Skocz do zawartości

Zestaw kolumn stereo do 15m2


Recommended Posts

Witam forumowiczów:)

 

Szukam aktualnie kolumn do pokoju 15m2.

Mój wzmacniacz to budżetówka denon x520bt, docelowo chcę mieć zestaw 2.1 lecz woofer dokupię później o ile będzie potrzebny:)

 

Na celowniku mam na razie 3 zestawy a wybór jest ograniczony ponieważ chce to kupić w saturnie(gdyby miało być nowe).

Pierwsze dwa są od JBL modele es 80 i arena 180, trzeci to canton gle 470.

 

Co do JBL'ów to mają one bass reflex z tyłu więc (teoretycznie\praktycznie) odpadają gdyż kolumny będą stały przy ścianie.

 

Jestem ciekaw propozycji ludzi bardziej obeznanych niż ja:)

Czy warto wydawać te +\- 2500tyś na nowe czy może lepiej coś używanego.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Pozdro 

 

 

EDYTA

--- Właśnie się zorientowałem że temat jest w złym dziale, gdyby MOD był na tyle uprzejmy żeby go przenieść będzie ekstra!)-----

Edytowane przez silentpa100r
Link to post
Share on other sites

Hej.

Poczytaj te zestawienie: http://coloredvinylrecords.com/blog/budget-bookshelf-speakers-for-your-vinyl-rig/

 

Z tego artykułu to słyszałem: Cambridge Audio Aero 2 ,Dali Zensor 1 oraz Wharfedale Diamond 10.1. I każde z tych kolumn mogę polecić w swojej kategorii cenowe - ale przy stereo to trzeba samemu posłuchać. Każdy ma inne preferencje.

 

Kolumny lepiej kupować nowe, chyba że z pewnego źródła używane. Niestety w przypadku kolumn czasami trudno zauważyć ewentualne przejścia.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez pablos79
Link to post
Share on other sites

Pablos79, dzięki za odzew lecz nie sprecyzowałem iż w grę wchodzą tylko kolumny podłogowe.

 

Monitory czy to wolnostojące czy na podstawkach to nie to czego szukam.

Spoko :)

A dlaczego podłogówki tylko :) Kupujesz standby i masz piekne monitory. Wg mnie kolumny podstawkowe dają lepszy efekt stereo.

Zwróć uwagę , że pomieszczenie ma 15m2 i podłogówkie jest sporo trudniej ustawić by dobrze grały . Pomyśl o tym

Edytowane przez pablos79
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak w ogóle to jaki sens rozmawiać i doradzać w stereo tutaj jeśli autor tematu posiada procesor kina domowego jako jednostkę napędzającą.

Link to post
Share on other sites

Jutro wstawię zdjęcia poglądowe jak to wygląda aktualnie. Nie zależy mi na genialnym dźwięku w całym pomieszczeniu a tylko w konkretnym punkcie.

 

Szarik a czemu miało by to nie mieć sensu w stereo? Przecież nie od dziś wzmacniacze maja wybór trybu pracy.

 

https://ibb.co/ctikqk  -grafika rozstawienia. 

Edytowane przez silentpa100r
Link to post
Share on other sites

Szarik a czemu miało by to nie mieć sensu w stereo? Przecież nie od dziś wzmacniacze maja wybór trybu pracy.

To było wiele razy wałkowane na każdym forum audio nawet tutaj na benchu w dziale audio, poszukaj a się dowiesz co i jak bo ja już nie mam siły po raz setny wyjaśniać dlaczego tani procesor kina domowego zagra dużo gorzej od najtańszego markowego wzmacniacza stereo.

 

Monitory studyjne poprawnie wypełnią dźwiękiem takie jak Twoje pomieszczenie, więc co do tego podpisuję się w 100% pod postami kolegów wyżej.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
Gość Jacojj

Szukam aktualnie kolumn do pokoju 15m2.

Mój wzmacniacz to budżetówka denon x520bt, docelowo chcę mieć zestaw 2.1 lecz woofer dokupię później o ile będzie potrzebny:)

 

Nie napisałeś jakiego brzmienia szukasz, czy mają grać płasko, czy "efektowo" i podbijać górę i niskie.

 

Jeśli lubisz dźwięk, który nie męczy, to możesz posłuchać kolumn Jamo.

 

Co do wyboru pomiędzy podłogówkami a monitorami, to śmiało bierz podłogówki, będziesz miał większe szanse na dobry bas.

 

Co do wzmacniacza stereo czy wielokanałowego, to pamiętaj, że to tylko zwykły wzmacniacz. Jeśli wielokanałowy ma takie same parametry jak wzmacniacz stereo, to nie usłyszysz różnicy.

