Skocz do zawartości

Komp do 4k PLN zastosowanie profesjonalne


Recommended Posts

Zastosowanie komputera 

 

Planuje zakup komputera głównie do symulacji numerycznych z wykorzystaniem metody elementów skończonych oraz dynamiki molekularnej.

W większości będę korzystał z programów ANSYS, ABAQUS, LAMMPS ale również Autodesk INVENTOR co nieco Adobe Lightroom (na tyle rzadko, że nie warto się tym sugerować przy składaniu). Moja praca w dużej mierze polega na budowie modeli poprzez pisanie skryptów w dedykowanym edytorze pod ANSYSa, w Pythonie pod ABAQUSa i LAMMPSa.

 

Domyślam się, że same nazwy programów jak i wykorzystywane metody mogą niewiele mówić. Są to programy "czerpiące garściami" z wielordzeniowych układów tzn solvery tych programów. Sama budowa modelu to i na laptopie pójdzie gładko. Natomiast dla przykładu napiszę, że problem obliczeniowy, który na laptopie na dwurdzeniowym procesorze wykonywał się ok 6-7h na i53470 szedł ok 3-4h a na i7-6700 poniżej 2h. Więc w zależności od zadania jest różnica jeśli chodzi o platformę obliczeniową.

 

Na komputerze będą instalowane systemy wirtualne - konieczność korzytania z Windowsa pod jedne programy i Linuksa pod inne. W normalnej pracy otwarte kilka programów na raz plus Word, Excel, PDF oraz przeglądarka z kilkoma kartami.

Co do gier to nie ma pomysłu żeby grać na tym kompie. Jedyne gry to poker przez neta czasem w weekend - ale do tego nie potrzeba nic. Z tego względu myślałem co by taką GTX 1050 dołożyć tak żeby było w razie czego.

 

Maksymalna kwota :4000, 4500 to max. do tego mam 250-300 na klawiaturę, myszkę i głośniki

Kiedy zamierzam kupić komputer? : w ciągu 10 dni

 

Których części potrzebuję : całego zestawu z Windowsem w cenie tylko bez HDD. Mam dwa dyski zewnętrzne 1TB+1.5TB na USB 3.0 i one robią za magazyn

 

Czy będę podkręcać sprzęt? :Nie. Wiem, że może i warto ale chyba się nie zdecyduje. 

 

Rozdzielczość mojego monitora i model :BENQ24HM 1920 x 1080‎

 

Specjalne wymagania : Z tego co czytam i przeglądam to chyba chciałbym Ryzen 7 1700 - ze względu na stockowe chłodzenie. Koniecznie 16GB RAM na start. Z czasem dołoże kolejne 16

 

Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) :brak

Własna propozycja zestawu :

 

Procesor: AMD Ryzen 7 1700 /3.7GHz, AM4, BOX/ 1439 zł
Płyta główna: MSI B350M Bazooka /AMD B350, DDR4, AM4/ 359 zł
Pamięć RAM: Crucial 16GB (2x8GB) 2400MHz CL16 Ballistix Sport LT RED 469 zł
Dysk SSD: GoodRam Iridium PRO 240GB SATA3 (560/530MB/s) MLC 399 zł
Karta graficzna: ZOTAC GeForce GT1030 2GB DDR5 64bit (1468/6000) 315 zł
Obudowa: SilentiumPC Pax M70 Pure Black (b/z) 289 zł
Zasilacz: Corsair CX550M 550W 120mm Bronze Semi-Modularny 299 zł
System operacyjny: Microsoft Windows 10 Home BOX 32/64Bit PL USB 469 zł
 
Razem 4038 brutto z esc.pl
 
Taki zestaw złożyłem wstępnie. Procesor 8R/16W jak najbardziej się wpisuje w moje potrzeby. Płyta to nie mam pojęcia, może to jest i bieda wersja ale naginam budżet żeby wszystko pomieścić. RAM czy dobry tego nie wiem. SSD wiadomo być musi. Obudowa z tego co czytam to wyciszona a na tym mi również zależy. Karta tak jak wyżej pisałem wziąłem cokolwiek nie mam pojęcia czy się opłaca. Zasilacz raczej z zapasem pod ten zestaw. No a Windows to windows konieczność.
 
Proszę o info czy ma to ręce i nogi czy coś pozmieniać. Może warto się wstrzymać z zakupem lub coś. Jakiekolwiek własne propozycje zestawu mile widziane. Noszę się również z myślą nad zejściem do Ryzen 5 1600 6R/12W i wówczas może pozostałe lepsze podzespoły dołożyć.
Edytowane przez StressStrain
Link to post
Share on other sites

Odradzam schodzenie z CPU na 6C/12T - bierz max.,8C/16T maszyna na dłużej starczy i robota wykonana zostanie szybciej, a chyba w takim celu zmieniasz sprzęt ? 
Dodatki zawsze możesz dokupić - lepiej skupić się na najistotniejszych podzespołach, czyli w Twoim wypadku w pierwszym rzędzie CPU (ilość rdzeni ma większe znaczenie niż moc wątka), oraz pamięć RAM - szybkość nie odgrywa zbyt dużej roli, za to ilość już ma znaczenie, szczególnie podczas pracy z maszynami wirtualnymi  ;) 
Odnośnie GPU - GT1030 ?? Niema sensu zakup tak słabej karty - albo szukaj na allegro jakieś używki w stylu 750Ti, albo dołóż do nowego gtx1050/1050Ti - 1030 to wyrzucone pieniądze w błoto - wydajność bliska zeru, szyna 64bit ... szkoda kaski.
Na obudowie możesz zaoszczędzić co nie co - np.Zalman Z3 Plus, a nadwyżkę dodać np. do GPU.
Kombinuj, kombinuj  8-)

Link to post
Share on other sites

Dzięki za tak szybką odpowiedź :)

Tak wydajność przede wszystkim. Dlatego takie CPU i do tego RAM tak jak mówisz wybrałem nie CL13/14 ale taki żeby w miarę korzystnie cenowo wychodził.

