Skocz do zawartości

[Lenovo Y580] Czyszczenie laptopa, czyli wymiana pasty & termopadów (czy coś jeszcze?)


Recommended Posts

Dzień dobry.

Chociaż wiem, że czasami lepiej oddać laptopa specjaliście, to tym razem postanowiłem samemu spróbować przeczyścić swój sprzęt. W internecie pełno jest wszelakich rankingów (w tym wypadku na przykład past termoprzewodzących), ale zdaję sobie sprawę, że często są to listy "ustawiane" :P

Byłbym więc Wam niezmiernie wdzięczny, gdybyście mogli mnie poinstruować pierwszy, i mam nadzieję ostatni raz- czego konkretnie potrzebuję (pasta/termopady/sprężone powietrze- coś pominąłem?), jeżeli chcę się wziąć za przywrócenie swojego laptopa do porządku i jakich konkretnie produktów powinienem użyć?

 

Z góry niezmiernie dziękuję za pomoc!

W razie pytań jestem do Waszej dyspozycji ;)

 

PS

Widziałem podobny wątek na tym forum, ale linki były nieaktywne, przez co ciężko domyśleć się o jakie produkty chodziło. Ponadto od tamtego czasu mogły zajść jakieś zmiany co do jakości^^

Edytowane przez Marek Tarek
Link to post
Share on other sites

No to tak, potrzebujesz termopadów o grubości 1 mm, polecam Gelidy. Co do pasty, ja w swoim y580 używałem Arctic MX-4 i na biosie z podniesionym napięciem na 660m do 1.175V miałem max 78 stopni :) uprzedzając opinie o obniżonej żywotności sprzętu, moje y580 działa tak samo jak działało od nowości, mimo podbicia wydajności grafiki o ponad 50% (3dmark11 gpu performance z 2350 na 3580 pkt)

Link to post
Share on other sites

Dzięki za rady- podejrzę co ile kosztuje ;)

Gdyby ktoś jeszcze miał jakieś sugestie, to słucham uważnie^^


Poniższe produkty będą satysfakcjonujące?

Pasta termoprzewodząca: https://proline.pl/arctic-mx-4-4g-pasta-termoprzewodzaca-p868599

Termopad: https://proline.pl/gelid-gp-extreme-thermalpad-120x20x10mm-tp-gp02-b-p887645

Alkohol izopropylowy: https://proline.pl/ag-kontakt-ipa-plus-60ml-alkohol-izopropylowy-p859695

Sprężone powietrze: https://proline.pl/4world-sprezone-powietrze-400ml-p877020

 

Jeśli tak, to ile tych termopadów kupić? Powinienem zaopatrzyć się w coś jeszcze?

Link to post
Share on other sites

Widziałem, że jakiś czas temu polecano Pastę Gelid GC-Extreme- to nadal aktualne? W takim wypadku miałbym taki zestaw:
 

Pasta termoprzewodząca: http://allegro.pl/pasta-gelid-gc-extreme-3-5g-alkohol-ipa-100ml-i6454634813.html

Termopad: http://allegro.pl/gelid-gc-extreme-thermopad-1mm-120x20mm-12w-mk-i6725768022.html

Sprężone powietrze: http://allegro.pl/sprezone-powietrze-gaz-gb-1-x-600ml-czyszczenie-i6745486969.html

 

Czegoś brakuje? Może produkty tych firm nie są polecane? Liczę na Wasze spostrzeżenia :P

Jeśli wszystko pasuje, to orientuje się ktoś może ile powyższych termopadów powinienem kupić do Lenovo Y580?


Odpowiedź uzyskałem już na innym forum, więc temat tutaj można zamknąć ;)

Link to post
Share on other sites

Termopady są super, sam na dniach takie kupuje. Pady zmieniasz tylko na grafice? jak tak, to powinno wystarczyć, chyba że masz układ SLI.

Pasta gelida jest średnio o 2-4stopnie lepsza od mx-2, imo warto. Kupowałem pastę u tego samego sprzedawcy, legit. Ale ogólnie, 3,5grama to za dużo, w gramówcę za 12zł + 2zł 50ml alko bez problemu się zmieścisz. Układy w laptopie są malutkie ze względu na brak grubego i masywnego heatspreadera, taka gramówka pewnie na 4 użycia by wystarczyła. Ewentualnie, jak chcesz mieć na serio porządną przylgnie między coolerem a cpu, kup ciekły metal- http://allegro.pl/thermal-grizzly-conductonaut-1g-i6811214760.html, cena jak za Coollabolatory Pro (też ciekły metal), lepsza przewodność cieplna i brak przewodności prądu, tylko warto byłoby spytać czy to normalny zestaw w folli, ten z dwoma pałeczkami. Jak pamiętam coollabolatory pro miało coś 5-7stopni różnicy między gelidem extreme, a misiek tez miał jakieś różnice względem CLU, czyli prawie że 10 stopni względem MX2.

