Skocz do zawartości

Problem z grami (głownie przycięcia) po wymianie GPU


Recommended Posts

Witam.

Mam nadzieję że dobrze umieściłem moje wypociny. Jestem nowy więc proszę o wyrozumiałość :)

 

Zacznę od specyfikacji technicznej mojego PC:

 

Procek: AMD FX8320E

Płyta: Gigabyte 970A-DS3P

RAM: 16 GB DDR3

GPU: Radeon RX480 G1 Gaming Gigabyte

Dysk: Crucial CT240BX200SSD1

Zasilacz: Chieftec 600W Smart Series.

 

Nie ukrywam, że komputera używam głownie do gier i sprawiało mi to ogromną radość do czasu wymiany GPU na w/w model. Początkowo wszystko chodziło jak należy i cieszyłem się piękną grafiką na ULTRA w Wiedźminie 3 bez żadnych przycinek. Sielanka zakończyła się gdy dałem "odpocząć" PC-towi przez tydzień. Wtedy się zaczęło... Skaczący obraz, przycięcia, spadki FPS, miganie różnych obiektów. Zaznaczę że nie przeprowadzałem ŻADNYCH aktualizacji sterowników. 

 

No ok pomyślałem są szopki więc pora na aktualizację. Odinstalowałem drivery za pomocą DDU. Instalacja najnowszych sterów Crimson ReLive-dalej to samo. Jako że u mnie długo nie trzeba stwierdziłem ze zakończę sprawę formatem, co też uczyniłem. Win10 64bit wgrany na nowo, instalacja wszystkich driverów, pobieranie wieśka przez steam, odpalam gierke pewny, że problem nie istnieje a tu zgas bo wciąż to samo.

Próbowałem różne wersje sterowników począwszy od 16.4 skończywszy na 17.4.4. Wszędzie to samo.

 

Wspomnę w tym miejscu iż po wszystkich operacjach pozostał problem przycięć resztę udało mi się zniwelować. Zauważyłem że występują one w momencie gdy doczytuje się nowa lokacja. Powiedzmy wbiegam w grupę bandytów - cięcia, spadek FPS do nawet 20kl/s - 3 machnięcia mieczem - FPS wraca do 50-60. Wbiegam do miasta ta sama sytuacja. Problem dotyczy również innych gier np: Far Cry Primal (z tym że tutaj tylko spada fps), Rise Son of Rome, Doom 4. Zmiana ustawień graficznych w żaden sposób nie wpływa na te zacięcia. 

 

Problem występuje zarówno na TV LG jak i monitorze. Wymieniłem kabel HDMI, powyłączane wszystkie dodatkowe efekty - nic nie pomaga. 

 

Przy włączonym V-sync FPS spada od danej granicy - przeważnie 60 fps do około 40 klatek. Ograniczając FPS w RIvatunerze do 30 FPS spada do 20. Wyłączając synchronizację (podam przyklad w zamkniętym pomieszczeniu)- wchodząc 110 FPS po chwili 40-50 i znów wraca do 110.

 

Temp. karty w stresie max 80 'C - podobno standard w tym modelu. Procka - 55 C.

 

Nie mam pomysłów co więcej mogę zrobić proszę a właściwie błagam o pomoc bo moja wiedza kończy się właśnie w tym miejscu. 

 

Pozdrawiam, Konrad. 

Link to post
Share on other sites

Ok. a czy jest coś o czym powinienem wiedzieć podczas instalacji chipsetu?

