Skocz do zawartości

Recommended Posts

Drodzy, na wstępnie pozwólcie że się przywitam, gdyż to mój pierwszy post na tym szanownym forum:)

Przechodzę do sprawy: na laptopie Lenovo G30 (Windows 10 Home 10.0.14393, rodzaj BIOS: UEFI) próbuję zaszyfrować partycję systemową programem VeraCrypt (1.19).
Mam w komputerze fizycznie jeden dysk (GPT), ale z ukrytymi partycjami.

 

Zdjęcia

Podczas próby zaszyfrowania VeraCryptem dostaję zatem komunikat:
"Windows does not appear to be installed on the drive from which it boots."

W artykule ze strony: http://www.download....dows-10/n/9460/
jest następujący fragment: "Jeśli taki komunikat się pojawia, to zaszyfrowanie dysku może uniemożliwić uruchomienie systemu. Jak jednak wspomnieliśmy, jeśli wszystko masz zainstalowane „normalnie” lub posiadasz jeden dysk twardy, to taki komunikat się nie pojawi i nie masz się czym przejmować."

Co zrobić, żeby Windows startował właśnie "normalnie" z dysku C? Tak, żeby Vera Crypt mógł zaszyfrować cały dysk?

NIE potrzebuję partycji odzyskiwania sytemu, OKR, ani innych takich cudów.
MOGĘ wyczyścić cały dysk.

Profilaktycznie wyciągnąłem klucze Windowsa, ale nie wiem, czy programy Windows Product Key Viewer oraz Magical Jelly Bean Keyfinder podają prawdziwe wartości?

Link to post
Share on other sites

Próbuj. No risk no fun. Jak się boisz to zrób obraz całego systemu lub przeprowadź testy na virtualboxie lub vmware playerze. Ja mam zaszyfrowany jeden dysk i nic się nie dzieje. Sam instalowałem system na dysku SSD. Była jedna partycja recovery i druga C. Może w twoim przypadku vera wykrywa jakieś ukryte partycje recovery i się gryzie z nimi.

Co do numeru seryjnego, to nie jest on tobie do niczego potrzebny. Jak kiedyś na nowo zainstalujesz Win 10 to system się atywuje bez problemu po numerze seryjnym płyty głównej. Producenci już na stickersach nie umieszczają numeru seryjnego jak sam pewnie zauważyłeś.  Dla pewności możesz jeszcze wydłubać serial programem WOLF https://gallery.technet.microsoft.com/WOLFx64-v0355-Released-e24a00df. Ten soft potrafi odczytać dwa seriale: jeden zapisany w BIOSie indywidualny dla każdego komputera (taki sam był kiedyś na naklejkkach z serialem) a drugi w systemie OEMowy. Ten drugi jest identyczny na milionach laptopów Lenovo. Tak samo jest z DELL'ami czy HP - wszystkie jadą na tym samym serialu.

Nie wiem, który ty odczytałeś, podejrzewam, że OEM.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

 Ten soft potrafi odczytać dwa seriale: jeden zapisany w BIOSie indywidualny dla każdego komputera (taki sam był kiedyś na naklejkkach z serialem) a drugi w systemie OEMowy. Ten drugi jest identyczny na milionach laptopów Lenovo.

Dzięki za trop - powątpiewałem w skuteczność tych programów ponieważ na rożnych komputerach (ale wszystkich Lenovo) pokazywały ten sam klucz właśnie. Podpowiesz jeszcze gdzie jest ten "indywidualny", bo w programie widzę tylko w opcji: Software -> BIOS (i to ten sam, który wskazują Windows Product Key i inne).

 

Chyba znalazłem: Software -> OS i tam z rozwijanej listy. Ma kocówkę OEM, więc to pewnie to jest ten "zbiorczy" klucz.

 

A co do VeraCrypt - faktycznie po prostu zaryzykuję ;)

Edytowane przez baltin
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...