Skocz do zawartości

Wentyle 120mm z wysokim cfm


Recommended Posts

Witam, w temacie o przegrzewającym się procesorze znalazłem rozwiązanie, padło tam też stwierdzenie że ważne sa wentylatory w obudowie wtłaczające i wyciągające. na chwile obecną z przodu mam 2x 120mm podświetlany made in china, ciężko powiedzieć co to wgl jest i ile ma przepływu, a na górze posiadam 2x 120mm silentiumpc zephyr, które wyciągają. Obudowa posiada 2 regulatory wbudowane z pozycjami 0-1-2. Na chwile obecną jeden regulator podłaczone ma 2 wyciągjące,a drugi ma 1 wciągający z samego dołu 120mm również made in china.

 

Szukam zatem czegoś o obrotach max 1500. Na procesorze aktualnie mam spectre pro 120mm i jestem zadowolony chociaż przy 1600 obr zaczyna hałasować. myślałem nad zakupem 4 takich, chociaż znalazłem na forum akasa viper s-flow 120mm, które rzekomo osiągają 113 cfm 

Link to post
Share on other sites

budet do 50zł za szt ( potrzeba 4 ) wymagania 

- ciche na niskich obrotach - jnp do siedzenia w necie czy oglądania filmu

- moga być głośne w grach - gram i tak na słuchwakach 

- zapewniający dobry przewiew budy 

- 120mm 

 

jak pisałem będą podpięte pod regulatory w obudowie 

 

34594434663_66b119a8d7_b.jpgIMG_0084 by Daniel Andrysiak, on Flickr

 

Aktualny zestaw 

- przód made in china 2x 120mm

- góra spc zephyr 2x 120mm

- dół made in china 120mm

- tył j/w 120mm 

Link to post
Share on other sites

Chłodzenie źle zamontowane. Nie właściwa płaszczyzna. Przedmuch masz pionowy a powinien być poziomy. Jak na zdjęciu https://www.silentiumpc.com/aquarius-x70t-pure-black/

Tak też można w przypadku autora. To nie jest niewłaściwy montaż a jeden z możliwych, fakt że nieco mniej wydajny ;)

@up dzięki za wskazówkę 

 

znalazłem coś co przekracza trochę budżet 

NF-S12A ULN FAN - 120MM

, ale z tego co widzę po testach nie dośc że ma dobry przepływ to jeszcze jest cichy. Może ktoś się wypowiedzieć o tym modelu? 

Bardzo dobre wentylatory, potwierdzam, wydajny i do tego cichy, polecany do obudów. Miałem wersję z PWM i tę też mogę polecić z czystym sumieniem. Cichy jak BQ Silent Wings a do tego wydajniejszy. Sprawdziłem osobiście oba.

Z tańszych wentylatorów 120mm z tych, które używałem:https://www.morele.net/scythe-slip-stream-sy1225sl12m-505845/?utm_source=skapiec.pl&utm_medium=referral

Niezły przepływ, stosunkowo cichy, ale niestety nie polecam do pracy poziomej. Jego łożysko tej pracy nie wytrzymuje.

W poziomie ze względu na łożysko coś z Gelida np.http://www.angela.pl/p11677,gelid-120mm-wing-12-blue-uv-fn-fw12-15-a.html

Może też być Be Quiet Shadow Wing 120 z łożyskiem rifle. Cichy i wystarczający do przewietrzania obudowy, nie musi robić huraganu. Z droższych:https://www.morele.net/noiseblocker-itr-plps-505783/

