Skocz do zawartości

Temperatury i Napięcie i7 6700K


Recommended Posts

Witam, niedawno złożyłem komputer (specyfikacja niżej), niby wszystko działa itd ale zastanawiają mnie temperatury i napięcie procesora. Jest to STOCK bez delidu i OC, pasta to AC MX-4 bo akurat taką miałem pod ręką. 

Obciążenie ok 50% -70% Forza Horizon 3 włączona w tle.

Zegar z automatu podniesiony na 4,2GHz
Temp 65-75*C Skaczące np z 62 na 72 między odczytami
Vcore średnio 1,36XX - 1,408MAX

Chłodzenie bequiet BK010 (dark rock slim) w konfiguracji push/pull.

Próbowałem przejść test w AIDA64 albo OCCT (nie pamiętam teraz) ale wyrzuciło mi test na poziomie 95*C

Na weekend postaram się zamówić pastę gelid gc-extreme i nowe wentylatory bo te akurat są już wysłużone. Ale aktualne temperatury chyba nie powinny być aż tak wysokie...

Edytowane przez master25051992
Link to post
Share on other sites

Zapomniałem dodać specyfikacji:
i7 6700K
Z270F Strix od Asusa
Corsair Vengeance DDR4 32GB 4x8GB (Włączony XMP)
GTX1080 Palit SuperJetStream

Generalnie z tego co sprawdzałem to jedynym programem mogącym modyfikować parametry pracy procesora jest AI Suite 3 z nakładką ROG.

Zrzuty ekranu:


original_AI.jpg
original_HW.jpg



Myślę że usunę AI Suite 3 i manualnie obniżę napięcie na 1,21V w biosie

Edytowane przez master25051992
Link to post
Share on other sites

To norma dla tych cpu. Na moim podbijała mi mobo Vcore procesora do 1.45V. Temperatur nie sprawdzałem, bo to mijało się z celem. Ręcznie znalazłem stabilne napięcie dla mojej sztuki i ustawiłem 4,2GHz i 1,25V (offset na minus :E) i wszystko śmiga ja powinno. Temperatura najcieplejszego rdzenia po 2h Prime95 wynosiła 68stC, wiec jest ok. Proc idzie na delid do @PatrykT w najbliższym czasie.

 

U mnie winę za tak podbijane napięcie ponosi mobo, a dokładniej jedna z wersji bios. Najnowsza podbija za wysoko, starsza "tylko" do 1,37V. Sadze, ze warto potestować ze dwie, trzy wersje w tył i znaleźć najlepsza, po czym jak dalej będzie ciut za duzo papu - zjechać ręcznie do normalnego poziomu w granicach 1,2-1,25V dla ustawień stock.

Edytowane przez _Crypt_
Link to post
Share on other sites

Ustawiłem mu manualnie na 1.3V max trzyma 1.280 i mimo obniżenia taktowania mam wrażenie że coś zaczęło mi lekko buczeć/piszczeć a mam wrażenie że wcześniej tak nie było.. Nie wiem czy to przewrażliwienie czy coś innego ;S Jutro zamówię pastę i zobaczę co i jak z aktualną.

 

Edytowane przez master25051992
Link to post
Share on other sites

Mogę jeszcze niżej zjechać.

Zastanawia mnie pozycja VID Voltage, wg tego co czytałem to jest to domyślne napięcie które powinien mieć procesor aby stabilnie działać, i wg. HW monitora wynosi ono ~1.4/1.45V co jest dziwne i podobne do zasilania które było wcześniej. Możliwe że mój procesor jest jakiś "lewy" ? 

Link to post
Share on other sites

Nie, jest ok, tylko płyta "mysli", że nie, bo to jej wina.

 

Co do piszczenia - możesz słyszeć zasilacz lub sekcje zasilania mobo, po włożeniu nieco mocniejszego procka, tak się czasem zdarza. Może być irytujące, ale nie jest szkodliwe.

Link to post
Share on other sites

Jak posledzi się temat można zauważyć, że wszystkie mobo z tymi procka mi tak mają. Coś jakby miały zakodowane takie a nie inne napięcia "bazowe" dla tych procesorów. Oczywiście, można z tym sobie poradzić, ale nie tak być powinno. Tak czytam, to nie procesor jest tu winowajca, jest nim płyta główna. Nie oznacza to oczywiście, że należy płytę reklamować, bo nie trzeba.

