Skocz do zawartości

Problem z wydajnością w grach


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez fatalsmile,

Recommended Posts

Czy w biosie masz wyłączoną z integrowaną kartę graficzną? Wartość CPU GT Cores (Graphics) [°C] masz na poziomie rdzeni CPU. Przy wyłączonej Integrze u mnie maksymalnie wzrasta do 30*C. Na GTX 960 nie ma tak drastycznego spadku na zasilaniu i pobór prądu waha się w stabilnych granicach. U mnie na linii 12V w grach wartość napięcia spada do 11.800V i nie ma to odzwierciedlenia w ilości FPS. Twój Palit tak jak pisałem pociągnie max 160W CPU max 65W także CX450M nie jest za słaby, co najwyżej może mieć jakąś wadę ale tego w logach nie widać.

 

Jeżeli zmiana płyty gł. i kary graficznej nie wniosły poprawy to może problem leży po stronie CPU. Może miałbyś możliwość do sprawdzenia, podmiany CPU na jakikolwiek inny nawet słabszy.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Jak chcesz dojść z tym do ładu to musisz nawet skorzystać odpłatnie z jakiegoś serwisu PC. Niech włożą jakiś procesor do przetestowania. W logu widoczne jest włączanie się co jakiś czas IA: Turbo Attenuation (MCT) czyli tłumienie Turbo. Nie wiem do końca czy powinno to mieć miejsce w czasie gry czyli przy obciążeniu CPU.

Link to post
Share on other sites

Dalej występuje to tłumienie Turbo i co najważniejsze okresowo pokrywa się ze spadkami zapotrzebowania karty na energię. Zwróć uwagę, że CPU zaczyna taktowaniem 3.400 GHz, a chwilę potem zaczyna systematycznie spadać do wartości 3.197 GHz i tak zostaje. Z logu wynikają cztery przycinki w grze. Wobec faktu wyeliminowania zasilacza i karty graficznej pozostaje Ci tylko CPU. A i jeszcze przy tym tłumieniu Turbo załącza się też funkcja oszczędzania energii procesora C7 co w czasie obciążenia raczej nie powinno mieć miejsca.

Link to post
Share on other sites

Tak jest, ale u Ciebie jest to niestabilne i nawet 3,2 GHz nie trzyma. To wejdź jeszcze do biosu i wyłącz funkcje CPU C States Support. Sprawdź czy będzie poprawa w grach. Jest to  funkcja oszczędzania energii przez CPU która włącza się w Twoim przypadku wtedy gdy nie trzeba. Wtedy w logu odczyt parametrów C3, C6 i C7 powinien być 0, a tłumienie turbo NO.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Faktycznie z wyłączoną opcją oszczędzania jest odrobinę lepiej. Zastanawia mnie jednak to, że w Twoich grach osiągi CPU są gorsze, a spadki poboru energii przez grafikę o wiele większe niż w Fire Strike. Bez podstawienia innego CPU trudno jednoznacznie stwierdzić problem z tym procesorem. Przy reklamacji możesz posiłkować się logami z HWiNFO przy opisie problemu z przycinkami gier i crash-ach.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Też mnie zastanawiało, dlaczego karta normalnie chodzi. Innego CPU nie wykombinuję, jedynie do serwisu oddać. Nie uśmiecha mi się taszczyć kompa tramwajem i jeszcze płacić potem za usługę. Chyba po prostu wyślę CPU na gwarancji. Laptopa mam, to wytrzymam 2  tygodnie. Znając życie dostanę nową sztukę, a może nawet uda się wtedy coś z 7 generacji. 

 

Dzięki za wszelką pomoc, bo poświęciłeś sporo czasu na to. Gdybym miał możliwość, to bym Ci flaszkę postawił  :D

Dam znać co wyjdzie z reklamacji.

