Skocz do zawartości

Losowe wieszanie się Win 10 - Clevo P670RP (zieloni)


Recommended Posts

Szanowni forumowicze,

 

mam dość męczący i przewlekły już problem z zawieszaniem się systemu Windows 10 Pro na moim laptopie Clevo P670RP. Komputer ma tendencję do nagłego i nieoczekiwanego zawieszenia się, pomaga wtedy tylko hard reset. Zdarzenia te są całkowicie losowe, tutaj zrzut z ostatnich dni:

ehh.png

 

Komputer potrafi działać parę dni bez problemów, czasami zwiesza się nawet parę razy dziennie. 

Problem ten tyczył się również mojego poprzedniego urządzenia, jedyny wspólny mianownik to dyski - HDD na dane oraz SSD na system, jak i konto Microsoft. 

System dalej się zawieszał nawet po wyjęciu dysku HDD.

Dysk SSD jest zaktualizowany do najnowszego sterownika, jak również programy analizujące zdrowie dysku nie wykazały żadnych problemów.

 

Zgrubna specyfikacja komputera:

- RAM 2x8GB

- GeForce GTX 1060 6GB

 

oraz:

 

hehe.png

 

 

 

Będę wdzięczny za wskazówki pomocne w znalezieniu źródła problemu. Myślę dalej, że jest coś nie tak z dyskiem SSD, ale chciałbym móc się o tym upewnić zanim kupię nowy czy poddam ten formatowaniu czy zerowaniu.

 

Pozdrawiam! 

Link to post
Share on other sites

Programy nie są w stanie wykazać wad. Jeżeli to dysk SSD, to prawdopodobnie jest to uszkodzenie hardware'u.

HDD odpada, bo nawet gdy go usuwam w komputera, ten dalej ma problemy z zawieszaniem się.

 

Czym jeszcze sprawdzić komputer by coś wykryć?

 

Drive_Tests.png

Link to post
Share on other sites

Zrób prosty test. Jeśli masz system na SSD odepnij na jakiś czas dysk magnetyczny i sprawdź jak to wpłynie na działanie platformy. Jeśli nic nie będzie się działo, będzie to oznaczać problemy z HDD Toshiby. Nie zawsze przyczyna problemów z działaniem dysku leży w jego powierzchni danych. Czasem zdarza się, że szwankuje elektronika innym razem to mechaniczne zużycie elementów dysku. Nie wiele wtedy można zrobić jeśli dysk nie jest już na gwarancji. Zrób kopie zapasową danych z tego dysku na wszelki wypadek, bo trudno przewidzieć kiedy nastąpi jego koniec. Sugestia kolegi wyżej z testem pamięci słuszna warto sprawdzić czy pamięć też jest sprawna. 

Link to post
Share on other sites

Pamięć sprawdzałem, przynajmniej natywne narzędzia Windowsa nic nie wykazały. 

 

HDD wyciągałem już wcześniej i pracowałem tylko na SSD i również były problemy. Zastanawiam się, czy takich problemów nie mogły powodować zanieczyszczone styki dysku? Przetarłem je podkoszulkiem, optymalnie było by alkoholem ale nie mam akurat pod ręką ;) Póki co zdaje się być spokój, ale równie dobrze może to być też ten chwilowy parodniowy spokój. 

"Wyjmij dyski zapuść memtest oraz uruchom live linuxa jakiegoś. Jak laptop zaliczy zwisa to masz winowajcę." - nie czaję za bardzo jak wyjąć dyski i zapuścić memtest? ;) 

 

Kupiłem wcześniej nowy HDD bo myślałem, że to właśnie ta Toshiba już umierała, no ale jednak nie. Postawiłem na tym nowym Windowsa i miałem docelowo popracować tak przez jakiś czas i zobaczyć, czy będą problemy, ale to jest taki zamuł, że najpierw wolę popróbować jakieś metody wykrycia wad w komputerze zanim przejdę przez katorgę działania na systemie postawiony na dysku HDD. 

Link to post
Share on other sites

@UP

 

Problem z zawieszaniem się był nawet na świeżo po zainstalowaniu systemu. CClenaer też nie pomógł.

 

Szukam na internecie informacji o problemach z Crucial MX100 i zdaje się, że jest to dość częsty problem. Będę próbował grzebać coś w tym kierunku.

 

Może ktoś miał podobne problemy z tym dyskiem? 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...