Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć! Mam pytanie do osób z odpowiednią wiedzą której mi brakuje.

 

Pytanie dotyczy dysku M2.

 

Mam zamiar kupić Samsunga SM961 lub 960 Evo i zamontować go przez adapter do płyty Gigabyte GA-Z87X-OC

 

Kilku godzinne googlowanie nie odpowiedziało mi na pytanie czy moja płyta wspiera NVMe (może nie znalazłem własnie dlatego bo nie wspiera).

 

Czy jest jakiś sposób aby samemu "wgrać" NVMe aby M2 działał jako główny dysk?

 

Z góry dziękuje wszystkim za poświęcony czas na odpowiedź.

Link to post
Share on other sites

Cześć,

 

A jakie to ma znaczenie, czy wspiera czy nie, skoro podpinasz adapter do PCIe, które to wspiera :)

Po to są adaptery do tego gniazda, aby wykorzystać moc PCIe do podpinania dysków.

 

Spokojnie możesz działać. Pamiętaj tylko, że potem w BIOS możesz mieć konieczność przepięcia kanału jednego do użytkowania na dysk i tyle. A może zrobi się samo hahaha :D

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi.

 

Mam wrażenie że pierwsza wypowiedź kłóci się z drugą  :P

 

Krystian, jako że właśnie chce używać go jako systemowego, to jestem zmuszony zmodyfikować. Czy mógłbyś mi tylko powiedzieć czy to bardzo skomplikowane? Czy tylko pendrive i install?

 

Jeśli znasz jakąś stronę/strony mógłbyś mi oszczędzić długiego szukania? Bardzo proszę :)

Edytowane przez LubieFrytki
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi.

 

Mam wrażenie że pierwsza wypowiedź kłóci się z drugą  :P

 

Krystian, jako że właśnie chce używać go jako systemowego, to jestem zmuszony zmodyfikować. Czy mógłbyś mi tylko powiedzieć czy to bardzo skomplikowane? Czy tylko pendrive i install?

 

Jeśli znasz jakąś stronę/strony mógłbyś mi oszczędzić długiego szukania? Bardzo proszę :)

 

Nic się nie kłóci, po prostu nie zauważyłeś mojej ironii :)

Napisałem Ci, że będziesz musiał przestawić jeden kanał PCIe na użytkowanie jako kanał pod NVMe dla dysków.

Potem, aby zbootować system z niego, konieczne są stery (tak, mogą być z pendrive) - są za pewne na stronie producenta mb albo też stronie producenta adaptera.

 

Każda mb ma to rozwiązane inaczej. Najlepiej idź na jakieś forum albo vblog, które Ci pokażą (opiszą) krok po kroku, jak to ustawić.

Ja osobiście używam od ponad 3 lat z97 a teraz z270 i się "samo zrobilo" ;)

 

Przy czym pamiętaj, że jak ustawisz np. fast boot w BIOS dla systemu z tego dysku, możesz mieć niezłe "makalele i kokodżambo" potem z wchodzeniem do tegoż Biosa.

Edytowane przez chitan
Link to post
Share on other sites

 

 

Mam zamiar kupić Samsunga SM961 lub 960 Evo

z tych dwóch SM961   

Pójdzie, "tylko" musisz zmodyfikować UEFI ( bios ), konkretnie wpakować tam moduły z NVMe ( trudność zależy od konkretnej płyty, bo każde uefi jest inne, zwykle ogranicza się to do pytani czy starczy miejsca po wgraniu modułów NVMe, czy będzie trzeba kombinować ) 
Link to post
Share on other sites

Ten sam kontroler, a kostki TLC, więc tak, skoro cena dość podobna, to ja bym jednak sm961 brał. 
Co do dostępności, to zależy od wersji pojemnościowej, niektóre są łatwo, niektóre trudniej dostępna sm961 256GB nawet w morele był przez kilka miesięcy dostępny ( w okolicach 600zł ), niestety wyprzedali i teraz tylko 1TB wersje zostały u nich. 

