Skocz do zawartości

Palit 1070 Jetstream brzydki problem czy norma?


Recommended Posts

No cóż... kolejny temat jeżeli chodzi o nowy komputer i kolejny problem.
Mam tego PC (serdecznie dosyć) od kilku dni i notorycznie coś w nim nie gra, po problemie z instalacją sterowników chipsetu i systemu przyszła pora na kartę graficzną.
Wczoraj podczas oglądania filmu i pulpitu (wcześniej trochę grałem) natrafiłem na black screena, cały monitor mi pociemniał i po chwili się załączył. Chwilę wcześniej bawiłem się regulacją obrotów wiatraczków bo chciałem zobaczyć jak głośna może być karta... i wtedy do mnie dotarło że głośna to ona jest, kiedy startuje komputer... Nie wiem czy tak powinno być, do tego chwile po starcie trwa zanim pojawi się logo płyty głównej.
Załączę film, mirkofon w telefonie jest trochę styrany i są jakieś szmery ale wyraźnie słychać kiedy wiatraki wariują. 
https://youtu.be/RgFkODcW5b8
Coś z napięciem? Karta się nie przegrzewa, w stresie do 68 max, wiatraczki chodzą na 30/40% wygląda ok.
Dodatkowo po odpaleniu któregoś z programów monitorującego kartę, taktowanie pamięci pokazuje 4000MHz, z tego co się orientuje w specyfikacji wyraźnie pisało że karta ma 8000MHz...
Ktoś coś? 

Zasilacz CM G550M 550W
 

Edytowane przez Ivraas
Link to post
Share on other sites

Czym to nagrywałeś, ziemniakiem? Nic tam nie słychać poza zniekształceniami.
Na moim GTX 1080 JetStream jest tak samo - zresztą na większości kart tak się dzieje - to takie zabezpieczenie.
Taktowanie pamięci w zależności od interpretacji danego softu jest normalnie podane. W specyfikacji podają efektywne (najwyższa cyferka) taktowanie pamięci GDDR5, a nie realne. Taki marketing.

 

Tak naprawdę te 8000 to nie są MHz tylko Gbit/s.
GDDR5 pracuje z dwoma zegarami (tak naprawdę trzema) - jeden jest czterokrotnie mniejszy niż Gbit/s (2000 MHz) a dwa pozostałe dwukrotnie (4000 MHz).
 

 

GDDR5 operates with two different clock types. A differential command clock (CK) as a reference for address and command inputs, and a forwarded differential write clock (WCK) as a reference for data reads and writes, that runs at twice the CK frequency. Being more precise, the GDDR5 SGRAM uses a total of three clocks: two write clocks associated with two bytes (WCK01 and WCK23) and a single command clock (CK). Taking a GDDR5 with 5 Gbit/s data rate per pin as an example, the CK runs with 1.25 GHz and both WCK clocks at 2.5 GHz.

https://en.wikipedia.org/wiki/GDDR5_SDRAM

 

ProTIP na przyszłość: nigdy absolutnie nie wierzyć w specyfikację producentów.

Edytowane przez ReznoR
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Mikrofon mam zepsuty w telefonie, ale od wciśnięcia przycisku na obudowie wyraźnie słychać że karta wrzuca "mocne" obroty :/

 

Na moim GTX 1080 JetStream jest tak samo - zresztą na większości kart tak się dzieje - to takie zabezpieczenie.
Taktowanie pamięci w zależności od interpretacji danego softu jest normalnie podane. W specyfikacji podają efektywne (najwyższa cyferka) taktowanie pamięci GDDR5, a nie realne. Taki marketing.

Oż to skur... chociaż i tak mi to nie robi póki co, gry działają świetnie ;)
Czyli mam rozumieć że to normalne iż komputer startuje jak rakieta?

Edytowane przez Ivraas
Link to post
Share on other sites

Całkowicie normalne przy włączaniu kompa. Może się różnić intensywnością, w zależności od tego jak producent karty to zaprogramował. Lepiej miec przez kilka sekund dziennie głośniej niż żeby choć raz wystąpiło ryzyko przegrzanych podzespołów.

Link to post
Share on other sites

Całkowicie normalne przy włączaniu kompa. Może się różnić intensywnością, w zależności od tego jak producent karty to zaprogramował. Lepiej miec przez kilka sekund dziennie głośniej niż żeby choć raz wystąpiło ryzyko przegrzanych podzespołów.

No to rozumiem, chociaż jedno z głowy, w takim razie co z Black Screenem, póki co wystąpił tylko raz, jaka może być przyczyna?

Ma tą karte chłodzenie jest pół pasywne ...Wiec  wiatrak nie powinien sie krecić wcale do temperatury około 60 stopni ...

Dokładnie tak się dzieję, karta załącza wiatraki tylko podczas grania no i przy starcie, chyba że tam sobie ustawisz.

Link to post
Share on other sites

w takim razie co z Black Screenem, póki co wystąpił tylko raz, jaka może być przyczyna?

