Skocz do zawartości

NVMe upgrade dla photoshopa


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Mokko,

Recommended Posts

Witam,

 

Proszę o poradę jaki dysk dołożyć do mojego komputera projektowego przy pracy w Photoshopie, Illustratorze i Corelu przy dużych plikach, powyżej 1 GB. Na tę chwilę wąskim gardłem jest przepustowość zapisu i odczytu danych na dysk co spowalnia pracę przy projekcie graficznym. Wiadomo trzeba często zapisywać postęp, żeby w razie zawieszenia praca nie przepadła. Poniżej moja obecjna konfiguracja. Chiałem zamienić obecny SSD 120 GB na szybszy i większy, tak żeby postawić tu system, programy graficzne, pliki tymczasowe Photoshopa i projekty na których pracuję. Myślałem o dysku NVMe 500 GB. Ze specyfikacji płyty widzę, że mam wolny slot PCIe 2.0 x16. Nie mam m.2. W porcie PCIe 3.0 x16 mam kartę graficzną, która trochę wspomaga niektóre operacje w photoshopie, ale czy nie lepiej będzie przełożyć ją do PCIe 2.0 aby do PCIe 3.0 włożyć dysk? To dysk bardziej przyśpieszy pracę.

 

Doradźcie co mogę włożyć do zestawu, aby wyciągnąć z niego maksimum prędkości zapisu. Czy tylko dyski PCI-E wchodzą w grę czy m.2 + adapter na PCI-E także. Czy taki adapter nie obniży osiągów dysku bądź czy w ogóle płyta i BIOS go obsłuży jako dysk systemowy.

 

 

 


Intel Core i7 3.30GHz Hasswell

16GB RAM

ATI AMD Radeon R9 270 2048MB

Samsung SSD 840 EVO 120GB

WD RED 3,8 GB

Edytowane przez Mokko
Link to post
Share on other sites

W pełni zgadzam się z kokosnh.

Polecam dysk samsung sm961 512GB, Odczyt na poziomie 3600MB/s, Zapis 1800MB/s

Na allegro można kupić w bardzo dobrej cenie, nieco ponad 900zł

http://allegro.pl/samsung-sm961-512gb-m-2-nvme-jak-960pro-dysk-ssd-i6837196675.html

 

Jeżeli nie dysponujesz taką kwotą zawsze możesz wybrać wersję 256GB 

http://allegro.pl/samsung-sm961-256gb-m-2-nvme-jak-960pro-dysk-ssd-i6840796421.html

 

 
Link to post
Share on other sites

Świetnie, biorę samsung sm961 512GB, zostało mi ostatnie pytanie:

 

Bios ustawiam na dysk NVMe (tryb odczytu), co się wtedy będzie działo z moim talerzowym WD RED który jest podpięty pod SATA3?  Będzie działał poprawnie?

 

I Czy zwracać uwagę na adapter pci -> m.2, szukać jakiś konkretny czy kupować pierwszy lepszy?

 

 

Z tego co rozeznałem się w innych postach to aktualizuję BIOS, załączam trym NVM, wrzucam sterownik dysku ze strony producenta do windowsa 7 i w ten sposób uda mi się nawet przerzucić obecny obraz windowsa na nowy dysk. Bez instalacji wszystkiego od zera.

 

Weryfikacjasamsunga sm961 512GB nie ma  już w sprzedaży, wykupili, musiał być faktycznie bardzo opłacalny. Z allegro od nowego sprzedawcy nie będę ryzykował więc potrzebuję inny model. Waham się pomiędzy:
 
MLC
Plextor M8Pe(Y) 512GB
Plextor M8PeGN 512GB 
Patriot Hellfire 480GB
 
TLC
Samsung PM961 512GB 
Samsung 960 Evo 500GB 
 
Ten Patriot ma niesamowite prędkości tym się wyróżnia. Co byście wybrali z tej listy?
Edytowane przez Mokko
Link to post
Share on other sites

Przecież są w sklepach nawet w morele jest sm961 256GB za 659 zł i 512GB za 1323 zł ( w mniejszych sklepach mozna trochę taniej kupić )Ty umiesz obsługiwać wyszukiwarkę google ? ( jak i wyszukiwarkę sklepów jak np. morele ? )

Co do instalacji to o co ci chodzi w ogóle z jakimś trybem nvme ? Gdzie to niby chcesz ustawiać ( jedyne co musisz ustawić to wymusić pci 2.0 x4 bo czasem jest dzielone )Musisz zaktualizować bios, nastepnie wpiąć dysk przez adapter pci -> m.2 ( np asusa ten który mam w poradniku ) i ustawić sztywno tryb złącza pci 2.0 x4 Następnie instalacja windowsa ( radzę to zrobić od podstaw )Na początek stworzyć instalkę windowsa + sterowniki nvme ( najtrudniejsze w wszystkim ) Później wgrać ją na jakieś bootowalne medium i odpiąć wszystkie dyski oprócz M.2 ( ważne nie pomiń tego ) i przystąpić do instalacji ( gdzie podczas niej wybierzesz stery nvme i później już normalnie )

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W morele nie ma 500 GB, skończył się, a tylko ta pojemność mnie interesuje, na komputroniku ani x-komie też nie ma, a to moje sklepy w których kupuję.

 

Na podstawie, http://forum.benchmark.pl/topic/243155-dysk-m2-a-nvme-pytanie-do-ekspert%C3%B3w/?do=findComment&comment=2360551 chodziło mi o " wpakowanie modułu z NVMe do BIOSu", jeśli później niczego nie trzeba ustawiać w BIOSie to ok, teraz jasne. Wypnę też pozostałe dyski i pewnie nagrywarkę SATA też, tego bym nie wiedział, dzięki za wyjaśnienie.

Link to post
Share on other sites

Jak twój bios na wsparcie nvme to nie musisz dodawać do niego już modułów nvme ( bo już je ma )

 

Co do dysku wpisz sobie w google "sm961 512GB morele" i zobacz co ci wyskoczy ...

Co do opłacalności to na moje przy 512GB to albo trochę wolniej plextor M8Pe(Y) ( dobry dysk w dobrej cenie z radiatorem i bez potrzeby wydawania 100zł na adapter pcie -> m2 , choć nie tak szybki jak sm961 to pamiętaj że i tak jesteś do max ok 1600MB/s ograniczony ( chyba ze zmienisz płytę główną na taką co ma 2 złącza pcie 3.0 )

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Faktycznie, tego nie umiałem. Szukałem w wyszukiwarce wewnętrznej morele i tam nie było, a widocznie google wie lepiej co mają w ofercie :) Dzięki serdeczne za porady i naukę. Teraz już wiem wszystko co mi potrzeba.

Link to post
Share on other sites
Weryfikacja, samsunga sm961 512GB nie ma  już w sprzedaży, wykupili, musiał być faktycznie bardzo opłacalny. Z allegro od nowego sprzedawcy nie będę ryzykował więc potrzebuję inny model. Waham się pomiędzy:

 

Jaki to nowy sprzedawca?

Sam u niego kupiłem swój dysk sm961 512GB

Na allegro jest od 2002 roku, 100% pozytywnych opinii ryzyko praktycznie zerowe.

Twoje pieniądze, Twoja sprawa ale możesz zaoszczędzić ponad 400zł :)

Edytowane przez marcin34424
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...