Edytowane przez fatalsmile
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

W czasie oczekiwania na powrót procesora z gwarancji, udało mi się załatwić inny - i5-7400. Niestety problem nadal występuje. Zauważyłem też, że karta graficzna działa cały czas na pół gwizdka. Temperatura 59-60 stopni w trakcie grania, to zbyt mało, nawet jak na ten model (Palit JetStream).

 

Tutaj log. To tłumienie turbo odpala się jedynie w momentach przerw między rundami, gdy jest ekran z wyborem postaci. Za to użycie karty spada o połowę... ale z kartą kolegi było to samo.

Link to post
Share on other sites

Płyta wymieniona, CPU wymienione i na dwóch różnych kartach graficznych i w grze karta śpi a nie działa (GPU D3D Usage [%] to 50%) , a CPU pobiera tyle Wat prawie jak w spoczynku. Zaczynam podejrzewać jakieś żyły wodne pod Twoim domem, a na poważnie uruchom zapis loga i włącz OCCT, opcję Power Supply na 5 min potem wrzuć log CSV.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak odpalam to wyskakuje błąd że program przestał działać. Nie mogę uruchomić testu, ale już go robiłem wcześniej (ostatni post na drugiej stronie)

 

Tutaj te logi, bo tamte wygasły.


Zrobiłem dzisiaj formata i zainstalowałem Windowsa 10. Nadal to samo... Karta w trakcie rozgrywki chodzi na pół gwizdka i ma 60 stopni. Jak skończy się runda, jest zmiana stron i ekran z wyborem postaci, to nagle temperatura rośnie do 70~ i użycie karty rośnie...

Link to post
Share on other sites

 

 

Jak odpalam to wyskakuje błąd że program przestał działać.
W OCCT zmień Direx 11 na Direx 9 i powinien ruszyć.Chodziło mi o wynik na nowym sprzęcie i karcie kolegi. Sprawdziłem u siebie i wykorzystanie CPU mam 100%, a użycie pamięci GPU wygląda tak http://i.imgur.com/XLH4mgu.jpg  FPS natomiast kształtuje się na poziomie 280.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Log

 

Grafiki od kolegi już nie mam. FPS 320~. Użycie też leci na maksa.

 

Tak sobie pomyślałem i mam innego podejrzanego - brakującą pamięć RAM? Karta chodzi na pół gwizdka, bo po prostu nie musi się bardziej wysilać przy rozdzielczości HD i średnich detalach.

 

Dałem na FHD i ultra detale - użycie karty od razu wzrosło

Log

Edytowane przez fatalsmile
Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy RAM 8 GB to jest za mało. Miałem wcześniej 8 GB i nie miałem z tego tytułu żadnych problemów. Jeszcze możesz do sprawdzenia podmienić RAM, chociaż taktowanie pamięci jest stabilne. Czy w ustawieniach full HD miałeś przycinki?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W ustawieniach FHD zachowuje się tak samo. W miarę gry jest mniej klatek, ale co dziwne, są na tym samym poziomie mniej więcej, co na wcześniejszych ustawieniach. Tak jakby ustawienia nie miały wpływu na ilość klatek.

 

Trochę pograłem - tutaj log standardowo. W okolicach 20:45 bodajże miałem jedną przycinkę. Tak to w miarę fajnie działało.

Link to post
Share on other sites

Ilość klatek tak jakby jest tu nie adekwatna do problemu, bo główny problem to przycinki i crash gry. W logach jest to odzwierciedlone spadkiem wydajności karty, chociaż w tym jest nawet stabilnie. Zastanawia mnie czy nie występuje konflikt z jakimś oprogramowaniem, tym bardziej, że wymieniałeś już prawie wszystko.


Nie mam możliwości edycji. Przeglądnąłem  log dokładnie i znowu widzę masz spadek napięcia V Core i jeszcze jeden dziwny odczyt parametrów dla GPU Memory Usage i Bus Load. Dla porównania moje odczyty:  http://imgur.com/a/ZfxDI

Edytowane przez lonialomax
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...