Skocz do zawartości

Ryzen 5 1500X vs Intel Core i5 6600K


Recommended Posts

Miałem już złożony zestaw z procesorem Intel Core i5 6600k w tym temacie: http://forum.benchmark.pl/topic/244224-komputer-do-grania-w-1080p-60fps/?do=findComment&comment=2369051 ale ciągle męczy mnie sprawa tego procesora. Ten komputer składam pod gry, gdyż będę na nim głównie grał. Popatrzyłem na testy na pclab.pl i w grach Ryzen 5 1500X ma podobna wydajność do i5 6600K. Po podkręceniu R5 1500X też ma podobną wydajność jak i5 6600K, czasem troszkę odstaje. Dodatkowym atutem Ryzena 5 1500X jest to że ma 8 wątków, a i5 6600K tylko 4, a można przypuszczać że gry będą wykorzystywać coraz więcej wątków, których w i5 6600K może zabraknąć. Dodatkowo R5 1500X kosztuje 140 zł mniej ok i5 6600K. Który z tych procesorów jest lepszy do gier? Jak będzie z podkręcaniem ich? Reszta zestawu (oprócz oczywiście MOBO) na pewno nie zmieni sie więc procesor będzie musiał dobrze dogadywać się z GTX 1070 od Gigabyte. Nie ukrywam że te 140 zł mniej dla mnie robi różnicę.

Edytowane przez Aksum
Link to post
Share on other sites

Prosta sprawa. Sprawdź, jak Ryzen radzi sobie w grach, które lubisz. Jeżeli wydajność jest wystarczająca (zważywszy, że na ogół ogranicza się odświeżanie do 60 FPS, to właśnie tyle musi generować), to bierz Ryzena. W przyszłości będziesz miał większy wybór przy ulepszaniu platformy, a różnica między 80, a 90 fps-ami (btw. rzadko kiedy różnice są tak duże) nie zrobi Ci różnicy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W mojej opinii pc do gier jednak wciąż lepiej składać na intelu, choć amd zrobiło krok do przodu w porównaniu z FX. 

https://www.purepc.pl/procesory/test_procesorow_amd_ryzen_5_1500x_vs_intel_core_i57500

6600k to jednak lepszy wybór. Zostałbym przy propozycji zestawu od 3ndurek

 

Jakie gry Cię interesują? 

Gry, które chcę ograć po zakupie kompa:Call of Duty: Advanced Warfare, Black Ops 3, Infinite Warfare, Crysis 3, Rise of the Tomb Raider, Mass Effect: Andromeda, Prey, FarCry 4 (w tych wszystkich grach gram tylko w singleplayer, multi zwykle nawet nie ruszam). To tak do pogrania w wakacje, a potem to co wyjdzie i mi się spodoba.

 

Właśnie przy tym R5 1500X budżet nie mam tak napięty jak przy i5 6600K (wtedy zależy czy rodzice mi dołożą ;):)). Poza tym kupuję ten komputer na co najmniej 5 lat tak więc te 8 wątków Ryzena wydaje mi sie bardziej przyszłościowe.

 

Ryzen 5 1600 (wersja bez X) to raczej nie bo wtedy też budżet mocno napięty, no chyba że rzeczywiście zjada tego i5 6600K na śniadanie to wtedy mógłbym się zastanowić i ewentualnie do tego Ryzena MOBO MSI B350 Tomahawk za 450 zł. Lepszy do gier jest ten Ryzen 5 1600 (bez X) czy i5 6600K?

Specjalnie dopisuję że chodzi mi o wersje Ryzena 5 1600 bez X żeby ktoś nie pomyślał że po prostu zapomniałem X i będzie mówił o wersji z X, a nie o tej, która mnie interesuje, czyli ta bez X.

