Skocz do zawartości

Komputer do 7500zł / Ocena zestawu do streamowania i nagrywania


Recommended Posts

Dzień dobry forumowicze, proszę o radę oraz ocenę który zestaw będzie moim następnym komputerem

 

  • Zastosowanie komputera : gra + stream ( overwatch, cs go, gta v, bf1) planuję streamować fpsy, dodatkowo nagrywać jakieś materiały na youtube, także z nowszych gier
  • Maksymalna kwota : 7500zł.
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : 8 czerwca 2017r
  • Których części potrzebuję : jednostka komputerowa (bez monitora i urządzeń peryferycznych typu klawiatura, myszka).
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : jasne, że tak
  • Rozdzielczość mojego monitora i model : 1920x1080 LG 24gm77 144hz + jakiś poleasingowy DELL IPS 22cale
  • Specjalne wymagania : brak
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : brak
  • Własna propozycja zestawu zestaw #1 -> i7 7700k GTX1080Ti 
    https://iv.pl/images/45040026398056167130.png
    

    albo zestaw #2 -> i7 6800k GTX1080

    https://iv.pl/images/80023416095384816038.png
    

            Chciałbym dowiedzieć się ,który według was zestaw będzie lepszy do streamowania i nagrywania gier oraz vlog'ów. W większości będą to relację z gier overwatch, bf1 oraz CS GO. Osobiście skłaniam się do zestawu pierwszego ze względu, że korci mnie ta GTX 1080Ti a widzę, że większości streamerów + youtuberom starcza w zupełności 4 rdzeniowy i7. Priorytetem dla mnie jest zestaw, który będzie miał jak najwięcej fps w grze podczas obciążenia streamu. Nie będę ukrywał, że przejrzałem wiele tematów zanim napisałem ten post, proszę o wytknięcie wszelkich moich błędów w wyborze podzespołów. Dziękuję :)

Link to post
Share on other sites
Osobiście skłaniam się do zestawu pierwszego ze względu, że korci mnie ta GTX 1080Ti a widzę, że większości streamerów + youtuberom starcza w zupełności 4 rdzeniowy i7

 

Dokładnie tak

 

Priorytetem dla mnie jest zestaw, który będzie miał jak najwięcej fps w grze podczas obciążenia streamu

 

Z drugiej strony, GTX 1080 Ti do CS'a czy Overwatch to gruba przesada nawet przy 144 Hz. Do streamu to i i5 tutaj wystarczy.  BF1, stream oraz nagrywanie wykorzysta wszystkie rdzenie i wątki jakie oferuje 6800K

 

 

Ciężko będzie się zdecydować. Patrząc jednak bardziej na gry jakie preferujesz, na monitor FullHD, na nagrywanie, na stream oraz bardziej w przyszłość pod wymianę GPU, skłaniałbym się jednak chyba tutaj ku drugiej opcji. 

 

A może ..

 

1 x  Intel i7-5820K /3.6 GHz, BOX, LGA2011-3/ 1 x  Kingston 8GB 3000MHz CL15 HyperX Savage 1 x  NZXT Source S340 (czarna) 1 x  GoodRam Iridium PRO 240GB SATA3 (560/530MB/s) MLC 1 x  SilentiumPC Grandis 2 XE1436 1 x  Gigabyte GeForce GTX1080Ti Gaming OC 11GB DDR5 352bit (1657/11010) 1 x  Western Digital Blue 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 1 x  MSI X99A SLI /intel X99, LGA2011-3, DDR4/ 1 x  bequiet! PurePower 10 600W Silver

 

7600 zł + druga kość pamięci za jakiś czas ? 

 

Porównując jednak znów i7 7700K oraz 5820K, to w grach ten pierwszy będzie wypadać lepiej. 

 

Jak masz z czego wyłożyć na start, to dajesz tutaj i7-6800K + Asus X99-E i później sięgasz po zwrot na 420 zł https://www.asus-promotion.com/cpu/pl/tac/poland

 

Płacisz 7904 zł - 460 zł zwrotu i mieścisz się w zakładanych 7500 zł. Może to będzie złotym rozwiązaniem. 

