Skocz do zawartości

Karta AMD w przedziale od 500 do 1000 zł.


Recommended Posts

Witam! Panowie z związku z tym że nie potrafię się zdecydować proszę Was o pomoc;

 

Sprzedałem mojego dotychczasowego Radeona R9 280X którego bardzo sobie chwaliłem i który ciągle jest bardzo wydajną kartą do FullHD głównie ze względu na chęć zmiany na coś nowszego i z minimum 4 GB VRAMu. Zamysł był taki aby kupić RX 470 lub RX 570 z 4 GB ale...

 

-RX 470 nie ma praktycznie nigdzie, w sklepie stacjonarnym zaśpiewali mi 1040 zł za wersję ASUSa kiedy ta karta chodziła na Allegro czy X-Komie za niecałe 900 zł więc odpuściłem

-RX 570 póki ci brak u wszelkich dostawców

-rozważyłem też kupno R9 290 lub 390 ale tutaj również słabo z dostępnością, ewentualnie niektóre sztuki na Allegro w tym referenty które mnie nie interesują.

-zastanawiam się jeszcze nad RX 560 4 GB ale tutaj pytanie czy karta będzie chociaż równa wydajności R9 280X? 

-RX 460 4GB?

-czy może r9 380 4 GB?

 

Karty nVidii odpadają, mam monitor z FreeSync, poza tym nie chcę zmieniać obozu.

 

Co byście doradzili abym miał nieco lepszą wydajność od 280X, te 4 GB VRAMu no i FreeSync?

 

Z góry dzięki za odzew. 

Link to post
Share on other sites

Rx 560 to odblokowany rx  460 z czego 560ek jest bardzo mało natomiast podobno idzie już dostawa do polski.Rx 460 to słabszy R9 270 w starszych grach ,a w nowych troszkę lepszy. Jesli już to proponowałbym Ci wziąć 380ke 4gb  lub rx 570 jeśli znajdziesz w fajnej cenie :) 


Ps.Za ile sprzedałeś 280ke ? 

Link to post
Share on other sites
rozważyłem też kupno R9 290 lub 390

Odpuść sobie, teselacja leży i kwiczy.

 

Poluj na 570tkę jeśli zależy Ci na AMD, niedawno szło nawet 580 znaleźć w 1000zł od GB na morelach. Ewentualnie tutaj 570 4gb za 900zł, ale moim zdaniem 50zł mniej i ta cena wyglądałaby lepiej ;).

Link to post
Share on other sites

Na X-komie czekają na dostawy, nie mają aktualnie nic na stanie. Telefonowałem do niech 2 dni temu i pracownik powiedział że są duże problemy z dostawami, ludzie czekają po 3-4 tygodnie i bieżące dostawy idą właśnie na ich zamówienia.

 

A ta 560tka będzie słabsza od 280X jakoś wyraźnie?

Edytowane przez Warren1987
Link to post
Share on other sites

Celowałbym raczej w RX 470/480 lub RX 570/580 4 lub 8 GB.

RX 460/560 sobie odpuść, bo to jest inna klasa karty niż twój poprzedni R9 280X. Nową kartę kupuje się chyba po to, żeby była szybsza, a nie wolniejsza?
Pozycjonując klasowo w rodzinie kart RX 460/560 byłyby porównywalne do niegdysiejszych R7 260/260X vs twój R9 280X.

 

To trochę tak jakbyś chciał kupić GTX 1050 Ti w zamian za GTX 970.

Edytowane przez ReznoR
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Stare R9 290/390 niebyły by najgorszym wyborem, jak było wspomniane testatory w tych kartach są słabiutkie, ale należy nie zapominać że właściciele kart AMD mają możliwość w ustawieniach globalnych sterowników dla trybu 3D zastąpić ustawienia aplikacji i dać teselację na poziomie np 8x ( wizualnie mało jest dostrzegalnie w odróżnieniu do 64x ale sporo to daje ulgi dla kart zwłaszcza GPU  z pierwszą wersją GCN).

 

 R9 280X którą mam ( wersja VaporX od Sapphire :) ma lata świetności za sobą, ale w FHD karta ma nadal przyzwoitą wydajność, zważając na swój wiek ( było by fajnie żeby choć ćwierć nowych GPU od AMD i nVidia miała taką żywotność jak HD 7970), na razie czekam na nowsze GPU.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Warren piszę dobrze,to że coś jest jako kup teraz to nie znaczy ,że jest dostępne w magazynach. Ja słyszałem ,że idzie dostawa do polski z RX'ami ,ale nie wiadomo kiedy będzie. R9 290/390 to grzałki i za czas użytkowania odbijesz sobie rachunkiem na prądzie dopłatę do tego rx ,bo użycie prądu jest 2x mniejsze.Jeżeli już sprzedałeś ( niestety) swoją karciochę to musisz czekać na rx'y 570ki ,bo rx 560 to krok w tył ,a 390/290 to grzałki i seria 200 padała przez pamięci ,a 300 może być różnie ,bo to odgrzany kotlet :P 

Link to post
Share on other sites

Ja Ci mogę powiedzieć że ludzie z x-koma twierdzą że pierwsze dostawy mają się pojawiać w II połowie czerwca ale nikt tam naprawdę nie wiem na 100% jakie to będą dostawy. Póki co jest masa 460tek i niewiele 560tek. Reszta poszła jak woda, niestety ale bitcoinowcy rujnują rynek kart od AMD.

Edytowane przez Warren1987
Link to post
Share on other sites

Ta,a jak mu karta padnie to na poczcie polskiej wybuli za paczuchę do angli :P  Czekaj na rx 570 u polskich dystrybutorów i poczekaj na integrze ,bo w razie  reklamacji do anglii może być różnie. 

 

Jeszcze możesz podzwonić po dystrybutorach ,bo zdarza się ,że mają jakieś resztki magazynowe i może akurat coś będzie tylko znajdź sobie numery do tych dystrybutorów :P 

Link to post
Share on other sites

Tymczasowo zakupiłem R9 380 4GB Nitro od Sapphira. Szczerze powiedziawszy bałem się że będzie ona w grach nieco słabsza od 280X ale kilka dni testów pokazało że moje obawy były bezpodstawne. 380 radzi sobie co najmniej tak samo jak 280X jeśli nawet nie lepiej a to przez większą pamięć VRAM. Dopiero teraz widzę ile VRAMu bierze Black Ops 3 czy Far Cry 4 lub  Primal i widzę że ma to znaczenie. Co więcej ta wersja Nitro po małym OC daje te kilka klatek w przód i jest to odczuwalne. Temperatury z moją krzywą w MSI AB nie przekraczają 70 stopni a karta jest praktycznie bezgłośna.

 

Póki co będę siedział na 380tke a jeśli pojawią się 570 to pomyślę nad kupnem.

 

Dzięki wszystkim za udział w dyskusji. Temat w sumie do zamknięcia. 

Link to post
Share on other sites

Dopiero teraz widzę ile VRAMu bierze Black Ops 3 czy Far Cry 4 lub  Primal i widzę że ma to znaczenie.

 

http://www.hardwarepal.com/far-cry-4-pc-benchmark-performance/

 

"At 1080p and 1440p Ultra preset we see usage of 2.3GB and 2.8GB respectively. For those hitting any video ram wall, lowering AA will drop usage enough to get the game playable on most of the resolutions."

 

http://www.hardwarepal.com/wp-content/uploads/2014/11/Far-Cry-4-Vram-Usage-600x374.jpg

 

Dla Primal wymagania są podobne, do Ultra w 1440p wystarczy 3GB.

 

https://www.techpowerup.com/reviews/Performance_Analysis/Far_Cry_Primal/5.html

memory.png

 

Zamiana 280X na 380 jest naprawdę bez sensu, co Ci to dało ? Te 4GB VRAM'u dla FullHD to żaden argument względem 3GB z 280X, ograniczeniem i tak jest przestarzała architektura.

 

Link to post
Share on other sites

"Zamienił stryjek siekierkę na kijek"  ;) 

Żeby chociaż wydajność była wyraźnie wyższa od 280X ale nie jest. W sporej ilości gier wydajność będzie niższa więc zamiast upgrade wychodzi downgrade. Dużo lepszym wyborem byłby używany Geforce GTX 970 kosztem rezygnacji z FreeSync.