 

Może ktoś może rzucić okiem na wykresy z OCCT bo patrząc na wykresy innych wydaje mi się że są podejrzane heh.  http://catshare.net/ci0T5xJBMjYPEATO


Niestety nie pomogło. Wciąż tnie :/Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka Edytowane przez bruzdaty
Link to post
Share on other sites

 

 

Ok. a czy jest coś o czym powinienem wiedzieć podczas instalacji chipsetu?

może tylko tyle, że lepiej je zainstalować przed Crimsonem GPU czyli chipset (restart) Crimson (restart)

 

Jakie masz chłodzenie na procku? strasznie zrzuca zegary (3,5GHz na 2,7GHz) no ale to wersja E, nie mniej jednak spróbuj w UEFI wyłączyć opcje i potestować

  • AMD C1E Support – Disabled;
  • AMD C6 Support – Disabled;
  • AMD K8 Cool&Quiet control – Disabled;
  • AMD APM Master Mode – Disabled.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Chłodzenie mam powietrzem z zainstalowanym SilentiumPc Spartan czy coś takiego. Nie wiem dokładnie bo zakładali mi w sklepie i nie wnikałem w szczegóły.

Niestety altualizacja chipsetu nic nie dała.

Jak wrócę z pracy to sprawdzę te wszystkie opcje.

Zaczynam tracić cierpliwość. Jeszcze chwila i pojadę po nową jednostkę na bazie intela bo AMD mnie ostatnimi czasy bardzo rozczarowało.

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

No dokladnie. Myślisz że to może być przyczyną zacięć? Czy spadki nie są na tyle intensywne? Niby temperatury pokazuje w normie ale z tego co się oczytałem różnie z czujnikami bywa :/

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Po załączonych testach OCCT wyraźnie widać jak taktowanie procka spada i skacze napięcie - typowy throttling

Opcje są dwie:

1) płyta nie ogarnia procka, wyłącz opcję Turbo w UEFi aby działał na nominalnych 3,2GHz i sprawdź

2) mimo temperatury procka zaczynają działać zabezpieczenia termiczne, bo jego otoczenie się gotuje - patrz obudowa "piekarnik" - wyłącz co napisałem wcześniej i sprawdź

Link to post
Share on other sites

Ok za 2h bede w domu i się tym zajmę. Mam cichą nadzieję że pomoże heh Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

No dobra zrobiłem jak pisałeś. W linku efekty. Prosze Cie teraz - powiedz że wiesz co mu dolega. ;) http://catshare.net/hyMZ5iCPZDA0adqd

Jesteś cudotwórcą :) Gdybym tylko mógł wyrazić słowami jak bardzo jestem Ci wdzięczny heh. Efekty szarpania obrazu ustąpiły!

Co prawda jeszcze się zdarzają ale na tyle rzadko, że jest to akceptowalne i nie psuje to rozrywki. Doradź mi proszę co teraz powinienem wymienić tudzież ustawić by podzespoły w miarę ze sobą współgrały i nie ograniczały się wzajemnie.

 

Teraz dopiero słychać jak GPU dostaje po garach temp łapie 80 i ani drgnie w dół podczas gdy wcześniej bez problemu zbijało nawet wiatraków bardzo nie słyszałem. Teraz wyją aż miło posłuchać lol xD 

 

Super że można liczyć na pomoc innych. Bardzo Ci dziękuję za zainteresowanie i chęć jej udzielenia :) 

Link to post
Share on other sites

Cieszę się, że choć trochę mogłem pomóc. Podaj model obudowy by można było rozważyć ew. poprawę cyrkulacji powietrza, tudzież pomyśleć nad zmianą tego nieszczęsnego Spartana.

Można również popracować na pracą wentylatorów w RX480 by nie były aż tak słyszalne.

Link to post
Share on other sites

Myślę o kupnie nowej bo ta nawet nie ma możliwości podpięcia dodatkowych wiatraków. Jest tylko jeden malutki z tyłu lol. Nawet nie wiem co to za model. Myślałem o kupnie takiej: http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6840822270 . Co o tym sądzisz? Co do chłodzenia - myślisz że dobre powietrzne wystarczy czy lepiej dołożyć to 100zl i zainwestować w wodne?Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Bałem się cały wczorajszy wieczór że ustrojstwo powróci i niestety stało się. Ręce mi opadły. Nie wiem czy coś się zasysa w tle bez mojej wiedzy czy co się dzieje ale mam tego dość. Wszystko w biosie powyłączane nic nie zmieniałem. Wiatraki znów niesłyszalne, tnie jak diabli. No nic. Jakieś jescze pomysły? Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Link to post
Share on other sites

Obudowa da radę, ale z racji posiadania Z11 powiem, że fabryczne wentylatory są mało wydaje i dość głośne, więc z czasem i w miarę posiadanego budżetu do wymiany ten tylni i choć jeden górny. https://www.ceneo.pl/26584646 trochę taniej można kupić.

