Skocz do zawartości

Niezawodny komputer do 1000zł, praca - grafika 2d, skład książek. Win 98, XP


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez armi3,

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Potrzebuję dla znajomego bardzo specyficznego sprzętu, przewidzianego do starych programów, sam użytkownik nie ma dużych wymagań (pracuje na gruchocie sprzed ~15lat - 1rdzeń, 512mb ramu, dysk 100gb), chociaż fajnie by było umilić mu trochę życie.

Komputer ma być na lata, możliwie tanio i przede wszystkim bezpiecznie.

Komputer nie może nawalać, tym bardziej dopuścić do utraty danych.

Dobrze by było, żeby nie trzeba było w niego później inwestować.

 

Patrzyłem na nowe części, dopiero potem mnie olśniło, że można w używkach poszukać.

 

  • Zastosowanie komputera: 
    100% praca: Grafika 2d / składanie książek
    systemy:
    (są i muszą być te) 98SE + XP,
    programy: photoshop (stary: 5 lub 6), corel, quark. 
     
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz:
    ~900zł (1000zł jako absolutna bariera z dostawą i wszystkim)
    nie musi to być demon prędkości, każda złotówka w kieszeni jest ważna
     
  • Kiedy zamierzasz kupić komputer:
    w ciągu miesiąca
     
  • Których części potrzebujesz?:
    wnętrze budy (bez samej budy):
    proc, mobo, ram, dysk (system, dane), zasilacz, dvd / przejściówka z ATA

     
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt?
    opcjonalne (opcja bardziej opłacalna cenowo)

     
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor?
    1600x900 - bez zmian
     
  • Specjalne wymagania:
    niezawodność,
    może być głośny, ciepły etc, ale musi działać.

    mile widziany przyrost wydajności, żeby grafik długo czekać nie musiał
     
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera?
    Buda
    stary dysk ATA (tylko do robienia backupów)
    stary dvd ATA

     
  • Własna propozycja zestawu:
    Rozpatrywałem 3 opcje - ograniczając się do procesorów:
    -intel: g4400
    -amd x4 840
    -używka g3258 + OC

    + SeaSonic 350W / Corsair VS Series 450W - nie umiem znaleźć nic.. mniejszego i tańszego, co by było bezpieczne. chętnie usłyszę inne propozycje,
    + jakiekolwiek mobo (w ostatniej opcji coś sensowniejszego)
    + 4gb ramu (więcej nie ma sensu na 32 bitowych systemach)
    + 1tb dysk (mniejsze nie mają straszny stosunek pojemność/cena, większy - niepotrzebny)
     
  • Inne:
    Zastanawiałem się na 2 vs 4 rdzenie, ale chyba 2 mocne rdzenie będą lepszym wyjściem (cenowym), a na wydajności powinno się nie odbić. Ten G3258 trochę kusi, pytanie czy na boxie da się go podkręcić sensownie (żeby nie obciążać budżetu coolerem).

    Naiwnie zakładam też, że integra wystarczy do takiej pracy... Niby grafika, ale raczej statyczna. Jakieś plakaty, okładki do książek, szkice (takie same kontury, nie wiem jak to nazwać).
    Jeśli nie to proszę o propozycję w budżecie lub chyba gdzieś w szufladzie mam HD 5670...

    Potrzebna będzie też jakaś możliwość podłączenia (przejściówka?) startego dysku (ATA).
    Tak samo do starego DVD (lub wrzucić nowy już na sata jeżeli cena przejściówki będzie zbliżona do nowego sprzętu)

 

Wiem, że częściej składamy potwory do gier, ale mam nadzieję, że ktoś zna się też na takich low częściach i będzie w stanie coś poradzić.

Swoiste wyzwanie szukać części z tak małym budżetem (gdzie po kupieniu "pobocznych" rzeczy - na cpu zostaje 200zł...).

 

Proszę o rady i propozycje,

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Tak, dalej aktualne ;)

 

Na chwilę obecną rozglądam się za jakąś okazją na allegro: G3258 + jakaś przyzwoita płyta, ale jestem otwarty na propozycje.

 

Znajomy też mi polecił "NeoTEC Magnus MG-400W", żeby było ciut taniej, podobno są przyzwoite i nie wracają na serwis...

Link to post
Share on other sites

Propozycja platformy Haswell LGA1150, z używanych części dla Windowsa XP,

 

 

  • CORE i3-4130 
270 zł + 13 zł KW
 
 
  • Gigabyte GeForce GTX750 1GB
260 zł + 35 zł KW
 
 
  • MSI B85M-P33
149 zł + 18 zł KW
 
 
  • Kingston HyperX DDR3 2x2GB (4GB) 1600 MHz CL9
79 zł + 14 zł KW
 
 
  • WD BLUE 320GB, 7200 RPM, SATA
59 zł + 15 zł KW
 
 
  • FORTRON SAGA+400P 450W
62 zł + 13 zł KW
 
 
  • NAGRYWARKA DVD SATA
19 zł + 12 zł
 
 
 
