Skocz do zawartości

Uszkodzona karta graficzna


Recommended Posts

Witam. Grając w bardziej wymagające gry tekstury się "psują" i "rozciągają", na monitorze często są kolorowe kwadraty [najczesciej niebieskie], oraz po większym ingerowaniu w grafike np. zmiany ustawień z najnizszych na najwyzsze w cs go gra dostaję zwieche oraz wyświetla się komunikat brzmiący jakoś  tak:  "Sterownik graficzny przestał działać, lecz przywrócono go do działania". Sam już nie wiem co to może być, lecz obawiam się najgorszego czyli karty :/. Dla testu odpaliłem 3dmarka oraz test na cpu by totalnie obciążyć kompa. Przez jakies pierwsze 5 minut testu było okej, lecz dosłownie po tych 5 minutach znowu zcrashowało program oraz wyświetłił się wyżej podany komunikat. Dla ułatwienia rozwiązania problemu załączam poniżej kilka logów oraz wyników:

 

Temperatury procesora oraz grafiki po teście:

http://imgur.com/a/218bR

 

 

Błąd z 3dmarka:

 

 

Workload work failed with error message: eva::d3d11::rendering::scene_renderer::render(): Exception thrown in worker thread.
 
Type:
class eva::d3d11::function_error
 
What:
draw_depth_task for thread 1: File: device_context.cpp
Line: 515
Function: struct ID3D11CommandList *__cdecl eva::d3d11::deferred_device_context::do_finish_command_list(bool)
 
Expression: native()->FinishCommandList( restore_deferred_context_state, &result): DX11 call failed.
 
Device hung due to badly formed commands.
DXGI_ERROR_DEVICE_HUNG: ID3D11DeviceContext::FinishCommandList: 
 
oraz zdjęcie "kwadratów": 
 
 
Dane Techniczne:
Procesor: Intel Pentium G3258 stock
Mobo: MSI B85 G43
Grafika: Asus GTX 950 STRIX 2GB
Zasilacz: Antec 500W
Dysk: WD blue 1tb
Ram: 2x4 GB Corrsair Vengance
System: Windows 7 ultimate 64 bit
Sterowniki: Nvidia 382.05

 

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Sam już nie wiem co to może być, lecz obawiam się najgorszego czyli karty

 

Może być wina programowa - sterowników. Zadbaj o soft do mobo (stabilny ze strony intela), oraz śmiało możesz zainstalować najnowsze bety 384.80 (testowałem na różnych układach nv - nie ma problemów), pamiętając wcześniej o usunięciu pozostałości np tym (DDU).

 

Zobacz, czy na stronie producenta karty nie ma jakiś poprawek bios do niej.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Najpierw zainstalowałbym sterowniki na czysto przy pomocy DDU w trybie awaryjnym.
Jak nie pomoże to obniż taktowanie pamięci karty o np. -200 MHz w MSI Afterburner żeby sprawdzić jak to wpłynie na działanie karty.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zrobiłem tak jak jureba polecił z tym, że nie korzystałem z DDU ponieważ miałem formata. Zainstalowałem nowy BIOS 3.10, przed tym pobrałem wszelkie aktualizacje service pack 1 itp., następnie pobrałem asus gpu tweak oraz zainstalowałem najnowsze możliwe sterowniki 384.76. Niestety problem nadal występuje :/. Powiedziałbym, że jest nawet gorzej; bez względu na ustawienia graficzne uzyskuję taką samą ilość fps [bez fps limiterów, synców etc]. To co zauważyłem to dość dziwne taktowanie rdzenia grafiki; w programie od podkręcania jest ustawiona wartosć 1291 na rdzeń, natomiast z wykresów podczas gry wyczytałem, że rdzeń rozpędził się aż do 1430 ?! Nie jestem jakimś specem od kart graficznych ale wydaję mi się, że tak być nie powinno [jeśli się mylę to przepraszam], ponieważ taktowanie pamięci jest ustawione na 6610 i taką maksymalną wartość osiąga; nic poza tym zakresem.

 

Dołączam ssa wykresów oraz zdjęcie błedu graficznego:

http://imgur.com/a/Fg7z7

 

 

 

http://imgur.com/a/HOH45

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak wysokie taktowania to normalne przy GPU Boost NVidii. Jeśli karta nie przekracza ustalonego Power Limitu i temperatury są w normie, to następuje auto-overclocking w ramach ustalonych przez NVidię wartości.

Jedyne chyba co teraz możesz zrobić, to zmniejszyć zegary chipu i pamięci karty, i sprawdzić czy coś to zmienia w jej działaniu.

Jeśli to nie pomoże, to sprawdź kartę na innym komputerze. Jeśli i tam będą takie problemy - no to trzeba wysłać na gwarancję.

Edytowane przez ReznoR
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ustawiłem taktowania na najniższe możliwe i niestety nic to nie pomogło. W ciągu tygodnia zaniosę kumplowi kartę i przetestuję, ale myślę, że to będzie wina karty :/. Na koniec jeszcze dodam zdjęcie tych "pikseli", może ktoś takie miał i wypowie się na ten temat.