Różne. Od niepoprawnie zainstalowanych sterowników po zbyt wiele zmian i grzebania w programach + overclocking. Mogłeś też trafić na GTX 1070 z pamięcią Microna, i wtedy trzeba zainstalować najnowszy BIOS karty ze strony Palita.

 

U mnie tak się działo tylko, jak miałem włączoną opcję szybkiego uruchamiania na płycie głównej. Jak mam wyłączoną to karta startuje "bez hałasu"

Jaki masz model i producenta karty?

Ja mam zawsze wyłączony Fast Boot, więc to raczej nie to jest przyczyną - a przynajmniej nie na Windows 7. Sprawdź raczej, czy jak wyłączysz komputer, i wyłączysz go z gniazdka na kilkanaście sekund, potem podłączysz i włączysz ponownie, to też tak się dzieje.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Różne. Od niepoprawnie zainstalowanych sterowników po zbyt wiele zmian i grzebania w programach + overclocking. Mogłeś też trafić na GTX 1070 z pamięcią Microna, i wtedy trzeba zainstalować najnowszy BIOS karty ze strony Palita.

Sterowniki wykluczam a OC nie było. Tak to są Microny na biosie bez poprawki. Tylko nie wiem czy jeżeli zacznę przy tym grzebać to nie stracę gwarancji.

Jaki masz model i producenta karty?

Ja mam zawsze wyłączony Fast Boot, więc to raczej nie to jest przyczyną - a przynajmniej nie na Windows 7. Sprawdź raczej, czy jak wyłączysz komputer, i wyłączysz go z gniazdka na kilkanaście sekund, potem podłączysz i włączysz ponownie, to też tak się dzieje.

Fastboot jest domyślnie wyłączony, po wyłączeniu z gniazdka karta dalej chce przemierzać orbitę.

 

Podgonię jej wiatraki trochę pogram i się zobaczy.

Edytowane przez Ivraas
Link to post
Share on other sites

Napisałem to drugie do użytkownika marek8967 ;)

Nie stracisz, jeśli zrobisz to narzędziem ze strony Palita. Poza tym karta ma Dual BIOS, więc nie ma strachu. Zapisz sobie tylko aktualny BIOS przy pomocy GPU-Z, jakby z jakiegoś względu należało wrócić do poprzedniego, lub jakby (jakimś cudem) coś poszło nie tak.

Link to post
Share on other sites

To niedobrze. Spróbuj jeszcze zrobić czystą instalację sterowników karty graficznej, usuń stare przy pomocy Display Driver Uninstaller w trybie awaryjnym. Potem w normalnym trybie zainstaluj sterowniki i uruchom ponownie system. Odinstaluj też wszelki soft monitorujący kartę wcześniej (przed użyciem DDU).
Jak będzie tak samo po tych zabiegach to być może trzeba będzie zwrócić kartę.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Zaraz przeinstaluje sterowniki chociaż po wyłączeniu nvflash64.exe w procesach (wiem ryzykowne) wszystko wróciło do normy.
Chwilę później kliknąłem na instalację biosu jeszcze raz, tym razem się nie ścięło i pokazało mi że mam aktualną wersję :o? 100% że to ten bios, mam te same oznaczenia które miałem przed tym feralnym updatem.
86.04.50.00.4B mógłby ktoś porównać po updacie czy ma te same cyferki?

EDIT. Trochę poszperałem w googlach i wychodzi że miałem i mam aktualny bios... czyżby wcisnęli mi używaną kartę?

Edytowane przez Ivraas
Link to post
Share on other sites

Możliwe po prostu dostałeś najnowszy wypust, to relatywnie świeża karta, a nowe poprawione biosy nie raz wychodzą nawet po roku. Norma.

Teoretycznie wartość prędkości wentylatorów dało się chyba ustawić w NibiTorze do edycji biosu, więc zawsze tam można pogrzebać.

Co do prędkości na początku startu.. co producent, to inne wartości. U siebie na jednej 580 mialem start cichszy niż praca na systemie, druga zaś wyła przez kilka sekund jak odkurzacz. 

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Możliwe po prostu dostałeś najnowszy wypust, to relatywnie świeża karta, a nowe poprawione biosy nie raz wychodzą nawet po roku. Norma.

Teoretycznie wartość prędkości wentylatorów dało się chyba ustawić w NibiTorze do edycji biosu, więc zawsze tam można pogrzebać.

Co do prędkości na początku startu.. co producent, to inne wartości. U siebie na jednej 580 mialem start cichszy niż praca na systemie, druga zaś wyła przez kilka sekund jak odkurzacz. 

Hmmm, to wiele tłumaczy. Tyle że cały czas w tle majaczy i nie daje mi spokoju temat tego jednego black screena... potestuję i zobaczymy czy wszystko jest ok. Na razie zostawię to tak jak jest, te artefakty robiły się podczas tego zaciętego flasha, jak wyłączyłem to w procesach to wróciło do normy.

Edytowane przez Ivraas
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...