 

Kolumn koniecznie posłuchaj przed zakupem, każdy model ma swoje brzmienie i pomimo zachwytów w testach w popularnych czasopismach audio, Tobie to brzmienie może kompletnie nie podpasować.

Link to post
Share on other sites

Co do wyboru pomiędzy podłogówkami a monitorami, to śmiało bierz podłogówki, będziesz miał większe szanse na dobry bas.

Pytanie tylko czy ten dobry bas to nie będzie czasem u sąsiada a nie w małym pokoju odsłuchowym :wariat:

Link to post
Share on other sites

Jeśli chcesz dokupić sub i kolumny mają być w pokoju 15 m^2 to na pewno nie brałbym kolumn podłogowych tylko kolumny podstawkowe. Dostaniesz dzięki temu lepszą jakość niż z wielkich kolumn podłogowych w tej samej cenie.

 

A  problemy z basem o których piszesz to jest ewidentnie wina akustyki. Jeśli nie zmienisz czegoś w akustyce pomieszczenia to każde kolumny będą tak nierównomiernie grać.

Edytowane przez Wulfen
Link to post
Share on other sites

JBL ES 80 do stereo się nie nadają nawet z x razy droższym wzmacniaczem to nie zagra dobrze. To są kolumny do kina domowego, dwa nie w takim pomieszczeniu. Kolejna sprawa, amplituner, który posiadasz ich prawidłowo nie napędzi, niska realna moc w stereo i wydajność prądowa, pomijając zniekształcenia sygnału.

 

Sam mam wcale nie większy pokój i przesiadłem się z podłogówek na podstawkowe i jest lepiej. Akustyka pomieszczenia to 50% sukcesu.

Mając 2500zł na kolumny szedłbym w podstawkowe, do tego wymienił tego Denona na wzmacniacz.

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie zależy mi na genialnym dźwięku w całym pomieszczeniu a tylko w konkretnym punkcie.

 

Kup dobry Wzmacniacz stereo nawet używany mający sporą rezerwe prądową - sprawdzisz to słuchając bardzo cicho np w nocy,jak będziesz słyszał tylko średnice i wysokie to wzmacniacz wywal i szukaj dalej.Amplitunery do stereo wybij sobie z głowy raz na zawsze.

 

Chcesz w konkretnym punkcie słyszeć dzwięk np wokal - to ustawiasz odp głośniki.

 

 

 

Akustyka pomieszczenia to 50% sukcesu.

 

To prawda a znasz optymalne wytłumienie pomieszczenia odsłuchowego ? :) nie i większość podchodzi do tematu po macoszemu.

Nie trudno słabo lub mocno wytłumić dzwięk,w jednym jak i drugim przypadku będzie do bani,należy szukać złotego środka w aktualnych warunkach i nie co poprawiać do żądanego efektu danej też klasie sprzętu.

 

 

 

Mając 2500zł na kolumny szedłbym w podstawkowe,

 

Jeżeli chodzi o wybór kolumn: nie ma różnicy czy to będą podstawkowe czy podłogowe,w.w kwestie są znacznie ważniejsze.

Link to post
Share on other sites

Ciekawe zestawy w tej chwili to Pylon Pearl 25(Polska) i Jamo C95. Większych zestawów nie widzę sensu kupować do pomieszczenia o takiej wielkości. Bo trudno będzie uniknąć pogłosów wynikających z wielkości pomieszczenia. Sam jestem zainteresowany zakupem głośników dobrych ale nie chcę przepłacać szczególnie za coś czego wykorzystać nie sposób. Jeśli skompletujesz taki zestaw 5.1  na pewno się nie zawiedziesz. Do tak małych powieszeń spokojnie wystarczają monitorki dobrej klasy i subwoofer, spokojnie daje to radę.

Link to post
Share on other sites

Do dobrego sprzętu audio-wideo jest niezbędna dobra akustyka pomieszczania. Trzeba zadbać o rozchodzenie się dźwięku i o wydobycie odpowiednich tonów (niskich/wysokich) ze sprzętu, można zapanować nad echem i wyizolować przestrzeń, tak aby dochodzące dźwięki z zewnątrz były zminimalizowane jak i te które są generowane w pomieszczeniu miały ograniczone przechodzenie za ścianę. Wtedy mamy czystszy i głębszy dźwięk oraz dzięki temu tak, nie przeszkadzamy innym. Panele akustyczne na ścianach rozwiążą problem akustyki w pokoju. Jesteśmy specjalistami w akustyce. Robimy analizy akustyczne pomieszczeń, pomiary hałasu, produkujemy profesjonalne i atestowane panele akustyczne. Ceniąc dobre brzmienie, można poczuć totalną różnicę w wyciszonym pokoju, trzeba to poczuć. Na APAMA acoustic project można zobaczyć konkrety i realizacje

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...