Skocz do zawartości

Zmiana pasty termoprzewodzącej


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez ernorator,

Recommended Posts

  • Rozwiązanie

Termopady kup GC-extreme, tańsze a lepsze niż grizzly. Proponuję też przeliczyć powierzchnię termopadów bo to co masz w zamówieniu starczy na 3/4 pamięci. 

 

Kostka pamięci jedna to 16mm na 12mm x 16szt

Czerwony kontroler napięcia to 20mm na 12mm

Zielony kontroler napięcia 16mm na 80mm

Niebieski termopad 5mm na 80mm

 

Razem daje to 4752mm2 pady 1mm i 320mm2 padu 2mm (z rozpędu wliczyłem pad 0,5mm w 1mm, wyjasnienie niżej)

 

Ten płyn do czyszczenia to sobie daruj, kup spirytus salicylowy w aptece. Ten samotny temopad na ram, ten 2mm na sekcje zasilania i ten 5 x 80mm u mnie były przyklejone do radiatora i musiałem je po chamsku nożykiem do tapet zdrapywać. 

 

Na jpg zielone pady to 1mm, czerwony 2mm a niebieski fabryczny ma 0,5 natomiast mi się wydaje że dałem 1mm tam i temperatury były znacznie niższe. Daj mi wrócić do domu to sprawdzę czy ucinałem coś z 0.5mm bo tylko do tego mogłem go używać. 

 

Ten pad o grubości 2mm. Dwa pady 1mm razem izolują a nie przewodzą ciepło, więc musisz kupić pad 2mm, jeśli nie chce się tobie kupować całego temopada 120x20mm żeby tylko wyciąć mały kawałek to zostaw fabryczny. Ja kupiłem do tego pad EK. 

 

http://i.imgur.com/3gRzmiZ.jpg

Edytowane przez ernorator
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Porada ok, z wyjątkiem części dotyczącej spirytusu salicylowego.

 

Nazwa nie wzięła się znikąd. Ten spirytus zawiera kwas salicylowy, który jest środkiem przeciwzapalnym. Po odparowaniu alkoholu zostaje biała krystaliczna substancja, właśnie salicyl, który będzie stanowił zanieczyszczenie.

Każdy może samodzielnie zrobić test wylewając powiedzmy łyżkę stołową na jakąś gładką powierzchnię i poczekać do następnego dnia.

 

Do takich celów jak czyszczenie elektroniki stosuje się alkohol izopropylowy. Może być również czysty spirytus spożywczy.

Link to post
Share on other sites

Właśnie wszystko kompletuję i zamawiam :) będzie zabawa.

 

Jak wszystko zmienię to dla ciekawskich podam temperatury przed i po wymianie na procu i grafie.


Witam ponownie 

 

Wymiana nastąpiła w dniu dzisiejszym.

Pasta termo przewodząca: Thermal Grizzly Kryonaut 

Termopady: Gelid GC-Extreme

 

Wymiana obejmowała:

 

Pasta na procu i7 4790k

Pasta na grafice R9 290x Gigabyte windforce

Termopady na grafice

 

 

Poniżej wyniki (obciążenie generowane prze Doom 3, 1h ustawienia ultra) wyniki odczytane w HW info

 

Proc bez obciążenia przed wymianą:  34 st.

Proc bez obciążenia po wymianie: 31 st.

Proc z obciążeniem przed wymianą:  58 st.

Proc  z obciążeniem po wymianie: 46 st

 

Karta bez obciążenia przed wyminą: 46 st.

karta bez obciążenia po wymianie: 40 st.

Karta z obciążeniem przed wymianą: 93 st.

Karta z obciążeniem po wymianie: 78 st.

 

Tak to się prezentuje. Dodam że komputer nie był ruszany od 2 lat (żadna wymiana tylko odkurzanie). Na karcie nie było pasty :) a termopady tak jakby popłynęły. Pod procem stara pasta wyglądała jak plastelina (wcześniejsza pasta PT-1)

 

Jeszcze raz bardzo dziękuję za doradzenie odpowiednich komponentów do wymiany.

Edytowane przez kazadan666
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...