Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Potrzebuje pomocy odnośnie doboru sprzętu do utworzenia sieci domowo biurowej. Chodzi mi o jak najmniejszą utratę prędkości internetu.

Najważniejsze informacje:

1. Internet światłowodowy INEA 250 Mb/s z telewizją internetową. Od nich modem Huawei. 1 wyjście internetowe i 3 na dekodery telewizyjne. Wszystko umieszczone w domu.

2. W domu są jeszcze 3 komputery. Zależało by mi na kablowym połączeniu. Kable są położone po poprzednim internecie. Niestety obecny router nie obsługuje takiej prędkości. WI-FI starczy z modemu Huawei więc nie wiem czy dodawać tu router czy switch. Zdaje się na wasze doświadczenie.

3. W ziemi idzie kolejny 1 kabel do biura obok domu. Tam mam kolejne 2 komputery + laptop, więc w biurze będzie potrzebne zarówno połączenie kablowe, jak i WiFi

 

Jak połączyć to w jedną całość? 

Modem-->switch-->router?

Modem-->router-->router?

 

Nie mam pomysłu. Najważniejsze by działało to sprawnie.

 

 

Czekam na fachowe podpowiedzi i z góry dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Możesz dać w domu switch gigabitowy a w biurze router w trybie ap. Zakładam ze nat robi Huawei. Switch ze spokojem 8level ges5D lub żeby mieć zapas portow ges8d. Router w zależności od budżetu byleby miał porty gigabit a WiFi to już kwestia ceny. Lepiej jednak zacznij od sprawdzenia kabli i podaj co to jest - kategoria.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Możesz dać w domu switch gigabitowy a w biurze router w trybie ap. Zakładam ze nat robi Huawei. Switch ze spokojem 8level ges5D lub żeby mieć zapas portow ges8d. Router w zależności od budżetu byleby miał porty gigabit a WiFi to już kwestia ceny. Lepiej jednak zacznij od sprawdzenia kabli i podaj co to jest - kategoria.

Nie bardzo wiem jak to sprawdzić. Ale z tego co czytałem to zakładam że jest to UTP kategorii 5. Proszę jednak o pomoc jak to sprawdzić dokładnie

Link to post
Share on other sites

Ok, kable sprawdzone. Od modemu idzie kabel: 

http://imageshack.com/a/img923/38/ZCFJ5X.jpg

 

Można go bez problemu wymienić jeśli będzie potrzeba. Idzie on do obecnego routera.

 

Z modemu wychodzą w sumie 4 kable: 1 od lewej to internet, pozostałe 3 to TV:

http://imageshack.com/a/img922/7885/yic9rG.jpg

 

W ziemi do biura idzie taki kabel:

http://imageshack.com/a/img924/4264/ICoGoI.jpg

 

Więc raczej go nie wymienię w najbliższym czasie.

Końcówka tego kabla:

http://imageshack.com/a/img924/3061/o7M8qr.jpg

 

Link to post
Share on other sites

Switch Ci napisałem - jest w metalowej budzie i z odpowiednią wydajnością - według mnie to lepszy wybór niż markowe plastiki za większe pieniądze. Co do routera to kwestia budżetu. Z TP-Linków od 1043ND przez C2 do C5. Powyżej AC1200 raczej nie ma sensu iść. Kwestia kasy i tego jakie karty masz w urządzeniach klienckich.

Link to post
Share on other sites

Czy możesz mi jeszcze opisać jak działa łączenie się z WIFI 2,4 a 5GHZ? Urządzenie automatycznie wybiera lepszą sieć? Czy trzeba przełączać się ręcznie między tymi dwoma pasmami?

 

Prosił bym jeszcze o poprawną konfigurację routera w trybie o jakim mówiłeś wcześniej(access point). Wybiorę raczej router C2 

Link to post
Share on other sites

Tryb AP - opis w dziale. 2.4 a 5GHz - to są dwie oddzielne sieci (SSID) a przełączanie pomiędzy nimi działa tak samo jak w przypadku dwóch różnych sieci pracujących na tej samej częstotliwości. Czyli albo automatycznie, albo ręcznie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...