Z GPU to może wygrzebie więcej kaski na 1050 skoro ta nie ma sensu. Wolałbym kupić od razu wszystkie podzespoły w jednym sklepie żebym dostał gotowy komp z zainstalowanym systemem. Chociaż składanie to nie jest chyba technologia kosmiczna i raczej sobie poradzę ;)

A ta płyta to da radę? Nad obudową pomyślę aczkolwiek ta wybrana przeze mnie zbiera dobre opinie.

Link to post
Share on other sites

Płyta daje radę - poczekaj na innych może coś lepszego polecą - szczerze to siedzę głównie w segmencie High-end i nie mam zbyt dużej wiedzy na temat mobasków pod AMD. Bazooka to jedna z budżetowych konstrukcji od MSI, z tym że budżetowa nie musi w tym przypadku oznaczać gorsza/słabsza - brakuje jej wodotrysków, ale najważniejsze jest ;)
Co do obudowy - nie spodziewaj się po SilnetumPC czegoś konkretnego, z własnego doświadczenia wiem że z jakością różnie bywa, tu nóżka się odkleja, tam wentylator wyje ... osobiście zawsze miałem z nimi prędzej czy później problemy. Na z3 Plus kilkadziesiąt zestawów złożyłem i póki co bez większych problemów - buda pojemna i najważniejsze że tania, jakość przyzwoita jak na ten zakres cenowy. Z budami jest tak że albo coś tańszego bierzemy (do 300zł) i przymykamy oko na design, bądź jakość wykonania, albo wybieramy to co się podoba ... i tutaj cena już wędruje w górę do poziomu 400-600zł. Różnice pomiędzy "klasami" to głównie grubość blachy, wzornictwo, wyposażenie. Osobiście wychodzę z założenia że lepiej kupić raz porządną budę i mieć spokój, podobnie z zasilaczem - to są podzespoły które mogą wędrować z maszyny do maszyny ... tylko trzeba mieć kaskę na taki zakup. W Twoim przypadku lecimy po kosztach skupiając się na CPU i RAM 8-)  

Link to post
Share on other sites

Patrzyłem na tego Zalmana. Poczytałem opinie i generalnie w tych pieniądzach, które chce na to przeznaczyć to jestem na tak z tym Z3 Plus. I już jest +100 PLN do grafiki więcej.

Poczytałem trochę nasze fora i zagraniczne i MSI nie daje rady jeśli chodzi o MOBO to wezmę albo

AsRock AB350 lub

ASUS Prime B350 - tu nie wiem czy tą wersję Plus czy nie wystarczy wersja B350m 

 

Ktoś ma jakieś sugestie odnośnie kompatybilności poszczególnych części?

Link to post
Share on other sites

MSi na problem z bootowaniem.

 

Pod OC Ryzen 1700 kłania się MOBO na X370 lub coś z bardziej rozbudowaną sekcją na B350, chociaż AsRock AB350 Pro4 /AMD B350, DDR4, AM4/

 

RAM szukaj coś z wyższym taktowaniem ~3000Mhz, oczywiście pilnując opłacalności.

Z zasilaczem bym pokombinował, XFX TS Gold 550W lub Seasonic G450 - cenowo to samo co CX550M, a jednostki lepsze pod względem elektrycznym.

Z czasem dorzuć sobie cichszy cooler pod OC.

Link to post
Share on other sites

Uwzględniłem poprawki. Na chwilę obecną:

 

Procesor: AMD Ryzen 7 1700 /3.7GHz, AM4, BOX/ 1439 zł
Płyta główna: AsRock AB350 Pro4 419 zł
Pamięć RAM: Crucial 16GB (2x8GB) 2400MHz CL16 Ballistix Sport LT RED 469 zł
Dysk SSD: GoodRam Iridium PRO 240GB SATA3 (560/530MB/s) MLC 399 zł
Obudowa: Zalman Z3 PLus 195 PLN
Zasilacz: XFX TS Gold 550W 299 zł
System operacyjny: Microsoft Windows 10 Home BOX 32/64Bit PL USB 469 zł
 
RAM narazie zostawię ten co jest. Patrzyłem na stronie AsRocka kompatybilne kości RAM i większość tam wymienionych to 2400Mhz. Zmieniłem MOBO i zasilacz. 
Co do grafiki myślę nad:
Asus GeForce GTX1050 Expedition OC 2GB DDR5 128bit (1518/7008)  - 549 PLN
Palit GeForce GTX1050 StormX 2GB DDR5 128bit (1455/7000)  - 499PLN
ZOTAC GeForce GTX1050 2GB DDR5 128bit (1455/7000)        - 499 PLN
 
Całość 4238 PLN z tą droższą kartą ASUSa. Łącznie z klawiaturą i bieda głośnikami zamknąłbym się w 4500 PLN
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...