Używałem przez jakiś czas, bardzo dobre łożysko porównywalne do zastosowanych w BQ Silent Wings.Tu jest błąd w opisie, nie ma statycznego ciśnienia 1,83 a 1,42 mmH2O reszta się zgadza. Podsumowując zdecydowanie polecam Noctue, która wpadła Ci w oko ;) Z budżetowych do pracy w pionie Scythe z linku powyżej. moim zdaniem nie warto brać wersji 1600 RPM, ta jest wystarczająca.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Ja mam podobne ale Gelida, nieco głośniejsze i mniej wydajne od standardowych wentylatorów. Można zastosować na radiatorach GPU i CPU gdy brakuje miejsca np. na moduły RAM. Zesztą Gelid zastosował je w jednym ze swoich radiatorów, chyba na jakimś dwu-wieżowcu.Pierwszy raz zastosowałem ten wentylator w obudowie Lian Li na topie, gdzie było zbyt mało miejsca na standardowy wentylator.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Gelid też ma 4-pinowe zasilanie tzn. ma też PWM jeżeli o to Ci chodziło? Są dwie wersje 3-pin i 4-pin.

Wersja 4-pin:http://www.angela.pl/p9367,gelid-120mm-slim-12-pl-blue-fn-fw12-slimbpl-16.html

i wersja 3-pin:http://www.angela.pl/p9366,gelid-120mm-slim-12-uv-blue-fn-fw12-slimb-15.html


Autorze jaką masz obecnie obudowę, bo to raczej nie ta ze stopki?

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites
  • 5 tygodni później...

Podepnę się pod temat.

 

Zakupiłem ostatnio NZXT S340 bez wentyli. Chciałbym zakupić coś cichego do obudowy i zmienić wentylator na radiatorze procka(Fera 2). Interesuje mnie cisza, podzespoły raczej "chłodne" więc huragan w środku raczej niepotrzebny.

 

Na radiator 120mm, miło by było gdyby miał jakieś podświetlenie(jasny niebieski, na przykład taki jak w TT Riing) ale nie jest to must have. Priorytet to cisza, mile widziane PWM. Tt Riing jeśli chodzi o wygląd pasowałby mi idealnie ale opinie o kulturze pracy ma średnie...

 

Na tył obudowy wchodzi także 120mm. Na top i front mam możliwość zainstalować 140 lub 120. Nie musi być świecidełek, priorytet cisza, także mile widziane PWM. 

 

Noctua NF-S12B redux 700 - 2 na front i 1 na tył? Jeśli ok, to pozostaje coś na procka i top.

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi, rady, sugestie. Cena? Rozsądna, w okolicach tej Noctuy, ewentualnie taniej :).

Edytowane przez ArteK86
Link to post
Share on other sites

Noctua ale NF-S12A, połączysz ciszę z wydajnością. Be Quiet od droższego Silenta poprzez Shadow po Pure Wings. Kompromis to Shadow Wings. Wystarczająco cichy ale nie tak wydajny jak Noctua, zresztą to dotyczy wszystkich wymienionych BQ. Z tańszych dobry będzie Cougar, tu już niestety delikatnie słyszalne jest łożysko, podobnie jak w niektórych Alpenfohnach. Z tym, że wydajniejszy od BQ, niewiele ale jednak.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nada się, ale tu wystarczy BQ Shadow Wings, Noctue dałbym na wylocie obudowy, a na front można dać BQ Silent lub Shadow Wings, będą wystarczające, Noctue oczywiście też tam można zamontować. Co do BQ na radiator, ja miałem Silenta na wydajnym Megahalemsie i bardzo dobrze go schładzał. Jak będzie na Ferze, szczerze nie mam pojęcia to inna konstrukcja mniej wydajna.

Edytowane przez choleryk65
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

choleryk65 a co sądzisz o Pure wings 2 vs noctua nf-s12a? Mam 3sztuki tego bq na froncie i 1 na tyle jako 120mm, i myślisz że bedxie różnica jak bym zamienił wentyl z tyłu pw2 na tą noctue? Będzie wydajniej? Kojarzysz może czy wejdzie do pb600 od bq z tyłu ten wentyl noctua nf15a? Ten o rozstawie śrub jak 120mm, a wielkości 140mm?