Edytowane przez Aksum
Link to post
Share on other sites

 

 

Rise of the Tomb Raider

https://www.purepc.pl/minirecenzje/test_wydajnosci_rise_of_the_tomb_raider_patch_dla_amd_ryzen

 

 

Crysis 3

https://www.purepc.pl/procesory/test_procesorow_amd_ryzen_5_1500x_vs_intel_core_i57500?page=0,12

 

 

Prey

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_wydajnosci_prey_pc_wymagania_niskie_ale_grafika_slaba?page=0,11

 

 

Problem polega głownie na tym, że ryzen bywają niekiedy mocno nierówne. Raz wydajność jest na poziomie i5, innym razem obrywa od i3. Przejrzyj te testy, na pewno jednak ryzen to kosmos przy tym co potrafiły zaoferować fx'y. Sam to jeszcze dokładnie przejrzę i wieczorem się odezwę. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Problem polega głownie na tym, że ryzen bywają niekiedy mocno nierówne. Raz wydajność jest na poziomie i5, innym razem obrywa od i3.

Chodzi o to że Ryzeny w jednej grze są na poziomie i5 a w innej grzej na poziomie i3, a nie o to że w tej samej grze jedna sztuka danego modelu Ryzena jest na poziomie i5, a inna sztuka tego samego modelu Ryzena w tej samej grze jest na poziomie i3?

 

Bo sie trochę przestraszyłem, ze w Ryzenach wydajność zależy od sztuki.

Link to post
Share on other sites

https://www.purepc.pl/minirecenzje/test_wydajnosci_rise_of_the_tomb_raider_patch_dla_amd_ryzen

 

 

https://www.purepc.pl/procesory/test_procesorow_amd_ryzen_5_1500x_vs_intel_core_i57500?page=0,12

 

 

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_wydajnosci_prey_pc_wymagania_niskie_ale_grafika_slaba?page=0,11

 

 

Problem polega głownie na tym, że ryzen bywają niekiedy mocno nierówne. Raz wydajność jest na poziomie i5, innym razem obrywa od i3. Przejrzyj te testy, na pewno jednak ryzen to kosmos przy tym co potrafiły zaoferować fx'y. Sam to jeszcze dokładnie przejrzę i wieczorem się odezwę.

Przejrzałem te testy i inne i chyba po prostu gry są niezoptymalizowane pod Ryzena, a te które są (RotTR) lub te które wykorzystują dobrze wiele rdzeni (Crysis 3) działaja dobrze na Ryzenach.

 

Jak jest z temperaturami Ryzen 5 1600X? Grzeje sie tak jak FXy czy jest raczej chłodny?

Edytowane przez Aksum
Link to post
Share on other sites
Chodzi o to że Ryzeny w jednej grze są na poziomie i5 a w innej grzej na poziomie i3,

Dokładnie tak.

 

Konkretny test r5 1600 masz tu 

https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_amd_ryzen_5_1600_najtansze_szesc_rdzeni

 

Patrząc na suche liczby lepiej wypada intel. 

Jak jest z temperaturami Ryzen 5 1600X?

Jest ok.

https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_procesora_amd_ryzen_5_1600_szesciordzeniowa_ofensywa-2678-17.html

Zaraz, to 1600 czy 1600x?

 

 

 

niezoptymalizowane pod Ryzena, a te które są (RotTR) lub te które wykorzystują dobrze wiele rdzeni (Crysis 3) działaja dobrze na Ryzenach.

Mniej więcej tak ot wygląda. O ile wiem to trudniej pisze się gry pod wykorzystanie wielu rdzeni. Stąd te rozbieżności.

 

Ryzen wygląda kusząco, z drugiej strony patrząc w przeszłość:

komputer na co najmniej 5 lat tak więc te 8 wątków Ryzena wydaje mi sie bardziej przyszłościowe.

Tego samego argumentu używano uzasadniając zakup pierwszych generacji core i7. Jak jest teraz, 6 lat po premierze i5 2500k każdy widzi ;)

 

@down 

 

 

W najgorszym możliwym wypadku będziesz miał poprawną wydajność która w jakiś widoczny sposób Cię nie ograniczy.
 

