Skocz do zawartości

Chłodzenie wodne na 3770k i 980ti


Recommended Posts

Najpierw obudowa, która to pomieści.

 

skalp cpu - u patryka 60pln + kw, bez skalpu cpu nie ma co robić chłodzenia wodnego.

 

blok cpu - HEATKILLER albo EK evo ~250pln, ja mam evo z montowaniem na goły rdzeń. W moim 3770k między gołym rdzeniem na kryonaucie a ihs clu/krynaut nie ma za bardzo różnicy. 

 

blok gpu - dobrany pod kartę, jeśli masz referenta to kupisz używkę za 300pln jak nowy to więcej jeśli w ogóle się znajdzie. Do ceny bloku gpu dolicz kryonauta na rdzeń i termopady gelida 0.5mm i 1mm. W necie poszukaj ile ci potrzeba tego. O ile pasty dołączane do nowych bloków cpu/gpu są zazwyczaj dobrej jakości o tyle termopady to często kupa. 

 

pompka - DDC mniej lepsza albo D5 lepsza - ddc 150-350, d5 250-600 cent używek i nowych

 

chłodnice (tak myślę, że najmniej to 480 łącznie lub przystające mnogości 140) - średnio gęsta w miarę gruba - sensowna 360 używka za 250 nowe znacznie droższe

 

wentylatory - nastawione na sp, używka 40pln/szt, nowe od 60

 

rezerwuar - byle nie zatokowy, ze 150 używka, 250 nowy

 

złączki - jak narysujesz układ to będziesz mógł policzyć złączki, ze 20 pln sztuka

 

węże - chyba są ze dwa polecane więc nie ma za bardzo wyboru, licz jakieś 50pln za metr, tylko nowy

 

płyn - jestem fanem koncentratów, 100ml koncentratu + litr destylki. Mały układ 2l dla bezpieczeństwa = ~50pln, tylko nowy

 

 

Sam mam 3770k i 290x w loopie. 

Mam blok cpu ekwb supremacy evo przezroczysty (polecam czarny) montowany na rdzeń, blok full cover gpu, pompkę ddc 18w, dwie chłodnice 360, wąż primochill primoflex advance clear, koncentrat mayhems x1 clear, złączki zbierane po taniości koolance, ek, bitspower.

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mam obudowe cooler master enforcer. Do budzetu sie dostosuje ma byc to poprostu solidne ale wiadomo nie za 3k. Cos takiego co niebedzie szałowe a solidne niemusi to wygladac ladnie. I jak by mi ktos napisal wszystkie czesci jakie bede potrzebne. Karta to gigabyte wf 3 oc wersja

Link to post
Share on other sites

Blok gpu będzie problemem, do twojej karty pasuje blok tylko do twojej karty ;p co znacznie organiczna dostępność używek a nowy ~450pln.

 

Wszystkie części masz wypisane, reszty musisz się nauczyć bo nikt za ciebie tego nie poskłada....znaczy do składania się ktoś znajdzie ale 3k to będzie za robociznę. 

 

Poczytaj sobie poradniki itp., ja polecam te

 

http://forum.benchmark.pl/topic/82784-ch%C5%82odzenie-wodne/

 

http://forum.pclab.pl/topic/1063979-Baza-danych-o-LC/

 

https://www.youtube.com/user/Jayztwocents - od tego Pana nauczyłem się chyba najwięcej

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o pompkę to pisz do Tomasza1987, sam mam od niego ddc i chwalę sobię :) Z węża to polecę mayhems ultra clear, jest bardzo dobry, nie zagina się i jest w miarę tani. Samo składanie nie jest jakoś trudne, gorzej z odpowietrzaniem( taniec szamana z obudową w rękach).Układ chłodnic w miarę optymalny to 240+360 lub 2x360.

Link to post
Share on other sites

Z własnego doświadczenia.