Na froncie warto zmienić 3x120mm pw2 na 2x 140mm noctua? Będzie temperaturowo lepiej czy na to samo wyjdzie? Pw2 nie są zbyt wydajne..

Link to post
Share on other sites

Zwykle użytkownik BQ stawia na kompromis pomiędzy ciszą a wydajnością. Noctua będzie wydajniejsza, odczuć to kiedy jest wentylatorem wylotowym, jak w moim przypadku. Na wlocie też je można dać, ale ja w tym miejscu nie odczułem bardzo dużej różnicy pomiędzy BQ i Noctuą, oczywiście porównując RPM w RPM do 1000, powyżej większy zakres obrotów Noctuy robi swoje, myślę to o wersji 140mm.Noctua NF-S12A jest wydajniesza od BQ 120mm, mimo że ten ostatni ma wyższy RPM. W BQ PB musiałbyś zmierzyć obszar wokół wentylatora, zwykle się nie mieszczą gdy miejsce przeznaczone jest na 120mm, a z tego co widzę nie zmieści się, bo A15 ma wymiary 140X150mm. Jest wąsko pomiędzy tylnym panelem i bokiem obudowy. Czy warto zmieniać, będzie ciszej, zawsze to jeden wentylator mniej a gdybyś zastosował Noctue 140mm będzie wydajniej. O jakiej Noctule myślisz żeby dać na front, NF A15 czy A14? Jeszcze co do Twojej obudowy, spróbuj dołożyć jeden wentylator 140 lub 120 na top, w okolicy chłodzenia CPU, czyli ostatnie miejsce montażowe. Wymontuj jeden z frontu i przełóż w to miejsce, no i kontroluj temperaturę. W te upały będzie ciężko cokolwiek kontrolować ;)

Edytowane przez choleryk65
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

140mm myślałem na front, ale jakie to nwm. Najlepiej 3 pin, bo byłyby wtedy podpięte pod kontroler z budy - obecnie 3 sztuki pw2 pracują na 5V w idlu i 9V stresie. Pytanie jaka noctue dać..

Z tyłu mam pw2 120mm i pracuje on w idlu na 500-600rpm, a w stresie 1000-1100 i już jest mocno słyszalny.

Na procku jest dokładnie taki sam wentyl, a nad prockiem na topie, jest 140stka pw2, sterowana razem z prockiem - procentowo rpm, z biosu.

Przód wpycha powietrze do obudowy, tył i Góra wypycha.

Było 19-20c było fajnie i chłodno, jest 30c i robi się ciepło choćby i w idlu...

Co byś zmienił, jakie wentyle dał? Na top mogę max 2x140dac, przód to samo, tył 1x 120. Cooler na cpu to Pure rock od bq

Link to post
Share on other sites

Noctue NF-S12A dałbym na tył, jest jeszcze cicha i wydajniejsza od tego co masz i już powinieneś poczuć i usłyszeć różnicę. Górę bym zostawił jak jest, na przód NF-A14 razy dwa, jeżeli te co masz Cię nie satysfakcjonują. U siebie mam dwa 140mm BQ Silent 1000 RPM pracujące w granicach 600-max 900 RPM i moim zdaniem są wystarczające. Jak znajdę czas to spróbuje jeszcze raz wrzucić dwie NF-A15 na przód i sprawdzę jaka jest różnica w porównaniu do BQ SW. Przy tych temperaturach zewnętrznych raczej nie będzie bardzo dużej różnicy.

A na top nie dawałbym drugiego wentylatora, nic to nie daje w tradycyjnym chłodzeniu powietrzem.

Edytowane przez choleryk65
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mam BeQuiet-a PB 600 z oknem, no i przy 19-20C na dworze, temp w budzie to 30/30, w idlu, pod obciążeniem już 48/63. Ale teraz przyszło lato :D którego parę dni temu nie było i temp podskoczyły do 3436 w idlu i 54-55 / 68-69 pod obciążeniem. Oczywiście wraz ze wzrostem temp, GPU wchodzi na obroty - customowa krzywa -> idle - 30% RPM, potem sukcesywnie więcej, by przy 60C dać 60% wentyli i 62% przy 65C - karta to msi armor 1060, z OC na 2113/9000. 

