Skocz do zawartości

Aparat fotograficzny w granicach 2000 do max. 2500 zł dla amatora


Recommended Posts

Dzień dobry :)

Po wielu latach korzystania z Kodaka Z1012IS przyszła pora na zakup nowego sprzętu.

Aparat nie będzie do profesjonalnego użytku. Ma sprawdzić się przede wszystkim na wakacyjnych wyjazdach, wspólnych zdjęciach i szeroko pojętej fotografii użytkowej :) Ani ja ani narzeczona nie jesteśmy bardzo zaprawieni w tematyce robienia zdjęć choć generalnie wychodzi nam to całkiem dobrze.

Budżet 2 do 2,5 tysiąca. Na pewno nie więcej. Czy lustrzanka czy cyfrowy kompakt? Tego nie wiem. Fajnie by było gdyby aparat był możliwie uniwersalny i miał opcję na wymianę obiektywu w przyszłości.

Nie zależy nam na cudach takich jak łączność z wifi czy bluetooth.

Czy jesteście w stanie coś zaproponować albo doradzić na co zwracać uwagę?

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Jeśli aparat na wypady i wakacje to ja bym lustrzanki nigdy nie kupił , powód? mobilnosć. Mam lustrzankę i niestety tachanie tego ze sobą jest po prostu arcywk...ce. Do tego lustrzanka wymaga porządnych obiektywów bo kitowe są takie sobie. Przykłąd to dobra stałka 35 ew.50mm do nikona i szykuj dodatkowe 900 zł :] Moim zdaniem tylko i wyłącznie bezlusterkowiec. W zasadzie w określonych przedziałach cenowych te wszystkie konstrukcje reperezntuja zbliżony poziom a jakosc zdjeć dla laika taka sama. Moze SONY A6000 , SAMSUNG NX500.

Edytowane przez Dunny
Link to post
Share on other sites

A ja mimo wszystko celowałbym w lustrzankę, ale "entry level", czyli taką podstawową. W tym budżecie wręcz idealny będzie Nikon D5200, którego sam kupiłem sobie nie aż tak dawno (niecałe 2 lata temu) jako podstawowy model od zdjęć. Koniecznie na początek z uniwersalnym obiektywem 18-105. Zalety? Ma wszystkie funkcje lustrzanek kosztujących nawet po kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście, jakość fotek będzie gorsza ze względu na brak "pełnej klatki" i innych technicznych parametrów, ale w tym przedziale cenowym i tak zdjęcia będą rewelacyjne. A jeśli najdzie taka ochota, zawsze można uczyć się świadomego posługiwana wszelkimi wartościami fotograficznymi - czas naświetlania, przesłona itd. Wystarczy przeczytać jeden dostępny w sieci kurs dla początkujących i zdjęcia będą kilkukrotnie lepsze od efektu bezmyślnego pykania spustu. A jeśli jednak ma to być "lajtowa zabawka", to można ustawić w tryb auto i po prostu pstrykać co podleci :)

 

Generalnie - do robienia przypadkowych zdjęć na wczasach wystarczy 500 zł. A jeśli budżet jest taki, jaki jest (tzn. bardzo duży jak na te zastosowania), to polecam rozejrzeć się za podstawowymi lustrzankami. Nikon D5200 jest zarówno dla amatorów, jak i do zastosowań pół-profesjonalnych. Do tego ma takie bajerki jak ruchomy wizjer, dzięki czemu można robić zdjęcia nad głową i przy ziemi, widząc dokładnie co fotografujemy.

Link to post
Share on other sites
Ma wszystkie funkcje lustrzanek kosztujących nawet po kilkanaście tysięcy złotych.

 

Dość ryzykowna teza, nawet w odniesieniu do entry-level CSC z '16/'17, nie mówiąc o choćby semi-pro sprzęcie z okresu premiery D5200.

 

 

 

Oczywiście, jakość fotek będzie gorsza ze względu na brak "pełnej klatki"

 

Nie zgadzam się. Jakość zdjęć zależy od sprzętu w góra 10-15%

 

 

Tak jak wspominał @@Dunny, zwróciłbym uwagę na jakieś CSC, niekoniecznie Samsunga (bo system umarł), ale oprócz Sony jest Fuji i z mniejszą matrycą Panasonic/Olympus.

Trzeba tylko 'mieć w głowie' to, żeby w przypadku Sony/Fuji/(Samsunga) obiektyw zaczynał się od 16mm (ekw. 24mm dla FF), a dla Panasa/Olympusa od 12mm, szerzej w standardowych zastosowaniach nie ma sensu, a różnica do 18mm (ekw 27-28mm) z 'kitów' DSLR jest bardzo duża. Nie szedłbym też w rozwiązania z dużym zakresem ogniskowych...

Wiadomo, że te obiektywy 'kitowe' nie dadzą super jakości, są dość ciemne, ale te matryce powinny 'podołać' :) a w przyszłości można się pobawić szkłami z innych systemów przez odpowiednie (dość tanie) adaptery.

Jeżeli natomiast myślisz bardziej o portretach i dość małej głębi ostrości, no to nie mam dobrych wiadomości... niestety w tym budżecie raczej tylko DSLR i raczej używane szkła.

Edytowane przez Bambo1983
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...