Link to post
Share on other sites

Czy mógłbym prosić jeszcze o małe wyjaśnienie?

 

Wszyscy polecają zakup SM961 który z tego co czytam jest jednak na kościach MLC.

Natomiast wersja PM961 ma właśnie TLC lecz ma wolniejszy read/write.

http://i64.tinypic.com/b833er.jpg

 

SM961 już kupiłem i czekam na dostawę, więc się zastanawiam czy w ogolę odbierać jeśli to nie jest wersja którą wszyscy polecają.

Edytowane przez LubieFrytki
Link to post
Share on other sites

Witam. Mam podobne pytanko więc podepnę się pod ten temat.

Czy do plyty Z97 też potrzebuję adaptera, żeby podpiąć sm961 ? Z tego co przeczytałem płyta ta ma slot M.2 PCIe Gen2 x2/SATA, natomiast dysk PCIe 3.0 x4. Nie znam się na tym i nie wiem czy to robi jakąś różnicę.

 

Z góry dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

sprawdź na stronie producenta swojej płyty, od której wersji uefi mają wsparcie nvme ( i porównaj ją ze swoją ), ogólnie wszystkie z97 powinny mieć wsparcie, ale bez znajomości konkretnego modelu, nie mogę tego powiedzieć z 100% pewnością. 
przez 

 

płyta ta ma slot M.2 PCIe Gen2 x2/SATA
zakładam że płyta obsługuje i nvme i ahci 
Link to post
Share on other sites

Nie podałeś modelu płyty głównej, jeśli nie wspiera NVMe to musiałbyś:

  1. Pobrać najnowszy BIOS/UEFI ze strony producenta Twojej płyty głównej
  2. Pobrać moduł NVMe
  3. Pobrać UEFITool i za jego pomocą załadować pobrany najnowszy BIOS/UEFI i dodać do niego NVMe
  4. Zainstalować BIOS/UEFI

Pełen poradnik jest TUTAJ, wraz z plikami do pobrania.

Edytowane przez LubieFrytki
Link to post
Share on other sites

Sorry, faktycznie podałem trochę za mało informacji. Moja płyta główna: MSI Z97 GAMING 3, Intel Z97, 4xDDR3, 1x M2, VGA, GbLAN, ATX (Z97 GAMING 3)

Sprawdziłem w Informacjach o systemie wersję i datę BIOSu: American Megatrends Inc. V2.6, 2014-12-24

Wszedłem na stronkę producenta ( link ), ale szczerze mówiąc nie mogłem znaleźć tam informacji, czy mam w tym BIOSie moduł NVMe czy nie.

 

Na tej stronce ( link) jest podana wersja BIOSa, w której jest wspierane NVMe, ale wersja BIOSa jest tam zapisana inaczej niż na stronie producenta.

Mógłbym prosić o pomoc kogoś bardziej siedzącego w temacie?

Link to post
Share on other sites

Na wszelki wypadek wgrałem najnowszy BIOS ze strony producenta.

 

Mam jeszcze jedno pytanko. W płycie głównej mam następujące sloty PCI:

• 1 x PCIe 3.0 x16 slot (PCI_E2, supports x16 speed)
• 1 x PCIe 2.0 x16 slot (PCI_E4, supports x4 speed)

 

Chcę podłączyć SSD sm961 poprzez adapter Asus Hyper M.2 x4 Mini Card i zastanawiam się do którego slotu najlepiej go podłączyć.

Dodam, że mam kartę graficzną MSI GeForce GTX 970 Gaming 100ME 4GB DDR5 256Bit, która ma standard PCI Express x16 3.0

 

Pytanie brzmi co najlepiej podłączyć do czego?

 

Czytałem, że karta graficzna nie będzie miała specjalnie spadku wydajności jak się ją podłaczy do PCIe 2.0 Zastanawiam się tylko czy prędkość dysku zyska sporo na PCIe 3.0 ?

 

Z góry dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Grafika zajmuje ci jedyny slot x16 z dostępem do cpu. Nie przełożysz jej w inny.