Link to post
Share on other sites

Dziękuje Kajtek za tak szybką odpowiedź. Spróbuję Ci wytłumaczyć moją logikę :P. Pracuję wraz z zespołami z gry overwatch a sam gram w zespole cs go dla zabawy. Pomysł na stream i nagrywki przyszedł w formie - i tak siedzę nad tym połowę dnia to czemu by nie pokazywać tego na platformie twitch czy youtube. Ten bf był dodany dodatkowo. Nie określiłem w swoich planach co dokładnie będę nagrywał czy tam streamował poza grami overwatch i cs go.

W momencie gdy będę streamować zależy mi na tych fpsach ale też na komforcie grania. Oznacza to, że wszyscy w okół straszą mnie sytuacją, że jeśli nie kupię tego 6 rdzeniowca 6800k to na i7 7700k podczas obciążenia streama przez programy choćby OBS będą strasznie mi spadały fpsy w overwatchu. A tutaj właśnie mi zależy by streamując nie być zmuszony do grania na najniższej grafice w overwatchu i pozostawić ten komfort. Dlatego stwierdziłem, że są dwie opcje 6800k + gtx 1080 w zestawie którym 2rdzenie więcej odciąża mi na tyle komputer podczas streamowania overwatcha, że nie będę musiał obniżać grafiki z wysokiej i utrzymać te stałe 150fpsów albo zestaw i7 7700k + gtx 1080ti, w którym karta da mi te 25fpsów więcej i obciążenie procesora nie będzie odczuwalne w grze ze względu na większą ilość fpsów od karty.

 

Przyszłościowo?

To jest mój początek jeśli chodzi o stream, czy youtube. Te podzespoły, które podałem w zestawach wydają mi się na porządne i chce by służyły i dość długo. Jeśli chodzi o zmiany w przyszłości, widzę raczej inną perspektywę. Dokupić jakiś drugi komputer, który będzie służył mi tylko jako stacja odciążająca procesor, przechwytująca obraz bądź do renderowania filmów na youtuba a ten komputer zostawić jako komputer na którym gram.

Link to post
Share on other sites

 

 

Dokupić jakiś drugi komputer, który będzie służył mi tylko jako stacja odciążająca procesor, przechwytująca obraz bądź do renderowania filmów na youtuba a ten komputer zostawić jako komputer na którym gram.

 

Przy takich podzespołach jak 7700K czy 6800K w CS / Oerwatch naprawdę nie ma takiej potrzeby.

 

Opcja z dopłatą na start i z zwrotem od ASUSA przejdzie ? Jeżeli tak, to masz dwie pieczenie na jednym ogniu. Masz i 1080 ti i 6800K 

Link to post
Share on other sites

Przy takich podzespołach jak 7700K czy 6800K w CS / Oerwatch naprawdę nie ma takiej potrzeby.

 

Opcja z dopłatą na start i z zwrotem od ASUSA przejdzie ? Jeżeli tak, to masz dwie pieczenie na jednym ogniu. Masz i 1080 ti i 6800K 

Muszę to przemyśleć, ponieważ inwestuję również w mikrofon blue yeti, kamerkę itp. Daj mi 24h, bo nie brałem tej opcji na początku pod uwagę :D Masz rację, trudna decyzja jest w tym wszystkim. Powiedz mi jedno w zestawie od Ciebie znalazł się zasilacz od bequiet 600W a wszędzie gdzie nie spojrzę polecacie zasilacze corsair, dobry jest w ogóle ten zasilacz? tak samo ten chłodzenie Grandis 2 ?

 

w dodatku jak patrzę na ten cashback asusa, to nie skończył on się przypadkiem wczoraj? https://www.asus-promotion.com/pl/

Edytowane przez luckyman
Link to post
Share on other sites

Przemyślałem kwestię zestawu i stwierdziłem, że nie lubię kompromisów w takich przypadkach. Jest to komputer który będzie męczony streamem, nagrywaniem, dlatego stwierdziłem, że jak już tyle wydaję na komputer do "pracy" to podwyższę odrobinę budżet i kupię to co jest "dobre".