 

http://imgur.com/a/InFq3

 

 

Dodam jeszcze, że przeczyściłem slot pci-e oraz gniazda i wtyczki DVI, lecz wszystko na marne. Oglądając kartę oraz luty nie zauważyłem żadnych spalenizn, zimnych lutów czy innych oznak uszkodzenia. Btw. Czy jest możliwość by powodował to zasilacz ? Cały zestaw mam od roku i to troche dziwnę by nowe części tak szybko sie uszkodziły, a komputer nie jest obciążany 8 godzin dziennie więc kompletnie się rozczarowałem na tej karcie :/

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

że przeczyściłem slot pci-e

 

próbowałeś w drugim slocie?

 

 

 

Czy jest możliwość by powodował to zasilacz ?

 

Zawsze jest możliwość, że zasilaczowi coś dolega, ale szczerze, to nie sądzę, bo problemy by były większe niż te kilka błędów graficznych.

 

Ściągnij jeszcze np EVGA OC Scanner X lub OCCT i uruchom je w trybie testowania błędów graficznych (evga - artifact scanner, occt - chyba error scan). Jeśli zacznie zliczać błędy, to należałoby postawić na jakiś uszkodzenie karty (być może padła kość pamięci - ale to już niestety serwis).

 

Wydaje się, że więcej via forum nie będziemy w stanie zdiagnozować, ani pomóc :(

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam. To znowu ja.

Od ostatniego postu zrobiłem testy podanymi powyżej programami i niestety bądź stety zero błędów czy artefaktów. W międzyczasie udało mi się wypróbować kartę w komputerze znajomego i znowu stety bądź niestety wszystko było idealnie jak na nowej karcie graficznej. Testowałem u niego na innym złączu [hdmi] więc postanowiłem też u siebie zmienić kabel, lecz niestety bezskutecznie. Teraz jeśli nie jest winna karta to co w takim razie ? Płytę główną sprawdziłem pod kątem obydwu złącz pci-e i problem nadal występował, więc wykluczyłbym ją w 90%. Czy w takim razie może powodować to zasilacz który nie oszukujmy się jest bez certyfikatów oraz z niskiej półki cenowej ?? Czy może to być pamięc RAM lub procesor który był kręcony ?

Link to post
Share on other sites

Pamieć ram i procesor raczej nie. 

Wiem że głupie ale spróbuj przedmuchać złącze od kabla w monitorze. Spróbować na innym monitorze. 

Proponowałbym też dogadać się z kolegą i spróbować na jego zasilaczu ( w celu sprawdzeni swojego ). 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli kręciłeś procesor, to możesz przywrócić ustawienia BIOSu do domyślnych, żeby wyeliminować tą kwestię.
Stabilność pamięci RAM możesz sprawdzić np. https://www.techpowerup.com/memtest64/
Testuj conajmniej 20 minut lub do pierwszego errora.

Edytowane przez ReznoR
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wykonałem wszystko co poradziliście i RAM jest okej a problem nadal występuje. Komputer zawiozę raczej do dobrego informatyka ,który sam nie wiem czy jest na tyle dobry by znalazł źródło problemu skoro w rozmowie telefonicznej po objaśnieniu co jest nie tak stwierdził, że mimo działania karty bez zarzutu u kolegi to ona jest winna i będzie [może] ją wygrzewał. Teraz pytanko; czy wygrzewanie "sprawnej" karty zaszkodzi jej ? Robi on to od wielu lat i nigdy nie zdarzyło mu się uszkodzić żadnej z kart. Co do zasilacza to słabo z pożyczeniem więc pozostaje mi tylko ta opcja. Dziękuje wszystkim za rady i pomoc.

Link to post
Share on other sites

Zależy jakim sprzętem to robi, i jak duże doświadczenie w tym ma. Podgrzanie karty zwykle pomaga na chwilę o ile w ogóle, żeby to pomogło tak na stałe ( o ile w ogóle uszkodzenie polega na zimnych lutach) to trzeba ją podgrzać prawie do temperatury aż z niej elementy odpadną. Jeśli zrobi to umiejętnie i delikatnie ryzyka zepsucia nie ma, ale jeśli w ogóle pomoże to na chwilę. Jak wygrzeje porządnie i ma do tego sprzęt i umiejętności to nie wygnie płytki z elektroniką karty w U i nic z niej nie odpadnie, bądź kulki cyny pod procesoerm się nie zewrą i nie dobiją jej całkiem.