ŁĄCZNIE z kurierami:  1018 zł
 
 
  • integry w procesorach 4 generacji Haswell nie posiadają sterowników dla XP, dlatego wybrałem dedykowaną kartę graficzną GTX750, ostatnie sterowniki 368.81
  • na płycie głównej MSI B85M-P33, system XP instaluj z użyciem kontrolera SATA IDE albo ściągnij obraz systemu ze zintegrowanymi driverami SATA AHCI,
  • sterowniki od integry dźwiękowej i sieciowej Realtek są dostępne na stronie realteka.
  • warto zaktualizować Windows XP do wersji 2014 kwiecień 

 


EDIT:

jak masz tego Radeona HD 5670, to wtedy zamiast i3-4130 + GTX750 wybierz

 

Core i5 4460

545 + 16 zł KW
 
i wyjdzie łącznie 1001 zł :P
Edytowane przez mutissj
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za propozycję, mam jeszcze parę pytań:

 

#Propozycja 1

 

 

integry w procesorach 4 generacji Haswell nie posiadają sterowników dla XP, dlatego wybrałem dedykowaną kartę graficzną
 

Dobrze wiedzieć, w sumie nie pomyślałem o tym. Czy coś w stylu "Universal VESA/VBE Video Display Driver" da radę?

 

 

 

FORTRON SAGA+400P 450W

Można na nim polegać? :D

 

#Propozycja 2

 

 

I5 + 8gb ramu i ssd = kilka lat spokoju

Bardzo ciekawa propozycja.

Z jednej strony trochę overkill (chociaż w tej cenie to oczywiście nie problem), natomiast... jak wygląda "pewność" takiego sprzętu (w sumie to nawet nie wiem jaki tam zasilacz siedzi)?

Domyślam się, że skoro to klasa biznesowa, to zespoły mogą być przyzwoite, jednak prosiłbym o jakieś potwierdzenie od osoby, która zna się na tym bardziej niż ja ;)

 

Podkreślam, że kluczowym parametrem jest niezawodność. Nic mi po 4 rdzeniach, jeśli PC usmaży dane osoby zainteresowanej. 

 

I jeszcze pytanie ogólne związane z propozycjami i3 / i5 - rozumiem, że do gier etc te procesory będą lepsze, jednak zastanawiam się, że niepodkręcone 4 wątki / rdzenie będą lepsze od wyżej wytaktowanych 2 rdzeni (zastanawiam się czy warto do tego dopłacać - G3258 wydywałem po 120-150zł)?
Mówię oczywiście o wspomnianym photoshopie / corelu. Podejrzewam, że te stare wersje tych programów działają na 1 wątku.

 

Jeszcze raz dziękuję za propozycje. Rzuciły mi one nowe światło na sprawę! :)

Link to post
Share on other sites

Czy coś w stylu "Universal VESA/VBE Video Display Driver" da radę?

 

skoro masz tego Radeona HD 5xxx, to po co głowę sobie zaprzątasz uniwersalnym sterownikiem? podejrzewam że będą problemy z kompatybilnością programów i wydajnością, zresztą najpierw możesz sprawdzić driver a potem zainstalować grafikę PCI_E

 

 

SAGA+400P 450W Można na nim polegać? :D

 

Tak, jest to budżetowy markowy zasilacz, który nie zepsuje Ci sprzętu, po za tym sprzedawca daje gwarancje 1 rok

 

 

I jeszcze pytanie ogólne związane z propozycjami i3 / i5 - rozumiem, że do gier etc te procesory będą lepsze, jednak zastanawiam się, że niepodkręcone 4 wątki / rdzenie będą lepsze od wyżej wytaktowanych 2 rdzeni (zastanawiam się czy warto do tego dopłacać - G3258 wydywałem po 120-150zł)?

Mówię oczywiście o wspomnianym photoshopie / corelu. Podejrzewam, że te stare wersje tych programów działają na 1 wątku.

 

Tego nie wiem,

 

ale procesory Core i3 i Core i5 oprócz większej ilości rdzeni/wątków mają także dodatkowe instrukcje potrzebne do obliczeń np. AVX

 

 

 

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

nie zepsuje Ci sprzętu

No to najważniejsze, dzięki.

 

 

 

procesory Core i3 i Core i5 oprócz większej ilości rdzeni/wątków mają także dodatkowe instrukcje potrzebne do obliczeń np. AVX

A przyda się to w wymienionych programach (zupełnie nie jestem świadom, a to jednak +/- 300zł względem g3258). 

Link to post
Share on other sites

 

 

Bardzo ciekawa propozycja. Z jednej strony trochę overkill (chociaż w tej cenie to oczywiście nie problem), natomiast... jak wygląda "pewność" takiego sprzętu (w sumie to nawet nie wiem jaki tam zasilacz siedzi)? Domyślam się, że skoro to klasa biznesowa, to zespoły mogą być przyzwoite, jednak prosiłbym o jakieś potwierdzenie od osoby, która zna się na tym bardziej niż ja

 

tak jak piszesz - komputery biznesowe poleasingowe - stworzone po to by w bankach /urzędach /firmach pracować po 8-16h non stop niezawodnie

 

ja kupiłem /poleciłem w rodzinie i znajomych ok 10 takich komputerów /Lenovo i Dell/ w ciągu 6-8 lat i wszystkie chodzą do tej pory niezawodnie

 

można też coś poszukać z serii biznesowej na i3 - 2 lub 3 generacji by zaoszczędzić parę zł 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...