 

http://iv.pl/images/19271244355457047813.png

 

Wybrałem o 100zł droższą płytę asusa by być po prostu z niej zadowolony...

Łącznie wyjdzie mnie na czysto zestaw 8000tys uwzględniając 460zł zwrotu za płytę asusa

 

I teraz moje pytania do Ciebie Kajtek/3ndurek

 

1.  Czy według Ciebie ten zestaw jest okej pod względem sprzętu, współgra ze sobą i da sobie radę przez kilka lat?

2. Czy zasilacz od coolera jest okej? tzn da sobie spokojnie radę z oc karty graficznej i procesora i nie muszę się o niego martwić, że coś się stanie?

3. Czy dołożyć do chłodzenia dark rock 3 pro , przeczytałem gdzieś, że broadwell-e mocniej się nagrzewają?

4. NXZT S340, obudowa która mi się co prawda podoba, jednak czy nie ma w niej problemu, że przez szpary dużo kurzu ładuję się do środka?  co prawda nie widzę problemu by sprężonym powietrzem raz w miesiącu potraktować ale spytam się Ciebie o zdanie.

5. Przyszłościowo, czy warto w przyszłości dołożyć bądź wymienić wentylatory w nxzt s340? Jeśli tak to zlinkuj mi na jakie to sobie gdzieś to zapiszę.

6. Do jakiego stopnia bezpiecznie  podkręcić procek i kartę graficzną w tym sprzęcie. Powiedz mi w ogóle jak to jest? tracę gwarancję gdy podwyższam obroty karty i procesora?

 

Dziękuję serdecznie Kajtek oraz 3ndurek

Link to post
Share on other sites

 

 

 Czy według Ciebie ten zestaw jest okej pod względem sprzętu, współgra ze sobą i da sobie radę przez kilka lat?

 

Tak

 

 

 

Czy zasilacz od coolera jest okej? tzn da sobie spokojnie radę z oc karty graficznej i procesora i nie muszę się o niego martwić, że coś się stanie?

 

Tak choć można tutaj pokusić się XFX XTR / RM550X / EVGA G2

 

 

 

Czy dołożyć do chłodzenia dark rock 3 pro , przeczytałem gdzieś, że broadwell-e mocniej się nagrzewają?

 

Trzeba sprawdzić dokładnie czy wejdzie do NZXT 340. Niby wejdzie https://i.imgur.com/BVLnFeo.jpg

 

 

 

NXZT S340, obudowa która mi się co prawda podoba, jednak czy nie ma w niej problemu, że przez szpary dużo kurzu ładuję się do środka?  co prawda nie widzę problemu by sprężonym powietrzem raz w miesiącu potraktować ale spytam się Ciebie o zdanie.

 

Na topie nie ma filtra ale jak będzie wentyl z wyciągiem to naprawdę mało kurzu się tam dostanie. Raz na 6 miesięcy przedmuchasz i tyle.

 

 

 

Przyszłościowo, czy warto w przyszłości dołożyć bądź wymienić wentylatory w nxzt s340? Jeśli tak to zlinkuj mi na jakie to sobie gdzieś to zapiszę.

 

Jakieś od BQ można wrzucić.

 

 

 

Do jakiego stopnia bezpiecznie  podkręcić procek i kartę graficzną w tym sprzęcie.

 

Do takiego stopnia, aby było to wszystko stabilne. Wyjdzie w praniu. 6800K potencjału ogromnego nie ma.

 

 

 

tracę gwarancję gdy podwyższam obroty karty i procesora?

 

Jak przeholujesz z napięciem, to będzie problem,  

Link to post
Share on other sites

Mówisz o tym zasilaczu? http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=13348

Lepszą inicjatywą będzie dołożenie do tego zasilacza, zamiast do dark rock 3 pro?

Jak to jest w ogóle z tym procesorem 6800k, czytając po zagranicznych forach wszedzie wskazują, że dark rock 3 pro to jest najtanszy dobre do oc chłodzenie, potem noctua dh15 a najlepiej to jakieś chłodzenie wodne. Ten dark rock 3 zwykły bez pro jest dosyć wydajny na oc tego procesora?

