Skocz do zawartości

Podkręcenie I5 6400


Recommended Posts

Jak chcesz podkręcać to musisz się zaopatrzyć w płyty Asrocka (b150, h170) z dopiskiem Hyper (posiadają niezależny zegar bclk), ograniczenie w przypadku tych płyt to bios nie nowszy niż P1.20. W nowszych wprowadzona jest aktualizacja mikrokodu który blokuje możliwość podkręcania. Inna opcja to płyty z chipsetem z170 i poszukiwanie zmodyfikowanych biosów. 

Link to post
Share on other sites

Mam Asrock B150 Gaming K4 Hyper i i5-6400.  Można podkręcać przez BCLK (+zmiana napięcia).

Mam bios P1.20 z 02/19/2016. Na stronie Asrocka najnowsza wersja na której można robić OC to 1.20 z 3/15/2016. 

http://www.asrock.com/mb/Intel/Fatal1ty%20B150%20Gaming%20K4Hyper/?cat=Download&os=BIOS

 

Będzie jakakolwiek zmiana ? Inaczej: warto aktualizować ?

Edytowane przez Kac2per1
Link to post
Share on other sites

Jeśli w info nie ma informacji o zablokowaniu sky oc to możesz zaktualizować, zawsze możesz wrócić do starszego. P1.30 blokuje możliwość oc przez bclk. Ja dobilem do 4,3 Ghz przy 1,35 V ale temperatury przy moim chłodzeniu już były troszkę wysoki (80 st. occt 85 prime). Myślę w w niedalekim czasie zmienić Fere na coś lepszego i spróbuję ile ten proc da radę wyciągnąć.

Edytowane przez Morfiks
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zablokowane OC dopiero od 1.30. Nie mam pojęcia czy P1.20 to to samo co 1.20.

Dla początkujących:

OC karty graficznej robiłem przez Thunder Master, procesora przez bios.

 

 

1060 Palita OC do 1900 Core i 4250 Memory

Na boxowym chłodzeniu ciągnę 4.3 GHz. Wiedźmin 3 dostał boost - 6-10 fps więcej. GTA V prawie 20 fps.

HyperX Fury 1x8GB 11-14-28 2500 MHz na 1.29 V.

 

Wierzyć bardziej HWinfo (CPU ok 60-70 stopni) czy biosowi - 75-80 stopni (przy ,,nic nie robieniu!) ?

 

Offtop:

@Morfiks

Na jakie chłodzenie zmieniasz ?

Edytowane przez Kac2per1
Link to post
Share on other sites

4,3 Ghz na boxie? Jakie napięcie? Jakoś nie moge sobie tego wyobrazić :) Daj jakiegos screena :)

 

Co do chłodzenia to to mam w planach zmiane obudowy i chłodzenia albo na coś pokroju Noctua NH-D15S lub  BQ Dark Rock 3.

 

Btw jakie ty masz pamięci że zbiłeś tak timingi i podbiłeś taktowanie bo jeśli 2133 to jakim cudem Ci to działa jak mi na 2250 wywalało błedami przy cl16.

Edytowane przez Morfiks
Link to post
Share on other sites

Jakieś dobre sztuki trafiłem. Przypadek. 
HX421C14FB

 

 

Sam byłem zdziwiony. Ale działa więc co będę jojczył :P

https://zapodaj.net/b8b840d93117b.jpg.html
https://zapodaj.net/00ecbfcb378da.jpg.html
https://zapodaj.net/3f5e821c8babb.png.html
https://zapodaj.net/ce6072e2f9154.jpg.html

 

 

Niepokoją mnie jedynie skrajności w temperaturach - w biosie 72,5 a w systemie 45-50 stopni! Ponad 20 stopni różnicy !

Żeby nie było za pięknie - grałem bez błędów ale testy programami jeszcze przede mną (ehm znaczy przed sprzętem).

 

Z takim chłodzeniem to 4.8 wyciągniesz bez problemów.  ;)

Link to post
Share on other sites

Jeszcze stabilizuje. Stawiam,że będzie ostatecznie gdzieś 1.3 V i 4.3 GHz. Max 85 stopni. Pasta i cooler intela.
Niedługo zmienię pastę na MX-2 więc nie będzie tragedii.

 

iGPU trzeba wyłączyć aby podkręcać. :)

Czyli mówisz,że temperaturami w biosie się nie przejmować ?

 

Cinebench r15 - 82 stopnie max.

CPU Package -  82 stopnie max.

Link to post
Share on other sites

Przy oc tych proców jest problem z odczytem temperatur, nie jestem ekspertem ale tak wysokie temp w biosie są niepokojące, może ktoś bardziej obeznany w temacie da odpowiedz. Co do iGPU to ona sie chyba automatycznie wyłącza jak zmieni sie szyne blk.

 

I jeszcze raz podziwiam ta twoją sztukę bo masz przy podobnym napięciu i taktowaniu temperatury takie jak ja przy o niebo lepszym chłodzeniu.

 

Może to nie jest racjonalne ale tak sobie teraz pomyślałem czy by nie doinwestować i nie zmienić obudowy bo ta moja obecna jest troszke ciasna (3 dyski + ssd) i nie zaplikować na proca jakiegoś AiO i wtedy zobaczyć co proc potrafi. Zawsze w przyszłości obudowa i AiO by zostało pod nowe graty.

Link to post
Share on other sites

Na B150/H170 HYPER jak najbardziej. Bez dopisku Hyper niestety nie. Nie wiem jak teraz,niecały rok temu, był problem z dostępnością. Ceneo wskazywało,że wszystko jest ok, ale po telefonie do sklepu nadzieja umarła.

