Skocz do zawartości

Problem z wydajnością w grach


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez fatalsmile,

Recommended Posts

Cześć! Mam problem z wydajnością PC. Szukam przyczyny od długiego czasu, ale nie mogę dojść dlaczego tak się dzieje. Czasami jest dobrze, a czasami spada strasznie wydajność i przycina w grach. Teraz znowu ma okres, że jest gorzej (np. w dobrym okresie w Overwatchu trzymał 150~ fps, teraz 100~ ze spadkami i przycinkami). Drugim symptomem jest to, że wydajność spada, w miarę upływu czasu w grze (zaczynam grać i jest dobrze, po 2-3 grach spadają klatki i zaczynają się przycinki). Temperatury procesora i grafiki są w normie (CPU max. 45 stopni, grafika pod 70 stopni).

Jedyną rzeczą, którą robiłem z kompem ostatnio, gdy znowu zaczęły się problemy, to odłączenie go od prądu na jakieś pół godziny. Od tego momentu znowu klatki są na niskim poziomie.

Ostatnio jak zainstalowałem najnowsze stery do grafiki, to poprawiła się wydajność dość znacznie, więc zastanawiałem się też, czy to nie kwestia systemu na przykład.

Czy prąd w gniazdku może mieć jakikolwiek wpływ na PC, czy zasilacz to niweluje?

 

Specyfikacja (komputer mam od początku listopada):

i5-6402p + SPC Fera 3

Gigabyte GA-H110M-S2V

Palit GTX 1060 JetStream (sterownik 378.78)

GoodRam 8 GB 2133 Play

Corsair CX450M

Windows 8.1

 

Z góry dzięki za pomoc

Pozdrawiam

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Czy prąd w gniazdku może mieć jakikolwiek wpływ na PC, czy zasilacz to niweluje?
ewentualne spadki napięć w sieci zasilacze niwelują. Włącz HWiNFO z zakładki Sensors, zminimalizuj okno i graj. Po zakończeniu przeglądnij parametry (temperatury i napięcia) podzespołów. Wpływ na wydajność mają również temp. chipsetu czy sekcji zasilania,która na Twojej płycie nie posiada radiatora.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Być może jest to temperatura sekcji zasilania, ale jest to tylko gdybanie. Jaką masz obudowę i jak chłodzoną? Możesz dla testu otworzyć obudowę i sprawdzić czy będzie to miało wpływ na wskazania w odczycie tej temperatury. U mnie też na płycie Gigabyte ta temp. ma wartość minimum 27*C.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zrób inaczej, ściągnij display driver uninstaller, wywal sterownik od grafiki. Ściągnij nową wersję sterownika, zainstaluj na nowo. Sprawdź kompa na obecność robali i innego syfu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Na Twoim miejscu zainstalowałbym wentylator na topie obudowy nad sekcją zasilania. Nie wiele stracisz a możesz zyskać stabilność PC.

 

Sprawdziłem ręką. Sekcja zasilania jest chłodna. W żadnym miejscu na płycie nie odczułem gorąca.

 

Zrób inaczej, ściągnij display driver uninstaller, wywal sterownik od grafiki. Ściągnij nową wersję sterownika, zainstaluj na nowo. Sprawdź kompa na obecność robali i innego syfu.

 

Ze sterownikami bawiłem się już 100 razy. Usuwałem za pomocą różnych programów i instalowałem na nowo różne wersje. Żadnego syfu nie ma. Skanuję kompa regularnie Nortonem + niedawno stawiałem system od nowa, żeby sprawdzić, czy pomoże.

Takowy problem mam od nowości i nie mogę tego rozwiązać.

 

Dziwne jest, że ostatnio przez dłuższy czas było w miarę ok, a teraz znowu są problemy. Co ciekawe, takie GTA V chodzi bez problemu. HOTS, Dying Light, Overwatch, Fifa 17, H1Z1 - tutaj są ścinki i problemy z wydajnością.