 

Powiedz mi jeszcze jeśli możesz co do wyboru płyty przeze mnie, czym x99-a ii jest lepsze od x99-e podanego przez Ciebie? bo kierowałem się jedynie wyglądem  :D

Link to post
Share on other sites

No dobra, to mamy problem. NXZT S340 nie pasuję do dark rock 3 pro, przynajmniej esc.pl , tak twierdzi. I teraz nastaje problem gdyż nie chce posuwać budżetu dalej do przodu. X99-E, RM 650X, NXZT s340, WD BLUE 1TB, ssd GRIP 240GB, Corsair 16gb oraz i7 6800k i nie pasujący dark rock 3 pro wychodzi dokładnie mój budżet 8500zł a potencjalna inna obudowa którą przeglądałem, mieszcząca dark rock 3 pro jest Corsair Carbide 400c czyli dodatkowa nie przyjemna stówa w zestawie, w sklepie esc

http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=44884

Ten sam zestaw X99-E, NXZT s340, WD BLUE 1TB, ssd GRIP 240GB, Corsair 16gb oraz i7 6800k ale znowu bez zasilacza corsair 650x (nie ma go w morele) w morele, zastąpiłem go XFX XTR 650W wraz z Corsair Carbide 400c i usługą montażu wynosi dokładnie mój budżet 8500zł

I teraz co robić?

Szczerze, mam większe zaufanie do esc.pl zamiast do morele chyba, że to przeczucie mylne?

Czy ta obudowa corsair carbide 400c jest w ogóle warta rozpatrzenia?

Edytowane przez luckyman
Link to post
Share on other sites

Miałem 400C i jakoś mnie ona do siebie nie przekonała. Z drugiej stron więcej negatywnych opinii naczytałem się o NZXT 340, a ta mi pasowała pod każdym względem. 

Hej Kajtek! Osobiście również podoba mi się bardziej s340 a zwłaszcza s340 elite.

Wczoraj już miałem zamawiać ten cały zestaw a tu esc informuję mnie, że zasilacze Corsair RM 650X nie będą póki co w sprzedaży i corsair nie daje informacji, kiedy wrócą. Nie mają dostępnej karty graficznej 1080ti palit jetstream i jej nie dostaną póki co :D i dodatkowa informacja ASUS z swoją promocją sobie odleciał, nikomu nic wcześniej nie mówiąc, ustawiając w regulaminie nagle, że trwa do 7 czerwca https://www.asus-promotion.com/cpu/pl/tac/poland.

A mnie od tego wszystkiego tylko głowa rozbolała :rotfl:

 

Więc chyba czas by wrócić do pierwszej opcji komputera, niesmak pozostaje po 6800k i 1080ti, i trzeba budować kompa na i7 7700k.

Obudowa: NXZT s340 270,00 zł, chyba, że wersja elite 375zł

Zasilacz: Corsair RM550X 550W 449,00zł

Dysk SSD: Dysk SSD GoodRam Iridium Pro 240GB 395,00 zł

Dysk HDD: Seagate 1TB 3,5" SATAIII, 7200RPM, 64MB cache lub 1TB WD CAVIAR BLUE 229,00zł

RAM: Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL16 589,00 zł

Karta graficzna: Karta graficzna Palit GeForce GTX 1080 Ti JetStream 11GB GDDR5X (352 bit, 3183,00zł

Procesor: Intel Core i7-7700K, 4.2GHz, 8MB, BOX, 1539,00zł

Płyta główna: coś od MSI, m5, procarbon? nie mam pojęcia, która jest najlepsza do oc na kabylake (cashback msi)

Chłodzenie: skoro nie mam 6800k i już podwyższyłem budżet to pomóż mi wybrać coś z chłodzenia wodnego tak by podkręcić kabylake do minimum 4,8ghz.

Budżet teraz to 8000zł, czyli jakieś 1250zł na samą płyte i chłodzenie wodne (tak w nawiasie, jest sens w tym budżecie kupować krakena?)

 

Mam nadzieję, że w końcu uda mi się ustalić upragniony zestaw, zanim administratorowi skończy się cierpliwość i zamknie mi temat xd :D

Link to post
Share on other sites

 

 

A mnie od tego wszystkiego tylko głowa rozbolała

 

No nie dziwię się :D 

 

 

 

coś od MSI, m5, procarbon?