Jak chcesz mieć niższy koszt zakupu oraz sprzęt gotowy na inne podzespoły możesz zawsze kupić uniwersalny blok na gpu. Mam heatkiller gpux3 który zaliczył już trzy karty. Gtx 580 o TDP 250w, gtx 660 i obecnie gtx 970. Chłodnica która chłodziła bardzo skutecznie gtx 580 to stary gruby thermochill 360. Obecnie 360 od magicool chłodzi gtx 970 i 3570k na 4.5 GHz. Wentylatory pracują z prędkością 900-1000 obrotów i nie są wybitne, cooler master silencio PWM. Pompa to D5 vario. Wszystko siedzi w inwin 303. Zaznaczę że każda karta miała radiator na sekcji zasilania.

A i nie słuchaj Jaya, to totalny idiota. Masz problem, zgłoś się do mnie lub pytaj tutaj lub na ocn, międzynarodowe forum.

Link to post
Share on other sites

A i nie słuchaj Jaya, to totalny idiota. 

o_O brak komentarza

 

 

Załóż uniwersalny blok na r9 290/390 albo gtx 980ti to może rdzeń będzie ok ale vramy do 100 stopni dojdą i nie, radiator na sekcji zasilania nie załatwią sprawy, vram musi mieć kontakt z częścią chłodzącą bloku wodnego. 

Link to post
Share on other sites

3 karta i zero problemów. Katowane wielogodzinnymi sesjami w wirtualnych rozgrywkach, zero artefaktów, zero problemów. Jak masz przewiew w obudowie to nic się nie stanie. Podzespoły w komputerze są projektowane z myślą o wysokich temperaturach. Nie wiem skąd te przeświadczenie że pamięci mają paść skoro w wielu kartach również nie mają żadnego styku z radiatorem na karcie ;) ergo - vram nie musi mieć styku z czymkolwiek. W sumie po co skoro 8 kości to jakieś 3 waty ciepła, maks. I mówię tutaj o tych najszybszych kostkach, z najwyższymi zegarami.

 

Tak samo jest z szałem na olbrzymie ilości chłodnic w układzie. Po co, skoro chłodnica w magiczny sposób nie zmniejszy poziomu temperatury poniżej swojej wydajności. Na kartę i procesor o łącznym TDP 350w starczy spokojnie 360-480tka + dobre wentylatory, jakieś enermaxy df pressure lub coś podobnego.

 

I tak, Jay to idiota. Przez wiele osób jest za takiego uznawany, również i ja go tak postrzegam. Koleś robi zdjęcia termiczne karcie, za pomocą komórki i nawet nie włącza widocznej skali xD różnica temperatur na jego "pro" filmiku mogła mieć 2 stopnie albo 200.... who knows, but it looks so pro.... ale mniejsza z tym.

Edytowane przez prznar1
Link to post
Share on other sites

Podejdę z innej strony

 

To jest gtx980ti wf 3 termowizją

http://www.guru3d.com/articles_pages/gigabyte_geforce_gtx_980_ti_g1_gaming_soc_review,10.html

na ostatnim zdjęciu 87,2 stopnia to jest vrm gdzie w coolerze wf3 ma kontakt z chłodzeniem przez stopę aluminiową i termopad. 

 

Albo ostatnie karty evga co się paliły, zgadnij czego nie miały chłodzonego.

 

 

Nazwijmy idiotą kolesia robiącego custom lc od 14 a zawodowo od 4 lat, bez komentarza. 

Link to post
Share on other sites

 

The majority of heat is exhausted, however at position M1 we do see that quite a bit of heat is pushed out on that location, that is directly on top of something very hot, likely VRM and that heat ends up in your PC. There's no heat bleeding to the motherboard PCB. The card obviously produces a lot of heat and does not exhaust, so ventilation inside your PC is a must.

Vram a VRM to dwie różne rzeczy. Pamięci nie grzeją się mocno, vrmy czyli sekcja zasilania karty graficznej jest elementem który będzie osiągać nawet i 100 i nic się jej nie stanie. Natomiast karty evga miały innego rodzaju problem. Problemem ich było to że VRMy były zasłonięte przez układ chłodzenia a nie przez niego chłodzone lub po prostu gołe i wystawione na działanie pędu powietrza.

