Skocz do zawartości

Komputer wyłącza się podczas grania w gry.


Recommended Posts

Witam.
Od tygodnia mój komputer zaczął świrować. Podczas grania w grę, po ok. godzinie sam się restartuje.
Pierwszy raz wyłączył się w "Dying Lights". Czytałem na forum, że może to być spowodowane wysokimi temperaturami w podzespołach. Dzisiaj sprawdzałem temperatury tuż przed wyłączeniem się komputera i były one takie:
-Płyta główna: max 44*C
-Procesor: max 46*C
-Dyski: max 37*C
-Karta graficzna: max 52*C

Z tego co czytałem to są to temperatury w normie. Zauważyłem także, że przy mniej wymagających grach typu cs go komputer także potrafi się zrestartować. Sam Windows nie wyświetla mi żadnego błędu, więc ciężko mi stwierdzić co to może być. Przy normalnym użytkowaniu typu przeglądanie internetu, oglądanie filmów komputer sprawuje się idealnie. Miesiąc temu kupiłem dysk SSD, zainstalowałem na niego Windowsa, może to mieć coś wspólnego z tym. Sprawdzałem wszystkie listwy tzw. przedłużacze, jednak wszystko jest ok. Chciałem podkreślić, że nic nie ruszałem w podzespołach np. nie podkręcałem. Programu antywirusowego nie używam żadnego.
Komputer chyba też nie jest za słaby na te gry. Jestem laikiem w tych sprawach więc proszę mi tłumaczyć "łopatologicznie" :D
Bardzo dziękuję za pomoc. :)

Specyfikacja:

-Dysk Seagate 1TB 3,5" SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003)
-Pamięć Ballistix Tactical 8GB/1600 CL8 (BLT8G3D1608DT1TX0CEU)
-Płyta główna ASRock B85 PRO4 LGA1150 ATX : HDMI+DVI+VGA+SATA3 IN - (B85 PRO4)
-Zasilacz Cooler Master 550W (RS-550-AMAA-B1)
-Procesor Intel CORE i5-4460, 3.2GHz, 6MB, BOX (BX80646I54460)
-Karta graficzna Asus GeForce GTX 970 Strix 4GB DDR5 (256 bit) DP, HDMI, 2x DVI (STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5)
-Dysk SSD ADATA SU800 128GB SATA3 (ASU800SS-128GT-C)

System operacyjny:  Microsoft Windows 10 Education (x64) Build 15063.413 (RS2)

Edytowane przez adamkrol7
Link to post
Share on other sites

System jest aktualny. Szczerze to nawet nie wiedziałem, że istnieje coś takiego jak  podgląd zdarzeń. Mam błędy krytyczne:
Ogólne:
System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Możliwe przyczyny błędu: system przestał odpowiadać lub uległ awarii albo nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania.

-Nazwa dziennika: System
-Źródło: Kernel-Power
-Identyfikator: 41
-Poziom: Krytyczne
-Kategoria zadania: (63)
-Słowa kluczowe:(70368744177664),(2)


Szczegóły:

- System
    - Provider
      [ Name] Microsoft-Windows-Kernel-Power       [ Guid] {331C3B3A-2005-44C2-AC5E-77220C37D6B4}
      EventID 41       Version 5       Level 1       Task 63       Opcode 0       Keywords 0x8000400000000002     - TimeCreated
      [ SystemTime] 2017-06-21T14:56:51.500137900Z
      EventRecordID 3222       Correlation     - Execution
      [ ProcessID] 4       [ ThreadID] 8
      Channel System       Computer DESKTOP-4O6QR3G     - Security
      [ UserID] S-1-5-18
- EventData
    BugcheckCode 0     BugcheckParameter1 0x0     BugcheckParameter2 0x0     BugcheckParameter3 0x0     BugcheckParameter4 0x0     SleepInProgress 6     PowerButtonTimestamp 0     BootAppStatus 0     Checkpoint 0     ConnectedStandbyInProgress false     SystemSleepTransitionsToOn 1     CsEntryScenarioInstanceId 0     BugcheckInfoFromEFI true

 

Link to post
Share on other sites

Czy sprawdziłeś błędy poprzedzające Kernel-Power? W odczytach w spoczynku wszystko w normie więc uruchom HWiNFO Sensors, zminimalizuj i włącz jakąś grę. Pograj z 10 min, potem wrzuć screena. W HWiNFO kliknij na ikonkę rozszerzania okien w lewym dolnym rogu, będziesz miał mniej do wstawiania.

Link to post
Share on other sites

Kiedy włączam teraz wyżej wspomnianą grę, automatycznie się restartuje komputer.
Tutaj jest wszystko przed kliknięciem "kontynuuj":
https://scr.hu/jKr7m3
Zauważyłem teraz, jak ściągnąłem obudowę, że jak już gdy jestem w menu gry, coś w komputerze zaczyna piszczeć, skrzypieć... Później już się tylko wyłącza. Niestety nie mogę ogarnąć jaka to część wydaje takie dziwne dźwięki...

 

Za chwilę podam więcej informacji z jakiejś mniej wymagającej gry, bo w "Dying Light" nawet sekundę nie pograłem.


