecam dyski klasy 5xxx rpm, jeśli to cichy zestaw )

Obecnie mam 3 dyski ( 2 o niskiej gęstości robią za cold backup, a jako głównego, używam WD gold 8 TB ) i powiem ci, że gdy tylko mogę, to używam swojego starego WD green, bo mniej hałasuje. Oczywiście jest zauważalnie wolniejszy od WD gold 8TB, to jest przepaść widoczna gołym okiem już przy storage, ale jednak przynajmniej jest cichy. 

niestety ma już ponad 600000 parkowań, więc staram się go używać jednak tylko jako cold backup, swoje już wysłużył ) 

Najlepiej popytaj znajomych czy ktoś ma p300 ( najlepiej 2TB wersje, bo im większe tym bardziej wibrują ), jak ma to idź posłuchać jak to chodzi i wyobraź sobie takie 2 ( jeśli ci to nadal nie będzie przeszkadzać to kup je i postaw raid 1 ) 

Ps. antywibracyjne mocowanie przy HDD to jest "must" 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co do tych HGST to mam 2 sztuki  4 TB . Są szybkie, ale grzeją się niemiłosiernie i są dość głośne. Zapewne każdy dysk 7200 RPM 4-ro talerzowy będzie grzał się podobnie i będzie równie głośny. Pod system wybierz dysk 7200 RPM. Jak ma być cicho to kup jednortalerzow 1 TB na system i 5400 RPM 2 TB na dane. Mając dwa dyski będziesz mógł zbackupować krytyczne dane na drugi większy. W pracy mam DT01ACA100. Jest to szybki i dość cichy model. Wydaje mi się, że jest szybszy niż WD serii Blue. Bez specjalnego chłodzenia w zamkniętej obudowie nagrzewa się do 41 stopni. Wspomniane wyżej HGST, jak leżą sobie obok budy na stole, to potrafią się nagrzać do 46 stopni. W tej samej obudowie do 51.Jeśli chodzi o głośność to ważne też jest jak dysk jest umocowany. Jak przykręcony do budy, to przenosi na nią wszystkie drgania. Jak leży na jakiejś gąbce, to jest znacznie cichszy.

 

Mam też jednego WD Blue 1 TB, ale on świszcze niemiłosiernie. Podejrzewam, że ten typ tak ma i to jest jakaś wada fabryczna. Inny WD Re (mimo, że to wydajniejsza seria) jest już znacznie cichszy.

Link to post
Share on other sites

podałem ci wyżej przykładowe 2 modele 2TB dysków klasy 5xxx rpm w okolicy 300 zł za sztukę, tak aby się zamknąć w 600zł przy raid 1.
Można by jeszcze jakiś model od seagate klasy 5xxx rpm wrzucić, ale niestety kompletnie się seagate nie interesuję, więc to już ktoś inny musiałby polecić. 

 

DT01ACA100

p300 to jego nowsza wersja ( 1TB mają więcej cache, ale tak to to samo ( no tylko data produkcji młodsza ) )

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o RAID to ja bym nie szedł tym kierunku. Po pierwsze RAID nie służy do backupu. Jak załapiesz jakiegoś wirusa szyfrującego dane, to RAID nic ci nie da. Tak samo jak skasujesz coś przez pomyłkę. W ułamek sekundy plik zniknie z obu dysków. Lepiej mieć jeden dysk na stałe w komputerze a drugi podpiąć raz czy dwa na miesiąc i zrobić na niego backup a potem go schować do szuflady. Jak dysk nie będzie pracował, to się nie popsuje. Również żaden wirus na niego nie wejdzie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Znaczy ja traktuję użytkowników forum jako istoty myślące, więc nie powinni mieć najmniejszego problemu z odzyskaniem usuniętych plików, oraz nie powinni złapać nigdzie wirusa. ( normalnie gość nie miałby kopii w ogóle )
Od strony fizycznej, nie ma nic lepszego niż RAID 1
Na moje zimny backup powinien być kolejnym krokiem zabezpieczenia danych, ale po RAID 1 ( właśnie jako zabezpieczenie przed ransomware )

Sam co prawda mam zimny backup na dyskach w PC ( zamiast RAID 1 ), ale u mnie wynika to z konfiguracji sprzętu ( głównie power hub-a HDD ) i ograniczonej ilości miejsca na dyski HDD, przy dual boot ( win i ubuntu ) i 15TB miejsca dyskowego. ( swoją drogą fajna sprawa z fizycznym dual boot, nie muszę się żadnymi menadżerami posiłkować ) 
No niemożliwe jest zrobienie poprawnie działającego softwarowego RAID 1 u mnie, bo przy tej ilości o hardware bym się nie pisał ( za to bardzo łatwo jest o cold backup ). 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...