 

Jeżeli chodzi o Z170 - tu da się tylko na starszym (odpowiednim) biosie.

 

 

I czy dałoby się podkręcić na innej płycie i wcisnąć z powrotem do mojego kompa? :D

 

 

I polać wodą. Aaa i trochę soli trochę dodać.  :rotfl:

 

 

 

@Morfiks

@spidster135

Pamiętacie ile w Was spadły temperatury przy wymianie boxowego chłodzenia na Fera 3/Fortis 3 ?

Edytowane przez Kac2per1
Link to post
Share on other sites

Na B150/H170 HYPER jak najbardziej. Bez dopisku Hyper niestety nie. Nie wiem jak teraz,niecały rok temu, był problem z dostępnością. Ceneo wskazywało,że wszystko jest ok, ale po telefonie do sklepu nadzieja umarła.

 

Jeżeli chodzi o Z170 - tu da się tylko na starszym (odpowiednim) biosie.

 

 

 

I polać wodą. Aaa i trochę soli trochę dodać.  :rotfl:

 

 

 

@Morfiks

@spidster135

Pamiętacie ile w Was spadły temperatury przy wymianie boxowego chłodzenia na Fera 3/Fortis 3 ?

 

No u mnie bardzo spadło, z około 72 w AC Syndicate na BOX, do około 55 na SPC Fortis 3 z Thermal Grizzly Kryonaut.

 

 

Szkoda że muszą być akurat Asrock i akurat tak drogie bo 500zł, gdzie inne B150 (np od MSI) są po 300... ;d Chociaż z drugiej strony zawsze lepiej niż jakbym jeszcze miał procesor wymieniać...

 

Tylko tak się zastanawiam, skoro można kręcić i5 6600, to po co kupować i5 6600K? Takie kręcenie i5 6600 ma jakieś "niebezpieczeństwa", że np coś się spie*doli i nie będzie procka? ;d

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kręcić można było. Do pewnego czasu. 

Obecnie już się z tego wycofali. Spójrz na najnowsze (pfu... nowsze) wersje biosów - usunięte Non-k OC. Głośna sprawa, dużo artykułów i opinii o tym temacie jest w Google.

 

Z tego co wiem, oprócz oficjalnego wsparcia dla procesorów z K, różnica polega tylko na metodzie OC - HYPER pozwala na zmianę BCLK, normalnie (procki z K) masz więcej/inne możliwości. 

Jak coś się zepsuje to w obu masz podobne objawy i podobne szanse.

Mówi to pasjonata-amator, nie zawodowiec. Proszę mieć to na uwadzę. 

 

Btw: podkręcenie o 60% - podoba mi się. 

 

@spidster135

Prawie 20 stopni. Wniosek - opłaca się.

Edytowane przez Kac2per1
Link to post
Share on other sites

No dobra, coś tam pomyślę, póki co i tak nie mam pieniędzy na zmianę płyty niestety. 

 

Jeśli o chłodzenie chodzi to spadek spory, ale to na i5 6600, nie wiem jak to tam na Twoim kręconym będzie. No i pewnie pasta też coś pomogła (niby droga, ale 1g za 20zł kupiłem ;p).

 

1. Jeszcze tak zapytam do ilu GHz można podkręcić tak średnio i5 6600?

2. Taki podkręcony procesor zostaje zawsze już podkręcony (w sensie że żaden format itp nic mi tego nie zmienia? W tematyce BIOS to jestem zielony kompletnie ;d)?

3. Takie podkręcanie na Asrock B150/H170 Hyper jest dość intuicyjne dla osoby która nigdy nie podkręcała procesora?

4. Jak coś zepsuję przy kręceniu to gwarancja procka to obejmuje? ;d I czy wtedy spie*dolę tylko procka czy całość?

Edytowane przez spidster135
Link to post
Share on other sites

Up

 

1. Zależy od sztuki proca i zamontowanego chłodzenia, nie ma reguły może to być 3,8 4,0 a może i nawet 5.0 Ghz, dopóki nie spróbujesz to nie będziesz tego wiedział. U mnie aktualnie 4,3 Ghz przy 1,28 V, dla testów sprawdzałem 4,5 Ghz przy 1,36 V i było stabilnie ale już strasznie gorąco (occt 85 st. prime prawie 90).

2. Podkręcasz korzystając z biosu także po formacie wszystkie ustawienia oc pozostaną bez zmian. Najlepiej sobie zapisać w biosie ustawienia które są stabilne.Bo może się zdarzyć ze będziesz musiał przywrócić fabryczne ustawienia w biosie. Wtedy ładujesz zapisany profil. Nie wiem jak jest z clear cmos, nie miałem przyjemności sprawdzać.
3. Na yutubie jest jeden fajny filmik który wyjaśnia kwestie oc na płytach hyper. W razie jakiś wątpliwości zawsze możesz zapytać tu na forum.

4. Tu nie pomogę bo nie zagłębiałem się w ten temat. Oc przez blck wymusza na osobie która go robi pilnowanie taktowania pamięci więc na upartego można usmażyć proca, płytę i ramy. Choć teraz na każdym prawie etapie oc jest się informowanym że przekracza się znacznie zadaną wartość ( ja bez przypadek dałem 1,8 V zamiast 1,18 i bios zakrzyczał że to wartość zbyt wysoka).

Edytowane przez Morfiks
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...