Link to post
Share on other sites

Albo pora na zaklejenie cewek w zasilaczu:P Podstawowe pytanie czy piszczenie jest pod obciążeniem czy jak komp nic nie robi. I czy jest to zasilacz czy karta. Karte (tak bylo w maxwellach) mozna sprawdzic tak: cewki piszcza na wysokich fps (przeważnie) Odpal jakas gre na ultra tak zeby bylo 30 fps i potem zmien tak zeby bylo 100 pare (nie musi byc ta sama gra). Będziesz miał odpowiedź.

Link to post
Share on other sites

 Karta to nówka GTX1080 i piszczenie pojawia się pod obciążeniem, generalnie właśnie pograłem z 30min w FH3 przy 130FPS i piszczenie ustało. W Furmarku brak piszczenia... Więc jest to związane z temperaturą i próbowałem nasłuchać źródło, mam NZXT S340 Elite więc zasilacz jest w piwnicy w obudowie słychać piszczenie między grafiką a piwnicą a najgłośniej słychać je za komputerem więc obstawiam zasilacz. Jeszcze jak bym wiedział jak zdiagnozować piszczącą cewkę to by było cacy :D Tak abym mógł podjechać do znajomego elektronika i poprosić o wymianę 

Edytowane przez master25051992
Link to post
Share on other sites

No... Ogólnie to mozesz poczytać o zaklejaniu cewek w zasilaczach klejem na goraco, albo kolega ci zaklei. Wtedy zasilacz traci gwarancje. Jeszcze jedno jezeli nie jestes pewnien czy to karta czy zasilacz.W momentach loading screenu gdzie fps lata po 2000 piszczenie zmienia tonacje lub staje sie glosniejsze? Jezeli tak to raczej moze to byc karta.

Link to post
Share on other sites

Zasilacz to Corsair TX650 bodajże... już dawno po gwarancji, ma ponad 5 lat chyba nawet 7. Piszczenie czasem pojawia się przy loading screenie ale generalnie najbardziej słyszalne jest już w samej grze i z czasem delikatnie cichnie ale jest minimalnie słyszalne. Piszczenie występuje również gdy gra jest włączona w tle. Przy furmarku piszczenia brak. Jak tylko wyłączę grę to momentalnie piszczenie znika. 

Uruchomiłem OCCT do testu CPU i GPU osobno, piszczenia brak. Natomiast w Trybie Power Supply słychać już piszczenie, chyba będę musiał do niego zaglądnąć i popatrzyć na te cewki. 

Link to post
Share on other sites

Tak reaguje zasilacz, gdy dość znacznie zmienia się jego parametry pracy. Masz nowa kartę, procesor i stary zasilacz. Sam sobie odpowiedz. Oczywiście, warto zaglądnąć do niego po takim czasie.

 

Poza tym, stare zasilacze, jak ten, mają inaczej zaprojektowana konstrukcje (inaczej chociażby rozplanowane linie 12V), inaczej uzyskują pełne obciążenia (słabsze pojedyncze linie 12V itd.). Zwracam na to uwagę, bo samo to, że zasilacz jest sprawny nie oznacza, że można go podłączyć pod każdy zestaw.

Link to post
Share on other sites

To zadam pytanie nie z tej beczki, jest jakiś benchmark generujący określoną ilość FPS zmieniającą się w czasie automatycznie ? Włączyłem vsync w grze i piszczenie ustało, po wyłączeniu wróciło. To samo w innym tytule. Czy cewki na grafice mogą piszczeć tak samo jak te w zasilaczu ale zależnie od FPS ? Pierwszy raz mam takiego typu problemy i nie wiem jak to ugryźć...

Link to post
Share on other sites

Co do zasilacza. Jezeli jest sprawny to można go podpiąć pod każdy zestaw, jezeli nie przekroczymy jego gwarantowanej mocy (ale może właśnie objawić się piszczeniem cewek). Piszczenie z zasilacza może być w różnych sytuacjach. Przeważnie pod obciążeniem.

Takiego programu nie ma niestety.

 

Edytowane przez Anonim135
Link to post
Share on other sites

Włączyłem vsync w grze i piszczenie ustało, po wyłączeniu wróciło. To samo w innym tytule. Czy cewki na grafice mogą piszczeć tak samo jak te w zasilaczu ale zależnie od FPS ?

Mogą, a nawet piszcza. Juz wiemy, że to grafika, po w/w, opisanym przez Ciebie objawiawie. Oczywiście, może też piszczec zasiłka w tle. Nie przejmowalbym się, a zasiłek bym i tak wymienił, bo już wiekowa jest.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...