Skocz do zawartości

Nagły spadek wydajności i5 4460/ rx 470


Recommended Posts

Cześć!

 

1. Konfiguracja (prawie wszystko ma 2.5 roku, jedynie karta 2 miesiące)

 

CPU: i5 4460 (z boxowym chłodzeniem)

MOBO: ASRock H81M S1150 H81

ram: Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600Mhz CL9

GPU: MSI RX 470 GAMING X (najnowsze sterowniki)

zasilacz: Cooler master G550M

dysk: Western Digital WD10EZEX

 

System Windows 10 education x64 (świeżo zainstalowany)

Program antywirusowy - standardowy windowsowy

 

Problem wygląda następująco - po odpaleniu wiedźmina 3 jest bardzo dobra - 60 fpsów, jednak po około 2 minutach spada do 10-20fpsów. Podobnie sprawa ma się w Darksiders (wersji remastered), tam jednak wydajność od początku wynosu 18 fpsów. W LoLu wydajność również mocno spadła (kiedyś stabilne 144 fpsy - zablokowanie ręcznie, teraz potrafią spaść do 40 przy większej akcji).

Jednak grając w nowego Preya, wszystko jest dobrze - stabilne 60 fpsów.

 

Początkowo myślałem, że to przez "syf" na kompie, format, instalacja nowego systemu - nie pomogło.

Następnie podejrzewałem problemy z kartą graficzną, jednak ta wydaje się OK, afterburner pokazuje, że cały czas chodzi na 100%, taktowania trzyma takie jakie powinna, w 3dmarku wynik również jest zadowalający.

 

Wydaje mi się, że winowajcą jest procesor (w wiedźminie początkowo pracuje na 40-50%, żeby po wystąpieniu dropów fpsów spaść do 9%).

 

Zauważyłem, że po kliknięciu alt + tab albo prtscreen wszystko wraca do normy...

 

Dodatkowo od kilku dni co jakiś czas (sporadycznie) wyświetlą mi się artefakty w przeglądarce (po najechaniu na nie myszką, znikają). Dzisiaj komputer mi się zawiesił 2 razy - 1: ekran stał się czarny, monitor wyświetlił informację, że kabel jest odłączony, po kilku sekundach wszystko wróciło do normy; 2 - oglądając twitch.tv ekran się "zamroził", dopiero reset komputera pomógł.

 

Screeny podczas gry w wiedźmina:

 

http://imgur.com/a/rmGVL

 

Pierwszy screen z CPUZ kiedy wszystko jest dobrze, drugi gdy wystąpią problemy.

 

Aktualnie odpalę testy w OCCT i wstawię screeny.

 

Nie mam pojęcia jak zdiagnozować w czym "siedzi" problem...

 

Z góry dzięki za pomoc :)

   

 

 

 

 


po 4 minutach OCCT temperatura proca przekroczyła 85 stopni, test się przerwał - dzisiaj nie mam już siły, potestuje jutro ^^

Link to post
Share on other sites

Wymieniałeś pastę pod chłodzeniem, warto by było rozglądnąć się za lepszym chłodzeniem - box intela to tandeta, szybko pada. Najpierw ogarnij problem z prockiem, dalej będziemy się zastanawiać. Popraw cyrkulację powietrza w obudowie, czyszczenie w środku. Sprawdź dysk twardy na obecność błędów. Do testowania polecam hireens boota (ściągniesz z neta), fajna paczka diagnostyczna.

Link to post
Share on other sites

Pasta termoprzewodząca zmieniona na thermal grease 1, temperatury podczas gry są takie jak przedtem, ewentualnie o 2,3 (według afterburnera) stopnie mniejsze (w OCCT dalej po 2 minutach wywala błąd - za wysoka temperatura CPU. W spoczynku temperatura poszczególnych rdzeni według OCCT waha się od 30 do 40 stopni (wydaje mi się to dosyć dużo, być może źle nałożyłem pastę? robiłem to pierwszy raz, "postawiłem X" na środku procka) natomiast CPUTIN 30-33

 

Zauważyłem, że problem najczęściej pojawia się gdy GPU dobija do 65-66 stopni, podkręciłem chłodzenie na 50% myśląc, że to rozwiąże problem - temperatura spadła poniżej 60 stopni, ale spadki nadal występują.

 

Do tego bardzo ciekawi mnie to, że po kliknięciu prtscreena wszystko wraca do normy... 

 

Odpalam test dysku w HD TUNE


Zauważyłem też, że podczas spoczynku nagle zużycie gpu wchodzi na 100% - po zrobieniu screena spada na 0% ^^ zmieniam sterowniki na starsze + pobieram noda 32 żeby upewnić się, że nie mam wirusa


Test dysku wykazał jego pełną sprawność, zmiana sterowników na starsze nie pomogła, antywirus wykrył 4 wirusy, które usunął (prawdopodobnie "złapałem" je z pendrive'a).

 

nie mam już pomysłu co robić...

Link to post
Share on other sites

Ściągnij kompilację Sterlec tam jest system bez instalacji sprawdź jak będzie się zachowywał komputer podczas oglądania filmików itp zadań, by uruchomić musisz w BIOS ustawić kolejność ładowania na DVD/USB w zależności na czym wyładujesz kompilację.

Jak po kilku godzinach nic się nie stanie znaczy problem jest z dyskiem lub brak jest serowników w systemie, lub są tylko te systemowe nigdy aktualizowane.

Przeciwnym razie gdyby i na systemie ładowanym bez instalacji coś się działo znaczy że problem jest z sprzętem.

Link to post
Share on other sites

Ogólnie teraz zauważyłem, że problem występuje jak gram na padzie (bezprzewodowy pad od xboxa 360), gdy wystąpią problemy i kliknę jakikolwiek przycisk na klawiaturze fpsy wracają do normy ^^ potem sprawdzę czy problem występuje tylko gdy gram na padzie, nie chce mi się już dzisiaj nic robić ^^

Link to post
Share on other sites

Grając na klawiaturze i myszce problem nie występuje. Zauważyłem, że gdy nic nie robię na komputerze po kilku minutach zużycie GPU wchodzi na 100%. Co może być przyczyną? Wirus? Skanowanie esetem 32 nic nie wykryło.

Edytowane przez jabłkowy
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...