Edytowane przez 133699
Link to post
Share on other sites

Niezmiernie Ci dziękuję za wypowiedź :)

Zdaję sobie sprawę, że 3,5g może być przesadą, ale tylko taki wariant zawiera w zestawie łopatkę do rozprowadzania pasty. Jako, że jestem w tym zielony, z nią byłoby mi łatwiej^^ Mógłbym oddać sprzęt do "specjalisty", ale ceny nie zachęcają do współpracy  :P

 

Z chęcią dowiem się czegoś więcej od Ciebie, jeżeli masz jakieś rady/uwagi- w końcu trzeba korzystać, że ktoś napisał :D

Edytowane przez Marek Tarek
Link to post
Share on other sites

Zamiast łopatki można użyć bez problemu na przykład karty kredytowej, rozciąć starą czy coś, dużą też się da, albo w ogóle rozprowadzać palcem- ja tak robię i zawsze się sprawdza, z tym, że trzeba to zrobić w miarę szybko bo pasta zaczyna się szybko lepić. Słyszałem też o patencie z włożeniem pasty do ciepłej wody w woreczku, podobno o wiele lepiej się ją rozprowadza i w ogóle można wtedy stosować metodę ziarna grochu (w przypadku chipów w laptopie to raczej mniejsze to ziarno). Za jakiś czas będę to sprawdzał, ale póki co nie mam siły do otwierania swojego sprzętu, a jeszcze się zastanawiam nad właśnie metalem  8-)  ogólnie, przy takich wymiarach układu jak ma laptop bardziej opłaca się po prostu zrobić cienki pasek na cpu (układ cpu przeważnie jest prostokątem) i zwykłą kropkę na gpu.

Po specjalistach to przeważnie się potem poprawia. 

Co do rad, to nie mam chyba nic poza w.w. Uważać przy ściąganiu chłodzenia, dać odpowiednią ilość pasty (nie za mało, jak będzie za dużo to cóż, będzie działać i tak) i skręcać chłodzenie na krzyż, bo potem pojawiają się kwiatki że coś jest krzywe czy pokrzywione. Przy karcie ostrożnie ściągać stare termopady, przed nałożeniem nowych wymyć pamięci i przylgnie chłodzenia. 

W ogóle, jesteś pewien że masz zastosować pady jedno milimetrowe? bo są różne grubości, a w laptopach przeważnie chyba królują 1,5 i 2, ale szczerze nie siedzę w tym, więc pytam dla pewności.

Edytowane przez 133699
Link to post
Share on other sites

Informację o 1mm podejrzałem z innego tematu (oczywiście teraz nie mogę go znaleźć...)- teraz jednak nie mam pewności, skoro zostało to poddane w wątpliwość :P

 

EDIT:

Wymieniłem już pastę i termopady (Lenovo Y580). Moglibyście mi zdradzić jakim programem najlepiej sprawdzić, czy temperatury są teraz w normie? Ile powinny wynosić przy "odpalonym" wyłącznie pulpicie, a ile podczas obciążenia (max)?

Edytowane przez Marek Tarek
Link to post
Share on other sites

Testowanie laptopa to trochę temat rzeka, bo takie OCCT, IBT, Prime95 czy inny test lubi lekko przekłamywać. O czym mówię- kontrole TDP, w laptopie jest kilka zabezpieczeń by nie pobierał zbytnio prądu, przez co odpalając np occt po jakimś czasie zacznie throttlingować mimo optymalnej temperatury- czemu? nie wiem, domyślam się że tryb Turbo boost power max zostaje przekroczony i wariuje, przez co mnożniki idą w dół i pomiar nie jest miarodajny. Jedyny sposób jaki na to znalazłem to undervolting procesora, wtedy spada trochę poboru i taki IntelBurnTest grzeje do końca. 

 

Wrzuć stresstest z XTU, dosyć miaro dajny, choć i tak nie wykorzystuje procesora w pełni. BTW, pobaw się undervoltingiem, dzięki temu można sporo zyskać  8-)  tylko nie poprzez XTU, a Throttlestop. 

Link to post
Share on other sites

Piszesz bardzo ciekawie i mądrze, ale chyba nie do końca się orientuję w temacie ;/

Tak jak wspomniałem, dokonałem już konserwacji laptopa, jednak nie jestem w stanie stwierdzić czy dobrze mi poszło- wcześniej mierzyłem temperatury SpeedFan'em, ale jakoś nie mam do niego przekonania.

 

Znajdę gdzieś wykaz/listę/tabelę jakich temperatur powinienem się spodziewać na procesorze/GPU w stanie spoczynku i pod obciążeniem czy dla każdego modelu są to wartości tak zróżnicowane wartości, że nie ma co szukać?

 

Zaraz wrzucę Wam stresstest z tego XTU. Co do tego undervoltingu- czy to bezpieczne? Jakie daje efekty?