Link to post
Share on other sites

Fenio przerabiałem już te porównania ze 100 razy. To co podałeś nijak ma się do tego co ja widzę u siebie. W Far Cry 4 lub Primal w 1080p na Ultra zżera ponad 3 - 3,5 GB teraz, jak miałem 280X dobijał do 3 i kuniec. W Black Ops 3 na wysokich w multi 280X pod 3 i się dławił, wolno wczytywał tekstury a po kilku meczach pojawiał się błąd tekstur i gra nie ładowała ich do końca, grafika wyglądała jak w Borderlans :/ Obecnie na większości map w Black Ops 3 od 3,4 do 3,6 GB bierze a gra chodzi płynniej, zero dropów i nie pojawia się już błąd tekstur. Dla mnie ma to znaczenie. Suche testy są często o du**ę roztrzaskać. 

 

tomkusi1 kupiłem używkę za całkiem niezłe pieniądze jeszcze na gwarancji. Kupiłem bo musiałem kupić. Czekanie na 570 to nonsens a grać w coś trzeba.

 

Fenio nie mam pojęcia o jakim ty pogorszeniu wydajności piszesz ale zapewniam cie że u mnie nic takiego miejsca nie ma. Sprawdzę jeszcze w Wiedźminie jak sobie radzi 380tka.

 

W Wieśku tak samo jak 280X, nie widzę jakiegokolwiek pogorszenia wydajności. Co prawda Wiesiek 3 bierze nieco mniej VRAMu z tego widzę względem innych gier ale i tak na identycznych ustawieniach Uber z kilkoma wyjątkami, spokojnie od FPSy wahają się między 38 - 50 - czyli nad wyraz dobry wynik jak na tego typu grę.

Edytowane przez Warren1987
Link to post
Share on other sites

Jeśli miałeś błędy związane z wczytywaniem tekstur to nie wynikały one z 3GB na 280X bo to nie działa w ten sposób, jeśli brakuje VRAM to poprzez PCI-E tekstury są ładowane i pobierane z pamięci RAM. W Black Ops 3 ludzie grają na GTX 1060 3GB i nie ma żadnych problemów, tak samo zresztą jak na starszych Radeonach z 3GB czy GTX9xx z 3,5GB szybkiej i 0,5GB wolniejszej pamięci. To że na liczniku zapełnienia VRAM rośnie ilość GB wynika z precache tekstur. Pod warunkiem że pojemność VRAM jest wyższa od wymaganej tekstury zostają w pamięci choć nie są potrzebne w danej chwili. 

 

Być może miałeś jakiś problem z działaniem 280X (throttling ?) bo normalnie ta karta jest ciut wydajniejsza od 380 i 4GB względem 3GB dla 1080p niczego nie zmieniają. No ale kupiłeś więc EOT z mojej strony.

Link to post
Share on other sites

Nie, 280X chodziła w okolicach 65 - 75 stopni, zegary cały czas normalnie więc throttling odpada. Ja również po wstępnym wywiadzie byłem przekonany że będzie gorzej i moc 280X jest faktycznie nieco większa. Moim zdaniem nie przekłada się to jednak na osiągi w grze. Owszem kupiłem bo nic innego nie było do kupienia. nVidia mnie nie interesuje, od początku mam karty AMD i jest OK. Jest dobrze. Gdyby było gorzej to bym płakał.

 

Temat do zamknięcia.

Link to post
Share on other sites

Też mi się wydaje, że te problemy z błędem tekstur nie wynikały z samej ilości pamięci, tylko raczej z czegoś innego, schowanego głębiej (bo to tak nie działa). No ale teraz już po sprzedaży karty nie ma jak tego sprawdzić.

Link to post
Share on other sites

 Seria 200 jest bardzo wadliwą serią i teraz już nie wiadomo ,czy może zaczynały się problemy z pamięcią ,czy może coś innego natomiast masz spoko kartę teraz,masz gwarancję więc możesz czekać ,aż skończą kupować karty do kopania ,albo zostać nawet na tej ,bo 380ka ma jednak moc :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...