 

Najszybszy dostępny dla adaptera ssd slot to drugie długie 'x16' PCIE_E4 komunikujące się przez dmi i czipset jako "2.0 x4".

 

Na tym mobo nie da się wykorzystać wszystkiego co oferuje sm961 i gpu. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Podłączanie dpu pod pci-e 2.0 x4 które idzie przez chipset to zły pomysł ( duży spadek wydajności )

 

Adapter z dyskiem lepiej wpiąć pod to złącze, nadal transfery będą ograniczone, ale juz do ok 1600 MB/s, to najwięcej co uzyskasz na tej płycie

*GPU

Link to post
Share on other sites

OK. No szkoda. Dzięki za pomoc.

 

Sorry jeśli zapytam o coś głupiego ale jak się sprawdza, które sloty są z dostępem do CPU, a które komunikują się przez DMI i chipset? Szczerze mówiąc przejrzałem instrukcję do mojej płyty głównej i nie znalazłem tam takiej informacji. Było jedynie napisane, że zalecany slot do GPU to PCIE_E2. Pytam, bo chciałbym wiedzieć na przyszłość.

 

Edit:

W razie jakby kogoś to interesowało, podłączyłem pod pci-e 2.0 x4  i taki wynik testu mi wyszedł:

 

 

 http://www.iv.pl/images/62715878694342703695.png 

 

Edytowane przez iseeldur
Link to post
Share on other sites

żeby cokolwiek działało w komputerze musi być sterownik. Mam płytę G1 sniper M5 podłączyłem adapter do dysków M2. Wszystko działało. Wgrałem sterowniki do dysków ze strony samsunga zainstalowałem system.  Transfery to już inna sprawa. Ktoś tu napisał o biosie chyba nie z tej strony trza kopać. Fakt nie mam wiedzy pokroju biosu ale proszę mi pokazać który kowalski taką wiedzę ma. Wcześniej trza obojętny nowy dysk sformatować.  

Link to post
Share on other sites

To z biosem to jest trochę inna sprawa, bo tam chodzi o bootowanie z tego dysku. Bo nawet bez tego bedzie można obsłużyć dysk z poziomu np 10, tylko kto kupuję dysk nvme, aby używać go jako storage.

 

Co do iseeldur to wgraj stery samsunga nvme ( najnowsza wersja obsługuje sm961, mimo ze tam nie pisze ) i zobacz jak z transferami po tym ( są jeszcze stery oem pod sm961 ale to już po forach trzeba szukać )

Link to post
Share on other sites
  • 2 lata później...

Panowie potrzebuje pomocy. Mam dokładnie ten laptop: 

 

https://www.x-kom.pl/p/328116-notebook-laptop-173-acer-vn7-792g-i7-6700hq-8gb-1201000-gtx960m-fhd.html

 

Troche zamula i pomyslalem nad upgarde dysku ze 120gb ssd na NVME: https://www.x-kom.pl/p/461050-dysk-ssd-adata-1tb-m2-pcie-nvme-xpg-sx8200-pro.html

 

Jak myślicie będzie możłiwość jego podłączenia, potrzebuje jakiegos adaptera? Czy płyta główna go odczyta?

 

Drugie moje pytanie mam RAM 8GB DDR 4 2133HZ. I zastanawiam sie czy wystarczające jest dołożenie drugiej takiej samej kości. Myśle ze standardowo są dwa kanały. Czy dla wydajnosci jest lepiej założyć np 2x8gb 3000hz. A może od razu maksa 2x16gb lub 32 gb w jednej kosci? Powiedzcie mi jakie rozwiazanie zastosować. Czy wazniejsza jest predkosc czy ilosc pamieci. Czy wazniejsza jest praca jako jedna kosc czy w dual chanel? I ostatecznie czy ekonimiczniej jest dolozyc tyko do tej kosci 8mke czy lepiej od razu kupic 2x16. Obrabiam zdjecia i filmy wiec dla mnie wydajnosc jest najwazniejsza. 

 

Pozdrawiam cieplutko. :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...