Dobra, mam już wyniki :D 
Dying light nawet nie włączyłem jak mówiłem, The Sims 4 włączyło mi się na dosłownie 2 minuty po czym cały komputer się zrestartował. Włączyłem jeszcze League of Legends, komputer działał normalnie o dziwo, o to wyniki po 10 min grania:

https://scr.hu/8eNgam

Edytowane przez adamkrol7
Link to post
Share on other sites

Z tego co jest w odczytach to można obwiniać zasilacz. Chociaż zachowuje on napięciowe standardy ATX (spada do 11.770V) to zapotrzebowanie napięcia na karcie graficznej może powodować załączanie się zabezpieczeń przeciążeniowych w zasilaczu. Proponuję podmianę zasilacza do sprawdzenia tej hipotezy.

Link to post
Share on other sites

 

 

Dzisiaj sprawdzałem temperatury tuż przed wyłączeniem się komputera i były one takie: -Płyta główna: max 44*C -Procesor: max 46*C -Dyski: max 37*C -Karta graficzna: max 52*C

 

Ewenement ......Nie wiem jakim cudem takie temp .Jeszcze niskie  cpu to rozumiem bo gra na 2 rdzenie i niskie cpu usage + procesor bez K z dobrym IHS ale w karcie 52 stopnie to bzdura

Link to post
Share on other sites

Nagrywałem telefonem program, który mierzył temperatury. Gra była na pierwszym monitorze, program na drugim. 
Może dlatego takie niskie, ponieważ gra nawet nie zdążyła się rozpocząć a komputer już się wyłączał.


Chciałem jeszcze coś dodać, coś co dzisiaj dopiero zauważyłem. Mój komputer prawie nigdy nie był wyłączany, jeżeli tak to na bardzo krótko. Przez kilka dni musiałem wyjechać, więc wyjątkowo go wyłączyłem. Dzisiaj chciałem sprawdzić czy chociaż pulpit się włączy, o dziwo włączyło się wszystko normalnie w tym Dying Light. Nawet zdążyłem pograć z 30 min i gra się nie wyłączyła. Niestety nie miałem czasu sprawdzić, czy po jakimś dłuższym czasie się wyłączy, ale wolałem napisać swoje spostrzeżenia. 
Może to przez to, że komputer był rzadko wyłączony, teraz coś zasilacz wariuje. 

Edytowane przez adamkrol7
Link to post
Share on other sites

Ah to przepraszam, myślałem, że zaznaczyłem, że w tym czasie gra ledwo uruchomiona restartuje komputer... Mój błąd. 

Na początku gra działała z godz, później się restartowała, jednak im częściej próbowałem ją włączyć tym szybciej to robiła.


 

 

Masz test occt .Sprawdz niz z 0.5 H cpu z avx oraz psu a takze 3dmarkie stress gpu

Ściągam właśnie 3d mark oraz occt. Mógłbyś mi dokładnie wytłumaczyć co mam zrobić bo niestety, tak jak wspominałem, jestem laikiem w tej dziedzinie, kompletnie się na tym nie znam. Edytowane przez adamkrol7
Link to post
Share on other sites

Jeszcze raz! Podmień zasilacz, jak nie masz skąd to kup Antek 500W.  Dobry zasilacz pod względem sprawności i nie drogi, ale okablowanie nie jest w najwyższym standardzie. . U mnie leży w odwodzie na wypadek jak padnie markowy, co już mi się zdarzyło.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

 

 

Na pocztatek zobacz sobie 3dmark stress czy ci zrestartuje pc .W tle uruchom msi afterburner z temp cpu i gpu 3DM-ICF-3L3EP-FFXU3-9DEYH-3RWR5 tu masz kod

Okej, zrobiłem testy na 3d mark.

"Fire Strike Stress test" uruchomił się normalnie, poczekałem parę minut, zakończył się. 
"Fire Strike Extreme Stress test"- niestety przy uruchomieniu, komputer automatycznie się zresetował. Za drugim podejściem włączył się już normalnie, zakończył się także bezproblemowo. Moim zdaniem tutaj jest już dowód, że to nie chodzi o temperatury bo testy robiłem z odstępem czasowym, komputer zdążył odpocząć przez te 30 minut, a test nawet nie zdążył się uruchomić. 
"Fire Strike Ultra Stress test"-Także przeszedł bezproblemowo.

Temperatury były ok, 
GPU-maks 69

CPU-maks 63


Zrobiłem Test pamięci ram programem Memtest86, żadnych błędów mi nie wykazał.

Link to post
Share on other sites

Wieczorem powtórzę testy.


Okej, znowu zrobiłem testy tym razem z HWiNFO:

Tutaj jest wszystko z Fire Strike Stress Test, który zakończył się powodzeniem:

http://hostuje.net/file.php?id=8a2da9ce2c18d5a01d1d5d015743396c

 

Przy Fire Strike Extreme Stress test komputer 2 razy się zrestartował:

http://hostuje.net/file.php?id=3d42405ff6d28048c5feb8a287aa5237

http://hostuje.net/file.php?id=ca9a7e83d50dcbd4a5a0bc702a831ca6

Link to post
Share on other sites

W logach z restartem niema żadnego śladu aby system rozpoczął udział w teście. No chyba jedynie wzrost taktowania CPU i GPU w działaniach wstępnych testu  na 20 sek przed crash-em. Nawet zasilacz nie z orientował się, że jest wzmożone zapotrzebowanie na moc. Dla tego bez podmiany zasilacza nie przeskoczysz tego problemu. Potwierdzenie tego jest brak jakichkolwiek wpisów w Podglądzie zdarzeń. System traktuje zdarzenie jako zanik prądu. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...