 

W zasadzie obojętne ...

 

 

 

8000zł, czyli jakieś 1250zł na samą płyte i chłodzenie wodne

 

Dałbym tutaj Dark Rock 3 oraz Plextoa M8P zamiast dokładać do AiO 


Zasilacz też w zależności od sklepu, EVGA G2 albo RM 550X / XFX XTR 550W

Link to post
Share on other sites

Kajtek, to prawda, że jesteś niezastąpiony xd ale nie rozwiałeś moich wątpliwości. Jest jakaś faktyczna różnica pomiędzy płytą z270 procarbon a m5 a mpower w łatwości i możliwości OC? czy tylko diody sobie raz są a raz ich nie ma?

 

 

Zasilacz RM550X biorę, wystarczy pod OC 1080ti i 7700k?

 

Jeśli chodzi o chłodzenie. Wiem, że chcesz jak najlepiej, jednak bardzo zależy mi na tym chłodzeniu wodnym. Co będzie nalepszym wyborem? corsair h100i? czy coś innego? jak w ogóle jest głośnością chłodzenia wodnego?

 

oho, morele chce sobie zarobić. zobacz jak cena skoczyła PALITA 1080TI https://www.morele.net/karta-graficzna-palit-geforce-gtx-1080-ti-jetstream-11gb-gddr5x-352-bit-dvi-d-hdmi-3xdisplayport-box-neb108t015lcj-1228394/

Edytowane przez 3ndurek
Cytowanie
Link to post
Share on other sites

. Jest jakaś faktyczna różnica pomiędzy płytą z270 procarbon a m5 a mpower w łatwości i możliwości OC? czy tylko diody sobie raz są a raz ich nie ma?

 

Zasilacz RM550X biorę, wystarczy pod OC 1080ti i 7700k?

 

Nie bierz kolego płyty MSI Z270 Gaming M5 [800zł], przez te gówniane radiatory typu plastik fantastik płyta ma duże temp przy sekcji zasilania.

 

Zobacz linka: https://www.purepc.pl/plyty_glowne/msi_z270_gaming_m5_test_plyty_glownej_dla_graczy?page=0,19

 

a teraz porównaj płyte za 580zł / Z270 TOMAHAWK/: 

 

https://www.purepc.pl/plyty_glowne/test_plyty_glownej_msi_z270_tomahawk_rakieta_czy_siekiera?page=0,18

 

To już  tańsze płyty od MSI  typu:

 

* Z270 GAMING PLUS

*          GAMING PRO

*          KRAIT GAMING

*          GAMING PRO CARBO

 

mają o wiele mniejsze temp.  niż to coś M5

Edytowane przez serafin1
Link to post
Share on other sites

 

 

Nie bierz kolego płyty MSI Z270 Gaming M5 [800zł], przez te gówniane radiatory typu plastik fantastik płyta ma duże temp przy sekcji zasilania.

 

Czyli co? olać kwestie MSI, wszędzie widzę tego ASUSA Z270F w porównaniach tych z270. To jest aktualny najlepszy wybór w kwestii dobrej płyty pod z270?

 

Chciałbym w końcu się dowiedzieć co z tym chłodzeniem wodnym... to takie złe? temperatury są nie wiele niższe np w porównaniu noctua dh15 do kraken x62 czy x61? Poczytałem jedynie, że w corsairach coś jest z wiatrakami w tym chłodzeniu wodnym.

 

W ogóle widzę, że ludzie po forum straszą i7 kaby lake, że są źle wykonane (chodzi o pasty) :o już nie wiem co wierzyć a w co nie  :rotfl: 

Link to post
Share on other sites
Zasilacz RM550X biorę, wystarczy pod OC 1080ti i 7700k?

Wystarczy, ale nie opłaca się na tle wersji 750W, która jest droższa o kilka dych.

 

bardzo zależy mi na tym chłodzeniu wodnym. Co będzie nalepszym wyborem? corsair h100i? czy coś innego? jak w ogóle jest głośnością chłodzenia wodnego?