 

Tak, bo jest idiotą ;)

Link to post
Share on other sites

Jeżeli ktoś składa lc aby mieć wentylatory na 1k rpm, to jest dla mnie przykładem idioty. Wieksza ilość chłodnic to większą powierzchnia wymiany ciepła = mniejszą delta temperatury​ cieczy idle vs stress= niższe obroty wentylatorów=cisza. Czyli to do czego w 50% robione custom lc, drugie 50% to temperatury. Bloki uniwersalne na gpu to już skrajna ostateczność, sekcja się ugotuje. Przez ok 2,5msc miałem bloki alphacoola (bloki chłodzą cieczą tylko rdzeń, resztą pasywnie) to pcb przy sekcji zasilania było przebarwione, czego przy blokach ekwb nie miało miejsca.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No widzisz, jak robi się coś z głową to się udaje wyeliminować większość problemów. Mój komputer z 7 wentylatorami słychać tylko w nocy. A wentylatory na chłodnicy są sterowane przez PWM i w stresie nie kręcą się szybciej niż 1000 obr/m. Dodatkowo jak masz obudowę z plastiku to będzie je słychać mocniej, liczne szczeliny czy szpary też powodują turbulencje i szum. Ja mam inwin 303 i jej budowa sprawia że cały hałas wydostaje się po drugiej stronie obudowy niż ta po której ja siedzę :) a że mam też dobry nawiew na kartę graficzną to nie mam problemów z przegrzewaniem się karty. Ba, mogę ją spokojnie podkręcić do 1.5 GHz (ale to raczej moja wygrana w loterii krzemowej :D karta nie ma sterowania napięciem a chip leci w górę jak pokręcony). Co do delty płynu to co ci da ta super niska delta uzyskana kosztem tysiąca złotych lub więcej? :) Dłuższą żywotność pompy? Chłodnica? Węży? :) Gra nie warta świeczki.

Edytowane przez jacekgothic
Link to post
Share on other sites

Nie bazujemy swojej wiedzy na OBRAZKACH komputerów pokazowych, my sami je budujemy  ;) Poza pokazami te komputery służą nam też normalnie w domach, także zwracamy uwagę na ich kulturę pracy, a kto jak kto, ale Patryk wie o LC dużo.

Te podzespoły można schłodzić jedną chłodnicą 240mm z uniwersalnym blokiem wodnym na karcie, ale to bez sensu. LC składa obecnie z trzech powodów: dla ciszy, dla OC, dla wyglądu. Nad ostatnim nie będę się rozwodził, bo to kwestia gustu.

Żeby osiągnąć ciszę z takimi podzespołami trzeba co najmniej chłodnicy 480mm (albo 2x 240). Wszystko poniżej 480mm jest bez sensu pod względem głośności, bo dużo taniej można wymienić grafikę na 1070, na procesor założyć jakiś duży klocek i będzie równie cicho. 

Do mocnego OC trzeba zainwestować w blok full cover dedykowany do karty, bo sekcja naprawdę potrafi się grzać i często nawet fabryczne chłodzenie nie jest do tego wystarczające (mój Strix po miesiącu albo dwóch pracy na fabrycznym coolerze ma przebarwiony laminat). Porównujesz tu gtx 970, który ma dużo mniejsze TDP i gtx 580, który jest starą konstrukcją wykonaną w innym procesie technologicznym i powstałą zanim producenci zaczęli oszczędzać na wszystkim na czym się da. Tam nawet poszczególne elementy były lepiej przylutowane do laminatu, dlatego sekcja mogła wytrzymać brak chłodzenia. Teraz już nie jest tak różowo i jeżeli chce się kartę tej klasy porządnie podkręcić, to sam nawiew, ani nawet małe radiatorki nie wystarczą. 

