Skocz do zawartości

Podkręcanie zablokowanego AMD AM2+


Recommended Posts

Witam, zwracam się do Was z pomocą, szczególnie do tych którzy mieli doświadczenie z podkręcaniem procesorów AMD z zablokowanym mnożnikiem na platformie AM2+ DDR2

 

Specyfikacja :

Phenom II 905E 2.5Ghz 1.15V 65W TDP

Gigabyte MA-770-DS3 rev 2.0

GTX 285 , Chieftec 500W

4x1GB ( 3x Kingston 800Mhz CL5 1.8V  i  1x Hynix 800Mhz CL6 1.8V )

 

Otóż chciałbym podkręcić procesor mój cel to ponad 3.2Ghz , miałem mało do czynienia z platformami od AMD, ale czytałem na ten temat i podstawy znam. Problem polega na tym, że po wybraniu odpowiednich opcji w biosie, podczas uruchomienia komputera wyskakuje komunikat :

WARNING! Now System is in Safe Mode.
Please re-setting CPU Frequency in the CMOS setup.

I po tym bios wczytuje domyśle ustawienia.

Praktycznie mogę zmienić jedynie pojedyncze opcje, np ustawić szynę 230Mhz i wtedy komputer uruchamia się ze stabilnym zegarem 2.89Ghz, ale np gdy podniosę napięcie CPU w biosie do 1.25V wtedy wywala powyższy komunikat.

Działa to w drugą stronę, mogę ustawić 1.25V przy szynie domyślnej 200Mhz i system wstanie, ale gdy podniosę szynę jest błąd.  

Inny przykład, mogę ustawić opóźnienia i taktowania dla ramu, żeby ta gorsza kostka pracowała na CL5 i wszystko jest w porządku, ale gdy podniosę napięcie w procesorze lub szynę, wyświetla się  komunikat.

Krótko mówiąc, mogę zmienić pojedyncze opcje, jeśli zmienię więcej, system nie wstaje.

Zasady podkręcania znam, nie dopuszczam by NB i SB pracowały wyżej niż 2.2Ghz itd

Wie ktoś o co może tu chodzić? z góry dzięki za pomoc

 

A i jeszcze dodam że to nie jest wina słabszej kości ramu Hynix, bo gdy ją wyciągam nie ma zmian, nawet na jednej kości 1GB jest tak samo

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Osobiście na zablokowanym, a tym bardziej na AM2 nie pracowałem, ale znając podstawy powinieneś wiedzieć, że kręcąc szyną i zmieniając taktowanie RAM trzeba również bawić się mnożnikiem (CPU Ratio) :)

 

Może to Ci pomoże:

http://pclab.pl/tip/Overclocking.Guide.jak.podkr%C4%99ci%C4%87.procesor.AM3.AM3.Poradnik.krok.po.kroku.cz%C4%99%C5%9B%C4%87.4,52305/6

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

po 1

Zmien dzielnik pamięci z 800 na 666 lub nawet 533

po 2

zmien dzielnik HT link trzymaj się max do 2000 lub niżej. czyli ustaw 8x lub jak chcesz jechać FSB ponad 250 to ustaw x7

po 3

napięcie CPU 1,35-1,4V, pozostałych parametrów bym nie ruszał.

 

Na początek ustawił bym szynę na 250 i zmienił w.w. parametry powinno ruszyć od ręki.

A tak na marginesie nie wiem czy jest sens męczyć ten procesor bo to po prostu nie ma sensu.

Edytowane przez DU0UD
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za zainteresowanie

Użytkownik tego kompa chce pograć w GTA V, niestety przez niski zegar procesora w mieście są ścinki i użycie 90-100%, a grafa zbytnio nie męczy się i użycie ramu to 3.5GB

 

 

kręcąc szyną i zmieniając taktowanie RAM trzeba również bawić się mnożnikiem (CPU Ratio)

Ale co masz na myśli? Mnożnik ustawiłem na 12.5 czyli najwyższy

Czytałem ten poradnik na pclab, pisali że wszystko może komplikować ram i że trzeba go ustawić przed podkręcaniem procesora, niestety do końca nadal nie rozumiem jak to trzeba zrobić, bo robili to na przykładzie DDR3 1600

 

Zrobiłem zdjęcie ustawień w biosie9f47307f7847b.jpg

 

W DRAM Configuration było na auto, niestety system i tak nie wstaje


Może to wina wersji biosu ? Mam FDE czyli najnowszą, ale oznaczona jako beta

Link to post
Share on other sites

Ja u siebie mam co prawda am3+ i w związku z tym DDR3, ale wydaje mi się że najrozsądniej będzie podnieść szynę do 250(+), pamięci zostawić x2.66, NB x8.

 

Na 99% komunikat komunikat ten jest spowodowany przez płytę, która automatycznie ustawiła timingi na pamięciach za nisko - musisz je ustawić na sztywno tak aby odpowiadały fabrycznej konfiguracji.

 

A najłatwiej zrobić to w taki sposób:

Przywracasz ustawienia fabryczne, otwierasz panel z timingami, dajesz manual, zapisujesz. Dopiero potem zmieniasz szynę, mnożniki i napięcie.

Edytowane przez Golor2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok jest już jakiś pierwszy sukces, zrobiłem jak pisaliście

-Przed podkręcaniem procka ustawiłem Ramy na manual 5-5-5-18 i delikatnie podbiłem napięcie żeby gorsza kość nie miała problemów

- Pilnowałem żeby mnożnik ramu nie przekroczył fabrycznych 800Mhz przy podniesieniu szyny procesora

- Podbiłem napięcie procesora do 1,3V i ustawiłem szynę 235Mhz co dało 2.93Ghz, procesor był stabilny więc zmniejszyłem do 1.275V

- Trochę podniosłem napięcie SB i NB bo przy szynie 235 i mnożniku x9 ich taktowanie wynosi o 160Mhz więcej niż normalnie

Całość wygląda tak :

cec71e290c464.jpg

 

Co o tym myślicie? Może coś zmienić?

Niestety gdy podniosę szynę do 250 a mnożnik x8, komputer nie wstaje, tzn zacina się na ekranie startowym logo płyty i nawet agresywne podniesienie wszystkich napięć nie pomaga.

Czyli, że możliwości płyty na obecnych ustawieniach się kończą? Ogólnie to nie jest źle, bo wynik w Cinebench 11.5 zwiększył się z 2.8 do 3.48 a w GTA V rozgrywka ma akceptowalną płynność

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...