 

 

Edit:

Oczywiście ja-amator nie spytałem ile należy robić testy i jakie parametry Was interesują. Pozwólcie więc, że wrzucę takie "byle co", a jeśli nie będzie dla Was przydatne, to z pomocą Waszych instrukcji przeprowadzę StressTest w takim sposób, aby dał Nam znaczące wyniki ;)

Edytowane przez Marek Tarek
Link to post
Share on other sites

Są różne wartości, wystarczy, że laptop posiada układ kart SLI/CF i temperatury będą już inne niż w przypadku zastosowania pojedyńczej, słabszej karty, która współdzieli chłodzenie z CPU.

 

Co to dokładnie za model laptopa? (bo poza modelem są chyba jakieś podnazwy, bo y580 miało mase konfiguracji) a dokładniej, jaki model procesora i karty/kart w nim siedzi?

Ogólnie, to temperatura jest wysoka, jeśli laptop ma chłodzenie CPU współdzielone z tym od GPU, to podczas grania na pewno się przegrzewa. Jednak z drugiej strony- te modele to straszne grzałki, więc jeśli GPU posiada własne chłodzenie to sama temperatura CPU nie jest jakaś straszna, ale fakt- nadal jest wysoka. 

 

Według mnie undervolting jest bezpieczny, bo co może się stać- jak zacznie brakować prądu- komputer wali BSOD, nic więcej, wszystko na tym zyskuje- sekcje zasilania, zasilacz, sam układ.

Link to post
Share on other sites

Laptop to, pisząc dokładniej, Lenovo Y580 z parametrami:

- 8GB RAM'u
- GPU GTX 660M
- CPU i7-3630QM 2,40GHz (8CPUs)
- dysk HDD 1TB.

Mam go jakieś 4 lata.

O ile dobrze się wyznaję, w moim przypadku CPU współdzieli chłodzenie z GPU.

 

Czy w związku z powyższymi danymi mój laptop osiąga zbyt wysokie temperatury?

Jeżeli tak, to czy powinienem raz jeszcze nałożyć pastę, ponieważ zapewne zrobiłem to źle, czy po prostu to taki model?

 

Czy moglibyście mi polecić jakiś artykuł/filmik (może sami macie w tym zakresie wystarczającą wiedzę), gdzie mógłbym się nauczyć jak przeprowadzać undervolting?

Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Nie zrobisz undervolta tego procka.

 

Polecam : https://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Lenovo-IdeaPad-Y580-Core-i7-Full-HD.79111.0.html

 

Jak to ta sama maszyna to porównaj sobie temperatury przy pomocy podanych w teście programów. Jak wszystko dobrze posmarowałeś i poskładałeś będziesz mieć podobne temperatury. Owszem jak użyłeś Gelida Extreme lub innej egzotycznej pasty to można oczekiwać 1-2 c mniej na rdzeniu itp.

Edytowane przez paprykarz
Link to post
Share on other sites

Dzięki za artykuł. Z tego, co jest tam napisane, przy obciążeniu temp. na procesorze i GPU wynosiły kolejno +85 i 70 stopni.

Jak widać na załączonych przeze mnie zrzutach temperatury miały 80 i 62 stopnie. Oznaczałoby to, że moje wyniki są pozytywne. Chyba, że nie ma co porównywać zapisów z dwóch różnych programów...

Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Tak jak napisałem, tak bym zrobił. Temperatury wydają się być jak na twoje podzespoły OK, oznacza to że całą procedurę czyszczenia / smarkania pastą przeprowadziłeś prawidłowo. Jak twoja jednostka podczas normalnej pracy / gry nie dobija z temperaturą 96 stopni to bym się już na twoim miejscu nie przejmował. Używać nie kombinować.

Link to post
Share on other sites

Jedyne znane mi "połączenie" w tym wypadku to te wychodzące z głośnika i biegnące do płyty głównej- jako, że głośniki L i P mają te samo wejście, a prawy działa, to chyba nie wina gniazda.

 

Jeżeli na coś jeszcze wpadnę, to spróbuję. Jestem również otwarty na Wasze sugestie ;)

Link to post
Share on other sites

Generalnie temperatury miód malina :D

Mój stary Y580(też z i7 3630) poleciał do serwisu jak miał 110 stopni w bfie...

 

...I wiecie co?

Stwierdzili że to normalne temperatury pracy tego lapka :D

(A lapek nie miał ani grama kurzu, a pasta regularnie zmieniana na jakąś dobrą, ale nie pamiętam jaką :D

Edytowane przez marvetick
Link to post
Share on other sites

Tak jak wspomniałem, jedyną opcją jest kabel idący z głośnika do gniazda, ponieważ reszta jest wspólna z głośnikiem prawym. Jeżeli jednak ten działa, to wina musi być albo samego głośnika albo tego nieszczęsnego jednego kabla, który wydaje się być OK :/

 

Z góry dziękuję za wszelkie następne rady  ;)

Edytowane przez Marek Tarek
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...