Edytowane przez fatalsmile
Link to post
Share on other sites

Podobne to nie za bardzo, bo widzę w sieci około 400 pkt. więcej dla karty graficznej. Może problem leżeć po stronie GPU. Chociaż  w Fire Strike taktowanie jest na dobrym poziomie, ale to jest krótki test. Uruchom HWiNFO z zakładki Sensors następnie klik na ikonkę notatnika w dolnym, prawym rogu i wskazujesz miejsce gdzie ma być zapisany log. Graj do wystąpienia przycinek, jak wyłączysz grę zamknij HWiNFO i wrzuć zapisany log w pliku EXCEL na jakiś hosting.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Od godziny 15:35:35 temperatura wyżej omawiana wzrasta do 98*C czyli około minuty przed wystąpieniem przycinek. Jaką masz wersję biosu? Jeżeli F1 to byłoby dobrze z aktualizować do F2 ze względu na niestabilny turbo boost i funkcje oszczędzania C3. Dla testu możesz wyłączyć turbo boost, ustawić taktowanie na sztywno i sprawdzić zachowanie czy wystąpią przycinki.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A spróbuj jeszcze przy wyłączonej opcji EIST. Przetestowałem u siebie w grze nawet mało wymagającej i CPU trzyma taktowanie na poziomie zadanym w OC 4.4 GHz i nic nie skacze. Przydałoby się sprawdzić na innej karcie graficznej. Jak możesz sprawdź jeszcze kartę w FurMark z włączonym w tle HWiNFO. W programie obserwuj odczyt FPS jeżeli będzie spadał to zaczynam podejrzewać, że to z kartą jest coś nie tak.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Wyłączyłem EIST. Odpaliłem FurMark'a i nie wyglądało to za dobrze. Na początku cały czas w granicach 83 FPS. W ciągu pierwszych minut widziałem 2 przycinki i w tym momencie zauważyłem, że GPU Power bardzo spadło. Po około 5 minutach testu kolejna ścinka i FPSy spadły już na stałe i obraz zaczął przycinać. 

 

Tutaj log z HWINFO, ale tylko końcówka, bo zapomniałem włączyć - https://megawrzuta.pl/download/030adce91ae850b1e4c2b06aa532c1b2.html

 

Drugi test odpaliłem na 10 minut i od początku HWINFO. Wystąpiło kilka przycinek po niecałych 2 minutach:

17:46:40~

17:47:00~

17:47:25~

17:47:40~ (tutaj przez kilka dobrych sekund przycinał obraz)

Później był względny spokój.

(czasy mogą się różnić o kilka - kilkanaście sekund, bo patrzyłem na zegarek, a jest 10 sekund za systemowym)

 

Tutaj logi z HWINFO i GPU-Z 

https://megawrzuta.pl/filesgroup/e35fe70220e47076cfd5ba8dd51d61a5.html

Edytowane przez fatalsmile
Link to post
Share on other sites

Mimo ustawienia CPU na sztywno dalej jest huśtawka na taktowaniu rdzeni. Mało tego niestabilny jest mnożnik zegara, który nie trzyma fabrycznej wartości x 34. Zachowanie grafiki może być zależne od CPU więc jeżeli nie masz dosyć zrób test CPU za pomocą IntelBurnTestV2. Oczywiście z włączonym HWiNFO.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że nie mam dosyć. Chcę w końcu znaleźć przyczynę. ;)

 

Test w IntelBurn przeszedł bez problemów, jeśli wierzyć programowi.

Log z HWINFO - https://megawrzuta.pl/download/e824806619644479542abc5749b066a0.html

 

Jeszcze w międzyczasie napisałem do supportu Gigabyte, odnośnie Temperature 4.

 

Witam,

Posiadany przez Pana model plyty monitoruje jedyni temperaturę CPU oraz temperaturę systemu  (temperature panujaca wewnatrz obudowy). Pozostale temperatury to odczyty rejestrow nie polaczonych z fizycznymi czujnikami temperatury.

H/W Monitoring

  1. System voltage detection
  2. CPU/System temperature detection
  3. CPU/System fan speed detection
  4. CPU/System overheating warning
  5. CPU/System fan fail warning
  6. CPU/System fan speed control

Pozdrawiam,
Pomoc Techniczna Gigabyte 

Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie to jest problem z CPU i jego zasilaniem. Przy wysokim obciążeniu rdzeni napięcie Vcore powinno być podnoszone. Tu mamy efekt odwrotny- spada do wartości 0.996V gdy w spoczynku ma wartość 1.044V. Teraz pytanie czy to wina płyty czy egzemplarza CPU. Ustaw w IntelBurn zakres pamięci na Maximum i przetestuj czy się nie wysypie. Zaznacz jeszcze Output results do logu i pokaż wyniki.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie musisz ustawić wszystko w ręcznych tak aby było jak najmniej w Auto. Nie wiem np. dlaczego mnożnik na rdzeniach ustawia się na x32 jak CPU fabrycznie taktuje x34. Wynika, że CPU pracuje na pół gwizdka i widać to po temperaturze, nawet się nie spocił. Trafił Ci się jakiś leniuch.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Co do temperatury, to chłodzi go SPC Fera 3. Na innym forum powiedzieli mi, że to niby normalne temperatury.

Jesteś w stanie mi pomóc z tymi ustawieniami? Jakie wartości dać przy napięciach?

 

Tutaj mam link do zdjęć bios'u z innego tematu (trochę się kolejność poprzestawiała)

http://imgur.com/a/1IGaq

Oczywiście aktualnie mam na sztywno mnożnik + wyłączone te opcje, o których pisałeś.

CPU VCore mam ustawione na 1.050V na sztywno.

Edytowane przez fatalsmile
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...