świetne podsumowanie. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mimo wszystko ja bym brał Ryzena. Bardziej przyszłościowa podstawka, więcej wątków co już powoli zaczyna dawać kopa w grach. Ogólnie mało ryzykujesz. W najgorszym możliwym wypadku będziesz miał poprawną wydajność która w jakiś widoczny sposób Cię nie ograniczy. W bardziej optymistycznej wersji Ryzen dostanie kopa w nadchodzących grach (według mnie nie ma innej opcji, za długa była stagnacja w temacie wykorzystywania wątków w grach,oczywiście mogę być w błędzie).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Można się też spodziewać łatek poprawiających wydajność w niektórych obecnych już tytułach. Na razie ukazały się do: RoTR, Total War: Warhammer, DOTA 2. Być może o czymś jeszcze zapomniałem.

Nowa AGESA poprawi zdecydowanie obsługe ramu. Jest już lepiej niż było na premierę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Sam mam podobny dylemat ryzen czy i5, a skupiam się głównie na grach, z jednej strony jak przedmówcy piszą ryzen dostaje powoli kopa do wielu tytułów, z drugiej strony mam wrażenie ( osobiste przewrażliwienie ), że będę miał z nim jakieś problemy. Natomiast i5 jak wiele testów pokazuje śmiga jak ta lala w grach. Szczerze przemawia za mną ryzen, głównie z tego względu, że i tak skok wydajności np. w moim przypadku po przesiadce z phenoma 955 BE będzie znaczny i platforma na parę lat, znowu co do intela mogę mieć niemal pewność, że będzie działał według moich oczekiwań i nie będę miał jakiś tam problemów z fpsami w grach. Minusem jest podstawka, przyjdzie nowy i5 nowa podstawka dodatkowe koszty. 

Link to post
Share on other sites

No i? Jesteś przekonany do i5 bierz i5. Po co dalej autorowi mieszać w głowie. Co do podstawki itp to już chyba każdy przyzwyczaił się, ze intel dyma nas jak popadnie. Nowy procek = nowa podstawka. Procesory z K nie służą do podkręcania i nie zaleca się tego robić, glut pod ihs, ceny z kosmosu. Takie odniosłem wrażenie.

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Ryzen to nowy proc, trzeba się liczyć z tym że jego wydajność zwłaszcza w starszych tytułach może "kuleć".

Trzeba także pamiętać o aktualizacjach W10 do najnowszej wersji ze wsparciem dla "ryżena".

Co nie zmienia faktu że własnie ten CPU jest bardziej przyszłościowym wyborem, a sam BOX jest całkiem całkiem spokojnie można podkręcić na nim do 3.7GHz.

Edytowane przez neo88
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Sam przesiadlem sie z i5 na i7 (taki mialem plan od poczatku, bez zamiaru zakupu Ryzena, bo w momencie skladania platformy nie bylo ich jeszcze na rynku), i obecnie podepne sie pod to, co pisze kolega wyzej - bierz Ryzena 1600. W porownywalnej cenie bedziesz mial 6 a nie 4 rdzenie i znacznie chlodniejsze CPU, bezproblemowe OC i na pewno bardziej przyszlosciowe.

 

Mnie sie nie chce zmieniac obecnie platformy (proc + mobo) na Ryzena, ale jesli bym dzisiaj kupowal wlasnie proc + mobo - kupil bym Ryzena. Na jego korzysc przemawia przystepniejsza cena, osiagi (obecnie, a bedzie na pewno lepiej) zblizone i czasem lepsze od i5, temperatura i na pewno polityka AMD wzgledem platformy, jako calosci. Zapewne, jak za jakis rok bede chcial zmienic swojego 6700K na cos lepszego (7700K pomijam, bo to lepsze nie jest, za to na pewno bardziej problemowe) - bede musial zmienic platforme, bo tak Intel zrobi, ze bedzie nowy proc - nowa podstawka. Tutaj, za rok czy dwa zrobisz upgrade na cos lepszego i bedzie OK, do tego za pewne taniej niz u Intela.

 

Podsumowujac - ja bym wzial R5.

Edytowane przez _Crypt_
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...