 

Jeśli bym zakupił NF-S12A na tył, to wtedy podepnę ją pod procka - i z 1x 4 pin zrobię 2x 4 pin, a wtedy na przodzie się da 2x 140mm noctuy i pociągnę od złącza 4 pin na mobo, przedłużkę z rozgałęźnikiem na końcu na 2 wentyle. 

Jestem lekko ograniczony przez mobo -> mam 1x 4 pin na niej, 1x 3 pin w pełni kontrolowane - dostosowanie do temp procka, i 1x 3 pin sterowane z biosu - lvl 1/2/3.

 

Myślałem jeszcze o tym by może 140stkę znad procka usunąć, a wrzucić tam 2x 120mm ( oczywiście po zmianie reszty na noctuy ) pw2 i jeden jako wyciągający nad cpu, a drugi bliżej przodu wrzucający zimne powietrze. Choć coś czuję że to słaby pomysł ;p

 

Sprawdź proszę jak najszybciej, w miarę możliwości,  ile te Noctuy zmienią w porównaniu do bq. Ciekawi mnie czy ta zabawa jest coś warta - fakt faktem, pure wingsy nie są zbyt wydajne .. z drugiej strony moja obudowa ma otwarty top, a z przodu dosyć male otwory wentylacyjne. 

 

A może zostawić PW2 120mm z tyłu, a na procka coś lepszego kupić ? 

Edytowane przez ramzesx
Link to post
Share on other sites

Może uda mi się sprawdzić w niedziele, wcześniej raczej nie dam rady. Co do wymiany jednej 140 na dwie 120 na topie, to nie jest dobry pomysł, bo nie zbijesz temperatury a będzie głośniej. Optymalny układ to dwa na froncie, jeden na topie wylotowy i wylotowy w tyle obudowy. Wymiana wentylatora tylko na radiatorze też nie przyniesie jakichś wymiernych korzyści, jeżeli nie będzie dobrej wymiany powietrza, bo wentylator z procesora będzie mieszał w obudowie i tak już ciepłe powietrze. W mojej obudowie na froncie też mam tylko dwie szczeliny wentylacyjne po bokach więc będzie jakieś porównanie jak może być w Twojej.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok, w takim razie czekam na info co i jak. A które wentyle najlepiej kupić? 

Co powiesz na:

Noctua NF-A14 PWM - 2 sztuki na front, podpięte pod 4 pin na płycie głównej i ustawione w idle na 35% w stresie na 60-70% -> nwm ile RPM wtedy będzie, ale myślę że ok 600 / 1000.  Noctua NF-S12A PWM - 1 sztuka, na tył - idle 600 rpm / stress - 900-1000 rpm Noctua NF-F12-PWM - 1 sztuka, na cooler CPU - idle 600 / stress 1000 rpm

Na topie pozostanie 140mm PW2 od BQ ustawiona % razem z prockiem, bądź kontrolowana przez kontroler obrotów z przodu. 

 

Edit1: 

Co sądzisz o Noctua Redux ? Faktycznie to są te same wentylatory, natomiast bez akcesorii ? 

Wtedy z tyłu bym dał NF-S12B redux 1200 i podpiął pod 3pin - mam z biosu kontrolę, nad 1 złączem 3 pin. I wtedy mam ok 40zł w kieszeni. 

 

Edit2: wpadłem jeszcze na taki pomysł: kupno NF-F12 PWM na procka, 1x S12B redux na tył, bez pwm, i 2x NF-P14S na przód. Zapłacę wtedy dokładnie tyle samo co za 3 Noctuy, ale z akcesoriami, a załatwię przy okazji sprawę chłodzenia procka. 

Edytowane przez ramzesx
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...