Edytowane przez joggy
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jednak wciąż dziwi mnie to, dlaczego gość twierdzi, że to problem z kartą, skoro działa normalnie jak nowa na innym komputerze. Wydaje mi się jednak, że problem siedzi gdzieś indziej, tylko trudno powiedzieć gdzie w takiej sytuacji. Osobiście wolałbym żeby nikt mi nic elektronicznego nie podgrzewał bez dokładnego sprawdzenia wszystkich opcji. Ingerencją w elektronikę powinny się zajmować profesjonalne serwisy elektroniki, a nie informatycy.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Po wstępnej rozmowie z informatykiem i obadaniu komputera stwierdził, że z hardware wszystko okej i wini on sterowniki oraz system [który może mieć wirusa]. Sam nie wiem jak do tego podejść :/ Mówił, że mam mu dzisiaj przynieść komputer wraz z płytą od sterowników karty i płyty głównej bo podobno tylko sterowniki z płyty są dobre dla danej karty [???]. Dzisiaj jestem już po drugim formacie i nadal te same błędy. Próbując u niego wywołać te same błędy graficzne niestety bądź stety się nie udało ponieważ gra była uruchamiana na maksymalnej rozdzielczosci 4:3 1280-1024, a te oto błędy występują przy większym obciążeniu np. Jak wyłączam 8x MSAA lub obniżam ustawienia graficzne, rozdzielczość to czasem ustaje. Informatyk proponował przywieźć dzisiaj komputer i wykonać kolejny format oraz zainstalowanie sterowników z płyt + jakieś tam jego zabiegi. Sam nie wiem czy warto :/

 

P.S. Może to być wirus na plikach instalacyjnych systemu czy może jednak ten PSU ?

Edytowane przez SylvekHTG
Link to post
Share on other sites

Po tym co napisałeś,to ja bym się wstrzymał z oddawaniem sprzętu temu informatykowi....

Powiedz temu "informatykowi",żeby w rejestrze wydłużył czas oczekiwania na sygnał z karty. Jeśli nie wie o co chodzi ,to już się z nim w tych sprawach nie kontaktuj. Nie mówię,że ten zabieg rozwiąże problem,ale sądzę ,że może pomóc jeśli pojawia się ten komunikat : "Sterownik graficzny przestał działać, lecz przywrócono go do działania"...

Edytowane przez jarrino
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A skanowałeś sobie wszystkie dyski jakimś antywirusem? Szczerze wątpię, żeby to wina jakiegoś wirusa była.
No i j.w. kolega mówi, ten informatyk raczej ci nie pomoże skoro tak pisze o sterownikach.

Jeśli kilka formatów z rzędu nie pomaga, a mówisz, że częstotliwość błędów zmienia się wraz ze zmianą obciążenia karty, to chyba można podejrzewać że to jednak ten zasilacz, bo to ostatnia opcja.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zrobiłem tak jak poleciłeś i niestety nic nie pomogło. Przed chwilą wsłuchałem się troche w prace PC i z dołu czyli najprawdopodobniej z zasilacza dobiegało dziwne piszczenie, o dziwo PC miał wygaszony ekran oraz nic obciążającego nie było włączone. Piszczenie ucichło po kilku sekundach.

Przetestowałem setup na innym zasilaczu [Modecom 350W, spokojnie starczyło] i niestety cały czas to występuje :/. Co mam jeszcze zrobić by dowiedzieć się jak to naprawić? Jeśli:

-grafika u kolegi śmiga

-testowałem na innym zasilaczu i to samo

-robiłem testy HDD, Ramu i było okej

-robiłem stress testy CPU i znosił to dobrze

-robiłem o dziwo stress testy GPU i też było ok [oprócz 3dmarka]

-zmieniałem taktowania karty

-dwa razy format + różne wersje sterowników i nic :/

-Zinetgrowana grafika o dziwo działa bez zarzutu i błędów

-aktualizacja oraz przywrócenie do domyślnych ustawień biosu

 

Czy to może być jednak ta nieszczęsna grafika, tylko po prostu u kolegi jakimś dziwnym trafem nie "chciało" jej się sypać artefaktów ?

Link to post
Share on other sites

Tak się w sumie zastanawiam, czy nie możesz iść do tego samego kolegi co miał komputer i jego karty graficznej użyć. Z drugiej strony zastanawiam się, czy np: gra uruchomiona na dx9 nadal będzie się krzaczyć, bo to może być problem z samym dx11.

 

Bo z tego co widzę z twojego testu, nie udało się odwołanie do dx11 (Może jakimś cudem uruchomiłeś test na integrze?)

 

Z ciekawości też się spytam - to nowa karta i od razu miałeś ten problem, czy problem pojawił się w trakcie jej użytkowania?

Edytowane przez SparQz
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czy masz wszystkie (nie tylko sp1) aktualizacje do systemu ? Wiele ludzi ma kłopoty z zainstalowaniem wszystkich aktualizacji...Jaki system ma kolega,u którego karta pracuje bez problemu ?

 

Jakby karta graficzna była uszkodzona,to nie pracowałaby bez zarzutu na innym sprzęcie.

Edytowane przez jarrino
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Mnie też wydaje się że to coś z systemem może być. Zamiast p****ić się z formatami postaw testowo 10. Jak problem nadal będzie występował to :

 

Jak zasugerowano: zasilka lub mobo.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...