Żeby nie było, sam mam bardzo podobny sprzęt, także myślę, że mam podstawy do wypowiadania się na ten temat. Zanim złożyłem układ w takiej formie w jakiej jest teraz (420slim + 280fat) sprawdzałem jak radzi sobie na jednej chłodnicy. Na samej 280 mogłem uzyskać znośne temperatury przy ułożeniu push/pull, ale nie było cicho. Na samej 420 było ciszej, bo wentylatory mogły łatwiej przepchnąć powietrze. Na fabrycznych zegarach mogłoby to już wystarczyć (chociaż nadal nie było dużo lepiej niż z dobrym AC), ale po OC temperatury poszły w górę i dopiero teraz jest cicho mimo mocno wyżyłowanych zegarów i wentylatorów tylko push na obu chłodnicach.

 

Iii chyba wystraszyliśmy autora  :P Gdybyś jednak się pojawił i wciąż potrzebował rady, to możesz pisać priv, postaram się pomóc :)

Edytowane przez bimbrownik03
Link to post
Share on other sites

Ja wymiękam po prostu, chyba serio się nie zastanawiacie co robicie i tylko klocki lego składacie.

 

 

Za czasów gtx 580 vrmy nie były tak zaawansowane jak dziś. Zaawansowane sekcje zasilania składały się z dziesiątek pojedynczych lub podwójnych faz... Gdzie na każdą fazę przypadało 5 elementów, dziś jest ich ledwo 3. Dodatkowo wytrzymałość jak i kultura pracy ZNACZĄCO się poprawiła. Rozwój technologii panie kolego. Po drugie sam napisałem

 

 

Tak samo jest z szałem na olbrzymie ilości chłodnic w układzie. Po co, skoro chłodnica w magiczny sposób nie zmniejszy poziomu temperatury poniżej swojej wydajności. Na kartę i procesor o łącznym TDP 350w starczy spokojnie 360-480tka + dobre wentylatory, jakieś enermaxy df pressure lub coś podobnego.

 

 

A skoro autor napisał o zbijaniu kosztów to mu podpowiadam jak można ominąć pewien baaardzo drogi element jakim jest - blok full cover.

 

Czy nie potraficie uznać że ktoś inny może posiadać większą wiedzę od was?

A cała ta bzdurna rozmowa toczy się tylko dlatego że nazwałem, i słusznie, idiotę z yt ekchem, idiotą? Dżej się błaźnił tyle razy że nikt już u niego nie zamawia komputerów, a jedyne co mu zostało to robienie z siebie błazna na yt.

Link to post
Share on other sites

Jak trzecia osoba na imprezie mówi Tobie, że jesteś pijany to nie pozostaje nic innego jak iść do domu.

 

Jak autor ma omijać (za twoją poradą) bardzo drogi element LC czyli fullcover na uniwersalny blok gpu to ja bym bym się zastanawiał czy to LC jest mi potrzebne.

Link to post
Share on other sites

Serio a co za różnica czy jest 5 czy 3 elementy ????KOLEGO??

Istotą jest sprawność układu a nie ilość elementów.

Jak będę chciał to połącze 10 rezystorów 10kOhm i będę miał 1kOhm o jeden rząd dokładniejszy niż jeden rezystor 10 kOhm użyty do budowy tegoż rezystora

Ilość elementów to wynik low-cost'u

Edytowane przez tomasz1987
Link to post
Share on other sites

To nie jest wybiórcze czytanie to tylko twoje bajadurstwo
 

wytłumacz co to według ciebie znaczy :

 

 

Zaawansowane sekcje zasilania składały się z dziesiątek pojedynczych lub podwójnych faz...
 

a szczególnie: dziesiątki podwójnych Faz

 

Miałem ochotę walnąć tu wykład z elektroniki ale mam nad tobą litość. Od tego rodzaju mądrości jest Elektroda, tutaj zależny nam na rzeczowej poradzie dla tych co tego potrzebują od tych co maja na ten temat pojęcie. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

ehmm,
powiem tak zaczniemy od kartonu wódki potem karton whisky.

Gwarantuje że każdy wtedy będzie miał rację, a  obiekt zwany ciałem wyjdzie ze stanu równowagi.

Ps. szukam sponsora na karton whisky :P

 

Edytowane przez tomasz1987
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...