W tego typu AIO na start wymiana wentylatorów bo standardowe są głośne, ponadto sama pompka, ją też słychać.

Jak się bardzo na AIO nie napaliłeś to daj sobie spokój i bierz chociażby BQ Dark Rock 3. WYdajność zbliżona, kultura pracy lepsza.

 

 

oho, morele chce sobie zarobić. zobacz jak cena skoczyła PALITA 1080TI https://www.morele.n...015lcj-1228394/

 

W dobrej cenie masz https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-1080-ti-aorus-11gb-gddr5x-352-bit-dvi-d-3xhdmi-3xdp-box-gv-n108taorus-11gd-976908/

wydajne chłodzenie, do tego stosunkowo ciche.

Z mobasem też nie ma co przesadzać, dopłata do pierdół zbędna, do 600zł masz Asrock Z270 K4 Gaming mocna i dobrze chłodzona sekcja, gamingowe dodatki tez posiada ;).

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź, czekałem na nią. Chciałbym Ciebie spytać jeszcze jedynie o jedną kwestię. Wolałbym zamówić wersję palit karty graficznej. Czy wiesz coś o gamerock 1080ti palita? Poprzednik był bardzo udany a jak jest w tej wersji? Na morele jest za 3150, mogę ją wziąć?

Jutro w końcu zamawiam! :P

Dostałem bardzo korzystną ofertę od morele, jednak muszę zdecydować się na palit 1080ti super jetstream bądź 1080ti gamerock, czekam na pomoc, którą wybrać, Obawiam się troche o hałas od tych kart.

 

wszelkie recenzje jakie spotkałem na temat tych dwóch kart:

http://www.gamestar.de/artikel/palit-geforce-gtx-1080-ti-super-jetstream-guenstiger-aber-voll-konkurrenzfaehig,3313728,seite3.html

https://www.kitguru.net/components/graphic-cards/ryan-martin/palit-gtx-1080-ti-super-jetstream-11gb-review/12/

https://www.computerbase.de/2017-05/palit-gtx-1080-ti-gamerock-test/2/

https://www.youtube.com/watch?v=MFE4G2gMlAM&t=224s

https://www.youtube.com/watch?v=LEM9JYkxI84&t=779s

https://www.youtube.com/watch?v=WkK2sIzem6E

Edytowane przez luckyman
Link to post
Share on other sites

Super, dzięki za szybką odpowiedź. Napisałem do morele z zestawieniem gigabyte lub msi gaming x, jakie ceny mi zaproponują. Słuchaj tak spytam się Ciebie dla pewności 6800k na płycie z asusem x99-ii a i takim msi 1080ti gaming x na pokładzie da sobie radę z zasilaczem rm 650x? bo respektuję kilka opcji jakie od morele dostałem. Zabrakło corsairów rm 750x tak samo jak, 650x (podobno mają ostatnią sztukę)

Edytowane przez 3ndurek
Cytowanie
Link to post
Share on other sites

Trochę tu chaosu ale przedstawię temat dla innych, gdyby ktoś się interesował. Wysłałem tak z niechęcią zapytanie ofertowe do morele i jak się okazało da się z nimi negocjować ceny. Rabat który dostałem jest bardzo korzystny, w każdym razie nie ma konkurencji z innym sklepem pod względem cen. Zobaczymy jak dalej sprawa się posunie.

 

Jeśli chodzi o tą płytę asus x99-e, to jest dokładnie to samo co x99-a ii , tylko bez zbędnych dodatków oświetlenia i maskowania na płycie panelu tylnego? Czy czymś jeszcze się różni? Zobacz w ogóle , że na morele są dwie płyty x99-e , jedna jest za 1006zl a druga za 1054 xd

 

Jest mega duży problem z zasilaczem corsair rm czy to 650x , czy to 750x. Zabrakło ich W hurtowniach!? I sklepy nie są w stanie odpowiedzieć kiedy je dostaną. Czy w ogóle jest coś relatywnie podobnego cenowo , jakościowo z zasilaczy podobnych do modeli rm x ?

Edytowane przez luckyman
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...