Skocz do zawartości

Wysokie temepratury R9 290


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez HAKELBERY,

Recommended Posts

Witam, jestem posiadaczem karty graficznej AMD ASUS Radeon r9 290. Ostatnio postanowiłem zainstalować program do monitorowania temperatur i zauważyłem że temperatury w mojej karcie są wysokie. Podczas spoczynku karta wacha się od 45 do 60 stopni a grając np. w FIFE 17 osiąga nawet 85 stopni. Grając w GTA V na najniższych detalach karta osiąga czasem i 90. W każdej grze mam włączony V-Synch bo kiedy tego nie ma to chociażby w takim Minecraft gdzie osiągam 300-500 FPS grafika grzeje się do 80 stopni gdzie w włączonym V-Synch jest 60-65. Czym to może być spowodowane? Wszystkie wentylatory czyszczę w miarę regularnie.
Chodzi oczywiście o tą kartę: https://www.morele.net/karta-graficzna-asus-radeon-r9-290-4gb-gddr5-512-bit-hdmi-2xdvi-dp-r9290-dc2oc-4gd5-631342/
Moje podzespoły:
MB: Gigabyte B85-HD3
Procesor: i5-4570 3.2Ghz
RAM: 16GB
Zasilacz: Corsair VS 550W

Link to post
Share on other sites

78-80 st to dla tych kart standard, raczej bym się nie przejmował zbytnio, możesz jeszcze dla świętego spokoju pastę zmienić, jak tego nie robiłeś, kilka stopni na pewno wtedy spadnie (same czyszczenie wentyli nic ci nie da jak pasta sie wypaliła na rdzeniu)

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

78-80 st to dla tych kart standard, raczej bym się nie przejmował zbytnio, możesz jeszcze dla świętego spokoju pastę zmienić, jak tego nie robiłeś, kilka stopni na pewno wtedy spadnie (same czyszczenie wentyli nic ci nie da jak pasta sie wypaliła na rdzeniu)

No dobra, ale grając na wysokich detalach w GTA V temperatura dochodząca do 95-97 stopni to troche dużo, a jendak ta karta ma służyć żeby takim wymaganiom sprostać.

Link to post
Share on other sites

Ja mialem R9 290 MSI ale referent tzn z turbinką i takie temperatury miałem . Ty masz z lepszym chłodzeniem gdzie takie temperatury raczej nie powinny sięgać ale prawda jest taka że radeony R9 mają wysokie temp .

Na start wymień pastę jak kolega wyżej wspomniał a ja dodatkowo bym wymienił taśmy termo. które są na pamięciach i sekcji zasilania .
 

PS. z mojego doświadczenia po zmianie 290 na gtx 970 wydajność wzrosła niesamowicie bo jak wiadomo im wyższa temperatura tym bardziej zbija taktowanie karta graficzna i dlatego zmieniłem .

Edytowane przez ciomasta
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Nie przesadzaj .R9 290 to praktycznie poziom gtx 970 chyba ze teselacja od 28+ a i na strixie nie masz  nie wiadomo jaki zegar chyba ze asic 90+........

 

t0masz123

pozostaje najprostsze i oczywiste rozwiazanie . Odejmij z 50mV na 2 ostatnich stanach w watmanie lub i podregulowanie wentylatora .Wymian pasty i dokrecenie srub.

Wysokie temp z powodu niedokreconych srub to całkiem czesty temat na forach  ;)

Edytowane przez HAKELBERY
Link to post
Share on other sites

Skoro nie wpływa to radiator nie przylega .

Co do termopadów to sa konieczne ?

Czy tylko odkrecasz 4 sruby które trzymaja radiator chłodzacy gpu ??Co do srub to wez i sprawdz czy idzie dokrecic .Jak idzie to znaczy ze były za słabo . Jzu kilka widziałem tematów z msi gdzie były za słabo dokrecone fabrycznie

Link to post
Share on other sites

Taśmę montuje się na sekcje zasilania oraz pamięci ram grafiki, działa jak pasta ale musi być taśma termo przewodząca. W R9 290 potrafiły sekcję rozgrzać do ponad 100C. Więc wymieniaj pastę i termopady na jakieś porządne np. Geild Extreme jak będą styrane.

Link to post
Share on other sites

Takie temperatury na tym Asusie są nie normalne. Sam miałem wersje od MSI tej karty i tez temperatura była podobna do twojej lecz pobawiłem się ustawieniem wentylatorów i potem miałem max 75 stopni lecz wcześniej dostała po tyłku i doszły artefakty i padła całkiem. Musiałem się ratować piekarnikiem i nie dawno ją sprzedałem bo gwarancja już się skończyła. Jeśli i twoja sie skończyła to sprzedawaj ją szybko, teraz dobry czas na to lecz gorszy na kupno nowej:)

Link to post
Share on other sites

Najlepsze do tych kart ,to chłodzenie wodne ,te karciochy tak mają że osiągając w grach wysokie temperatury, niestety firma nie postarała się zrobić konkretnie chłodzenieWysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

https://www.morele.net/komputery/chlodzenie-komputerowe/chlodzenie-wodne-zestawy-662/Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...