Dobre powietrzne w zupełności wystarczy.

 

Sprawdź czy przypadkiem nie pobiera aktualizacji. Pobierz to http://download.gigabyte.eu/FileList/Utility/vga_xtreme_engine_setup_1.25.exe albo MSI Afterburner i ustaw po swojemu krzywą obrotów wentylatorów karty graficznej np. przy 50 stopniach dopiero zaczynają się kręcić.

Link to post
Share on other sites

http://allegro.pl/zalman-obudowa-z9-neo-usb-3-0-white-i6836889965.html  Jednak z9 zamówiłem bardziej mi do gustu przypadła.   http://allegro.pl/cooler-cpu-noctua-nh-d14-140-i-120mm-cichy-wydajny-i5118719626.html

Coś takiego styknie? A jeszcze pytanko - jak kupie takie chłodzenie będę mógł w przyszłości założyć to na socket 1151? Bo na aukcji jest mowa o 1150 a nie wiem jak wygląda różnica. 

Edytowane przez bruzdaty
Link to post
Share on other sites

Widzę, żeś konkretnie się wkurzył. Noctua... nieźle. Do nowszych socketów również będzie pasować. Sprawdź jedynie, czy z RAMem nie będzie kolidować.

Przy okazji, otwórz obudowę i sprawdź, czy i w jakim stopniu sytuacja się poprawi (pozwoli Ci to grać dopóki nie dotrze nowa obudowa).

Link to post
Share on other sites

Otwierałem. Cała jednostka chodzi dużo ciszej a temp w sumie bez zmian. Moze do 3C chłodniej. Czuć natomiast że nie musi się tak wysilać żeby się ochłodzić. Niestety nie wpływa to na te diabelskie ściny :/ jak do 10 nie rozwiążę problemu to wymieniam grafę, procka i płytę. Nie mam już sił dłużej z tym walczyć lol. Ciągnie się jak smród po gaciach już chyba 4 miesiąc. Co ciekawe na wcześniejszym r9 270x nie było takiego zjawiska. Chętnie podmieniłbym jeszcze grafikę dla pewności ale niestety nie mam gdzie pożyczyć podobnej. Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Hah cuda nie widy. Odpalam teraz wszystko pięknie. Nagle w kompie charakterystyczne "pyk" i tnie jak cholera. Wyłączam grę siedzę na pulpicie 5 min odpalam i znów ideał. "Pyk" i ściny. Teraz wyszedłem i zaczął mi się pulpit wygaszać jak przy instalacji sterowników. Kończy się jego żywot czy co do diaska? A pyknięcie przypomina lekkie stuknięcie paznokciem w obudowę.

Link to post
Share on other sites

Właśnie w tym sęk że nie. Najlepszy byłby gtx 1060. Niestety wszyscy moi znajomi już dawno albo przesiedli się na konsole albo przestali grać hehe. No nic przyjdzie obudowa to poprzepinam ewentualnie kupię ten zasilacz bo i tak miałem to zrobić i zobaczymy. Zasilacz nie zginie najwyżej pójdzie w nową jednostkę heh. Póki co dzięki za podpowiedzi. Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Myślę że zażegnałem sprawę. Drugi dzień katowania i chodzi jak należy. Solucją okazała się aktualizacja BIOSu płyty głównej. Dzięki za pomoc, pozdrawiam. Temat do zamknięcia.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...