Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Każdorazowy reset ustawień biosu?

BIOS reset problem

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Wizbone872

Wizbone872
  • FanatykPC

  • 87 postów

Napisano 26 maj 2017 - 10:33

Witam otóż mam taki problem od jakiegoś czasu, że przy każdym włączaniu kompa uruchamianie zatrzymuje się na wyborze jednej z dwóch opcji (zaraz po tym jak znikną dane na temat płyty głównej, ramu itp.):

-Wciśnięcie F1 - wchodzi do Biosu i muszę wklepać ręcznie dzisiejszą datę i godzinę (potem daję zapisz i wyjdź, po czym komputer uruchamia się już normalnie z prawidłową datą i godziną czyli takimi jakie ustawiłem w biosie)

-Wciśnięcie F2 - ładuje system, ale system załaduje się z datą 1.01.2002r. i mogę potem ustawić datę wraz z godziną z poziomu pulpitu (klikając w prawym dolnym rogu ekranu), lecz preferuję pierwszą opcję czyli przez BIOS, ponieważ w przypadku drugiej opcji pulpit załaduje się z błędami, na przykład w tym dolnym pasku nie wyświetla mi połączenia z internetem mimo że połączenie jest.

 

Bez względu na to jaką opcję wybiorę, to po ustawieniu daty i godziny, komputer działa bez zarzutu, nic się nie dzieje tzn. mogę normalnie przeglądać neta, oglądać filmy czy też grać.

Dodam jeszcze że gdybym chciał uruchomić komputer ponownie nie wyłączając go czyli Menu start->uruchom ponownie, to komputer bez problemu uruchomi się ponownie z prawidłową datą, taką jaką ustawiłem wcześniej. Jednak gdybym zamknął system tzn. wyłączył go na dobre i po chwili znów uruchomił, to muszę ponownie wybierać spośród dwóch opcji, które opisywałem powyżej.

 

Zdarza się też tak, rzadko, ale zdarza się, że załączając kompa nie ma obrazu na monitorze mimo że komputer się włączył i jest zasilanie. Co wtedy robię? a no wyłączam kompa przytrzymując przycisk włączania, następnie otwieram bok obudowy i dociskam lekko kilka razy baterię z płyty głównej, po czym znów załączam komputer i wtedy już jest obraz na monitorze i znów mam te dwie opcje do wyboru czyli muszę ustawić datę.

Potem komputer działa normalnie, bez zastrzeżeń nawet pod obciążeniem i tak aż do momentu wyłączenia.

 

Moje pytanie do was: Dlaczego się tak dzieje? wygląda to tak jakby za każdym razem resetowały się ustawienia biosu. Czy jest taka możliwość,że to ta bateria jest już na wyczerpaniu, albo po prostu płytę główną szlag trafia?


  • 0

Spoiler

#2 worm

worm
  • π

  • 11456 postów

Napisano 26 maj 2017 - 10:36

Pierwsze co bym sprawdził to bateria. Zwłaszcza jeśli płyta ma swoje lata. Kup podmień i zobacz.


  • 0

Moderator / Ekspert działów: Kącik retro komputerów / Pełne zestawienie Ekspertów


Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: BIOS, reset, problem

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych